Ptáte se, kde mi půjčí - Mladá žena otočená záda, kreslené otazníky a peníze

Ptáte se: Kde mi půjčí? My přehledně odpovídáme

30. 9. 2021 | Aktualizováno: 22. 12. 2022
|
Délka: 6 min.

Potřebujete půjčku na pár tisíc korun, nebo hledáte větší spotřebitelský úvěr? Chcete nízké splátky a dobré podmínky? Máte pošramocenou úvěrovou historii a teď potřebujete peníze? Podívejte se, kde všude vám půjčí a vyberte si úvěr nebo rychlou půjčku podle svých preferencí.

Pro půjčku si dnes můžete sjednat u banky nebo nebankovní instituce. A to online nebo na pobočce poskytovatele. Dokonce můžete peníze získat, i když máte negativní záznam v registru nebo nemůžete doložit potvrzení o příjmu. Ve zkratce: řešení existuje opravdu pro každého. Je jen třeba porozumět tomu, co chcete a zorientovat se na trhu s půjčkami.

Půjčka nebo úvěr?

Půjčky existují tak dlouho jako samotné peníze. Někdo jich má více, než potřebuje, a tak je za úrok půjčí potřebnému. Ale pozor, půjčka není to samé co úvěr. Rozdíl mezi půjčkou a spotřebitelským úvěrem definuje legislativa. Úvěry mohou poskytovat jen společnosti (nejčastěji banky), které mají licenci od České národní banky (ČNB). Zatímco půjčku může poskytnout každý – soukromá osoba i podnikatel.

Definici půjčky pak přináší občanský zákoník, který říká, že zapůjčeny mohou být peníze i libovolná movitá věc. Smlouva o zápůjčce peněz nabývá platnosti až po předání financí a půjčku může poskytovat libovolný subjekt, aniž by měl licenci.

Spotřebitelských úvěrů existuje velké množství. V bance si můžete sjednat úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéku, zažádat si o kreditní kartu, úvěr i kontokorent. Specifickým druhem půjčky je leasing. Oblíbené jsou také půjčky online anebo takzvané peer to peer půjčky, kdy lidé půjčují lidem. Také splátkový prodej vykazuje znaky půjčky.

Typy půjček

Účelový spotřebitelský úvěr

Neúčelový spotřebitelský úvěr

Krátkodobý úvěr

Dlouhodobý úvěr

Půjčka bez registru

Půjčka bez doložení příjmů

Půjčka pro žadatele v exekuci

Půjčka pro žadatele v insolvenci

Online půjčka

Peer to peer půjčka (P2P)

Leasing

Kontokorent

Splátkový prodej

Kreditní karta

Hypotéka

Úvěr ze stavebního spoření

Kde si půjčit?

O tom, kam si zajít pro půjčku, rozhoduje několik kritérií. Záleží:

 • na co peníze potřebujete,

 • jak dlouho chcete úvěr splácet,

 • jakou máte úvěrovou historii,

 • zda jste v insolvenci nebo exekuci.

Bankovní půjčky

Tradičními poskytovateli úvěrů jsou banky. Ty zpravidla poskytují účelové a neúčelové úvěry. Rozdíl je ve výši úroku i v podmínkách.

Účelový úvěr vám banka poskytne na nákup konkrétní věci. Typickým příkladem je hypotéka, kdy finance utratíte za nemovitost. Účelové půjčky mají většinou nižší úroky než neúčelové spotřebitelské půjčky, u nichž se nikdo neptá, na co si je berete. Banky pak vyžadují:

 • potvrzení o výši přijmu,

 • kontrolují žadatele v registru dlužníků,

 • dbají na to, že půjčují jen takovou výši peněz, kterou žadatel zvládne splácet.

V případě hypoték je nutné ručit nemovitostí. Banky mohou požadovat záruku i u některých jiných typů půjček. Existují ale i nezajištěné půjčky, tedy půjčky bez ručení. Ty ale banky poskytují maximálně ve výši několika desítek tisíc korun anebo je dají klientům s dobrou schopností splácet.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídky na trhu

Ve srovnávači najdete pouze ověřené poskytovatele s licencí ČNB a jejich aktuální nabídku.

Chci si srovnat nabídky

Další druhy bankovních půjček

Do banky si můžete zajít také pro kontokorent, kreditní kartu nebo již zmíněnou hypotéku. Vedle toho existují ještě půjčky pro podnikatele, které slouží k rozjezdu nebo podpoře už rozběhnutého podnikání. I v těchto případech bude banka posuzovat vaši způsobilost splácet, bude vyžadovat potvrzení o příjmu a bude vás prověřovat v registru dlužníků.

