Žena plní pračku špinavým prádlem

Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

27. 5. 2022 | Aktualizováno: 10. 3. 2023
|
Délka čtení: 8 min.

Rostoucí cena elektřiny teď přidělává vrásky nejspíš všem domácnostem, a proto se hodí vědět, jak na účtech za elektřinu ušetřit. Najděte doma ty největší energetické žrouty a omezte jejich spotřebu, případně je vyměňte za úspornější přístroje. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

Orientujte se podle příkonu i doby provozu

Na všech spotřebičích byste měli najít údaje o jejich příkonu, který se uvádí ve wattech (W). Například rychlovarná konvice má příkon kolem 2000 W. To znamená, že za hodinu provozu spotřebuje 2 kWh energie.

Když hledáte v domácnosti ty největší žrouty elektřiny, musíte ale zohlednit nejen příkon spotřebiče, ale také dobu, po kterou je v provozu. Rychlovarná konvice má sice vysoký příkon, ale každý den ji zapínáte jen na několik minut. Naproti tomu třeba lednice má sice příkon jen kolem 100 W, avšak v provozu je 24 hodin denně.

U spotřebičů, jako je lednice, televize nebo počítač, tak o celkovém účtu za elektřinu rozhoduje i malý rozdíl v příkonu, protože jejich spotřeba se při dlouhodobém provozu nasčítá. U bílé techniky a dalších velkých spotřebičů vám výpočet spotřeby usnadní energetický štítek.

Jak se vyznat v energetickém štítku

Energetické štítky udávají energetickou náročnost spotřebičů a rozřazují je do energetických tříd. Díky tomu si můžete při koupi nového pomocníka do domácnosti porovnat jednotlivé výrobky a vybrat si ten nejúspornější kousek.

Dříve se používaly energetické třídy od A+++ (nejúspornější) až po G (nejméně úsporný). Nicméně toto rozdělení začalo být nepřehledné, protože většina výrobků se postupem času dostala do tříd A až A+++.

Z toho důvodu se od března 2021 zavedla nová stupnice od A do G, která zrušila plusové označení. Nejúspornější třídy A a B zůstaly u některých spotřebičů prozatím prázdné, aby do budoucna vznikl prostor pro technologický pokrok.

Nové třídy byly zatím zavedeny pro myčky, pračky, kombinované pračky se sušičkou, lednice, světelné zdroje a elektronické displeje, od roku 2025 se přidají i vysavače a kuchyňské spotřebiče. To znamená, že nejúspornější pračku najdete s novým energetickým štítkem pod třídou C, zatímco nejúspornější vysavač bude mít ještě starý energetický štítek s třídou A+++.

Kolik elektřiny spotřebujete v domácnosti?

Podle energetických štítků jsme porovnali spotřebu nejpoužívanějších domácích spotřebičů. Pro výpočet ročních nákladů kalkulujeme s cenou elektřiny 6,05 Kč/kWh včetně DPH, což odpovídá cenovému stropu, který pro rok 2023 stanovila česká vláda, pro domácnost s distribuční sazbou D02d a spotřebou 2,2 MWh ročně.

Spotřeba lednice – je to největší žrout energie?

Obvykle se za největšího žrouta elektřiny označuje lednice, jelikož odebírá elektřinu ze sítě nepřetržitě. Na druhou stranu, v dnešní době mají ty nejúspornější lednice spotřebu jen kolem 150 kWh ročně.

Spotřeba chladničky s mrazničkou

Energetická třídaRoční spotřeba (kWh)Náklady za rok

C

147

889 Kč

D

200

1 210 Kč

E

235

1 422 Kč

F

315

1 906 Kč

Kromě energetické třídy lednice záleží také na jejím správném používání. Pro optimální spotřebu by lednice neměla být prázdná, ani přeplněná. Často používané potraviny umístěte dopředu, abyste nemuseli v lednici dlouze hledat.

Volte si modely s automatickým odmrazováním, nebo pravidelně lednici zbavujte námrazy, která zvyšuje spotřebu. Spotřebič byste měli umístit mimo zdroj tepla (topení, sporák).

Spotřeba myčky není zanedbatelná

V českých domácnostech se myčka zapíná průměrně 4–5× týdně. Z toho důvodu se jedná o jednoho z největších žroutů elektřiny, ačkoliv na jedno mytí spotřebují úsporné modely ani ne jednu kilowatthodinu.

