Mladý pár vybírá pračku

Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

Rostoucí cena elektřiny teď přidělává vrásky nejspíš všem domácnostem, a proto se hodí vědět, jak na účtech za elektřinu ušetřit. Najděte doma ty největší energetické žrouty a omezte jejich spotřebu, případně je vyměňte za úspornější přístroje. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

Orientujte se podle příkonu i doby provozu

Na všech spotřebičích byste měli najít údaje o jejich příkonu, který se uvádí ve wattech (W). Například rychlovarná konvice má příkon kolem 2000 W. To znamená, že za hodinu provozu spotřebuje 2 kWh energie.

Když hledáte v domácnosti ty největší žrouty elektřiny, musíte ale zohlednit nejen příkon spotřebiče, ale také dobu, po kterou je v provozu. Rychlovarná konvice má sice vysoký příkon, ale každý den ji zapínáte jen na několik minut. Naproti tomu třeba lednice má sice příkon jen kolem 100 W, avšak v provozu je 24 hodin denně.

Chci spočítat aktuální ceny elektřiny

U spotřebičů, jako je lednice, televize nebo počítač, tak o celkovém účtu za elektřinu rozhoduje i malý rozdíl v příkonu, protože jejich spotřeba se při dlouhodobém provozu nasčítá. U bílé techniky a dalších velkých spotřebičů vám výpočet spotřeby usnadní energetický štítek.

Jak se vyznat v energetickém štítku

Energetické štítky udávají energetickou náročnost spotřebičů a rozřazují je do energetických tříd. Díky tomu si můžete při koupi nového pomocníka do domácnosti porovnat jednotlivé výrobky a vybrat si ten nejúspornější kousek.

Dříve se používaly energetické třídy od A+++ (nejúspornější) až po G (nejméně úsporný). Nicméně toto rozdělení začalo být nepřehledné, protože většina výrobků se postupem času dostala do tříd A až A+++. Z toho důvodu se od března 2021 zavedla nová stupnice od A do G, která zrušila plusové označení. Nejúspornější třídy A a B zůstaly u některých spotřebičů prozatím prázdné, aby do budoucna vznikl prostor pro technologický pokrok.

Nové třídy byly zatím zavedeny pro myčky, pračky, kombinované pračky se sušičkou, lednice, světelné zdroje a elektronické displeje, od roku 2025 se přidají i vysavače a kuchyňské spotřebiče. To znamená, že nejúspornější pračku najdete s novým energetickým štítkem pod třídou C, zatímco nejúspornější vysavač bude mít ještě starý energetický štítek s třídou A+++.

Kolik elektřiny spotřebujete v domácnosti?

Podle energetických štítků jsme porovnali spotřebu nejpoužívanějších domácích spotřebičů. Pro výpočet ročních nákladů kalkulujeme s cenou elektřiny 8 Kč/kWh, což odpovídá ceně vč. poplatků a daní u ČEZ (Elektřina na dobu neurčitou, ceník leden 2022) pro domácnost s distribuční sazbou D02d a spotřebou 2,2 MWh ročně.

Spotřeba lednice – je to největší žrout energie?

Obvykle se za největšího žrouta elektřiny označuje lednice, jelikož odebírá elektřinu ze sítě nepřetržitě. Na druhou stranu, v dnešní době mají ty nejúspornější lednice spotřebu jen kolem 150 kWh ročně.

Spotřeba chladničky s mrazničkou

Energetická třídaRoční spotřeba (kWh)Náklady za rok

C

147

1 176 Kč

D

200

1 600 Kč

E

235

1 880 Kč

F

315

2 520 Kč


Kromě energetické třídy lednice záleží také na jejím správném používání. Pro optimální spotřebu by lednice neměla být prázdná, ani přeplněná. Často používané potraviny umístěte dopředu, abyste nemuseli v lednici dlouze hledat. Volte si modely s automatickým odmrazováním, nebo pravidelně lednici zbavujte námrazy, která zvyšuje spotřebu. Spotřebič byste měli umístit mimo zdroj tepla (topení, sporák).

