Mladý pár vybírá pračku

Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

Rostoucí cena elektřiny teď přidělává vrásky nejspíš všem domácnostem, a proto se hodí vědět, jak na účtech za elektřinu ušetřit. Najděte doma ty největší energetické žrouty a omezte jejich spotřebu, případně je vyměňte za úspornější přístroje. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

Orientujte se podle příkonu i doby provozu

Na všech spotřebičích byste měli najít údaje o jejich příkonu, který se uvádí ve wattech (W). Například rychlovarná konvice má příkon kolem 2000 W. To znamená, že za hodinu provozu spotřebuje 2 kWh energie.

Když hledáte v domácnosti ty největší žrouty elektřiny, musíte ale zohlednit nejen příkon spotřebiče, ale také dobu, po kterou je v provozu. Rychlovarná konvice má sice vysoký příkon, ale každý den ji zapínáte jen na několik minut. Naproti tomu třeba lednice má sice příkon jen kolem 100 W, avšak v provozu je 24 hodin denně.

Chci spočítat aktuální ceny elektřiny

U spotřebičů, jako je lednice, televize nebo počítač, tak o celkovém účtu za elektřinu rozhoduje i malý rozdíl v příkonu, protože jejich spotřeba se při dlouhodobém provozu nasčítá. U bílé techniky a dalších velkých spotřebičů vám výpočet spotřeby usnadní energetický štítek.

Jak se vyznat v energetickém štítku

Energetické štítky udávají energetickou náročnost spotřebičů a rozřazují je do energetických tříd. Díky tomu si můžete při koupi nového pomocníka do domácnosti porovnat jednotlivé výrobky a vybrat si ten nejúspornější kousek.

Dříve se používaly energetické třídy od A+++ (nejúspornější) až po G (nejméně úsporný). Nicméně toto rozdělení začalo být nepřehledné, protože většina výrobků se postupem času dostala do tříd A až A+++. Z toho důvodu se od března 2021 zavedla nová stupnice od A do G, která zrušila plusové označení. Nejúspornější třídy A a B zůstaly u některých spotřebičů prozatím prázdné, aby do budoucna vznikl prostor pro technologický pokrok.

Nové třídy byly zatím zavedeny pro myčky, pračky, kombinované pračky se sušičkou, lednice, světelné zdroje a elektronické displeje, od roku 2025 se přidají i vysavače a kuchyňské spotřebiče. To znamená, že nejúspornější pračku najdete s novým energetickým štítkem pod třídou C, zatímco nejúspornější vysavač bude mít ještě starý energetický štítek s třídou A+++.

Kolik elektřiny spotřebujete v domácnosti?

Podle energetických štítků jsme porovnali spotřebu nejpoužívanějších domácích spotřebičů. Pro výpočet ročních nákladů kalkulujeme s cenou elektřiny 8 Kč/kWh, což odpovídá ceně vč. poplatků a daní u ČEZ (Elektřina na dobu neurčitou, ceník leden 2022) pro domácnost s distribuční sazbou D02d a spotřebou 2,2 MWh ročně.

Spotřeba lednice – je to největší žrout energie?

Obvykle se za největšího žrouta elektřiny označuje lednice, jelikož odebírá elektřinu ze sítě nepřetržitě. Na druhou stranu, v dnešní době mají ty nejúspornější lednice spotřebu jen kolem 150 kWh ročně.

Spotřeba chladničky s mrazničkou

Energetická třídaRoční spotřeba (kWh)Náklady za rok

C

147

1 176 Kč

D

200

1 600 Kč

E

235

1 880 Kč

F

315

2 520 Kč


Kromě energetické třídy lednice záleží také na jejím správném používání. Pro optimální spotřebu by lednice neměla být prázdná, ani přeplněná. Často používané potraviny umístěte dopředu, abyste nemuseli v lednici dlouze hledat. Volte si modely s automatickým odmrazováním, nebo pravidelně lednici zbavujte námrazy, která zvyšuje spotřebu. Spotřebič byste měli umístit mimo zdroj tepla (topení, sporák).

