Výpověď a zrušení povinného ručení

 • Srovnání nabídek online

 • Rychlý výsledek do 2 minut

 • Zelenou kartu obdržíte na e-mail

 • Úspora až 50 %

 • Nyní včetně výhodných balíčků
  s havarijním pojištěním

povinné ručení

Kdy vypovědět povinné ručení

Povinné ručení nemůžete vypovědět, kdykoliv se vám zachce. Základní výpovědní lhůta povinného ručení je 6 týdnů před koncem pojistného období. Pokud tuto lhůtu promeškáte, smlouva se automaticky prodlouží na další rok.

Ve specifických situacích existují i další možnosti, jak zrušit povinné ručení:

 • výpověď nové smlouvy do 2 měsíců od sjednání,
 • prodej vozu,
 • odcizení vozu,
 • vyřazení z evidence,
 • vznik pojistné události,
 • zvýšení pojistného ze strany pojišťovny.

Vypovězení povinného ručení k výročí smlouvy

Hledáte způsob, jak zrušit pojistku na auto, protože chcete změnit pojišťovnu? Pak zvolte výpověď povinného ručení k výročí smlouvy.

Vypovědět povinné ručení k výročí smlouvy můžete bez udání důvodu, jen je důležité pohlídat si včasný termín. Pojišťovna musí obdržet výpověď 6 týdnů před výročím smlouvy. Pokud vám povinné ručení běží například od 3. 8. 2022, nastane výročí smlouvy 3. 8. 2023 a vy musíte doručit žádost o odhlášení povinného ručení 6 týdnů před tímto datem.

U většiny pojišťoven nezáleží na tom, zda platíte povinné ručení měsíčně, čtvrtletně či ročně – pojistné období se sjednává na jeden rok. Výjimkou je pojišťovna Pillow, u níž je pojistné období shodné s platebním obdobím. Pillow pojišťovna navíc zkrátila výpovědní lhůtu na 2 týdny před koncem pojistného období.

Jak zrušit povinné ručení z jiných důvodů

Existují specifické důvody, kdy máte právo vypovědět povinné ručení i mimo výročí smlouvy. V těchto případech však musíte předložit doklad, že situace opravdu nastala. Například velký technický průkaz, kde je zaznamenána změna vlastníka vozu nebo policejní protokol o krádeži, když dojde k odcizení vozidla.
 • Vypovězení nové smlouvy povinného ručení bez udání důvodu

  Po uzavření nové smlouvy máte 2 měsíce na to, abyste smlouvu vypověděli bez udání důvodu. K žádosti o ukončení pojistné smlouvy nemusíte přikládat žádné přílohy. Doručením výpovědi na pojišťovnu začne běžet výpovědní lhůta v délce 8 dní, po jejímž uplynutí smlouva zanikne.

 • Zrušení povinného ručení z důvodu prodeje vozidla

  Pokud vozidlo prodáváte, máte samozřejmě právo na odhlášení povinného ručení. Na pojišťovně předložte kupní smlouvu a kopii velkého technického průkazu, kde je zaznamenána změna vlastníka. Pojišťovna ukončí povinné ručení ke dni, kdy jste jí změnu vlastníka ohlásili. Proto je vhodné oznámit změnu co nejdříve, nejlépe ihned v den prodeje vozidla.

 • Odcizení vozu

  Při krádeži vozu zašlete pojišťovně žádost o zrušení povinného ručení spolu s policejním protokolem o odcizení. Povinné ručení vám bude okamžitě ukončeno ke dni krádeže vozu.

 • Vyřazení vozidla z evidence

  Vozidlo můžete dočasně vyřadit z evidence a odevzdat poznávací značky. O tomto úkonu získáte záznam do velkého technického průkazu – jeho kopii předložte pojišťovně, aby vám povinné ručení ukončila. Pojišťovna zruší povinné ručení ke dni vyřazení vozu z evidence, a to i zpětně. Než se opět vydáte s autem na silnice, musíte samozřejmě uzavřít novou smlouvu.

 • Vznik pojistné události

  Způsobili jste dopravní nehodu, za níž pojišťovna vyplácela plnění? Pak máte právo vypovědět povinné ručení do 3 měsíců od vzniku pojistné události s měsíční výpovědní lhůtou.

 • Zvýšení pojistného

  O navýšení pojistného vás pojišťovna musí informovat minimálně 2 měsíce před výročím smlouvy. Od oznámení o navýšení ceny pak máte 1 měsíc na to, abyste povinné ručení vypověděli. Pojištění bude ukončeno ke konci období, na které máte pojistku uhrazenou.

 • Ukončení dohodou

  Poslední, ale nejméně obvyklou možností, je zrušení povinného ručení dohodou mezi vámi a pojišťovnou. Pojišťovna musí s ukončením dohodou samozřejmě souhlasit.

Jak zrušit povinné ručení

Máte dvě možnosti, jak ukončit povinné ručení – osobně na pobočce pojišťovny nebo písemně. Písemnou žádost zašlete raději doporučeně, ať máte přehled, kdy podání na pojišťovnu dorazilo. Rozhodující je den, kdy pojišťovna výpověď obdržela, nikoliv datum odeslání.

Některé pojišťovny přijímají i elektronické podání výpovědi povinného ručení.

Pojišťovna

Výpověď povinného ručení elektronicky

Allianz

E-mailem na info@allianz.cz

ČPP

E-mailem na info@cpp.cz nebo pomocí datové schránky „3v8dkek“.

Výpověď je nutné naskenovat s vlastnoručním podpisem nebo ji podepsat zaručeným elektronickým podpisem.

ČSOB

Direct

Generali Česká pojišťovna

Pomocí kontaktního formuláře lze odeslat naskenovaný formulář s vlastnoručním podpisem, ale je nutné použít e-mail, který u vás pojišťovna eviduje.

HVP

E-mailem na info@hvp.cz, do přílohy vložte naskenovaný formulář s vlastnoručním podpisem.

Kooperativa

E-mailem na info@koop.cz.

Pillow

E-mailem na info@mypillow.cz. Je nutné použít e-mail, který u vás pojišťovna eviduje.

Slavia

UNIQA

Pomocí E-podatelny UNIQA pojišťovny.

Ukončení povinného ručení

K žádosti přiložte kopie požadovaných dokladů v případech, kdy to pojišťovna vyžaduje. Při výpovědi povinného ručení k výročí smlouvy nemusíte přikládat žádné přílohy. Nezapomeňte uvést, jakým způsobem má pojišťovna vypořádat případný přeplatek.

Po zrušení povinného ručení si včas sjednejte novou smlouvu, pokud plánujete s vozidlem nadále jezdit.

Proč podávat výpověď povinného ručení?

Na českém trhu se nabízí velké množství variant povinného ručení, přičemž rozdíl mezi shodným pojištěním u jednotlivých pojišťoven může činit stovky až tisíce korun ročně. Srovnejte si nabídky pomocí povinné ručení kalkulačka od několika pojišťoven a vyberte si to nejvýhodnější.

Srovnaný magazín

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
  12. října 2023|Petr Pohůdka
  Řidičák na motorku – na co se připravit

  Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.