Spotřeba myčky není zanedbatelná

V českých domácnostech se myčka zapíná průměrně 4–5× týdně. Z toho důvodu se jedná o jednoho z největších žroutů elektřiny, ačkoliv na jedno mytí spotřebují úsporné modely ani ne jednu kilowatthodinu.

Spotřeba myčky

Energetická třídaSpotřeba (kWh)/100 cyklůNáklady za rok (234 cyklů)

C

74

1 385 Kč

D

85

1 591 Kč

E

96

1 797 Kč

F

105

1 966 Kč


Jak můžete ušetřit správným používáním myčky na nádobí? Nezapínejte ji poloprázdnou a volte úsporné programy – pokud nemyjete mastné hrnce, není nutné používat nejvyšší teploty. Moderní myčky dokážou samostatně odhadnout míru zašpinění nádobí a podle toho zvolit nejúspornější program.

Myčka na nádobí

Pračka vás nezruinuje, ale sušička se prodraží

Život bez automatické pračky už si nejspíš neumíme představit – a dobrá zpráva je, že ani nemusíme. V průměru vás provoz pračky vyjde každý rok jen na pár stokorun. Nicméně v poslední době roste i obliba sušiček a jejich provoz se může prodražit. Pokud chcete na elektřině ušetřit, zvažte, zda sušičku vůbec potřebujete.

Spotřeba pračky (8 kg prádla)

Energetická třídaSpotřeba (kWh)/100 cyklůNáklady za rok (156 cyklů)

A

46

574 Kč

B

55

686 Kč

C

64

799 Kč

D

73

911 Kč


Spotřeba sušičky (8 kg prádla)

Energetická třídaSpotřeba (kWh)/rokNáklady za rok

A+++

177

1 416 Kč

A++

211

1 688 Kč

A+

269

2 152 Kč

Kolik spotřebuje počítač a TV? Záleží na době provozu

Televize ani počítač nepatří mezi spotřebiče s vysokou jednotkovou spotřebou. V některých domácnostech ale mohou do účtů za elektřinu významně zasáhnout. Pokud máte doma gamingového maniaka nebo u vás jede televize celý den jako kulisa, bude to na spotřebě elektřiny znát.

Příklady spotřeby televize

OLED TV (121 cm), příkon 88 WSpotřeba (kWh)/rokNáklady za rok

2 hodiny denně

64

512 Kč

4,5 hodiny denně

145

1 160 Kč

12 hodin denně

385

3 080 Kč


Chcete na spotřebě elektroniky ušetřit? Nezapomeňte všechny přístroje kompletně vypínat. Když je necháte ve stand-by režimu, stále odebírají nezanedbatelné množství energie ze sítě. Ročně může stand-by režim tvořit několik procent vaší celkové spotřeby elektřiny.

Spočítejte si, kolik za elektřinu zaplatí běžná domácnost

Malé spotřebiče moc elektřiny nesežerou

Rychlovarná konvice nebo fén – jejich nominální příkon sice vypadá děsivě, ale v konečném součtu zas tolik elektřiny nespotřebují, protože jsou v provozu jen několik minut. Podívejte se na spotřebu nejpoužívanějších malých domácích spotřebičů za 10 minut.

Spotřeba malých spotřebičů

PříkonSpotřeba za 10 minutNáklady za 10 minut

rychlovarná konvice

2000 W

0,33 kWh

2,64 Kč

fén

1000 W

0,16 kWh

1,28 Kč

vysavač

700 W

0,12 kWh

0,96 Kč

Jak ušetřit na elektřině maximum?

Používáte elektřinu také na vaření, ohřev vody nebo topení? Pak budou tyto spotřebiče tvořit největší část vašich účtů za elektřinu. U sporáků představuje úspornější variantu indukční deska. Pro ohřev vody a topení se vyplatí zapřemýšlet o výměně elektrokotle či přímotopů za tepelné čerpadlo, a to zejména u domů s vyššími tepelnými ztrátami.