Spotřeba myčky není zanedbatelná

V českých domácnostech se myčka zapíná průměrně 4–5× týdně. Z toho důvodu se jedná o jednoho z největších žroutů elektřiny, ačkoliv na jedno mytí spotřebují úsporné modely ani ne jednu kilowatthodinu.

Spotřeba myčky

Energetická třídaSpotřeba (kWh)/100 cyklůNáklady za rok (234 cyklů)

C

74

1 385 Kč

D

85

1 591 Kč

E

96

1 797 Kč

F

105

1 966 Kč


Jak můžete ušetřit správným používáním myčky na nádobí? Nezapínejte ji poloprázdnou a volte úsporné programy – pokud nemyjete mastné hrnce, není nutné používat nejvyšší teploty. Moderní myčky dokážou samostatně odhadnout míru zašpinění nádobí a podle toho zvolit nejúspornější program.

Myčka na nádobí

Pračka vás nezruinuje, ale sušička se prodraží

Život bez automatické pračky už si nejspíš neumíme představit – a dobrá zpráva je, že ani nemusíme. V průměru vás provoz pračky vyjde každý rok jen na pár stokorun. Nicméně v poslední době roste i obliba sušiček a jejich provoz se může prodražit. Pokud chcete na elektřině ušetřit, zvažte, zda sušičku vůbec potřebujete.

Spotřeba pračky (8 kg prádla)

Energetická třídaSpotřeba (kWh)/100 cyklůNáklady za rok (156 cyklů)

A

46

574 Kč

B

55

686 Kč

C

64

799 Kč

D

73

911 Kč


Spotřeba sušičky (8 kg prádla)

Energetická třídaSpotřeba (kWh)/rokNáklady za rok

A+++

177

1 416 Kč

A++

211

1 688 Kč

A+

269

2 152 Kč

Kolik spotřebuje počítač a TV? Záleží na době provozu

Televize ani počítač nepatří mezi spotřebiče s vysokou jednotkovou spotřebou. V některých domácnostech ale mohou do účtů za elektřinu významně zasáhnout. Pokud máte doma gamingového maniaka nebo u vás jede televize celý den jako kulisa, bude to na spotřebě elektřiny znát.

Příklady spotřeby televize

OLED TV (121 cm), příkon 88 WSpotřeba (kWh)/rokNáklady za rok

2 hodiny denně

64

512 Kč

4,5 hodiny denně

145

1 160 Kč

12 hodin denně

385

3 080 Kč


Chcete na spotřebě elektroniky ušetřit? Nezapomeňte všechny přístroje kompletně vypínat. Když je necháte ve stand-by režimu, stále odebírají nezanedbatelné množství energie ze sítě. Ročně může stand-by režim tvořit několik procent vaší celkové spotřeby elektřiny.

Spočítejte si, kolik za elektřinu zaplatí běžná domácnost

Malé spotřebiče moc elektřiny nesežerou

Rychlovarná konvice nebo fén – jejich nominální příkon sice vypadá děsivě, ale v konečném součtu zas tolik elektřiny nespotřebují, protože jsou v provozu jen několik minut. Podívejte se na spotřebu nejpoužívanějších malých domácích spotřebičů za 10 minut.

Spotřeba malých spotřebičů

PříkonSpotřeba za 10 minutNáklady za 10 minut

rychlovarná konvice

2000 W

0,33 kWh

2,64 Kč

fén

1000 W

0,16 kWh

1,28 Kč

vysavač

700 W

0,12 kWh

0,96 Kč

Jak ušetřit na elektřině maximum?

Používáte elektřinu také na vaření, ohřev vody nebo topení? Pak budou tyto spotřebiče tvořit největší část vašich účtů za elektřinu. U sporáků představuje úspornější variantu indukční deska. Pro ohřev vody a topení se vyplatí zapřemýšlet o výměně elektrokotle či přímotopů za tepelné čerpadlo, a to zejména u domů s vyššími tepelnými ztrátami.

Vyměnit spotřebiče za úspornější nebo se omezit ve spotřebě je jen jedním z kroků, jak ušetřit za elektřinu. Tím dalším je správná volba dodavatele. Porovnejte si aktuální ceny elektřiny a vyberte si nejvýhodnějšího dodavatele.

Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Stožáry elektrického vedení
  Energie
  15. září 2022|Petr Woff
  Česko zastropuje ceny elektřiny a plynu. Dodavatelé si však účtují paušál

  Česká vláda oznámila, že omezí ceny na energetickém trhu. Kilowatthodinu elektrické energie zastropuje na 6 Kč, stejné množství zemního plynu udrží na 3 Kč. Dodavatelé vám však účtují ještě distribuční poplatky a většinou vybírají také speciální měsíční paušál, aby pokryli svoje provozní výdaje a zvýšili zisky. Celkové ceny tedy omezeny nejsou. Nadále záleží na ceníku, který podepíšete.

 • Žena ve svetru u elektrického topení
  Energie
  30. srpna 2022|Petr Woff
  Jak dlouhodobě snížit náklady na vytápění a do čeho investovat?

  Teplo se stává nedostatkovou komoditou, ale díky moderním technologiím si polepšíte. Zateplete svoji domácnost a investujte i do rekuperace, abyste měli doma čerstvý vzduch a přitom ušetřili na větrání. Topte levně. Nejvýhodněji vychází teplovzdušné vytápění pevnými palivy, případně uhelný a peletový kotel. Vodu ohřeje solární systém či tepelné čerpadlo. Jakmile optimalizujete svoji spotřebu, využijete dotace a získáte vlastní energetické zdroje, laciné bude i podlahové vytápění.

 • Muž počítá účty za energie
  Energie
  24. srpna 2022|Petr Woff
  Energie budou dál zdražovat. Kam až vystoupají spotřebitelské ceny a kdy skončí surovinová krize?

  Připravte se na krušnou zimu. Energie na českém maloobchodním trhu nadále zdražují, momentálně stoupají na dvojnásobek až trojnásobek svojí loňské ceny. Ještě bouřlivějším vývojem procházejí velkoobchodní burzy, takže inflační vlna stále nedosáhla svého vrcholu. Surovinová a energetická krize možná skončí, jakmile Ruská federace zvýší dodávky zemního plynu do Evropské unie, nebo až budou zprovozněny alternativní plynovody a technologie.

 • Seniorka s vyúčtováním za energie
  Energie
  23. srpna 2022|Petr Woff
  Dávky na energie: Přehled státní podpory v nouzi

  V Evropě propukla válka, kvůli které trpí nevinní lidé a zdražují komodity. Česká republika zůstává bezpečná, ale chudým domácnostem chybějí peníze na základní životní potřeby. Naši zákonodárci proto zavedli takzvaný úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na elektřinu a zemní plyn. Pokud se ocitnete v nouzi, požádejte o další státní podporu. Vláda zvýšila sociální dávky na energie, bydlení a ostatní nutné výdaje. Existuje řada státních příspěvků a přídavků, a proto přinášíme jejich přehled.

 • Dodavatel plynu - kontrola bojleru
  Energie
  10. srpna 2022|Petr Woff
  Podle čeho vybírat dodavatele plynu? Začněte cenou, ale potom hledejte férovou stabilní firmu

  Čeští dodavatelé prodávají zemní plyn, který byl vytěžen v Rusku či na Moravě. Svým odběratelům účtují spotřebovanou energii, pravidelný paušál a další poplatky. Nejlevnější dodavatelé jsou třikrát lacinější, než jejich nejdražší konkurenti. Někteří vám uznají oprávněnou reklamaci a vrátí přeplatky, zatímco jiní nemají ani internetový zákaznický portál. Poradíme vám, podle čeho vybírat dodavatele zemního plynu.

 • Větrná elektrárna - větrníky na poli
  Energie
  03. srpna 2022|Jana Březinová
  Alternativní zdroje energie: Jaké to jsou?

  V posledních letech jsou alternativní zdroje energie na vzestupu, a to nejen kvůli šetrnosti k životnímu prostředí. Jsou obnovitelné a v podstatě nevyčerpatelné. Technologie na jejich zpracování zlevňují, navíc nabízí energetickou soběstačnost. Jaké alternativní zdroje energie se využívají v ČR a ve světě a jak si můžete energii vyrobit doma?

