Výpověď a zrušení povinného ručení

 • Srovnání nabídek online

 • Rychlý výsledek do 2 minut

 • Zelenou kartu obdržíte ihned

 • Úspora až 50 %

 • Nyní včetně výhodných balíčků
  s havarijním pojištěním

Spočítat ceny
povinné ručení

Kdy vypovědět povinné ručení

Povinné ručení nemůžete vypovědět, kdykoliv se vám zachce. Základní výpovědní lhůta povinného ručení je 6 týdnů před koncem pojistného období. Pokud tuto lhůtu promeškáte, smlouva se automaticky prodlouží na další rok.

Ve specifických situacích existují i další možnosti, jak zrušit povinné ručení:

 • výpověď nové smlouvy do 2 měsíců od sjednání,

 • prodej vozu,

 • odcizení vozu,

 • vyřazení z evidence,

 • vznik pojistné události,

 • zvýšení pojistného ze strany pojišťovny.

Vypovězení povinného ručení k výročí smlouvy

Hledáte způsob, jak zrušit pojistku na auto, protože chcete změnit pojišťovnu? Pak zvolte výpověď povinného ručení k výročí smlouvy.

Vypovědět povinné ručení k výročí smlouvy můžete bez udání důvodu, jen je důležité pohlídat si včasný termín. Pojišťovna musí obdržet výpověď 6 týdnů před výročím smlouvy. Pokud vám povinné ručení běží například od 3. 8. 2022, nastane výročí smlouvy 3. 8. 2023 a vy musíte doručit žádost o odhlášení povinného ručení 6 týdnů před tímto datem.

U většiny pojišťoven nezáleží na tom, zda platíte povinné ručení měsíčně, čtvrtletně či ročně – pojistné období se sjednává na jeden rok. Výjimkou je pojišťovna Pillow, u níž je pojistné období shodné s platebním obdobím. Pillow pojišťovna navíc zkrátila výpovědní lhůtu na 2 týdny před koncem pojistného období.

Srovnat ceny povinného ručení

Jak zrušit povinné ručení z jiných důvodů

Existují specifické důvody, kdy máte právo vypovědět povinné ručení i mimo výročí smlouvy. V těchto případech však musíte předložit doklad, že situace opravdu nastala. Například velký technický průkaz, kde je zaznamenána změna vlastníka vozu nebo policejní protokol o krádeži, když dojde k odcizení vozidla.
 • Vypovězení nové smlouvy povinného ručení bez udání důvodu

  Po uzavření nové smlouvy máte 2 měsíce na to, abyste smlouvu vypověděli bez udání důvodu. K žádosti o ukončení pojistné smlouvy nemusíte přikládat žádné přílohy. Doručením výpovědi na pojišťovnu začne běžet výpovědní lhůta v délce 8 dní, po jejímž uplynutí smlouva zanikne.

 • Zrušení povinného ručení z důvodu prodeje vozidla

  Pokud vozidlo prodáváte, máte samozřejmě právo na odhlášení povinného ručení. Na pojišťovně předložte kupní smlouvu a kopii velkého technického průkazu, kde je zaznamenána změna vlastníka. Pojišťovna ukončí povinné ručení ke dni, kdy jste jí změnu vlastníka ohlásili. Proto je vhodné oznámit změnu co nejdříve, nejlépe ihned v den prodeje vozidla.

 • Odcizení vozu

  Při krádeži vozu zašlete pojišťovně žádost o zrušení povinného ručení spolu s policejním protokolem o odcizení. Povinné ručení vám bude okamžitě ukončeno ke dni krádeže vozu.

 • Vyřazení vozidla z evidence

  Vozidlo můžete dočasně vyřadit z evidence a odevzdat poznávací značky. O tomto úkonu získáte záznam do velkého technického průkazu – jeho kopii předložte pojišťovně, aby vám povinné ručení ukončila. Pojišťovna zruší povinné ručení ke dni vyřazení vozu z evidence, a to i zpětně. Než se opět vydáte s autem na silnice, musíte samozřejmě uzavřít novou smlouvu.