Vyměnit spotřebiče za úspornější nebo se omezit ve spotřebě je jen jedním z kroků, jak ušetřit za elektřinu. Tím dalším je správná volba dodavatele. Porovnejte si aktuální ceny elektřiny a vyberte si nejvýhodnějšího dodavatele.

Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Elektroměr
  Energie
  30. června 2022|Petr Woff
  Jak funguje elektroměr?

  Spotřeba elektrické energie se měří přístrojem, který najdete před svým bytem nebo domem. V elektroměrové skříni máte nainstalované buďto staré pohyblivé počítadlo, nebo moderní digitální počítač. Česká republika postupně přechází na chytré technologie, které odběrateli a místnímu distributorovi samy nahlašují naměřenou spotřebu. Věnujte nám chvilku svého času a pochopíte, jak funguje elektroměr.

 • cena-elektrikare
  Energie
  17. června 2022|Jana Březinová
  Návštěva elektrikáře: Jak najít schopného řemeslníka a kolik jeho práce stojí?

  Vyhořelá zásuvka nebo nefunkční světlo? V domácnosti je elektrikář potřebný každou chvíli. Najít schopného elektrikáře ale není vždy snadné a jeho návštěva se může prodražit.

 • chytre-mesto
  Energie
  15. června 2022|Jana Březinová
  Chytré město: Co to je?

  Vyšší počet obyvatel ve městech a jejich rostoucí nároky na prostor, dopravu a energie vyžadují změny ve fungování měst. S udržitelným rozvojem pomáhá koncept tzv. smart cities. Co jsou chytrá města a kde v České republice je najdete?

 • Dům se solárními střešními taškami
  Energie
  01. června 2022|Jana Březinová
  Solární panely jako střešní krytina: Kolik stojí solární tašky?

  Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.

 • Mladý pár vybírá pračku
  Energie
  27. května 2022|Jana Březinová
  Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

  Rostoucí cena elektřiny teď přidělává vrásky nejspíš všem domácnostem, a proto se hodí vědět, jak na účtech za elektřinu ušetřit. Najděte doma ty největší energetické žrouty a omezte jejich spotřebu, případně je vyměňte za úspornější přístroje. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

 • Solární panely na střeše domu
  Energie
  22. května 2022|Petr Woff
  Půjčka na soláry nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Dodavatelé a bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na soláry nebo tepelné čerpadlo od společností ČEZ, innogy, Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB a dalších.

 • Propan-butanová lahev
  Energie
  14. května 2022|Jana Březinová
  Propan-butan a jeho využití

  Propan-butan nejspíš znáte z kempingových vařičů, plynových grilů nebo jako palivo pro automobily ve formě LPG. Najde ale využití také při vytápění domácností v případě, že nemáte přípojku na zemní plyn. Propan-butan se využívá rovněž v průmyslu a zemědělství.

 • Elektrické vedení a kalkulačka
  Energie
  06. května 2022|Petr Woff
  Jak řešit nedoplatky za elektřinu nebo plyn?

  Energie z centrální distribuční soustavy zdražuje, a proto adekvátně zvyšte zálohové platby, které posíláte svému dodavateli. Pokud jejich součet nedosáhne celkové fakturované ceny, vznikne vám nedoplatek. Někteří dodavatelé vám dovolí, abyste splátky rozložili do několika měsíců. Jiní vás odkážou na státní sociální dávky nebo na komerční půjčky. Podívejme se, jak řešit nedoplatek za elektřinu nebo zemní plyn.

 • vyuctovani-energii-manzele
  Energie
  01. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyznat ve vyúčtování za energie?

  Každoroční vyúčtování bývá příjemným překvapením v případě přeplatku, ale může se změnit také ve zděšení, když se na faktuře vyjímá nedoplatek v řádech tisíců korun. Vyznáte se ve vyúčtování energií, abyste mohli ověřit, že dodavatel vše spočítal správně?