 • kotel na dřevo
  Energie
  25. července 2022|Petr Woff
  Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie

  Domácnosti dostávají více času, aby vyměnily svoje zastaralé kotle a vyhnuly se pokutám. Ale raději neotálejte. Výrobci, dodavatelé a instalatéři moderních vytápěcích systémů mají omezené kapacity. Pokud chcete tepelné čerpadlo nebo peletový automat, o kotlíkové dotace požádejte ještě v roce 2022. Středněpříjmové domácnosti získají až polovinu investičních nákladů, chudé rodiny dostanou ještě více.

 • Žena s ledovým pitím a větrákem
  Energie
  20. července 2022|Jana Březinová
  Jak ochladit byt bez klimatizace a přežít letní horka

  Nemáte doma klimatizaci, a tak je ve vašem bytě během tropických letních dnů k nevydržení? Je vám horko, potíte se a nemůžete spát? Klimatizace není jediným řešením, jak si doma vytvořit příjemný chládek. Přečtěte si triky, jak na horko v bytě vyzrát.

 • účtování záloh
  Energie
  16. července 2022|Petr Woff
  Účtování záloh na energie: Vyhněte se vysokým přeplatkům i nedoplatkům

  Pravidelné měsíční zálohy za elektřinu nebo zemní plyn si nastavte tak, aby se jejich součet rovnal pravděpodobné celkové ceně. Pokud zaplatíte méně, dodavatel vám v souhrnné faktuře vyúčtuje nedoplatek. V opačném případě vznikne přeplatek, který ovšem kvůli inflaci ztrácí kupní sílu. Přepočítejme vaše dílčí a celoroční výdaje dříve, než proběhne další účtování záloh na energie.

 • distributor plynu
  Energie
  08. července 2022|Jana Březinová
  Kolik je na našem území distributorů plynu?

  Distributor plynu se stará o přepravu a distribuci plynu až do odběrných míst. V České republice působí tři hlavní distributoři zemního plynu. Za jejich služby platíte v rámci vyúčtování plynu.

 • usporny-tarif-domacnost
  Energie
  02. července 2022|Petr Woff
  Jak funguje úsporný tarif pro domácnosti? Odpovídáme na vaše otázky

  Drahé energie se staly existenčním celoevropským problémem. Česká republika proto zruší povinný fakturační poplatek za obnovitelné zdroje a zavede úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na elektřinu a zemní plyn pro domácnosti. Přesná individuální dotace záleží na vaší spotřebě. Sleva však pravděpodobně bude nižší, než meziroční zdražení na energetickém trhu.

 • Elektroměr
  Energie
  30. června 2022|Petr Woff
  Jak funguje elektroměr? Přecházíme na „chytré” technologie

  Spotřeba elektrické energie se měří přístrojem, který najdete před svým bytem nebo domem. V elektroměrové skříni máte nainstalované buďto staré pohyblivé počítadlo, nebo moderní digitální počítač. Česká republika postupně přechází na chytré technologie, které odběrateli a místnímu distributorovi samy nahlašují naměřenou spotřebu. Věnujte nám chvilku svého času a pochopíte, jak funguje elektroměr.

 • cena-elektrikare
  Energie
  17. června 2022|Jana Březinová
  Návštěva elektrikáře: Jak najít schopného řemeslníka a kolik jeho práce stojí?

  Vyhořelá zásuvka nebo nefunkční světlo? V domácnosti je elektrikář potřebný každou chvíli. Najít schopného elektrikáře ale není vždy snadné a jeho návštěva se může prodražit.

 • chytre-mesto
  Energie
  15. června 2022|Jana Březinová
  Chytré město: Co to je?

  Vyšší počet obyvatel ve městech a jejich rostoucí nároky na prostor, dopravu a energie vyžadují změny ve fungování měst. S udržitelným rozvojem pomáhá koncept tzv. smart cities. Co jsou chytrá města a kde v České republice je najdete?

 • Cena energií - elektroměr s penězi
  Energie
  09. června 2022|Petr Woff
  Cena energie 2022: Chystá se úsporný tarif pro domácnosti

  Nadějné předpovědi se nenaplnily, inflace letos nadále zrychluje. Nejnovější tarify elektrické energie a zemního plynu jsou zhruba ctyřikrát dražší než před rokem. A dokud Rusko neukončí svoji agresivní politiku, nebo nenajdeme levnější náhradu za jeho paliva, ceny pravděpodobně neklesnou. Česká vláda proto plánuje „úsporný tarif”, aby ulevila našim rozpočtům. Analyzujeme, jaká bude finální cena energie 2022.

