Srovnání cen energií

Najděte si levnějšího dodavatele elektřiny a plynu

Zvedli vám zálohy za energie a máte problém s platbou?

Šetření na spotřebě energií jistě pomůže, ale výsledek se projeví až ve vyúčtování. Do té doby je třeba nadále platit vysoké zálohy. Přinášíme vám desatero rad , jak si tuto situaci alespoň trochu ulehčit a jak zmenšit zálohy.

10 tipů, jak ustát zvýšení záloh za energie

Cestovní pojištění – srovnání cen

Jak si snížit zvýšené zálohy energií?

Podívejte se, co radí ředitel divize Energií portálu Srovnejto.cz Aleš Fojtík pro CNN Prima News.


Zdroj: CNN Prima News

Ušetřete čas při zařizování výhodnějších energií

  • Na trhu s energiemi dochází k výrazným změnám cen. To ale neznamená, že vy musíte přeplácet.
  • Přišel ten správný čas na to, si co nejdříve vybrat a sjednat novou smlouvu u výhodnějšího dodavatele.
  • Pomůžeme vám srovnat ty nejvýhodnější nabídky a tu vybranou i sjednat.
 

Přechod od dodavatele poslední instance

  • Jeden z největších českých dodavatelů energií Bohemia Energy ukončil svou činnost a jeho zákazníků se nyní ujmou dodavatelé poslední instance.
  • Pokud i vy patříte mezi ně, nemusíte se obávat. Budete mít 6 měsíců čas na uzavření smlouvy u jiného dodavatele.
  Spočítejte si cenu energií

Dodavatelé poslední instance ale mají vyšší ceny než běžné nabídky dodavatelů, proto je pro zákazníka výhodné uzavřít řádnou smlouvu bez zbytečného odkladu. Váš dodavatel poslední instance vám jistě zašle i svou standardní cenovou nabídku, není třeba ji ale hned přijímat. Raději si jednotlivé nabídky nejprve srovnejte s námi. I v této nejisté době nemusíte nutně přeplácet a lze uzavřít pro vás výhodnější nabídku energií.

Srovnání cen elektřiny

Při pohledu na vývoj cen elektřiny zjistíte, že cena elektrické energie se mění velmi často. Největší dopad na ceny elektřiny má vývoj na energetické burze. Pokud se elektřina obchoduje dráž, projeví se změna dříve nebo později i do ceníku vašeho dodavatele. Někdy to ale může trvat i několik měsíců a ke zlevňování přistoupí velcí dodavatelé až poté, co ceny elektřiny na burze klesaly dlouhodobě.

Naproti tomu jsou menší dodavatelé flexibilnější a na vývoj ceny elektřiny na burze reagují takřka okamžitě. Pokud se tedy domácnosti rozhodnou pro změnu dodavatele a přejdou k levnějšímu poskytovateli, bude se vytvářet tlak i na ostatní velké hráče.

Chcete také změnit dodavatele? Prvním krokem je srovnání cen elektřiny v praktické kalkulačce. Na jedno kliknutí si srovnáte nabídky od desítek dodavatelů v České republice a snadno si vyberete tu nejvýhodnější.

Chci levnější elektřinu

Srovnání cen plynu

Zemní plyn patří k nejlevnějším způsobům vytápění domácnosti, ale přesto se vám může stát, že platíte vysoké faktury. Cena plynu je stejně jako cena elektřiny odvislá především od vývoje na velkoobchodní burze. Ceny energií na burze v čase kolísají, a tak se vyplatí zajímat o to, jak na tyto změny reaguje váš dodavatel.

Pokud jste si vybrali dodavatele, který není dobrým obchodníkem, nebo z vás tahá peníze za zbytečné poplatky a služby, je načase ho změnit. S výběrem nového dodavatele plynu vám pomůže kalkulátor cen energií. Srovnání cen plynu u všech dodavatelů v ČR vám nezabere víc než pár minut, ale může vám ušetřit tisíce korun ročně. Cena plynu za m3 může být i poloviční.

Chci levnější plyn

Největší dodavatelé energií v ČR

Mezi největší dodavatele energií v České republice patří ČEZ, E.ON a PRE (Pražská energetika) pro elektřinu. U zemního plynu představují největší hráče ČEZ, E.ON, MND nebo Centropol. Přestože by se na první pohled mohlo zdát, že největší dodavatelé by měli nabízet nejlepší ceny energií, protože mají nejvíce zákazníků a vyjednají si na burze nejlepší podmínky, není tomu tak.

Naopak velcí dodavatelé někdy reagují na vývoj cen energií se zpožděním, a proto aktualizují ceníky méně často než malí poskytovatelé. Kalkulačka cen energií na Srovnejto.cz vám ukáže nabídky nejen největších dodavatelů v ČR, ale také menších firem. Podle svých potřeb si vyberete, jaké nabídce dáte přednost.

Jak se počítá cena za kWh elektřiny?

Až si budete dělat srovnání cen elektřiny, vezměte si k ruce své roční vyúčtování. Tam najdete údaje o své spotřebě, abyste mohli dostat přesné porovnání cen elektřiny u jednotlivých dodavatelů. Důležité je také to, jakou máte sazbu elektřiny – podle ní se odvíjí cena za každou kilowatthodinu. Domácnosti využívající dvoutarifovou sazbu platí za spotřebu v nízkém tarifu výrazně méně než za elektřinu ve vysokém tarifu.

Jak vzniká cena za kWh? Ve faktuře uvidíte cenu rozdělenou na spotřebu a stálou platbu. Neplatíte totiž jen za každou kWh, ale také fixní poplatky. Navíc zhruba polovinu ceny elektřiny tvoří tzv. regulovaná složka, která je pro všechny stejná – určuje ji Energetický regulační úřad.

Z toho důvodu může být někdy obtížné dopočítat se, kolik budete za elektřinu platit. V cenících dodavatelů zkrátka není snadné se vyznat. Když využijete praktický kalkulátor cen energií, můžete se spolehnout, že jsou do cenové nabídky zahrnuty všechny platby i fixní poplatky.

Jak se počítá cena za m3 plynu?

S fakturou za plyn je to ještě složitější. Ve vyúčtování totiž nenajdete cenu plynu za m3, ale cenu za kilowatthodinu. Přibližně platí, že 1 m3 odpovídá 10,55 kWh, ale nejedná se o stálý koeficient. Energie obsažená v každém kubíku plynu se totiž může lišit. Ve svém vyúčtování proto najdete ještě ukazatel označený jako spalné objemové teplo, který udává právě obsah energie v m3 plynu.

Stejně jako u elektřiny se promítá i do ceny plynu regulovaná platba za distribuci a činnost operátora trhu. Při porovnání cen plynu je nutné vzít v úvahu všechny poplatky – jedině tak získáte jasnou představu, kolik budete za plyn platit u jednotlivých dodavatelů. Využijte kalkulačku cen energií a můžete si být jisti, že dostanete nabídku na míru včetně všech poplatků.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 61

Proč změnit dodavatele energií?

  • Ušetříte s námi v průměru 7 150 Kč. Zjistěte, kolik bude právě Vaše úspora!
  • Je to jednoduché - vše za Vás vyřídíme ZDARMA
  • Možnost získání bonusů a nadstandardních služeb
  • Pro vás se nic nezmění kromě nižší částky na faktuře
  • Není nutná výměna žádného zařízení

Co si myslí naši klienti

"Super servis a všechno si zajistíte z domova. Je to rychlý a ješte ušetříte"

Marek

Klient nás hodnotí:

96%

"Všechno proběhlo bez jakýchkoliv problémů a ješte jsem ušetřila docela dost peněz. Díky za to"

Lucka T.

Klient nás hodnotí:

100%

"Během několika málo minut sjednáno a ješte jsem ušetřila pár stovek"

Jana

Klient nás hodnotí:

100%

"Naprostá senzace, rychlé a snadné a zpátky pár peněz do kapsy"

Maruška

Klient nás hodnotí:

100%

"Super, děkuju za pomoc. Všechno probíhá hladce a rychle"

Ilona

Klient nás hodnotí:

100%

"Ideální způsob jak si ušetřit nervy a peníze. Díky"

Míša

Klient nás hodnotí:

98%

"Jestli chcete ušetřit za plyn a elektřinu, tenhle web je naprosto úžasnej. Díky za pomoc a jednoduchost."

Ladka

Klient nás hodnotí:

95%

"Váš srovnávač mi dopručila kolegyně z práce. Srovnala jsem si ceny elektřiny a plynu a byla jsem nadšená z toho, kolik ušetřím. Sjednání bylo rychlé a bez problému. Děkuji."

Martina V.

Klient nás hodnotí:

100%

"Jednoduchý způsob jak ušetřit peníze a hlavně spoustu času. Bezva. Díky"

Pavel D.

Klient nás hodnotí:

97%

Mluví se o nás a charita

lidovky prima denik novinky naše dítě pomozte dětem kiss 98
}