Výpověď a zrušení povinného ručení

 • Srovnání nabídek online

 • Rychlý výsledek do 2 minut

 • Zelenou kartu obdržíte na e-mail

 • Úspora až 50 %

 • Nyní včetně výhodných balíčků
  s havarijním pojištěním

povinné ručení

Kdy vypovědět povinné ručení

Povinné ručení nemůžete vypovědět, kdykoliv se vám zachce. Základní výpovědní lhůta povinného ručení je 6 týdnů před koncem pojistného období. Pokud tuto lhůtu promeškáte, smlouva se automaticky prodlouží na další rok.

Ve specifických situacích existují i další možnosti, jak zrušit povinné ručení:

 • výpověď nové smlouvy do 2 měsíců od sjednání,
 • prodej vozu,
 • odcizení vozu,
 • vyřazení z evidence,
 • vznik pojistné události,
 • zvýšení pojistného ze strany pojišťovny.

Vypovězení povinného ručení k výročí smlouvy

Hledáte způsob, jak zrušit pojistku na auto, protože chcete změnit pojišťovnu? Pak zvolte výpověď povinného ručení k výročí smlouvy.

Vypovědět povinné ručení k výročí smlouvy můžete bez udání důvodu, jen je důležité pohlídat si včasný termín. Pojišťovna musí obdržet výpověď 6 týdnů před výročím smlouvy. Pokud vám povinné ručení běží například od 3. 8. 2022, nastane výročí smlouvy 3. 8. 2023 a vy musíte doručit žádost o odhlášení povinného ručení 6 týdnů před tímto datem.

U většiny pojišťoven nezáleží na tom, zda platíte povinné ručení měsíčně, čtvrtletně či ročně – pojistné období se sjednává na jeden rok. Výjimkou je pojišťovna Pillow, u níž je pojistné období shodné s platebním obdobím. Pillow pojišťovna navíc zkrátila výpovědní lhůtu na 2 týdny před koncem pojistného období.

Jak zrušit povinné ručení z jiných důvodů

Existují specifické důvody, kdy máte právo vypovědět povinné ručení i mimo výročí smlouvy. V těchto případech však musíte předložit doklad, že situace opravdu nastala. Například velký technický průkaz, kde je zaznamenána změna vlastníka vozu nebo policejní protokol o krádeži, když dojde k odcizení vozidla.
 • Vypovězení nové smlouvy povinného ručení bez udání důvodu

  Po uzavření nové smlouvy máte 2 měsíce na to, abyste smlouvu vypověděli bez udání důvodu. K žádosti o ukončení pojistné smlouvy nemusíte přikládat žádné přílohy. Doručením výpovědi na pojišťovnu začne běžet výpovědní lhůta v délce 8 dní, po jejímž uplynutí smlouva zanikne.

 • Zrušení povinného ručení z důvodu prodeje vozidla

  Pokud vozidlo prodáváte, máte samozřejmě právo na odhlášení povinného ručení. Na pojišťovně předložte kupní smlouvu a kopii velkého technického průkazu, kde je zaznamenána změna vlastníka. Pojišťovna ukončí povinné ručení ke dni, kdy jste jí změnu vlastníka ohlásili. Proto je vhodné oznámit změnu co nejdříve, nejlépe ihned v den prodeje vozidla.

 • Odcizení vozu

  Při krádeži vozu zašlete pojišťovně žádost o zrušení povinného ručení spolu s policejním protokolem o odcizení. Povinné ručení vám bude okamžitě ukončeno ke dni krádeže vozu.

 • Vyřazení vozidla z evidence

  Vozidlo můžete dočasně vyřadit z evidence a odevzdat poznávací značky. O tomto úkonu získáte záznam do velkého technického průkazu – jeho kopii předložte pojišťovně, aby vám povinné ručení ukončila. Pojišťovna zruší povinné ručení ke dni vyřazení vozu z evidence, a to i zpětně. Než se opět vydáte s autem na silnice, musíte samozřejmě uzavřít novou smlouvu.

 • Vznik pojistné události

  Způsobili jste dopravní nehodu, za níž pojišťovna vyplácela plnění? Pak máte právo vypovědět povinné ručení do 3 měsíců od vzniku pojistné události s měsíční výpovědní lhůtou.

 • Zvýšení pojistného

  O navýšení pojistného vás pojišťovna musí informovat minimálně 2 měsíce před výročím smlouvy. Od oznámení o navýšení ceny pak máte 1 měsíc na to, abyste povinné ručení vypověděli. Pojištění bude ukončeno ke konci období, na které máte pojistku uhrazenou.

 • Ukončení dohodou

  Poslední, ale nejméně obvyklou možností, je zrušení povinného ručení dohodou mezi vámi a pojišťovnou. Pojišťovna musí s ukončením dohodou samozřejmě souhlasit.

Jak zrušit povinné ručení

Máte dvě možnosti, jak ukončit povinné ručení – osobně na pobočce pojišťovny nebo písemně. Písemnou žádost zašlete raději doporučeně, ať máte přehled, kdy podání na pojišťovnu dorazilo. Rozhodující je den, kdy pojišťovna výpověď obdržela, nikoliv datum odeslání.

Některé pojišťovny přijímají i elektronické podání výpovědi povinného ručení.

Pojišťovna

Výpověď povinného ručení elektronicky

Allianz

E-mailem na info@allianz.cz

ČPP

E-mailem na info@cpp.cz nebo pomocí datové schránky „3v8dkek“.

Výpověď je nutné naskenovat s vlastnoručním podpisem nebo ji podepsat zaručeným elektronickým podpisem.

ČSOB

Direct

Generali Česká pojišťovna

Pomocí kontaktního formuláře lze odeslat naskenovaný formulář s vlastnoručním podpisem, ale je nutné použít e-mail, který u vás pojišťovna eviduje.

HVP

E-mailem na info@hvp.cz, do přílohy vložte naskenovaný formulář s vlastnoručním podpisem.

Kooperativa

Ne.

Pillow

E-mailem na info@mypillow.cz. Je nutné použít e-mail, který u vás pojišťovna eviduje.

Slavia

Ne.

UNIQA

Pomocí E-podatelny UNIQA pojišťovny.

Ukončení povinného ručení

K žádosti přiložte kopie požadovaných dokladů v případech, kdy to pojišťovna vyžaduje. Při výpovědi povinného ručení k výročí smlouvy nemusíte přikládat žádné přílohy. Nezapomeňte uvést, jakým způsobem má pojišťovna vypořádat případný přeplatek.

Po zrušení povinného ručení si včas sjednejte novou smlouvu, pokud plánujete s vozidlem nadále jezdit.

Proč podávat výpověď povinného ručení?

Na českém trhu se nabízí velké množství variant povinného ručení, přičemž rozdíl mezi shodným pojištěním u jednotlivých pojišťoven může činit stovky až tisíce korun ročně. Srovnejte si nabídky pomocí povinné ručení kalkulačka od několika pojišťoven a vyberte si to nejvýhodnější.

Srovnaný magazín

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.