Výpověď a zrušení povinného ručení

 • Srovnání nabídek online

 • Rychlý výsledek do 2 minut

 • Zelenou kartu obdržíte na e-mail

 • Úspora až 50 %

 • Nyní včetně výhodných balíčků
  s havarijním pojištěním

povinné ručení

Kdy vypovědět povinné ručení

Povinné ručení nemůžete vypovědět, kdykoliv se vám zachce. Základní výpovědní lhůta povinného ručení je 6 týdnů před koncem pojistného období. Pokud tuto lhůtu promeškáte, smlouva se automaticky prodlouží na další rok.

Ve specifických situacích existují i další možnosti, jak zrušit povinné ručení:

 • výpověď nové smlouvy do 2 měsíců od sjednání,
 • prodej vozu,
 • odcizení vozu,
 • vyřazení z evidence,
 • vznik pojistné události,
 • zvýšení pojistného ze strany pojišťovny.

Vypovězení povinného ručení k výročí smlouvy

Hledáte způsob, jak zrušit pojistku na auto, protože chcete změnit pojišťovnu? Pak zvolte výpověď povinného ručení k výročí smlouvy.

Vypovědět povinné ručení k výročí smlouvy můžete bez udání důvodu, jen je důležité pohlídat si včasný termín. Pojišťovna musí obdržet výpověď 6 týdnů před výročím smlouvy. Pokud vám povinné ručení běží například od 3. 8. 2022, nastane výročí smlouvy 3. 8. 2023 a vy musíte doručit žádost o odhlášení povinného ručení 6 týdnů před tímto datem.

U většiny pojišťoven nezáleží na tom, zda platíte povinné ručení měsíčně, čtvrtletně či ročně – pojistné období se sjednává na jeden rok. Výjimkou je pojišťovna Pillow, u níž je pojistné období shodné s platebním obdobím. Pillow pojišťovna navíc zkrátila výpovědní lhůtu na 2 týdny před koncem pojistného období.

Jak zrušit povinné ručení z jiných důvodů

Existují specifické důvody, kdy máte právo vypovědět povinné ručení i mimo výročí smlouvy. V těchto případech však musíte předložit doklad, že situace opravdu nastala. Například velký technický průkaz, kde je zaznamenána změna vlastníka vozu nebo policejní protokol o krádeži, když dojde k odcizení vozidla.
 • Vypovězení nové smlouvy povinného ručení bez udání důvodu

  Po uzavření nové smlouvy máte 2 měsíce na to, abyste smlouvu vypověděli bez udání důvodu. K žádosti o ukončení pojistné smlouvy nemusíte přikládat žádné přílohy. Doručením výpovědi na pojišťovnu začne běžet výpovědní lhůta v délce 8 dní, po jejímž uplynutí smlouva zanikne.

 • Zrušení povinného ručení z důvodu prodeje vozidla

  Pokud vozidlo prodáváte, máte samozřejmě právo na odhlášení povinného ručení. Na pojišťovně předložte kupní smlouvu a kopii velkého technického průkazu, kde je zaznamenána změna vlastníka. Pojišťovna ukončí povinné ručení ke dni, kdy jste jí změnu vlastníka ohlásili. Proto je vhodné oznámit změnu co nejdříve, nejlépe ihned v den prodeje vozidla.

 • Odcizení vozu

  Při krádeži vozu zašlete pojišťovně žádost o zrušení povinného ručení spolu s policejním protokolem o odcizení. Povinné ručení vám bude okamžitě ukončeno ke dni krádeže vozu.

 • Vyřazení vozidla z evidence

  Vozidlo můžete dočasně vyřadit z evidence a odevzdat poznávací značky. O tomto úkonu získáte záznam do velkého technického průkazu – jeho kopii předložte pojišťovně, aby vám povinné ručení ukončila. Pojišťovna zruší povinné ručení ke dni vyřazení vozu z evidence, a to i zpětně. Než se opět vydáte s autem na silnice, musíte samozřejmě uzavřít novou smlouvu.

 • Vznik pojistné události

  Způsobili jste dopravní nehodu, za níž pojišťovna vyplácela plnění? Pak máte právo vypovědět povinné ručení do 3 měsíců od vzniku pojistné události s měsíční výpovědní lhůtou.

 • Zvýšení pojistného

  O navýšení pojistného vás pojišťovna musí informovat minimálně 2 měsíce před výročím smlouvy. Od oznámení o navýšení ceny pak máte 1 měsíc na to, abyste povinné ručení vypověděli. Pojištění bude ukončeno ke konci období, na které máte pojistku uhrazenou.

 • Ukončení dohodou

  Poslední, ale nejméně obvyklou možností, je zrušení povinného ručení dohodou mezi vámi a pojišťovnou. Pojišťovna musí s ukončením dohodou samozřejmě souhlasit.

Jak zrušit povinné ručení

Máte dvě možnosti, jak ukončit povinné ručení – osobně na pobočce pojišťovny nebo písemně. Písemnou žádost zašlete raději doporučeně, ať máte přehled, kdy podání na pojišťovnu dorazilo. Rozhodující je den, kdy pojišťovna výpověď obdržela, nikoliv datum odeslání.

Některé pojišťovny přijímají i elektronické podání výpovědi povinného ručení.

Pojišťovna

Výpověď povinného ručení elektronicky

Allianz

E-mailem na info@allianz.cz

ČPP

E-mailem na info@cpp.cz nebo pomocí datové schránky „3v8dkek“.

Výpověď je nutné naskenovat s vlastnoručním podpisem nebo ji podepsat zaručeným elektronickým podpisem.

ČSOB

Direct

Generali Česká pojišťovna

Pomocí kontaktního formuláře lze odeslat naskenovaný formulář s vlastnoručním podpisem, ale je nutné použít e-mail, který u vás pojišťovna eviduje.

HVP

E-mailem na info@hvp.cz, do přílohy vložte naskenovaný formulář s vlastnoručním podpisem.

Kooperativa

E-mailem na info@koop.cz.

Pillow

E-mailem na info@mypillow.cz. Je nutné použít e-mail, který u vás pojišťovna eviduje.

Slavia

UNIQA

Pomocí E-podatelny UNIQA pojišťovny.

Ukončení povinného ručení

K žádosti přiložte kopie požadovaných dokladů v případech, kdy to pojišťovna vyžaduje. Při výpovědi povinného ručení k výročí smlouvy nemusíte přikládat žádné přílohy. Nezapomeňte uvést, jakým způsobem má pojišťovna vypořádat případný přeplatek.

Po zrušení povinného ručení si včas sjednejte novou smlouvu, pokud plánujete s vozidlem nadále jezdit.

Proč podávat výpověď povinného ručení?

Na českém trhu se nabízí velké množství variant povinného ručení, přičemž rozdíl mezi shodným pojištěním u jednotlivých pojišťoven může činit stovky až tisíce korun ročně. Srovnejte si nabídky pomocí povinné ručení kalkulačka od několika pojišťoven a vyberte si to nejvýhodnější.

Srovnaný magazín

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.