 • Dům se solárními střešními taškami
  Energie
  01. června 2022|Jana Březinová
  Solární panely jako střešní krytina: Kolik stojí solární tašky?

  Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.

 • Solární panely na střeše domu
  Energie
  22. května 2022|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Dodavatelé a bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od společností ČEZ, innogy, Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB a dalších.

 • Propan-butanová lahev
  Energie
  14. května 2022|Jana Březinová
  Propan-butan a jeho využití

  Propan-butan nejspíš znáte z kempingových vařičů, plynových grilů nebo jako palivo pro automobily ve formě LPG. Najde ale využití také při vytápění domácností v případě, že nemáte přípojku na zemní plyn. Propan-butan se využívá rovněž v průmyslu a zemědělství.

 • Elektrické vedení a kalkulačka
  Energie
  06. května 2022|Petr Woff
  Jak řešit nedoplatky za elektřinu nebo plyn?

  Energie z centrální distribuční soustavy zdražuje, a proto adekvátně zvyšte zálohové platby, které posíláte svému dodavateli. Pokud jejich součet nedosáhne celkové fakturované ceny, vznikne vám nedoplatek. Někteří dodavatelé vám dovolí, abyste splátky rozložili do několika měsíců. Jiní vás odkážou na státní sociální dávky nebo na komerční půjčky. Podívejme se, jak řešit nedoplatek za elektřinu nebo zemní plyn.

 • vyuctovani-energii-manzele
  Energie
  01. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyznat ve vyúčtování za energie?

  Každoroční vyúčtování bývá příjemným překvapením v případě přeplatku, ale může se změnit také ve zděšení, když se na faktuře vyjímá nedoplatek v řádech tisíců korun. Vyznáte se ve vyúčtování energií, abyste mohli ověřit, že dodavatel vše spočítal správně?

 • Nastavení elektroměru
  Energie
  Na tohle se zaměřte při výběru dodavatele energií

  Už dávno neplatí, že energie musíte povinně odebírat od jednoho dodavatele. Díky uvolnění trhu na začátku nového tisíciletí si české domácnosti mohou vybírat. Na trhu s energiemi působí hned několik desítek dodavatelů energií. Jak poznat nejlepšího z nich?

 • Technik elektroměr
  Energie
  13. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak požádat o připojení elektřiny

  Potřebujete zřídit novou elektrickou přípojku? Pak vás čeká trochu papírování, domluvení práce elektrikáře i revizního technika – s naším návodem to ale hravě zvládnete. Zjistěte, jak požádat o připojení elektřiny, kolik přípojka stojí a jak dlouho trvá připojení elektřiny.

 • Elektrárna na poli
  Energie
  01. dubna 2022|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Nizozemci mají zápornou daň

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká především na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky, daně a podobné přirážky. Proto průměrná německá domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) třikrát více, než typická maďarská rodina. Výpočet ovlivňuje také samotný spotřebitel, jak dokazuje kalkulačka.

 • pan-pocita-vydaje
  Energie
  15. března 2022|Petr Woff
  Kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu?

  Českou republiku protínají energetické sítě, které mají kapacitu pro další odběratele. Cena nové elektrické přípojky závisí na předpokládané maximální spotřebě, náklady na venkovní plynové potrubí spočítáte podle jeho délky. Také na vnitřní domovní instalaci najměte odborníky a investujte do kvalitních materiálů. Našli jsme firmy, které transparentně uvádějí, kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu.

 • papíry počítaní energie
  Energie
  12. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Krach energetické společnosti. Na co se připravit?

  V posledních měsících ukončilo činnost několik dodavatelů energií, mimo jiné i největší alternativní dodavatel Bohemia Energy. Krach této firmy se dotknul téměř milionu zákazníků v Česku. Co když skončí i váš dodavatel energií? Máme pro vás průvodce, jak postupovat při krachu energetické společnosti.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).