Spotřeba myčky

Energetická třídaSpotřeba (kWh)/100 cyklůNáklady za rok (234 cyklů)

C

74

1 048 Kč

D

85

1 203 Kč

E

96

1 359 Kč

F

105

1 486 Kč

Jak můžete ušetřit správným používáním myčky na nádobí? Nezapínejte ji poloprázdnou a volte úsporné programy – pokud nemyjete mastné hrnce, není nutné používat nejvyšší teploty. Moderní myčky dokážou samostatně odhadnout míru zašpinění nádobí a podle toho zvolit nejúspornější program.

Myčka na nádobí

Pračka vás nezruinuje, ale sušička se prodraží

Život bez automatické pračky už si nejspíš neumíme představit – a dobrá zpráva je, že ani nemusíme. V průměru vás provoz pračky vyjde každý rok jen na pár stokorun. Nicméně v poslední době roste i obliba sušiček a jejich provoz se může prodražit. Pokud chcete na elektřině ušetřit, zvažte, zda sušičku vůbec potřebujete.

Spotřeba pračky (8 kg prádla)

Energetická třídaSpotřeba (kWh)/100 cyklůNáklady za rok (156 cyklů)

A

46

434 Kč

B

55

519 Kč

C

64

604 Kč

D

73

688 Kč

Spotřeba sušičky (8 kg prádla)

Energetická třídaSpotřeba (kWh)/rokNáklady za rok

A+++

177

1 071 Kč

A++

211

1 277 Kč

A+

269

1 627 Kč

Kolik spotřebuje počítač a TV? Záleží na době provozu

Televize ani počítač nepatří mezi spotřebiče s vysokou jednotkovou spotřebou. V některých domácnostech ale mohou do účtů za elektřinu významně zasáhnout. Pokud máte doma gamingového maniaka nebo u vás jede televize celý den jako kulisa, bude to na spotřebě elektřiny znát.

Příklady spotřeby televize

OLED TV (121 cm), příkon 88 WSpotřeba (kWh)/rokNáklady za rok

2 hodiny denně

64

387 Kč

4,5 hodiny denně

145

883 Kč

12 hodin denně

385

2 329 Kč

Chcete na spotřebě elektroniky ušetřit? Nezapomeňte všechny přístroje kompletně vypínat. Když je necháte ve stand-by režimu, stále odebírají nezanedbatelné množství energie ze sítě. Ročně může stand-by režim tvořit několik procent vaší celkové spotřeby elektřiny.

Kalkulačka cen elektřiny

Ušetřit můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za elektřinu, patří i změna dodavatele. Srovnejte si ceny elektřiny v naší kalkulačce a zvolte tu nejvýhodnější nabídku.

Nemusíte se bát ani složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Malé spotřebiče moc elektřiny nesežerou

Rychlovarná konvice nebo fén – jejich nominální příkon sice vypadá děsivě, ale v konečném součtu zas tolik elektřiny nespotřebují, protože jsou v provozu jen několik minut. Podívejte se na spotřebu nejpoužívanějších malých domácích spotřebičů za 10 minut.

Spotřeba malých spotřebičů

PříkonSpotřeba za 10 minutNáklady za 10 minut

rychlovarná konvice

2000 W

0,33 kWh

2 Kč

fén

1000 W

0,16 kWh

0,97 Kč

vysavač

700 W

0,12 kWh

0,73 Kč

Jak ušetřit na elektřině maximum?

Používáte elektřinu také na vaření, ohřev vody nebo topení? Pak budou tyto spotřebiče tvořit největší část vašich účtů za elektřinu. U sporáků představuje úspornější variantu indukční deska. Pro ohřev vody a topení se vyplatí zapřemýšlet o výměně elektrokotle či přímotopů za tepelné čerpadlo, a to zejména u domů s vyššími tepelnými ztrátami.

Náš tip

Vyměnit spotřebiče za úspornější nebo se omezit ve spotřebě je jen jedním z kroků, jak ušetřit za elektřinu.

Tím dalším je správná volba dodavatele. Porovnejte si aktuální ceny elektřiny a vyberte si nejvýhodnějšího dodavatele.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Dráty vysokého napětí
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

 • Otevírání oken
  05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

  Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

 • LED žárovky
  28. října 2023|Jana Březinová
  Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

  Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

 • Ovladač klimatizace
  15. října 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát topení klimatizací?

  Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

 • Podpis smlouvy
  03. října 2023|Petr Woff
  Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

  Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn.