Kdo jsou dodavatelé energií?

Dodavatelé energií vám prodávají elektřinu nebo zemní plyn jako komoditu. Jedná se v podstatě o obchodníky, kteří nakupují elektřinu či zemní plyn na velkoobchodní burze a prodávají je konečným odběratelům – domácnostem a firmám. Jako odběratel si můžete svého dodavatele elektřiny i dodavatele plynu vybrat, a tím ovlivnit cenu za dodávku energie.


Nejste spokojení se svým současným dodavatelem energií? Zdá se vám cena za dodávku elektřiny či plynu příliš vysoká? Pak si udělejte srovnání dodavatelů energií a zvolte si nového a výhodnějšího poskytovatele. Netrvá to déle než 1 minutu a změnu dodavatele energií snadno zařídíte z pohodlí domova.

Dodavatelé vs. distributoři energií

Aby energie doputovala až do vaší domácnosti, je potřeba nejen dodavatel, ale také distributor. Distributoři spravují distribuční soustavu, kterou proudí elektřina nebo plyn do vaší domácnosti. Na rozdíl od dodavatele energií si distributora nemůžete zvolit – je vám přiřazen na základě lokality, kde se nachází odběrné místo.


V České republice působí tři distributoři elektřiny (ČEZ Distribuce, a.s., E.ON Distribuce, a.s., PREdistribuce, a.s.) a tři distributoři zemního plynu (GasNet, EG.D a Pražská Plynárenská Distribuce), ale desítky dodavatelů elektřiny, z nichž můžete vybírat.

Nejlevnější dodavatel elektřiny 2023

Kdo vám nabídne nejvýhodnější dodávky energií? Nejlevnějšího dodavatele elektřiny i nejlevnějšího dodavatele plynu v roce 2021 najdete pomocí naší online kalkulačky. Je to snadné – do kalkulačky zadejte svoji spotřebu energie a kraj, ve kterém žijete. Všichni poskytovatelé totiž nenabízí své služby po celé republice. Pak už stačí jen stisknout tlačítko a pár chvil počkat, než se aktualizují ceny na míru vaší domácnosti.


Spolehněte se, že údaje v kalkulačce jsou vždy aktuální, protože vychází přímo z ceníků dodavatelů energií. Vyhledat nejlevnějšího dodavatele si můžete klidně opakovaně a sledovat tak vývoj cen energií. Použití kalkulačky je zcela zdarma.

Dodavatelé elektřiny a dodavatelé plynu v ČR

Největší dodavatelé elektřiny v ČR jsou:

 • ČEZ,

 • E.ON,

 • innogy,

 • Pražská energetika,

 • Centropol.


Největší dodavatelé zemního plynu v ČR jsou:

 • innogy,

 • ČEZ,

 • E.ON,

 • Centropol,

 • Pražská plynárenská.


Dodávky energie ale nabízí desítky dalších poskytovatelů a často i levněji, než ti největší dodavatelé elektřiny a plynu v ČR. Jak je to možné? Menší dodavatelé obvykle neplatí vysoké provozní náklady za pobočky a spoustu zaměstnanců. Díky tomu, že nakupují dodávky energie v menším množství, dokáží flexibilně reagovat na vývoj na trhu. To je jen pár důvodů, proč se vyplatí prozkoumat nabídku i menších dodavatelů energií v ČR.


Měli byste ale mít na paměti, že nízká cena není vše. Vybírejte pouze z důvěryhodných společností, dívejte se také na podmínky smlouvy a výpovědní lhůtu. Jak sledovat tolik parametrů? S výběrem vám pomůže naše porovnání dodavatelů energií.

Dodavatele energií: Porovnání trvá 1 minutu

Zorientovat se v cenících dodavatelů energií není vůbec jednoduché. Projít nabídky všech poskytovatelů a vyznat se v jejich nepřehledných cenících by vám trvalo přinejlepším několik dnů. A než byste se dostali na konec, mohli byste začít odznova, protože ceníky dodavatelů elektřiny a plynu se průběžně aktualizují.


Naštěstí nemusíte ztrácet svůj drahocenný čas – naše online kalkulačka energií vám udělá srovnání dodavatelů během 1 minuty.


Další výhodou je, že v našem srovnání najdete jen nabídky prověřených dodavatelů energií. Nemusíte se obávat energetických šmejdů a podvodných praktik – starosti o energie můžete pustit z hlavy jednou provždy.

Změna dodavatele energií

Změna dodavatele energií s naší pomocí je rychlá a jednoduchá. Jakmile si vyberete poskytovatele podle svých představ, zdarma pro vás zařídíme změnu dodavatele. Ohlídáme výpovědní lhůty a další důležité termíny, poradíme, jak správně vyplnit dokumenty. Díky tomu proběhne změna dodavatele energií hladce a nemusíte se obávat, že byste zůstali bez dodávek elektřiny či plynu.


Navíc nemusíte nikam chodit, s naší podporou přejdete k novému dodavateli elektřiny nebo dodavateli plynu z pohodlí svého domova.

Srovnaný magazín

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.