Nebankovní půjčky

Další možností jsou nebankovní půjčky, které poskytují jiné instituce než banky. Výhodou jsou často benevolentnější podmínky pro jejich získání. V některých případech ani nemusíte předkládat výpis ze svého bankovního konta nebo jinak dokazovat výši příjmů. Většinou není ani nutné doložit čistý výpis z rejstříku dlužníků, což přináší šance i lidem, kteří už měli problémy se splácením. Tato výhoda je ale vyvážená vyšší úrokovou sazbou a vyšším RPSN. Ve výsledku pak za takovou půjčku můžete zaplatit poměrně vysokou sumu.

Vždy je nutné si nechat dopředu spočítat splátky, zhodnotit úrokové sazby a pořádně si pročíst obchodní podmínky. Nebankovní půjčky jsou zpravidla vyřízené velmi rychle, některé instituce je poskytnou během několika dnů či dokonce hodin.

Online srovnání

Srovnáme vám i nebankovní půjčky

Srovnejte si aktuální nabídky jednotlivých poskytovatelů a vyberte si tu nejvýhodnější pro vás.

Chci srovnat nabídky

Peer to peer půjčky

Poměrně častým způsobem půjčení peněz jsou takzvané peer to peer půjčky (P2P), kdy lidé půjčují lidem, dnes většinou prostřednictvím online platformy. Na jedné straně jsou lidé, kteří mají peníze a mohou je půjčit, na druhé straně jsou žadatelé. Platforma funguje jako prostor pro spárování půjček mezi investorem a dlužníkem. Ten, kdo půjčuje, vydělává na úrocích. Na českém trhu dnes existuje více P2P platforem, které se liší svými podmínkami.

Setkat se můžete ještě s označením P2B půjčky, tedy peer to business, kdy investoři půjčují podnikatelům. Platforma, která peer půjčky zprostředkovává, si žadatele prověřuje podobně jako banka, zkoumá jeho příjmy, další závazky, dluhy, schopnost splácet. Pak žadateli přidělí takzvaný rating, který ukazuje jeho schopnost půjčku splatit. Čím lepší rating je, tím nižší úrok může žadatel získat. Až poté se jeho žádost objeví veřejně a investoři mu mohou půjčit.

Online půjčka

Přes internet je dnes možné koupit cokoli – dokonce i auto nebo dům. A také si sjednat půjčku. Výhodou je, že nemusíte nikam chodit a verdikt, zda půjčku získáte, se většinou dozvíte během pár minut po vyplnění žádosti. Tento typ půjček poskytují banky i nebankovní instituce.

Online půjčka v bance spadá do kategorie spotřebitelského úvěru. Jde o neúčelovou půjčku využitelnou na cokoli. Je ale nutné doložit výši příjmů a banka bude prověřovat vaši schopnost splácet a nahlédne také do registru.


Online půjčky od nebankovních společností jsou často různě pojmenované, například: půjčka před výplatou, půjčka bez registru, půjčka bez doložení příjmů, rychlý úvěr, půjčka pro podnikatele, půjčka pro OSVČ, půjčka bez registru a podobně. Na podobném principu pak fungují SMS půjčky, což jsou většinou drobné půjčky do 10 000 Kč. Zpravidla stačí poslat zprávu přes telefon a vyplnit jen několik nejnutnějších údajů.

Půjčka bez registru

Lidé, kteří mají nějaký ten škraloup, se většinou zajímají o to, jak si mohou půjčit bez doložení příjmů, bez výpisu z registru dlužníků, nebo pokud jsou v insolvenci či v exekuci. I takové typy půjček existují. Neposkytují je banky, ale nebankovní instituce. Hlavní výhodou je, že nedokládáte příjmy. Na druhou stranu tyto půjčky mají vyšší úrok. Sám žadatel by pak měl posoudit, jestli na splátky skutečně bude mít a zda se nedostane do dluhové spirály, která může vést k osobnímu bankrotu, v horším případě k exekucím.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli půjčku, vždy byste měli upřímně zvážit své možnosti, aktuální příjmy a výdaje. Poskytovatel půjčky, ať už banka nebo nebankovní společnost, po vás totiž pravidelné měsíční splátky bude vždy požadovat.

Co sledovat při výběru půjčky

 • Výše úrokové sazby.

 • RSPN – roční procentuální sazba nákladů (prozradí vám, o kolik úvěr přeplatíte).

