Rozjíždíte společnost nebo potřebujete investovat do nového vybavení firmy? V obou případech vám pomůže půjčka pro podnikatele. Speciální úvěry určené pro firmy nebo OSVČ poskytují banky i nebankovní společnosti.

Jaké druhy půjček pro podnikatele existují?

Každá úvěrová společnost má svoji nabídku půjček pro podnikatele, ale v zásadě existuje několik základních druhů, se kterými se můžete setkat.

Půjčka pro podnikatele na rozjezd podnikání je určena pro začínající společnosti nebo živnostníky. V začátcích je potřeba do firmy dát větší finanční injekci, a tak může být úvěr ideálním řešením.

Půjčka pro podnikatele na investice se hodí pro firmy, které potřebují financovat nákup strojů nebo vybavení, které jim může v budoucnu pomoci zvýšit zisky. Někdy se podnikatelům daří, ale nejsou schopni dále navyšovat počet zákazníků, protože bojují s nedostatečnými kapacitami nebo výkony strojů, vozidel a podobně. V tom případě jim pomůže investice do nového vybavení, které nakoupí pomocí půjčky.

Chci půjčku

Bankovní půjčky pro podnikatele jsou výhodnější

Půjčky pro podnikatele poskytují banky i nebankovní společnosti. Jaké jsou výhody a nevýhody těchto dvou poskytovatelů?

U banky si sjednáte půjčku pro podnikatele za výhodnějších podmínek – s nižší úrokovou sazbou, nižšími poplatky a celkovým RPSN. Navíc většina bank poskytuje svým klientům také odborné poradenství, protože mají specializované pracovníky, kteří se věnují pouze klientům z řad podnikatelů. Na druhou stranu si banka u půjček pro podnikatele může stanovit spoustu podmínek, aby úvěr schválila, například:

  • minimální obrat

  • kladný výsledek hospodaření

  • minimální délku podnikání

  • potvrzení o bezdlužnosti na daních a odvodech pojištění

  • předložení finančních výkazů

Tyto podmínky se u každé banky liší, ale obecně lze říci, že si banky podnikatele prověřují mnohem více, než je tomu u nebankovních společností.

Nebankovní půjčky pro podnikatele mají horší podmínky

Naopak nebankovní společnosti tolik nehledí na splnění přísných parametrů, ale na druhou stranu nabízí méně výhodné půjčky pro podnikatele. Počítejte s vyššími úrokovými sazbami, vyššími poplatky a také nižší částkou, na kterou budete schopni dosáhnout. V některých případech mohou i nebankovní společnosti vyžadovat potvrzení o příjmech nebo ručení nemovitostí. Výhodou nebankovních půjček pro podnikatele je rychlost vyřízení. Oblíbenou alternativou podnikatelských půjček jsou tzv. P2P úvěry.

Účelové či neúčelové půjčky pro podnikatele

Půjčky pro podnikatele se liší také v tom, zda peníze smíte použít pouze na nákup konkrétní věci nebo se jedná o neúčelový úvěr, jenž můžete využít na cokoliv. Neúčelové půjčky mívají o něco horší úrokové sazby a podmínky, ale jejich výhoda spočívá v univerzálnosti použití – peníze můžete použít opravdu na cokoliv, klidně i na mzdy zaměstnanců. Naopak účelové půjčky pro podnikatele mají přesně specifikováno, co za peníze smíte nakoupit – například konkrétní stroj. Využít můžete i specializovaných produktů třeba na nákup nového firemního vozidla.

Jaké doklady jsou potřeba k získání půjčky pro podnikatele?

V první řadě si připravte občanský průkaz a ještě jeden doklad totožnosti (řidičský průkaz nebo pas), stejně jako u spotřebitelských úvěrů. Dále budete muset bance doložit doklad o podnikání – OSVČ předloží živnostenský list, firma potřebuje výpis z obchodního rejstříku. Další dokumenty se budou lišit v závislosti na konkrétním poskytovateli (např. rozvaha, výkaz zisku a ztrát, potvrzení o bezdlužnosti z finančního úřadu aj.).

Udělejte si srovnání podnikatelských úvěrů

Podnikatelský úvěr se pohybuje v řádech stovek tisíců a milionů, proto se před jeho uzavřením vyplatí porovnat si nabídky od více poskytovatelů. Banka, kde si vedete podnikatelský účet, vám ochotně udělá nabídku, ale to neznamená, že bude nejvýhodnější. Abyste získali rychlý přehled, jaké půjčky pro podnikatele se nabízí, udělejte si jejich srovnání pomocí online kalkulačky.

Chci půjčku pro podnikatele
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.