Blog
Půjčky a úvěry
Muž a prázdné prasátko

Ptáte se: Kde mi půjčí? My přehledně odpovídáme

30. září 2021|Jana Poncarová|

Potřebujete pár tisíc korun půjčky, nebo hledáte dobrý spotřebitelský úvěr? Chcete nízké splátky a dobré podmínky? Máte pošramocenou úvěrovou historii a teď potřebujete peníze? Podívejte se, kde všude vám půjčí a vyberte si úvěr nebo rychlou půjčku podle svých preferencí.

Porovnat půjčky

Pro půjčku si dnes můžete zajít na pobočku banky nebo si ji sjednat online u nebankovní instituce. Dokonce můžete peníze získat, i když máte negativní záznam v registru nebo nemůžete doložit potvrzení o příjmu. Ve zkratce: řešení existuje opravdu pro každého. Je jen třeba porozumět tomu, co chcete a zorientovat se na trhu s půjčkami.

Půjčka nebo úvěr?

Půjčky existují tak dlouho jako samotné peníze. Někdo jich má více, než potřebuje, a tak je za úrok půjčí potřebnému. Ale pozor, půjčka není to samé co úvěr. Rozdíl mezi půjčkou a spotřebitelským úvěrem definuje legislativa. Úvěry mohou poskytovat jen společnosti (nejčastěji banky), které mají licenci od České národní banky (ČNB). Zatímco půjčku může poskytnout každý – soukromá osoba i podnikatel. Půjčka nebo úvěr?

Definici půjčky pak přináší občanský zákoník, který říká, že zapůjčeny mohou být peníze i libovolná movitá věc. Smlouva o zápůjčce peněz nabývá platnosti až po předání financí a půjčku může poskytovat libovolný subjekt, aniž by měl licenci.

Spotřebitelských úvěrů existuje velké množství. V bance si můžete sjednat úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéku, zažádat si o kreditní kartu, úvěr i kontokorent. Specifickým druhem půjčky je leasing. Nyní se rozmohly také půjčky online anebo takzvané peer to peer půjčky, kdy lidé půjčují lidem. Také splátkový prodej vykazuje znaky půjčky.

Typy půjček

 • Účelový spotřebitelský úvěr

 • Neúčelový spotřebitelský úvěr

 • Krátkodobý úvěr

 • Dlouhodobý úvěr

 • Půjčka bez registru

 • Půjčka bez doložení příjmů

 • Půjčka pro žadatele v exekuci

 • Půjčka pro žadatele v insolvenci

 • Online půjčka

 • Peer to peer půjčka

 • Leasing

 • Kontokorent

 • Splátkový prodej

 • Kreditní karta

 • Hypotéka

 • Úvěr ze stavebního spoření

Kde si půjčit?

O tom, kam si zajít pro půjčku, rozhoduje několik kritérií. Záleží na tom, na co peníze potřebujete, jak dlouho chcete úvěr splácet, jakou máte úvěrovou historii, zda jste v insolvenci nebo exekuci.

Bankovní půjčky

Tradičními poskytovateli úvěrů jsou banky. Ty zpravidla poskytují účelové a neúčelové úvěry. Rozdíl je ve výši úroku i v podmínkách. Účelový úvěr vám banka poskytne na nákup konkrétní věci. Typickým příkladem je hypotéka, kdy finance utratíte za nemovitost. Účelové půjčky mají většinou nižší úroky než neúčelové spotřebitelské půjčky, u nichž se nikdo neptá, na co si je berete. Banky pak vyžadují potvrzení o výši přijmu, kontrolují žadatele v registru dlužníků, dbají na to, že půjčují jen takovou výši peněz, kterou žadatel zvládne splácet. V případě hypoték je nutné ručit nemovitostí. Banky mohou požadovat záruku i u některých jiných typů půjček. Existují ale i nezajištěné půjčky, tedy bez ručení. Ty ale banky poskytují maximálně ve výši několika desítek tisíc korun anebo je dají klientům s dobrou schopností splácet.

Další půjčky u bank

Do banky si můžete zajít také pro další typy půjček, jako je například kontokorent, kreditní karta nebo hypotéka. Vedle toho existují ještě půjčky pro podnikatele, které slouží k rozjezdu nebo podpoře už rozběhnutého podnikání. I v těchto případech bude banka posuzovat vaši způsobilost splácet, bude vyžadovat potvrzení o příjmu a bude vás prověřovat v registru dlužníků.