 • Doba splácení (čím dříve půjčku splatíte, tím méně zaplatíte na úrocích).

 • Mimořádné splátky a předčasné splacení úvěru (a podmínky s tím spojené).

 • Rychlost sjednání půjčky (expresní půjčky bývají dražší).

 • Pojištění splácení půjčky a další podmínky.

Chcete získat půjčku chytře a bez starostí? Poslechněte si náš podcast:

Chci si poslechnout


Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Žena sedí nad účty a smlouvami
  Půjčky a úvěry
  13. prosince 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Trápí vás nevýhodné půjčky? Poradíme, jak se jich zbavit

  Podle České bankovní asociace má zkušenosti s půjčkou 83 % obyvatel Česka. To znamená, že peníze si někdy půjčilo 8 z 10 Čechů. Pokud vy sami půjčku splácíte a zároveň cítíte, že vám přerůstá přes hlavu, poradíme, co dělat, abyste se jí zbavili jednou pro vždy!

 • o dělat, když nedokážete uhradit další splátku - Žena s účty v ruce počítá na kalkulačce
  Půjčky a úvěry
  07. prosince 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co dělat, když nedokážete uhradit další splátku? Nestrkejte hlavu do písku a situaci aktivně řešte

  Zhruba třetina obyvatel České republiky má hypotéku nebo půjčku. Každý čtvrtý z nich přitom vůbec netuší, kolik věřiteli dluží. A třetina lidí dokonce přiznává, že se občas zpozdí se splátkami. Co dělat, pokud je to i váš případ? Situaci aktivně řešte a hledejte možnosti, jak si nezadělat na ještě větší komplikace.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  Půjčky a úvěry
  01. prosince 2022|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí raději vyhnout

  Dárky k Vánocům neodmyslitelně patří, ale co dělat, když máte hluboko do kapsy a na hodnotnější dárky nezbývají finance? Možná přemýšlíte o vánoční půjčce. Ta vám dokáže s nákupem vánočních dárků pomoci, ale jen když si ji dobře promyslíte.

 • Půjčky v rodině - rodiče, prarodiče a holčička na gauči
  Půjčky a úvěry
  09. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčky v rodině a mezi známými. Víte, na co si dát pozor?

  I přes snižující se zájem o nové dlouhodobé úvěry stále roste celkové zadlužení domácností. Na konci prvního pololetí činil dlouhodobý dluh 3,14 bilionu korun. Průměrný Čech tak hypoteticky dluží přibližně 300 000 Kč. Nejčastěji si půjčujeme na bydlení. Naopak nejmenší zájem je o půjčky v rodině. Zkušenost s nimi má pouze 8 % dotázaných. Pokud sami půjčku v rodině nebo mezi známými zvažujete, měli byste vědět, na co si dát pozor.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  Půjčky a úvěry
  06. listopadu 2022|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů. V jakých situacích se vyplatí kreditní karta a kdy kontokorent?

 • Propočítání půjčky - kalkulačka a kasička s mincemi
  Půjčky a úvěry
  29. října 2022|Jana Březinová
  Kdy si vzít rychlou půjčku?

  Díky rychlé půjčce získáte peníze během několika málo minut až hodin. To zní velmi lákavě, ale počítejte s tím, že půjčku budete muset také rychle splatit – obvykle za 1 měsíc. Jaké další výhody a nevýhody má rychlá půjčka? A jaké existují alternativy, když potřebujete rychle sehnat peníze?

 • Jak vypočítat úrok z půjčky - paní počítá na kalkulačce
  Půjčky a úvěry
  24. října 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vypočítat úrok z půjčky? Stačí vám znát tři základní parametry

  Potřebujete peníze navíc a nemáte našetřeno? Pravděpodobně budete zvažovat možnost půjčky. Ať už se rozhodnete pro půjčku od banky nebo nebankovní společnosti, určitě vás bude zajímat, kolik za ni ve finále zaplatíte. Pokud společnost tuto informaci neuvádí, je dobré vědět, jak vypočítat úrok z půjčky, což vám pomůže při samotném výběru i rozhodování.

 • Žena se složenkami a účty
  Půjčky a úvěry
  21. října 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak funguje oddlužení? Na pár let se omezíte výměnou za život bez dluhů

  Nových insolvencí meziročně ubylo. A to i přes fakt, že ČR čelí ekonomické krizi a inflace prudce roste. Jedním z důvodů tohoto trendu může být i to, že o možnosti oddlužení řada dlužníků neví. Jak takové oddlužení funguje a co vás během něj čeká?

