Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?
Letošní topná sezóna začíná brzy
Po prudkém poklesu teplot v druhém zářijovém týdnu se na většině míst v České republice spustily dodávky tepla z teplárny. Topná sezóna v roce 2024 tak začala téměř o měsíc dříve než loni. Podle Teplárenského sdružení ale byla loňská sezóna vůbec nejkratší a nejteplejší za posledních 60 let, standardně začínají dodávky tepla právě kolem poloviny září.
Jako první se dočkali tepla obyvatelé Karlovarského kraje, a to už 13. září 2024. Ve stejném termínu začala i topná sezóna v Praze.
Kdy začíná topná sezóna, určuje vyhláška
Pravidla pro vytápění upravuje vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb. Podle ní topná sezóna (neboli otopné období) začíná 1. září a končí 31. května následujícího roku.
Reálný termín, kdy se začíná topit, ale závisí ještě na teplotní podmínce. Dodávky tepla se spouštějí ve chvíli, kdy v dané lokalitě poklesne průměrná denní teplota pod 13 °C po dva po sobě jdoucí dny a ani v následující den se neočekává oteplení.
Jak se vypočítá průměrná denní teplota pro začátek topné sezóny?
Ukazatel průměrné denní teploty venkovního vzduchu se stanovuje jako čtvrtina součtu venkovních teplot měřených ve stínu s vyloučením vlivu sálání okolních ploch. Měření se provádí v 7:00, ve 14:00 a ve 21:00, přičemž teplota naměřená ve 21:00 se započítá dvakrát.
I během topné sezóny může dojít k přerušení dodávek tepla
Podle pravidla průměrné teploty je možné i během topné sezóny dodávky tepla na několik dní přerušit. Vytápění bytů se může omezit nebo přerušit v období, kdy průměrná denní teplota venkovního vzduchu přesáhne 13 °C dva po sobě následující dny a nelze očekávat pokles teplot ani další den. Termín, kdy končí topná sezóna, tak může nastat dříve než na konci května.
Při opětovném poklesu teplot pod 13 °C se centrální dodávky tepla opět spustí. Teplárny obvykle disponují automatickou regulací, která se stará o omezení vytápění tak, aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvání energií.
Neplaťte zbytečně ani za elektřinu nebo plyn
O zamezení plýtvání teplem se postará teplárna, ale kdo to udělá s elektřinou nebo plynem? To zůstane na vás. Nejen, že můžete zmenšit svoji spotřebu, ale dokážete i snížit náklady na každou spotřebovanou kilowatthodinu. Srovnejte si nabídky od dodavatelů elektřiny a plynu a sjednejte si nejvýhodnější nabídku.
Horký radiátor jen od 6 do 22 hodin
Otočili jste kohoutkem radiátoru v nočních hodinách, ale tepla jste se nedočkali? Pokud máte v bytě centrální vytápění, nejspíš jste si všimli, že je regulovaná také denní doba, kdy se začíná topit. Byty i nebytové prostory jsou během topné sezóny vytápěny mezi 6:00 až 22:00.
Dodávky tepla si můžete domluvit individuálně i mimo topnou sezónu
S dodavatelem tepla je možná domluva na jiný časový interval, po který je topení tlumeno, nebo dokonce jeho úplné zrušení. Stejně tak se lze domluvit na vytápění mimo topnou sezónu, pokud se na tom shodnou dvě třetiny spotřebitelů a počasí to vyžaduje.
V praxi ale podobné úpravy naráží na obtížnou realizovatelnost – individuální regulace v bytech není možná, většinou je prostředníkem SVJ. Obvykle se tak musíte smířit s tím, kdy začíná topná sezóna a kdy nastane konec topné sezóny, bez ohledu na vaše individuální potřeby.
Topnou sezónu může ovlivnit válka na Ukrajině
V souvislosti s válkou na Ukrajině a omezením dodávek zemního plynu z Ruska se v roce 2022 začala připravovat nová vyhláška o topné sezóně. Ta stanovuje zvláštní pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody při předcházení stavu nouze nebo ve stavu nouze.
Návrh vyhlášky počítá s tím, že centrální vytápění nebude možné spustit mimo topnou sezónu, ani po individuální domluvě. Zatímco běžná vyhláška o topné sezóně udává, že se místnosti vytápí na teploty stanovené projektem budovy, vyhláška pro stav nouze zavádí následující průměrné teploty pro jednotlivé místnosti.
Místnosti v obytných budovách | Průměrná vnitřní teplota v otopném období |
---|---|
obývací pokoj, ložnice, dětské pokoje, jídelny, kuchyně | 18 °C |
koupelny | 19 °C |
předsíně, chodby | 15 °C |
schodiště | 10 °C |
Vyhláška pro stav nouze zatím nebyla schválena a předpokládá se, že by prošla legislativním procesem pouze za předpokladu výrazného omezení dodávek zemního plynu.
Dalším opatřením kvůli obavám z výpadků dodávek energie bylo předcházení stavu nouze v teplárenství, které platilo do 31. května 2024, tedy do konce minulé topné sezóny. Mimo jiné to znamenalo, že mohly být v provozu uhelné a další zdroje tepla bez ohledu na emisní limity. V letošním roce obavy o dodávky plynu zatím nepanují, a tak provoz tepláren probíhá ve standardním režimu. V současné době jsou zásobníky plynu naplněny z 93 %.
Jak se připravit na topnou sezónu v paneláku
O vaše dodávky tepla se stará teplárna, a tak vám odpadají povinnosti ve formě revizí kotlů nebo čištění komínů. Stačí otočit hlavici na radiátoru a máte zatopeno. Přesto nemůžete nechat začátek topné sezóny bez povšimnutí. Ještě v létě byste měli zkontrolovat těsnost radiátorů a případně je nechat opravit. Je také důležité ověřit funkčnost termostatických hlavic. Měly by se plynule točit, ale jejich pohyb nesmí být až příliš volný.
Nezapomínejte ani na odvzdušnění radiátorů. To lze v bytových domech většinou provést pouze v nejvyšším patře, kde jsou na topných tělesech umístěny odvzdušňovací ventily. Obyvatelé domu by se měli domluvit na součinnosti a v nižších patrech otevřít termoventily naplno, aby se do oběhu uvolnil všechen vzduch. Pokud máte na topení samoodvzdušňovací ventily, probíhá odvzdušnění automaticky a nemusíte si s ním dělat starosti.