 • Nastavení elektroměru
  Energie
  Na tohle se zaměřte při výběru dodavatele energií

  Už dávno neplatí, že energie musíte povinně odebírat od jednoho dodavatele. Díky uvolnění trhu na začátku nového tisíciletí si české domácnosti mohou vybírat. Na trhu s energiemi působí hned několik desítek dodavatelů energií. Jak poznat nejlepšího z nich?

 • Technik elektroměr
  Energie
  13. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak požádat o připojení elektřiny

  Potřebujete zřídit novou elektrickou přípojku? Pak vás čeká trochu papírování, domluvení práce elektrikáře i revizního technika – s naším návodem to ale hravě zvládnete. Zjistěte, jak požádat o připojení elektřiny, kolik přípojka stojí a jak dlouho trvá připojení elektřiny.

 • Elektrárna na poli
  Energie
  01. dubna 2022|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Nizozemci mají zápornou daň

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká především na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky, daně a podobné přirážky. Proto průměrná německá domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) třikrát více, než typická maďarská rodina. Výpočet ovlivňuje také samotný spotřebitel, jak dokazuje kalkulačka.

 • svítící žárovka mince
  Energie
  30. března 2022|Petr Woff
  Dávky na energie: Kolik činí mimořádná okamžitá pomoc anebo příspěvek na bydlení?

  V Evropě propukla válka, kvůli které trpí nevinní lidé a znovu zdražují komodity. Česká republika sice zůstává bezpečnou zemí, ale chudým občanům chybějí peníze na základní životní potřeby. Tuzemská vláda proto zvýšila sociální dávky na energie, bydlení a další nutné výdaje. Oprávněný žadatel letos získá až desetitisíce korun, nicméně udržitelný rodinný rozpočet závisí také na úsporách.

 • kotel na dřevo
  Energie
  28. března 2022|Petr Woff
  Kotlíkové dotace 2022: Peněz zbývá dost, ale nové technologie jsou nedostatkové

  Domácnosti dostávají poslední příležitost, aby vyměnily svoje zastaralé kotle a vyhnuly se pokutám. Od 1. září 2022 potřebujete ekologické vytápění. Výrobci, dodavatelé a instalatéři vhodných systémů mají omezené kapacity, ale nebojte. Kontroloři budou shovívaví vůči domácnostem, které do srpna požádají o kotlíkové dotace. Nejchudší občané ve výsledku zaplatí pouze 5 % investičních nákladů.

 • pan-pocita-vydaje
  Energie
  15. března 2022|Petr Woff
  Kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu?

  Českou republiku protínají energetické sítě, které mají kapacitu pro další odběratele. Cena nové elektrické přípojky závisí na předpokládané maximální spotřebě, náklady na venkovní plynové potrubí spočítáte podle jeho délky. Také na vnitřní domovní instalaci najměte odborníky a investujte do kvalitních materiálů. Našli jsme firmy, které transparentně uvádějí, kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu.

 • papíry počítaní energie
  Energie
  12. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Krach energetické společnosti. Na co se připravit?

  V posledních měsících ukončilo činnost několik dodavatelů energií, mimo jiné i největší alternativní dodavatel Bohemia Energy. Krach této firmy se dotknul téměř milionu zákazníků v Česku. Co když skončí i váš dodavatel energií? Máme pro vás průvodce, jak postupovat při krachu energetické společnosti.

 • fake news hoaxy
  Energie
  03. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Hoaxy a podvodné maily o energiích – nenechte se napálit

  Přečetli jste si na sociálních sítích zaručenou metodu, jak ušetřit na energiích pomocí stočení elektroměru? Přišla vám do e-mailové schránky podezřelá zpráva o tom, že máte u dodavatele vysoký nedoplatek? Bohužel i v souvislosti s energiemi se po internetu šíří hoaxy a podvodné e-maily, na něž byste si měli dát pozor.

