5 led žárovek

LED žárovky: Jaké jsou jejich výhody?

9. 12. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

LED žárovky jsou osvětlením nové generace. Klasické wolframové žárovky se už několik let nesmí prodávat, ale na ústupu jsou i ostatní úsporné žárovky a zářivky. Podívejte se, proč LED technologie ovládá trh a proč se hodí i do vaší domácnosti.

Šetří vám peníze za elektřinu

Výhoda LED žárovek číslo jedna je jejich nízká spotřeba energie. Ledky fungují na principu elektroluminiscence, což znamená přeměnu elektrické energie přímo na světlo. Na rozdíl od klasických žárovek nevzniká u LED žárovek téměř žádné teplo. Díky tomu se většina energie přemění na světlo a žárovka nepotřebuje tak vysoký příkon –⁠ tím pádem nespotřebuje tolik elektřiny. V porovnání s wolframovými žárovkami ušetří LED diody až 90 % energie.

Mají vysoký výkon a svítivost

Ve srovnání s klasickou žárovkou může být výkon LED žárovky až 10× vyšší. Toho lze dosáhnout právě díky téměř nulovým ztrátám při přeměně elektřiny na světlo. Wolframová žárovka spotřebuje i více než 90 % energie na tvorbu tepla a pouze malá část tvoří světlo. Pro dosažení vysoké svítivosti jste tak dříve museli pořizovat žárovku s příkonem až stovek wattů.

To je důvod, proč mají spotřebitelé k novým LED žárovkám často nedůvěru – jejich příkon je velmi nízký. Podle něj byste se ale řídit neměli. Správnou veličinou pro výběr zdroje světla je svítivost, přesněji řečeno světelný tok uváděný v lumenech. S orientací ve svítivosti jednotlivých žárovek vám pomůže tato tabulka.

Tabulka žárovek

Zdroj: svet-svitidel.cz

Životnost dosahuje desítek let

Životnost LED žárovek se počítá na desítky tisíc hodin svícení. Běžná životnost je kolem 50 000 hodin, ale není výjimkou ani 80 000 hodin. To znamená při svícení 6 hodin denně životnost neuvěřitelných 36 let. Životnost klasické žárovky je oproti tomu jen 1 000 hodin. Výhodou diod je také to, že ke konci životnosti se nejdříve začne snižovat intenzita svícení. Nestane se vám, že žárovka praskne a najednou budete úplně potmě.

Díky vysoké životnosti a úspoře energie se vám vyšší počáteční investice bohatě vrátí. Je ale důležité pořídit si kvalitní LED žárovky, jinak byste mohli být výsledkem zklamaní. „Hlavně nedoporučuji investovat do levných, ale nekvalitních LED žárovek, které nemají dlouhou životnost a často se projevují i kolísavostí světla. Ta je právě předem určena např. parametrem 2700–3500K, čili se pak může stát, že pokud budeme mít v řadě rozsvícených 50 žárovek, tak bude každá svítit trošku jinou barvou, tzn. jedna bude teplá bílá, ale druhá bude svítit více bíle,“ vysvětluje Filip Pfeifer z eSvětlo.cz pro portál bydlet.cz.

LED žárovka svítí okamžitě naplno

Využíváte v domácnosti tzv. úsporné žárovky? A vadí vám, že na intenzivní svit si musíte několik minut počkat? U LED žárovek tento problém nehrozí. Ihned po zapnutí se rozsvítí na plný výkon. Navíc jim nevadí ani časté zapínání a vypínání světla. V LED žárovce se nemusí žhavit vlákno jako v klasické žárovce nebo zářivce, a tak častým rozsvěcením a zhasínáním nehrozí její shoření ani nezkracujete její životnost.

Jsou šetrné k životnímu prostředí a nevyzařují UV

LED žárovka neobsahuje žádné toxické látky, jako je olovo a rtuť například v úsporné CFL žárovce. Proto se nemusíte bát o své zdraví ani v případě, že ji rozbijete. Mnohem jednodušší je také likvidace LED žárovek. Vhazujte je do speciálního odpadu – materiály lze zrecyklovat a znovu využít.

Zajímavostí je také to, že LED technologie nevyzařuje téměř žádné UV paprsky. Spolu s prakticky nulovým tepelným sáláním to je důvod, proč se ledky využívají pro osvětlování citlivých výrobků a materiálů – třeba v muzeích nebo galeriích.

Stmívatelné LED žárovky nebo různé barvy? Žádný problém!

Ledky nabízí nepřeberné množství možností, jak vyřešit osvětlení ve vaší domácnosti. Zatímco dříve se vyráběly spíše ve formě jednotlivých diod, dnes se v obchodech setkáte s celou řadou provedení. Včetně podoby klasické žárovky, i když o poznání prostorově úspornější.

Další zajímavou možností osvětlení je využití stmívatelné LED žárovky. Zatímco u běžných žárovek dochází využitím stmívacího systému ke změně barvy na žlutou, u LED žárovek se při regulaci intenzity světla barva nemění. Pokud ale naopak prahnete po barevném světle, LED technologie vám ho zajistí bez nutnosti využívat barevné filtry. Široká variabilita LED osvětlení vám umožní vytvořit si doma příjemnou atmosféru pro každou příležitost.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.