Par si půjčuje peníze - banka

Nebankovní půjčky

Další možností jsou nebankovní půjčky, které poskytují jiné instituce než banky. Výhodou jsou benevolentnější podmínky pro jejich získání. Často ani nemusíte předkládat výpis ze svého bankovního konta nebo jinak dokazovat výši příjmů. Většinou není ani nutné doložit čistý výpis z rejstříku dlužníků, což přináší šance i lidem, kteří už měli problémy se splácením. Tato výhoda je ale vyvážená vyššími úrokovými sazbami a vysokou roční procentní sazbou nákladů. Ve výsledku pak za takovou půjčku můžete zaplatit poměrně vysokou sumu. Vždy je nutné si nechat dopředu spočítat splátky, zhodnotit úrokové sazby a pořádně si pročíst obchodní podmínky. Nebankovní půjčky jsou zpravidla vyřízené velmi rychle, některé instituce je poskytnou během několika dnů či dokonce hodin.

Peer to peer půjčky

Poměrně moderním způsobem půjčení peněz jsou takzvané peer to peer půjčky (P2P), kdy lidé půjčují lidem, dnes většinou prostřednictvím online platformy. Na jedné straně jsou tedy lidé, kteří mají peníze a mohou je půjčit, na druhé straně jsou žadatelé. Platforma pak funguje jako prostor pro spárování půjček mezi investorem a dlužníkem. Ten, kdo půjčuje, pak na některých platformách vydělává na úrocích. Na českém trhu dnes existuje více P2P platforem, které se liší svými podmínkami. Setkat se můžete ještě s označením P2B půjčky, tedy peer to business, kdy investoři půjčují podnikatelům. Platforma, která peer půjčky zprostředkovává, si žadatele prověřuje podobně jako banka, zkoumá jeho příjmy, další závazky, dluhy, schopnost splácet. Pak žadateli přidělí takzvaný rating, který ukazuje jeho schopnost půjčku splatit. Čím lepší rating je, tím nižší úrok může žadatel získat. Až poté se jeho žádost objeví veřejně a investoři mu mohou půjčit.

Online půjčka

Přes internet je dnes možné koupit cokoli – dokonce i auto nebo dům. A také si sjednat půjčku. Výhodou je, že nemusíte nikam chodit, vše probíhá online a verdikt, zda půjčku získáte, se většinou dozvíte během pár minut po vyplnění žádosti. Tento typ půjček poskytují banky i nebankovní instituce. Online půjčka v bance spadá do kategorie spotřebitelského úvěru. Jde o neúčelovou půjčku využitelnou na cokoli. Je ale nutné doložit výši příjmů a banka bude prověřovat vaši schopnost splácet a nahlédne také do registru. Nebankovní instituce tak přísné nejsou, ovšem musíte počítat s vyšší úrokovou sazbou. Online půjčky od nebankovních společností jsou často různě pojmenované, například: půjčka před výplatou, půjčka bez registru, půjčka bez doložení příjmů, půjčka do výplaty, rychlý úvěr, půjčka pro podnikatele, půjčka pro OSVČ, půjčka bez registru a podobně. Na podobném principu pak fungují SMS půjčky, což jsou většinou drobné půjčky do 10 tisíc korun. Zpravidla stačí poslat zprávu přes telefon a vyplnit jen několik nejnutnějších údajů.

muž sahá do peněženky

Půjčka bez registru

Lidé, kteří mají nějaký ten škraloup, se většinou zajímají o to, jak si mohou půjčit bez doložení příjmů, bez výpisu z registru dlužníků, nebo pokud jsou v insolvenci či v exekuci. I takové typy půjček existují. Neposkytují je banky, ale nebankovní instituce. Hlavní výhodou je, že nedokládáte příjmy, neprocházíte lustrací. Na druhou stranu, tyto půjčky mají vyšší úrok. Sám žadatel by pak měl posoudit, jestli na splátky skutečně bude mít a zda se nedostane do dluhové spirály, která může vést k osobnímu bankrotu, v horším případě k exekucím. Půjčky bez registru vyhledávají ti, kteří jsou evidováni v registru dlužníků. Půjčky bez doložení příjmu zase mají v oblibě lidé bez pravidelného platu, jako jsou třeba studenti nebo podnikatelé. Berou si je ale i ženy na mateřské nebo senioři. Rovněž lidé v exekuci nebo v insolvenci nejsou bez šance, musí se ale opět obrátit na nebankovní poskytovatele půjček.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli půjčku, vždy byste měli upřímně zvážit své možnosti, aktuální příjmy a výdaje. Poskytovatel půjčky, ať už banka nebo nebankovní společnost, po vás totiž pravidelné měsíční splátky bude vždy požadovat.

Co sledovat při výběru půjčky

 • Výše úrokové sazby

 • RSPN – roční procentuální sazba nákladů (prozradí vám, o kolik úvěr přeplatíte)

 • Doba splácení (čím dříve půjčku splatíte, tím méně zaplatíte na úrocích)

 • Mimořádné splátky a předčasné splacení úvěru (a podmínky s tím spojené)

 • Účelovost půjčky (výhodnější bývají půjčky účelové)

 • Rychlost sjednání půjčky (expresní půjčky bývají dražší)

 • Pojištění splácení půjčky a další podmínky

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).