Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd

Vyznáte se v energetických třídách spotřebičů?

25. 10. 2022
|
Délka čtení: 11 min.

Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. V roce 2021 byla zavedena nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize či žárovky. U mnoha spotřebičů se však nadále používají původní energetické třídy od A+++ do G. Jak se v energetických třídách vyznat a najít nejúspornější spotřebič?

Co je energetický štítek spotřebiče

Cílem energetických štítků je seznámit zákazníka s vybraným spotřebičem a jeho energetickou náročností, a tím jej motivovat ke koupi energeticky úspornějších spotřebičů. Nakupující si rychle porovná, který výrobek je úspornější. Energetické třídy jsou označeny abecední stupnicí.

Energetické štítky byly zavedeny už v roce 2001, pro výrobce se ale jejich uvádění stalo povinné až v roce 2010. Původně se výrobky řadily na stupnici od A do G. Kvůli technologickému pokroku však toto rozdělení nestačilo, a tak se přidaly ještě lepší energetické třídy spotřebičů A+ až A+++. Pro zákazníky začalo být značení nepřehledné.

Řada nakupujících se domnívala, že energetická třída A je nejúspornější, ačkoliv například u chladniček se jednalo o výrobek s nejvyšší spotřebou. Navíc v některých kategoriích už se nebylo kam posouvat. Z těchto důvodu prošly energetické třídy aktualizací v roce 2021.

Náš tip

Podobně jako spotřebiče mají svůj energetický štítek také budovy. Jedná se o průkaz energetické náročnosti budovy, který stanovuje energetickou náročnost dané stavby.

Od roku 2021 se zavedly nové energetické štítky

Nově se vybrané kategorie spotřebičů označují stupnicí od A do G. Písmeno A označuje nejúspornější spotřebič, písmeno G nejméně úsporný spotřebič.

Nová stupnice byla zavedena tak, aby zůstal prostor pro technologický pokrok, a tak nejvyšší třídy zůstaly prázdné. Například nejúspornější chladničky, které původně nesly označení A+++, se nově zařadily do energetické třídy B či C. Přeřazení do nových tříd neproběhlo jedna ku jedné, jelikož se částečně změnila také metodika srovnání.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Nové štítky se týkají pouze některých spotřebičů

Bohužel zavedením nové stupnice zmatky neskončily, protože změna se týkala pouze některých spotřebičů. Od 1. března 2021 se setkáte s novými energetickými štítky u těchto kategorií:

 • chladničky, mrazničky a vinotéky,

 • pračky a pračky se sušičkou,

 • myčky nádobí,

 • elektronické displeje (včetně displejů televizí, monitorů a digitálních informačních displejů),

 • žárovky a svítidla (od 1. září 2021).


Původní stupnici i nadále využívají například sušičky, vysavače, sporáky či klimatizace.

Co dalšího se změnilo na energetickém štítku

Kromě nových energetických tříd najdete na aktualizovaném štítku i další informace – například o spotřebě elektřiny, spotřebě vody, hlučnosti aj. Celkově jsou nové štítky přehlednější a umožňují snazší porovnání spotřebičů mezi sebou. Například u praček a myček se spotřeba elektřiny nově udává v přepočtu na 100 cyklů, což je pro zákazníka srozumitelnější než průměrná roční spotřeba.

Další změnou je sjednocení metodiky a měření. Pro porovnání parametrů u praček, kombinovaných praček se sušičkou a myček se používá ECO program, který představuje nejúspornější režim.

Součástí energetického štítku spotřebiče je QR kód, který vás po naskenování odkáže na online databázi EPREL, kde najdete kompletní informace o výrobku. Všechny spotřebiče uvedené na trh EU musí být registrovány v této online databázi. To umožňuje větší transparentnost a snazší dozor nad trhem ze strany státních orgánů.

Na co si dát pozor při porovnávání spotřebičů

O určení energetické třídy nerozhoduje pouze samotná spotřeba energie, ale také velikost spotřebiče. Menší spotřebič bude vždy úspornější než větší spotřebič. Zařazení do energetických tříd podle úspornosti je pouze relativní. To platí nejen pro domácí spotřebiče, jako je pračka, lednička či myčka, ale rovněž pro televizor, kde o velikosti rozhoduje délka úhlopříčky.

Náš tip

Pokud hledáte spotřebič s opravdu nejmenší spotřebou a na velikosti vám tolik nesejde, je lepší orientovat se podle spotřeby elektrické energie v kWh za rok, případně za 100 cyklů.


I přesto mějte na paměti, že se jedná o standardizovanou spotřebu měřenou v laboratorních podmínkách. Vliv na spotřebu mají i provozní podmínky, které mohou energetickou náročnost spotřebiče zvýšit. Reálná spotřeba může být dokonce až dvojnásobná, než uvádí energetický štítek. Typickým příkladem je umístění chladničky vedle tepelného zdroje (sporák, topení), který ji nutí jet na plné obrátky.

Jak se vyznat v energetickém štítku

Podívejte se, jaké informace najdete na energetickém štítku u jednotlivých výrobků a jak se v nich vyznat.

Energetický štítek chladniček a mrazniček

 • Nejúspornější modely už nenesou označení A+++, ale patří do třídy B či C.

