Cestovní pojištění – srovnání cen

Mějte klidnější spaní s pojištěním majetku

Pojištění majetku, které je známé i jako pojištění domu, je důležitým pojištěním, které vás ochrání před nenadálými událostmi. Pokud vás postihne neštěstí v podobě požáru, povodně či vykradení, pojištění majetku tu bude pro vás a pokryje rozsáhlé škody. Proto je dobré mít pro jistotu sjednané majetkové pojištění.

Pojištění majetku se rozděluje na dva druhy pojištění – pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Každé pojištění se vztahuje na něco jiného.

pojištění domácnosti

Jaký je rozdíl mezi nemovitostí a domácností?

Pojištění majetku se rozděluje převážně z toho důvodu, že ne vždy ten, kdo nemovitost vlastní ji i zároveň obývá.
Příkladem může být například vlastník většího bytového domu, ve kterém je několik samostatných bytových jednotek. Právě onen vlastník bude mít sjednáno pojištění nemovitosti, zatímco jeho nájemníci budou mít sjednané pojištění domácnosti.

Pojištění nemovitosti se tedy vztahuje na stavbu a její součásti, zatímco pojištění domácnosti pokrývá vnitřní vybavení. Pokud vlastníte nemovitost, ve které bydlíte, měli byste mít sjednané oba typy pojištění. Pro pronajímatele je potom důležité pojištění nemovitosti, zatímco nájemce by si měl sjednat pojištění domácnosti.

Co vše patří do pojištění nemovitosti?

U pojištění nemovitosti se stavbou nemyslí pouze holé zdi, ale i veškeré její pevné součásti – tedy střecha, okapy, omítky, stropy, stěny, schody, podlahy, okna, dveře, oplacení, chodník – apod. Součástí jsou i vedlejší stavby, které patří k nemovitosti, tedy garáže, kůlny, zahradní domky i bazény.

Pojištění nemovitosti tedy kryje škody, které vznikly v důsledku živelné události (požárem, výbuchem, povodní, záplavou, vichřicí apod.), také vloupání, krádeže i vandalismu. Připojistit si můžete také škody na elektrospotřebičích, které vzniknou v důsledku přepětí v síti, rozbití oken či posprejování fasády.

Sjednat pojištění nemovitosti

Co zahrnuje pojištění domácnosti?

Jak už název vypovídá pojištění domácnosti se týká vybavení domu či bytu. Za vybavení domácnosti je standartně považován nábytek, elektrospotřebiče i elektronika (lednička, pračka, myčka, mikrovlnka, video a audio, počítače a další), ale také osobní věci členů domácnosti (oblečení, obuv, sportovní potřeby a vybavení, obrazy, šperky i klenoty a další). Součástí pojištění domácnosti, mohou ale být i stavební prvky jako jsou schody, obklady, kuchyňská linka, i vestavěné skříně či vybavení v prostorách mimo byt, které k bytu náleží – tedy budete mít pojištěné i vybavení garáže, sklepu a půdy.

Stejně jako pojištění nemovitosti se pojištění domácnosti vztahuje na škody vzniklé v důsledku živelné události, vloupání, krádeže či vandalismu. Navíc si můžete připojistit i riziko škody na elektrospotřebičích v důsledku přepětí v síti. Také v rámci pojištění domácnosti je možné si pojistit i jízdní kolo. To budete mít pojištěné i když se bude pohybovat mimo domácnost. Velmi často se v rámci pojištění domácnosti připojišťuje i pojištění odpovědnosti. Pojištění odpovědnosti kryje škody, které způsobí pojištěný jiným osobám. V rámci pojištění domácnosti se za pojištěného považují všichni členové domácnosti, včetně domácích mazlíčků.

Sjednat pojištění domácnosti

Než se rozhodnete sjednat pojištění majetku, vždy se ujistěte, zda rozsah pojištění odpovídá vašim požadavkům a potřebám. Nebývá pravidlem, že každé pojištění kryje například škody způsobené kouřem, povodněmi či záplavou. Proto je dobré vždy využít srovnávač pojištění, který vám rychle a intuitivně ukáže, co vše pojištění majetku a osob kryje.

Pokud se nacházíte v povodňové oblasti, může být problémem sjednat pojištění právě proti povodním. Připlatit si často můžete i za nadstandartní služby. Příkladem může být zajištění náhradního ubytování pro celou rodinu, pokud se pojištění dům stane neobyvatelným.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 88

Proč si sjednat pojištění majetku?

  • Váš domov je tam, kde se cítíte bezpečně. S pojištěním majetku o tento pocit nepřijdete i v nebezpečných situacích.
  • Díky různým druhům pojištěním majetku si můžete pojistit nemovitost, domácnost, jízdní kolo i bazén.
  • Pojistit si můžete i rekreační objekt. Díky tomu můžete v klidu spát a nemyslet na případné zloděje na vaší chatě.
  • Pojištění se nevztahuje pouze na budovu, ale i na to, co se nachází na zahradě – tedy například i na materiál na rekonstrukci.
  • Pokud jste vášnivý sportovec, jistě vás potěší i to, že se pojištění vztahuje na sportovní vybavení.