 • Vznik pojistné události

  Způsobili jste dopravní nehodu, za níž pojišťovna vyplácela plnění? Pak máte právo vypovědět povinné ručení do 3 měsíců od vzniku pojistné události s měsíční výpovědní lhůtou.

 • Zvýšení pojistného

  O navýšení pojistného vás pojišťovna musí informovat minimálně 2 měsíce před výročím smlouvy. Od oznámení o navýšení ceny pak máte 1 měsíc na to, abyste povinné ručení vypověděli. Pojištění bude ukončeno ke konci období, na které máte pojistku uhrazenou.

 • Ukončení dohodou

  Poslední, ale nejméně obvyklou možností, je zrušení povinného ručení dohodou mezi vámi a pojišťovnou. Pojišťovna musí s ukončením dohodou samozřejmě souhlasit.

Jak zrušit povinné ručení

Máte dvě možnosti, jak ukončit povinné ručení – osobně na pobočce pojišťovny nebo písemně. Písemnou žádost zašlete raději doporučeně, ať máte přehled, kdy podání na pojišťovnu dorazilo. Rozhodující je den, kdy pojišťovna výpověď obdržela, nikoliv datum odeslání.

Některé pojišťovny přijímají i elektronické podání výpovědi povinného ručení.

Pojišťovna

Výpověď povinného ručení elektronicky

Allianz

E-mailem na info@allianz.cz

ČPP

E-mailem na info@cpp.cz nebo pomocí datové schránky „3v8dkek“.

Výpověď je nutné naskenovat s vlastnoručním podpisem nebo ji podepsat zaručeným elektronickým podpisem.

ČSOB

Direct

Generali Česká pojišťovna

Pomocí kontaktního formuláře lze odeslat naskenovaný formulář s vlastnoručním podpisem, ale je nutné použít e-mail, který u vás pojišťovna eviduje.

HVP

E-mailem na info@hvp.cz, do přílohy vložte naskenovaný formulář s vlastnoručním podpisem.

Kooperativa

Ne.

Pillow

E-mailem na info@mypillow.cz. Je nutné použít e-mail, který u vás pojišťovna eviduje.

Slavia

Ne.

UNIQA

Pomocí E-podatelny UNIQA pojišťovny.

Ukončení povinného ručení

K žádosti přiložte kopie požadovaných dokladů v případech, kdy to pojišťovna vyžaduje. Při výpovědi povinného ručení k výročí smlouvy nemusíte přikládat žádné přílohy. Nezapomeňte uvést, jakým způsobem má pojišťovna vypořádat případný přeplatek.

Po zrušení povinného ručení si včas sjednejte novou smlouvu, pokud plánujete s vozidlem nadále jezdit.

Sjednat nové povinné ručení

Proč podávat výpověď povinného ručení?

Na českém trhu se nabízí velké množství variant povinného ručení, přičemž rozdíl mezi shodným pojištěním u jednotlivých pojišťoven může činit stovky až tisíce korun ročně. Srovnejte si nabídky od několika pojišťoven a vyberte si nejvýhodnější povinné ručení.

Srovnaný magazín

 • Pes na silnici
  Auto
  19. března 2023|Jana Březinová
  Srážka psa s autem – jako majitel nesete vinu

  Ke srážce se zvěří dochází na silnicích čím dál častěji, ale nehody se bohužel nevyhýbají ani domácím mazlíčkům. Z hlediska pojištění se však jedná o jiný případ. Pokud se vám pod kola přimotá zaběhlý pes nebo naopak vy jste majitelem pejska, kterého někdo srazil autem, měli byste vědět, jak správně postupovat.

