5 led žárovek

LED žárovky: Jaké jsou jejich výhody?

9. 12. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

LED žárovky jsou osvětlením nové generace. Klasické wolframové žárovky se už několik let nesmí prodávat, ale na ústupu jsou i ostatní úsporné žárovky a zářivky. Podívejte se, proč LED technologie ovládá trh a proč se hodí i do vaší domácnosti.

Šetří vám peníze za elektřinu

Výhoda LED žárovek číslo jedna je jejich nízká spotřeba energie. Ledky fungují na principu elektroluminiscence, což znamená přeměnu elektrické energie přímo na světlo. Na rozdíl od klasických žárovek nevzniká u LED žárovek téměř žádné teplo. Díky tomu se většina energie přemění na světlo a žárovka nepotřebuje tak vysoký příkon –⁠ tím pádem nespotřebuje tolik elektřiny. V porovnání s wolframovými žárovkami ušetří LED diody až 90 % energie.

Mají vysoký výkon a svítivost

Ve srovnání s klasickou žárovkou může být výkon LED žárovky až 10× vyšší. Toho lze dosáhnout právě díky téměř nulovým ztrátám při přeměně elektřiny na světlo. Wolframová žárovka spotřebuje i více než 90 % energie na tvorbu tepla a pouze malá část tvoří světlo. Pro dosažení vysoké svítivosti jste tak dříve museli pořizovat žárovku s příkonem až stovek wattů.

To je důvod, proč mají spotřebitelé k novým LED žárovkám často nedůvěru – jejich příkon je velmi nízký. Podle něj byste se ale řídit neměli. Správnou veličinou pro výběr zdroje světla je svítivost, přesněji řečeno světelný tok uváděný v lumenech. S orientací ve svítivosti jednotlivých žárovek vám pomůže tato tabulka.

Tabulka žárovek

Zdroj: svet-svitidel.cz

Životnost dosahuje desítek let

Životnost LED žárovek se počítá na desítky tisíc hodin svícení. Běžná životnost je kolem 50 000 hodin, ale není výjimkou ani 80 000 hodin. To znamená při svícení 6 hodin denně životnost neuvěřitelných 36 let. Životnost klasické žárovky je oproti tomu jen 1 000 hodin. Výhodou diod je také to, že ke konci životnosti se nejdříve začne snižovat intenzita svícení. Nestane se vám, že žárovka praskne a najednou budete úplně potmě.

Díky vysoké životnosti a úspoře energie se vám vyšší počáteční investice bohatě vrátí. Je ale důležité pořídit si kvalitní LED žárovky, jinak byste mohli být výsledkem zklamaní. „Hlavně nedoporučuji investovat do levných, ale nekvalitních LED žárovek, které nemají dlouhou životnost a často se projevují i kolísavostí světla. Ta je právě předem určena např. parametrem 2700–3500K, čili se pak může stát, že pokud budeme mít v řadě rozsvícených 50 žárovek, tak bude každá svítit trošku jinou barvou, tzn. jedna bude teplá bílá, ale druhá bude svítit více bíle,“ vysvětluje Filip Pfeifer z eSvětlo.cz pro portál bydlet.cz.

LED žárovka svítí okamžitě naplno

Využíváte v domácnosti tzv. úsporné žárovky? A vadí vám, že na intenzivní svit si musíte několik minut počkat? U LED žárovek tento problém nehrozí. Ihned po zapnutí se rozsvítí na plný výkon. Navíc jim nevadí ani časté zapínání a vypínání světla. V LED žárovce se nemusí žhavit vlákno jako v klasické žárovce nebo zářivce, a tak častým rozsvěcením a zhasínáním nehrozí její shoření ani nezkracujete její životnost.

Jsou šetrné k životnímu prostředí a nevyzařují UV

LED žárovka neobsahuje žádné toxické látky, jako je olovo a rtuť například v úsporné CFL žárovce. Proto se nemusíte bát o své zdraví ani v případě, že ji rozbijete. Mnohem jednodušší je také likvidace LED žárovek. Vhazujte je do speciálního odpadu – materiály lze zrecyklovat a znovu využít.

Zajímavostí je také to, že LED technologie nevyzařuje téměř žádné UV paprsky. Spolu s prakticky nulovým tepelným sáláním to je důvod, proč se ledky využívají pro osvětlování citlivých výrobků a materiálů – třeba v muzeích nebo galeriích.

Stmívatelné LED žárovky nebo různé barvy? Žádný problém!

Ledky nabízí nepřeberné množství možností, jak vyřešit osvětlení ve vaší domácnosti. Zatímco dříve se vyráběly spíše ve formě jednotlivých diod, dnes se v obchodech setkáte s celou řadou provedení. Včetně podoby klasické žárovky, i když o poznání prostorově úspornější.

Další zajímavou možností osvětlení je využití stmívatelné LED žárovky. Zatímco u běžných žárovek dochází využitím stmívacího systému ke změně barvy na žlutou, u LED žárovek se při regulaci intenzity světla barva nemění. Pokud ale naopak prahnete po barevném světle, LED technologie vám ho zajistí bez nutnosti využívat barevné filtry. Široká variabilita LED osvětlení vám umožní vytvořit si doma příjemnou atmosféru pro každou příležitost.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.