 • Radiátor s kasičkou - náklady na vytápění
  Energie
  24. února 2022|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdržuje také provoz plynových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Levnější jsou peletové automaty, nicméně nejlaciněji se zahřejete obyčejným dřevem a uhlím. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) tepelné energie stojí od 2 do 7 Kč.

 • žena-čte-data-z-plynoměru
  Energie
  19. února 2022|Petr Woff
  Jak číst data z plynoměru?

  Zemní plyn spalujete proto, abyste získali tepelnou energii, a tomu odpovídá následné vyúčtování. Dodavatel započítává spotřebované kubíky, ale taky spalné teplo a takzvaný objemový koeficient. Ukážeme vám, jak číst data z plynoměru.

 • zarovka-kalkulacka-dum
  Energie
  V roce 2022 poroste regulovaná složka ceny energií

  Od nového roku platí nové regulované složky cen energií. Ačkoliv se kvůli raketovému růstu cen energií na burze očekávalo, že stoupat nebudou, nakonec se mírnému zdražení nevyhnuly. Energetický regulační úřad (ERÚ) ovšem uklidňuje, že se jedná o navýšení pod hladinou inflace. Změna regulovaných cen se v celkových účtech projeví asi 2% nárůstem u elektřiny a 1% u plynu.

 • mladík otevírá poklop kotle
  Energie
  Nová zelená úsporám 2021–2030: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Oblíbený dotační program, který podporuje instalaci fotovoltaiky, zateplení domů a další energetické úspory, vstupuje do nového období 2021–2030. Celkem je pro tuto fázi připraveno 39 miliard korun. Jak se program rozšířil, na co se dotace vztahuje a jak si o ni zažádat?

 • digitalni elektromer
  Energie
  03. února 2022|Petr Woff
  Jak číst data z elektroměru? Vysvětlíme vám vysoký i nízký tarif

  Vytáhněte svoji poslední fakturu za elektřinu a nakoukněte do elektroměrové skříně, abyste nebyli ošklivě překvapení příštím vyúčtováním. Jednoduchým propočtem zjistíte, jestli je vaše spotřeba stabilní, nebo se výrazně změnila. Poradíme vám, kde najít potřebné měřidlo a jak číst data z elektroměru.

 • Technik na střeše - solární panel
  Energie
  28. ledna 2022|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Cena solárních panelů meziročně stoupla, ale fosilní a jaderné elektrárny zdražily razantněji. Připočítejme dotace, a fotovoltaika vyjde ještě výhodněji než před současnou inflační vlnou. Solární elektrárna pro rodinný dům stojí zhruba 110 000 až 390 000 Kč, záleží na vašich požadavcích. Investice se pravděpodobně vrátí a vyplatí, protože sluneční energie přilétá zadarmo.

 • Žena kontroluje spotřebu na elektroměru
  Energie
  23. ledna 2022|Petr Woff
  Cena energie 2022: Kolik zaplatíme za kWh zemního plynu a elektřiny?

  Nový rok začíná dramaticky, českým domácnostem enormně zdražují životní náklady. Koncová cena elektrické energie a zemního plynu stoupá o 1 až 75 %, podle vybraného dodavatele a tarifu. Někteří experti však věří, že kilowatthodina (kWh) na velkoobchodní burze brzy zlevní. Jakmile podepíšete výhodnější odběratelskou smlouvu, klesne vám také finální cena energie 2022.

 • Muž zatepluje zeď
  Energie
  Kolik ušetříte za energie se zateplením domu?

  Topná sezóna v České republice obvykle trvá od září do května, což znamená přibližně osm měsíců v roce, kdy se topí. A náklady na vytápění v posledních měsících drasticky rostou. Díky zateplení ušetříte minimálně 50 % nákladů na vytápění a tepelný komfort se zlepší i během léta. Zjistěte, proč o zateplení uvažovat a na co si dát pozor, aby se vám investice do zateplení domu skutečně vyplatila.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).