Blog
Energie
5 led žárovek

LED žárovky: Jaké jsou jejich výhody?

09. prosince 2020|Jana Březinová|

LED žárovky jsou osvětlením nové generace. Klasické wolframové žárovky se už několik let nesmí prodávat, ale na ústupu jsou i ostatní úsporné žárovky a zářivky. Podívejte se, proč LED technologie ovládá trh a proč se hodí i do vaší domácnosti.

Šetří vám peníze za elektřinu

Výhoda LED žárovek číslo jedna je jejich nízká spotřeba energie. Ledky fungují na principu elektroluminiscence, což znamená přeměnu elektrické energie přímo na světlo. Na rozdíl od klasických žárovek nevzniká u LED žárovek téměř žádné teplo. Díky tomu se většina energie přemění na světlo a žárovka nepotřebuje tak vysoký příkon –⁠ tím pádem nespotřebuje tolik elektřiny. V porovnání s wolframovými žárovkami ušetří LED diody až 90 % energie.

Srovnat ceny elektřiny

Mají vysoký výkon a svítivost

Ve srovnání s klasickou žárovkou může být výkon LED žárovky až 10× vyšší. Toho lze dosáhnout právě díky téměř nulovým ztrátám při přeměně elektřiny na světlo. Wolframová žárovka spotřebuje i více než 90 % energie na tvorbu tepla a pouze malá část tvoří světlo. Pro dosažení vysoké svítivosti jste tak dříve museli pořizovat žárovku s příkonem až stovek wattů.

To je důvod, proč mají spotřebitelé k novým LED žárovkám často nedůvěru – jejich příkon je velmi nízký. Podle něj byste se ale řídit neměli. Správnou veličinou pro výběr zdroje světla je svítivost, přesněji řečeno světelný tok uváděný v lumenech. S orientací ve svítivosti jednotlivých žárovek vám pomůže tato tabulka.

Tabulka žárovek

Zdroj: svet-svitidel.cz

Životnost dosahuje desítek let

Životnost LED žárovek se počítá na desítky tisíc hodin svícení. Běžná životnost je kolem 50 000 hodin, ale není výjimkou ani 80 000 hodin. To znamená při svícení 6 hodin denně životnost neuvěřitelných 36 let. Životnost klasické žárovky je oproti tomu jen 1 000 hodin. Výhodou diod je také to, že ke konci životnosti se nejdříve začne snižovat intenzita svícení. Nestane se vám, že žárovka praskne a najednou budete úplně potmě.

Díky vysoké životnosti a úspoře energie se vám vyšší počáteční investice bohatě vrátí. Je ale důležité pořídit si kvalitní LED žárovky, jinak byste mohli být výsledkem zklamaní. „Hlavně nedoporučuji investovat do levných, ale nekvalitních LED žárovek, které nemají dlouhou životnost a často se projevují i kolísavostí světla. Ta je právě předem určena např. parametrem 2700–3500K, čili se pak může stát, že pokud budeme mít v řadě rozsvícených 50 žárovek, tak bude každá svítit trošku jinou barvou, tzn. jedna bude teplá bílá, ale druhá bude svítit více bíle,“ vysvětluje Filip Pfeifer z eSvětlo.cz pro portál bydlet.cz.

LED žárovka svítí okamžitě naplno

Využíváte v domácnosti tzv. úsporné žárovky? A vadí vám, že na intenzivní svit si musíte několik minut počkat? U LED žárovek tento problém nehrozí. Ihned po zapnutí se rozsvítí na plný výkon. Navíc jim nevadí ani časté zapínání a vypínání světla. V LED žárovce se nemusí žhavit vlákno jako v klasické žárovce nebo zářivce, a tak častým rozsvěcením a zhasínáním nehrozí její shoření ani nezkracujete její životnost.

Jsou šetrné k životnímu prostředí a nevyzařují UV

LED žárovka neobsahuje žádné toxické látky, jako je olovo a rtuť například v úsporné CFL žárovce. Proto se nemusíte bát o své zdraví ani v případě, že ji rozbijete. Mnohem jednodušší je také likvidace LED žárovek. Vhazujte je do speciálního odpadu – materiály lze zrecyklovat a znovu využít.

Zajímavostí je také to, že LED technologie nevyzařuje téměř žádné UV paprsky. Spolu s prakticky nulovým tepelným sáláním to je důvod, proč se ledky využívají pro osvětlování citlivých výrobků a materiálů – třeba v muzeích nebo galeriích.

Stmívatelné LED žárovky nebo různé barvy? Žádný problém!

Ledky nabízí nepřeberné množství možností, jak vyřešit osvětlení ve vaší domácnosti. Zatímco dříve se vyráběly spíše ve formě jednotlivých diod, dnes se v obchodech setkáte s celou řadou provedení. Včetně podoby klasické žárovky, i když o poznání prostorově úspornější.

Další zajímavou možností osvětlení je využití stmívatelné LED žárovky. Zatímco u běžných žárovek dochází využitím stmívacího systému ke změně barvy na žlutou, u LED žárovek se při regulaci intenzity světla barva nemění. Pokud ale naopak prahnete po barevném světle, LED technologie vám ho zajistí bez nutnosti využívat barevné filtry. Široká variabilita LED osvětlení vám umožní vytvořit si doma příjemnou atmosféru pro každou příležitost.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).