Asi není nikdo, kdo by nesnil o bydlení ve vlastním. Pokud nemáme štěstí na bohatého strýčka, který nám odkázal rodinné dědictví nebo nadstandardně ohodnocenou práci, koupě bytu či domu za vlastní je nám na míle vzdálená. Dávno pryč jsou také doby, kdy bylo jednoduché sjednat hypoteční úvěr s výhodnou úrokovou sazbou. Z tohoto důvodu se stále více klientů zajímá o půjčku na bydlení. Jak taková půjčka vlastně funguje? Kdo ji poskytuje a na co ji můžete čerpat? Odpovědi na tyto a další otázky jsou součástí následujících řádků.

Půjčka od banky i nebankovní instituce

Půjčku na bydlení poskytují jak banky, tak nebankovní instituce. V případě prvním je ale potřeba počítat s poměrně náročným a komplikovaným procesem vyřízení a přísnými podmínkami. Zpravidla bude také potřeba navštívit pobočku vybrané banky a absolvovat nezbytnou schůzku. Během ní bankovní úředník ověří vaši bonitu i příjem. Zajímat ho bude ale i vaše finanční historie. Pokud například máte negativní záznam v registru dlužníků, s největší pravděpodobností vám banka nepůjčí.

Chci půjčku

Podmínky nebankovní půjčky na bydlení jsou mnohem mírnější

V takovém případě ale můžete zkusit štěstí u některého z nebankovních poskytovatelů. Pro ty obvykle není záznam v registrech problém a najdou se i tací, kteří nevyžadují potvrzení o příjmech od zaměstnavatele. Mírnější podmínky jsou ale často vykoupeny vyšší úrokovou sazbou. Odpadá ale návštěva zmíněné pobočky. Vše totiž vyřídíte online skrze jednoduchý formulář. Pokud bude vaše žádost kladně posouzena, peníze vám budou poskytnuty v rámci několika pracovních dnů.

Co můžete půjčkou na bydlení financovat?

Protože se ale jedná o účelovou půjčku na bydlení, je potřeba vypůjčené prostředky využít k jasně stanoveným účelům. Financovat jimi můžete například koupi bytu nebo domu, případně rekonstrukci nebo vybavení stávající nemovitosti. Prostředky je ale možno použít také k úhradě dodavatelských faktur nebo třeba vypracování projektové dokumentace (konkrétní podmínky stanovuje vybraný poskytovatel půjčky na bydlení – pozn. redakce).

Výhody půjčky na bydlení

  • Účelový úvěr s výhodnými podmínkami

  • Možnost půjčky od banky nebo nebankovní instituce

  • Půjčku je možno využít na nákup i rekonstrukci bydlení

  • Snadné vyřízení online

  • Možnost sjednat pojištění schopnosti splácet

Nevýhody půjčky na bydlení

  • Nutnost pravidelného a dostatečného příjmu

  • Peníze pouze na určité účely

  • Žadatel musí být plnoletý

  • Bydliště nebo trvalý pobyt na území ČR

  • Vyšší úroky u nebankovních společností

Chci půjčku na bydlení
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.