Kdo jsou dodavatelé energií?

Dodavatelé energií vám prodávají elektřinu nebo zemní plyn jako komoditu. Jedná se v podstatě o obchodníky, kteří nakupují elektřinu či zemní plyn na velkoobchodní burze a prodávají je konečným odběratelům – domácnostem a firmám. Jako odběratel si můžete svého dodavatele elektřiny i dodavatele plynu vybrat, a tím ovlivnit cenu za dodávku energie.


Nejste spokojení se svým současným dodavatelem energií? Zdá se vám cena za dodávku elektřiny či plynu příliš vysoká? Pak si udělejte srovnání dodavatelů energií a zvolte si nového a výhodnějšího poskytovatele. Netrvá to déle než 1 minutu a změnu dodavatele energií snadno zařídíte z pohodlí domova.

Dodavatelé vs. distributoři energií

Aby energie doputovala až do vaší domácnosti, je potřeba nejen dodavatel, ale také distributor. Distributoři spravují distribuční soustavu, kterou proudí elektřina nebo plyn do vaší domácnosti. Na rozdíl od dodavatele energií si distributora nemůžete zvolit – je vám přiřazen na základě lokality, kde se nachází odběrné místo.


V České republice působí tři distributoři elektřiny (ČEZ Distribuce, a.s., E.ON Distribuce, a.s., PREdistribuce, a.s.) a tři distributoři zemního plynu (GasNet, EG.D a Pražská Plynárenská Distribuce), ale desítky dodavatelů elektřiny, z nichž můžete vybírat.

Nejlevnější dodavatel elektřiny 2023

Kdo vám nabídne nejvýhodnější dodávky energií? Nejlevnějšího dodavatele elektřiny i nejlevnějšího dodavatele plynu v roce 2021 najdete pomocí naší online kalkulačky. Je to snadné – do kalkulačky zadejte svoji spotřebu energie a kraj, ve kterém žijete. Všichni poskytovatelé totiž nenabízí své služby po celé republice. Pak už stačí jen stisknout tlačítko a pár chvil počkat, než se aktualizují ceny na míru vaší domácnosti.


Spolehněte se, že údaje v kalkulačce jsou vždy aktuální, protože vychází přímo z ceníků dodavatelů energií. Vyhledat nejlevnějšího dodavatele si můžete klidně opakovaně a sledovat tak vývoj cen energií. Použití kalkulačky je zcela zdarma.

Dodavatelé elektřiny a dodavatelé plynu v ČR

Největší dodavatelé elektřiny v ČR jsou:

 • ČEZ,

 • E.ON,

 • innogy,

 • Pražská energetika,

 • Centropol.


Největší dodavatelé zemního plynu v ČR jsou:

 • innogy,

 • ČEZ,

 • E.ON,

 • Centropol,

 • Pražská plynárenská.


Dodávky energie ale nabízí desítky dalších poskytovatelů a často i levněji, než ti největší dodavatelé elektřiny a plynu v ČR. Jak je to možné? Menší dodavatelé obvykle neplatí vysoké provozní náklady za pobočky a spoustu zaměstnanců. Díky tomu, že nakupují dodávky energie v menším množství, dokáží flexibilně reagovat na vývoj na trhu. To je jen pár důvodů, proč se vyplatí prozkoumat nabídku i menších dodavatelů energií v ČR.


Měli byste ale mít na paměti, že nízká cena není vše. Vybírejte pouze z důvěryhodných společností, dívejte se také na podmínky smlouvy a výpovědní lhůtu. Jak sledovat tolik parametrů? S výběrem vám pomůže naše porovnání dodavatelů energií.

Dodavatele energií: Porovnání trvá 1 minutu

Zorientovat se v cenících dodavatelů energií není vůbec jednoduché. Projít nabídky všech poskytovatelů a vyznat se v jejich nepřehledných cenících by vám trvalo přinejlepším několik dnů. A než byste se dostali na konec, mohli byste začít odznova, protože ceníky dodavatelů elektřiny a plynu se průběžně aktualizují.


Naštěstí nemusíte ztrácet svůj drahocenný čas – naše online kalkulačka energií vám udělá srovnání dodavatelů během 1 minuty.


Další výhodou je, že v našem srovnání najdete jen nabídky prověřených dodavatelů energií. Nemusíte se obávat energetických šmejdů a podvodných praktik – starosti o energie můžete pustit z hlavy jednou provždy.

Změna dodavatele energií

Změna dodavatele energií s naší pomocí je rychlá a jednoduchá. Jakmile si vyberete poskytovatele podle svých představ, zdarma pro vás zařídíme změnu dodavatele. Ohlídáme výpovědní lhůty a další důležité termíny, poradíme, jak správně vyplnit dokumenty. Díky tomu proběhne změna dodavatele energií hladce a nemusíte se obávat, že byste zůstali bez dodávek elektřiny či plynu.


Navíc nemusíte nikam chodit, s naší podporou přejdete k novému dodavateli elektřiny nebo dodavateli plynu z pohodlí svého domova.

Srovnaný magazín

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Dráty vysokého napětí
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

 • Otevírání oken
  05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

  Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.