Žena kontrolujte radiátor

Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2023

3. 9. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

Kdy začíná topná sezóna, určuje vyhláška

Pravidla pro vytápění upravuje vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb. Podle ní topná sezóna (neboli otopné období) začíná 1. září a končí 31. května následujícího roku.

Reálný termín, kdy se začíná topit, ale závisí ještě na teplotní podmínce. Dodávky tepla se spouštějí ve chvíli, kdy v dané lokalitě poklesne průměrná denní teplota pod 13 °C po dva po sobě jdoucí dny a ani v následující den se neočekává oteplení.

Jak se vypočítá průměrná denní teplota pro začátek topné sezóny?

Ukazatel průměrné denní teploty venkovního vzduchu se stanovuje jako čtvrtina součtu venkovních teplot měřených ve stínu s vyloučením vlivu sálání okolních ploch. Měření se provádí v 7:00, ve 14:00 a ve 21:00, přičemž teplota naměřená ve 21:00 se započítá dvakrát.

I během topné sezóny může dojít k přerušení dodávek tepla

Podle pravidla průměrné teploty je možné i během topné sezóny dodávky tepla na několik dní přerušit. Vytápění bytů se může omezit nebo přerušit v období, kdy průměrná denní teplota venkovního vzduchu přesáhne 13 °C dva po sobě následující dny a nelze očekávat pokles teplot ani další den. Termín, kdy končí topná sezóna, tak může nastat dříve než na konci května.

Při opětovném poklesu teplot pod 13 °C se centrální dodávky tepla opět spustí. Teplárny obvykle disponují automatickou regulací, která se stará o omezení vytápění tak, aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvání energií.

Náš tip

Neplaťte zbytečně ani za elektřinu nebo plyn

O zamezení plýtvání teplem se postará teplárna, ale kdo to udělá s elektřinou nebo plynem? To zůstane na vás. Nejen, že můžete zmenšit svoji spotřebu, ale dokážete i snížit náklady na každou spotřebovanou kilowatthodinu. Někteří dodavatelé totiž vydali nové ceníky, které nabízí ceny elektřiny a plynu pod vládním stropem.

Horký radiátor jen od 6 do 22 hodin

Otočili jste kohoutkem radiátoru v nočních hodinách, ale tepla jste se nedočkali? Pokud máte v bytě centrální vytápění, nejspíš jste si všimli, že je regulovaná také denní doba, kdy se začíná topit. Byty i nebytové prostory jsou během topné sezóny vytápěny mezi 6:00 až 22:00.

Dodávky tepla si můžete domluvit individuálně i mimo topnou sezónu

S dodavatelem tepla je možná domluva na jiný časový interval, po který je topení tlumeno, nebo dokonce jeho úplné zrušení. Stejně tak se lze domluvit na vytápění mimo topnou sezónu, pokud se na tom shodnou dvě třetiny spotřebitelů a počasí to vyžaduje.

V praxi ale podobné úpravy naráží na obtížnou realizovatelnost –⁠ individuální regulace v bytech není možná, většinou je prostředníkem SVJ. Obvykle se tak musíte smířit s tím, kdy začíná topná sezóna a kdy nastane konec topné sezóny, bez ohledu na vaše individuální potřeby.

Kvůli válce na Ukrajině se připravuje nová vyhláška o topné sezóně

V souvislosti s válkou na Ukrajině a omezením dodávek zemního plynu z Ruska se v loňském roce začala připravovat nová vyhláška o topné sezóně. Ta stanovuje zvláštní pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody při předcházení stavu nouze nebo ve stavu nouze.

Návrh vyhlášky počítá s tím, že centrální vytápění nebude možné spustit mimo topnou sezónu, ani po individuální domluvě. Zatímco běžná vyhláška o topné sezóně udává, že se místnosti vytápí na teploty stanovené projektem budovy, vyhláška pro stav nouze zavádí následující průměrné teploty pro jednotlivé místnosti.

Místnosti v obytných budováchPrůměrná vnitřní teplota v otopném období

obývací pokoj, ložnice, dětské pokoje, jídelny, kuchyně

18 °C

koupelny

19 °C

předsíně, chodby

15 °C

schodiště

10 °C

Vyhláška pro stav nouze zatím nebyla schválena a předpokládá se, že by prošla legislativním procesem pouze za předpokladu výrazného omezení dodávek zemního plynu.

Jak se připravit na topnou sezónu v bytovém domě?

O vaše dodávky tepla se stará teplárna, a tak vám odpadají povinnosti ve formě revizí kotlů nebo čištění komínů. Stačí otočit hlavici na radiátoru a máte zatopeno. Přesto nemůžete nechat začátek topné sezóny bez povšimnutí. Ještě v létě byste měli zkontrolovat těsnost radiátorů a případně je nechat opravit. Je také důležité ověřit funkčnost termostatických hlavic. Měly by se plynule točit, ale jejich pohyb nesmí být až příliš volný.

Nezapomínejte ani na odvzdušnění radiátorů. To lze v bytových domech většinou provést pouze v nejvyšším patře, kde jsou na topných tělesech umístěny odvzdušňovací ventily. Obyvatelé domu by se měli domluvit na součinnosti a v nižších patrech otevřít termoventily naplno, aby se do oběhu uvolnil všechen vzduch. Pokud máte na topení samoodvzdušňovací ventily, probíhá odvzdušnění automaticky a nemusíte si s ním dělat starosti.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?