 • Půjčky a úvěry
  07. října 2022|Jana Březinová
  Návod, jak získat půjčku za nejvýhodnějších podmínek

  Abyste získali co nejvýhodnější půjčku, je potřeba správně vybrat její typ a poskytovatele. Pozorně si projděte podmínky – úrokovou sazbu a další poplatky, RPSN, výši splátek a dobu splácení. K lepším podmínkám vám rovněž pomůže, když zvýšíte svoji bonitu. Máme pro vás podrobný návod, jak získat nejvýhodnější půjčku.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  Půjčky a úvěry
  03. října 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co vše vám může exekutor zabavit? Peníze, majetek, řidičák i spoření

  Statistiky Exekutorské komory ČR za první pololetí roku 2022 potvrzují, že se v Česku dál snižuje počet lidí s exekucemi. Zatímco ke konci roku 2021 bylo v exekuci 698 028 lidí, ke konci června 2022 jich bylo zhruba o 15 000 méně. Pokud se vás exekuce týká, určitě vás bude zajímat, co vše vám exekutor může zabavit.

 • Jak si půjčit a nedostat se do potíží - muž sedí u okna s počítačem a přemýšlí
  Půjčky a úvěry
  19. září 2022|Jana Březinová
  Jak si půjčit a nedostat se do nesnází

  Ať si chcete půjčit deset tisíc na výměnu porouchané pračky nebo potřebujete stovky tisíc na rekonstrukci domu, měli byste být při výběru půjčky opatrní. Za lákavými reklamními slogany se někdy ukrývají neférové podmínky, které vás mohou dostat do nesnází. Podívejte se na kompletní návod, jak si půjčit bezpečně a za co nejvýhodnějších podmínek.

 • Jak ufinancovat rekonstrukci - Pár sedí na zemi a plánuje rekonstrukci
  Půjčky a úvěry
  08. září 2022|Jana Březinová
  Jak naplánovat a ufinancovat rekonstrukci domácnosti

  Chystáte se modernizovat své bydlení od základu nebo plánujete jen menší úpravy? Pak vás nejspíš zajímá, jak se na rekonstrukci připravit krok za krokem, aby vše běželo jako po drátkách. Kde najít spolehlivé řemeslníky, na kolik vás rekonstrukce vyjde a kde na ni vzít? To všechno se dozvíte v článku.

 • Žena s nezaplacenými účty
  Půjčky a úvěry
  05. září 2022|Jana Březinová
  Milostivé léto pokračuje. Jak se zbavit exekucí?

  Druhé kolo tzv. milostivého léta začíná 1. září 2022. Jedná se o jedinečnou příležitost, jak se zbavit exekuce, kterou proti vám vede stát a další veřejnoprávní instituce. Stačí splatit jistinu a nízký poplatek exekutorovi, zbytek dluhu bude odpuštěn. Jak přesně milostivé léto funguje?

 • Schválení bankovní půjčky - Šťastný muž a žena si plácají rukou
  Půjčky a úvěry
  Schválení bankovní půjčky: Celým procesem vás provedeme krok za krokem

  Než vám banka půjčí, důkladně si vás prověří. Jak zvládnout celý proces schválení a vyřízení bankovní půjčky bez zbytečných průtahů a komplikací? Máme pro vás jednoduchý návod i několik praktických rad a tipů.

 • Podpis smlouvy
  Půjčky a úvěry
  Specifika bankovní půjčky: Přísnější podmínky, ale bohaté portfolio produktů, které vám sednou

  Naprostá většina žadatelů o půjčku míří v první řadě do banky, kde na ně čeká poměrně přísný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Co bude banku zajímat a jaká specifika se k bankovním půjčkám pojí?

 • Nebankovní poskytovatelé - zamyšlený muž, který kouká do papírů
  Půjčky a úvěry
  30. července 2022|Jana Březinová
  Čeho si všímat, když si půjčujete u nebankovní společnosti?

  Nebankovní půjčky vnímá řada lidí negativně. Nemusí se však automaticky jednat o špatné řešení. Někdy může být nebankovní půjčka i levnější, než kdybyste šli do banky. Je však třeba vědět, na co se při žádosti o úvěr u nebankovní společnosti zaměřit a jaké nástrahy očekávat.

 • Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku - Muž koukající skrz lupu na počítač
  Půjčky a úvěry
  24. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku?

  V životě každého z nás může nastat nespočet situací, které vyžadují okamžité finanční řešení. Pokud jste se do některé z nich dostali vy sami, měli byste vědět, co všechno zvážit a na co se zaměřit ještě před tím, než banku či nebankovní instituci o půjčku doopravdy požádáte.