 • Roční spotřeba elektrické energie se udává pro provoz 24 hodin denně. Reálná spotřeba elektřiny bude přibližně odpovídat údaji na štítku, pokud lednici neumístíte ke zdroji tepla. To by její spotřebu zvýšilo.

 • Dostupný objem (v litrech) pro mražené potraviny se doporučuje asi 20–25 l na osobu.

 • Kapacitu chladicího prostoru (v litrech) vybírejte podle počtu osob v domácnosti, přibližně 50–70 l na osobu.

 • Hlučnost spotřebiče se udává v decibelech, ale zároveň v porovnání na stupnici od A (nejtišší) do D (nejhlučnější). Za přijatelnou úroveň hlučnosti se považuje 40 dB a nižší. Pokud máte spotřebič v místnosti, kde nepobýváte, na hlučnosti tolik nesejde.

Energetický štítek praček

 • Nejúspornější pračky se nově řadí do třídy B nebo C.

 • Roční spotřeba elektrické energie se udává v přepočtu na 100 pracích cyklů. Počet cyklů se v jednotlivých domácnostech velmi liší. Průměr činí kolem 160 pracích cyklů ročně, což znamená, že pračku zapínáte asi třikrát týdně. V domácnostech s dětmi ale může být v provozu téměř každý den.

 • Kapacita základního ECO programu udává počet kilogramů prádla, které vyperete v jedné várce. Pro jednotlivce a páry stačí kapacita kolem 4 kg, pro rodiny se více hodí větší pračka o kapacitě 6–8 kg prádla.

 • Délka základního ECO programu nesmí přesáhnout 4 hodiny.

 • Spotřeba vody na jeden prací cyklus se udává v litrech.

 • Účinnost odstřeďování se porovnává na stupnici od A (nejlepší) do G (nejhorší). Čím horší, tím více vody v prádle zůstane po vyždímání.

 • Hlučnost praček se opět udává v decibelech a v porovnání na stupnici od A do D. Nejtišší pračky v kategorii A nepřekročí 50 dB.

Trápí vás vysoké účty za elektřinu?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v naší kalkulačce a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější.

Energetický štítek praček se sušičkou

 • Rozdělují se do energetických tříd od A do G. Pozor na to, že samostatné sušičky stále používají původní štítky se stupnicí do A+++.

 • V levé části štítku najdete údaje pro prací a sušící cyklus. Vpravo se uvádí údaje pouze pro prací cyklus.

 • Na posledním řádku štítku se udává energetická třída odstřeďování a sušení na stupnici od A do G.

 • Hlučnost se u kombinované pračky se sušičkou týká emisí hluku, které vznikají při odstřeďování při programu ECO.

Energetický štítek myček

 • Nejúspornější myčky spadají do energetické třídy C.

 • Roční spotřeba v kWh se udává v přepočtu na 100 mycích cyklů. V průměru se v českých domácnostech zapíná myčka 4–5× týdně.

 • Kapacita myčky se uvádí v sadách nádobí. Pro čtyřčlennou rodinu se hodí myčka o kapacitě 12–14 sad nádobí.

 • Spotřeba vody v litrech značí, kolik vody vypotřebujete při jednom cyklu v ECO režimu.

 • Nově najdete na štítku délku standardního ECO programu.

 • Také u myček se setkáte s hlučností v decibelech a příslušným porovnáním na stupnici od A do D.

Energetický štítek televizí a elektronických displejů

 • Neděste se, že po zavedení nových štítků spadla většina televizí do nejhorších tříd F a G. Počítá se s tím, že v budoucnu na trh přibydou velmi úsporné miniLED a microLED televizory.

 • Spotřeba elektrické energie se udává v SDR módu na 1 000 hodin. Jedná se o běžný režim.

 • Navíc se porovnává ještě spotřeba v HDR módu, která bývá o něco vyšší než v SDR.

 • Horizontální a vertikální rozlišení se stanovuje v pixelech.

 • Úhlopříčka obrazovky se udává v centimetrech i palcích.

Energetický štítek žárovek a svítidel

 • Štítek obsahuje pouze dva údaje – energetickou třídu a spotřebu elektřiny v kWh za 1 000 hodin provozu.

Ekodesign vyžaduje i lepší opravitelnost a recyklovatelnost

Úsporné spotřebiče jsou pouze jedním krokem k nižší spotřebě energie a omezení plýtvání. Kromě nových energetických štítků se zavedla další opatření v souladu s nařízením o Ekodesignu. Měla by vést k účinnému využívání zdrojů, prodloužení životnosti výrobků, opravitelnosti a recyklovatelnosti.

Pro myčky, pračky, chladničky, televizory a další výrobky ze skupiny spotřebičů s novým štítkem tak musí výrobce vyrábět náhradní díly po dobu nejméně 10 let poté, co uvede na trh poslední kus daného modelu. Důležitá je také možnost opravy za použití běžně dostupných nástrojů bez trvalého poškození spotřebiče. Navíc má výrobce povinnost uvést na svých internetových stránkách výrobce či dovozce náhradních dílů.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Kdy se změní ostatní energetické štítky?

Podle plánu EU se třídy energetické účinnosti u ostatních spotřebičů změní v roce 2025 pro vysavače, kuchyňské spotřebiče a další výrobky. Jako poslední přijdou na řadu ohřívače vody a kotle v roce 2030.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.