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  15. března 2023|Jana Březinová
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2023

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží – budeme připlácet nejen za pohonné hmoty, ale i autoservisní práce a součástky. Ceny budou kopírovat inflaci a ta zůstává nadále vysoká, i když oproti loňskému roku nebude nárůst cenové hladiny tak citelný. Čeká nás i zdražení pojištění aut. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Žena po dopravní nehodě telefonuje
  Auto
  21. února 2023|Petr Pohůdka
  Co byste měli vědět, když budete po havárii používat náhradní vozidlo

  Někdo vás naboural, vaše vozidlo se porouchalo nebo je z nějakého jiného důvodu nepojízdné? To ještě neznamená, že musíte chodit pěšky. Od pojišťovny totiž na potřebnou dobu můžete získat náhradní vozidlo. V jakých situacích na něj máte nárok a co byste měli vědět, než do zapůjčeného vozu poprvé usednete?

 • Autíčko vedle mincí
  Auto
  19. února 2023|Jana Březinová
  10 tipů, jak ušetřit na povinném ručení

  Počty dopravních nehod a průměrná výše způsobených škod každým rokem stoupají, a s tím roste i cena povinného ručení. Naštěstí známe triky, jak si vybrat nejlevnější povinné ručení. S některými ušetříte až tisíce korun ročně!

 • Muž stojí u nabíjejícího se elektroauta
  Auto
  11. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak získat dotace na elektromobil v ČR

  V současné době se dotace na elektromobily nabízí pouze pro státní firmy, obce, školy či neziskové organizace. Plánovaná podpora pro firmy byla zrušena, jelikož program nesplňoval podmínky Evropské komise. Běžní občané a podnikatelé se tak dotace na elektromobil nedočkají ani v roce 2022.

 • Policejní kontrola - dechová zkouška s alkohol tester
  Auto
  10. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak vybrat alkohol tester

  Rádi byste ráno po bujarém večírku usedli za volant, ale nejste si jistí, jestli nenadýcháte? Se zjištěním zbytkového alkoholu v krvi vám pomůže alkohol tester. Vybírejte obezřetně, spoustu přístrojů nedosahuje dostatečné spolehlivosti. Na co byste se při koupi alkohol testeru měli zaměřit?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  Auto
  30. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Státní poznávací značky (SPZ) sestávají v Česku z kombinace písmen, arabských číslic a případně mezer či rozdělovacích znamének. „Espézetka” je u nás přidělena ke každému jednotlivému vozidlu podléhající registraci. V autě jsou cedulky se státní poznávací značkou umístěné na přídi a zádi nad nárazníky vozu a slouží k odlišení jednotlivých aut a k jejich individuální dohledatelnosti. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • Přístrojová deska v autě se svítícími kontrolkami
  Auto
  24. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co říká která kontrolka v autě? U oranžové zbystřete, u červené raději v jízdě nepokračujte

  Pokud je s automobilem něco v nepořádku, potřebuje řidiče spolehlivým způsobem upozornit. A to prostřednictvím kontrolek. Co jednotlivé symboly v autě znamenají? Kdy můžete s opatrností pokračovat v jízdě a kdy je naopak lepší vozidlo hned zastavit a problém odstranit?

 • Jak vybrat olej do auta? - Otevřená kapota auta a manipulace s motorem
  Auto
  07. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat motorový olej do auta? Na značce ani výrobci příliš nezáleží. Důležité jsou jiné parametry

  Podobně jako se člověk neobejde bez vody, automobilové motory nemůžou fungovat bez vhodného oleje. Jak ale vybrat ten správný a nešlápnout vedle? Máme pro vás praktické info i rady, kde motorový olej koupit a jak (často) ho měnit.

 • Muž ovládá telefon na držáku v autě
  Auto
  27. října 2022|Marek Drahorád
  Chytré auto: Proč si ho pořídit a co to vlastně je?

  Chytrá zařízení nás dnes obklopují a mohou nám značně usnadnit život, pomoci chránit zdraví i ušetřit peníze. Auta nejsou výjimkou a výrobci funkce neustále vylepšují v rámci svých infotainmentů i mobilních aplikací. Díky mobilním operátorům ale chytré auto můžete udělat také ze starších modelů.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.