 • Počítač peníze papíry
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  10. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Splátkový kalendář a vše, co jste o něm chtěli vědět

  Se splátkovým kalendářem, coby plánem všech vašich budoucích splátek, se setkáte ve chvíli, kdy si sjednáte spotřebitelskou půjčku, úvěr nebo hypotéku. Domluvit se na něm ale můžete i tehdy, pokud vybrané instituci dlužíte větší částku, kterou nejste schopni jednorázově uhradit. Jak si ho správně nastavit, aby vám co nejvíce vyhovoval a nepůsobil zbytečné komplikace?

 • Peníze v peněžence
  Půjčky a úvěry
  25. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčka na dovolenou: Kdy má smysl o ní uvažovat a jak ji vybrat?

  Jedním ze způsobů, jak si splnit svou představu o ideální dovolené, je právě půjčka na dovolenou. Opravdu se ale vyplatí anebo je dobré si raději pár dnů u moře nebo na horách pro letošek odpustit?

 • Proč mi v bance nepůjčili - žárovka v ruce
  Půjčky a úvěry
  15. června 2022|Jana Březinová
  Proč mi v bance nepůjčili? Ověřte svůj záznam v registrech

  Při žádosti o půjčku si banky každého žadatele důkladně proklepnou a zjišťují jeho úvěrovou historii. Máte z minulosti škraloup nebo aktuálně splácíte jiný úvěr a chcete vědět, zda to bude mít vliv na vaši současnou žádost o půjčku? Přinášíme tipy, jak zjistit vaši platební historii.

 • Sberbank ukončení
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  Sberbank v Česku končí! ČNB jí plánuje odebrat licenci. Co to znamená pro její klienty?

  Česká národní banka (dále jen ČNB) dne 28. 2. 2022 zahájila kroky k odebrání licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Hlavním důvodem je razantní zhoršení její likviditní situace v souvislosti s odlivem vkladů. V praxi to znamená, že Sberbank v Česku končí.

 • předávání peněz nad smlouvou
  Půjčky a úvěry
  22. února 2022|Petr Woff
  Vysoká inflace zlevňuje staré a zdražuje nové půjčky. Komu se vyplatí předčasná splátka?

  Průměrné životní náklady meziročně zdražují o více než 8 %. Vysoká inflace těší některé dlužníky, ale zneklidňuje střadatele a centrální bankéře. Proto stouply úrokové sazby a zdražily nové úvěry. Přinášíme několik modelových příkladů, aby bylo jasnější, komu se vyplatí předčasná splátka nebo investice do půjček. Pokaždé záleží na aktuálním vztahu mezi inflací a úrokovou mírou.

 • Půjčky a úvěry
  15. února 2022|Petr Woff
  Úvěrové podmínky budou v roce 2022 přísnější

  Česká národní banka využije svoje nové pravomoci a od dubna zchladí přehřátý realitní trh. Zároveň sleduje, jak se vyvíjí spontánní nabídka a poptávka. Některé komerční banky nečekají na povinné regulace a samy zpřísňují svoje úvěrové podmínky. Zatímco domácnosti stále opatrněji zvažují, jestli požádají o hypotéku nebo spotřebitelskou půjčku.

 • matka, dcera a otec stehovani
  HypotékyPůjčky a úvěry
  Úrokové sazby hypoték rostou, má smysl vzít si teď úvěr na vlastní bydlení?

  Zvažujete koupi nemovitosti na hypotéku nebo se zajímáte o situaci na hypotečním trhu? Pak vám jistě neuniklo, že úrokové sazby u hypoték v posledních měsících výrazně vzrostly. Co za růstem úrokových sazeb stojí a má teď vůbec cenu vzít si hypotéku na koupi nemovitosti? A jakou fixaci případně zvolit?

 • Pobocka raiffeisenbank
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  24. ledna 2022|Jana Poncarová
  Equa bank se spojila s Raiffeisenbankou. Co to znamená pro klienty?

  Dva významní bankovní hráči na českém trhu se spojili. Od 1. ledna 2022 se Equa bank sloučila s Raiffeisenbankou a přestala tak existovat jako samostatná společnost. Klienti Equa bank se ale o svá bankovní konta a další služby obávat nemusí. Raiffeisenbank je se vším všudy převzala pod svá křídla. Co to v praxi znamená? Přinášíme odpovědi na ty nejdůležitější otázky.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.