Změna dodavatele elektřiny

  • Ušetříte tisíce korun ročně

  • Srovnání 40+ dodavatelů elektřiny

  • Přechod k novému dodavateli zařídíme za vás

  • Vše vyřešíte z pohodlí domova

Změna dodavatele elektřiny - grafika



Jak probíhá změna dodavatele elektřiny? Postup je jednoduchý

Změna dodavatele není nic složitého a v dnešní době ji pohodlně zvládnete z domova. Nejdříve si online vyberete nového dodavatele elektřiny a stejně jednoduše si sjednáte novou smlouvu. Nemusíte chodit na pobočku ani se obávat složité administrativy. Pokud vám cokoliv nebude jasné, naši specialisté jsou připraveni vám pomoci po telefonu.

Vyplatí se vám změna dodavatele elektřiny?

Nejdříve byste si měli zjistit, jestli se vám přechod k novému dodavateli vůbec vyplatí. A to zvlášť v případě, že máte smlouvu na dobu určitou. Předčasné ukončení takové smlouvy se totiž obvykle pojí s pokutou až několik tisíc korun.

  • Máte-li smlouvu na dobu neurčitou, činí výpovědní lhůta zpravidla 3 měsíce. Smlouvu můžete vypovědět kdykoliv a výpovědní lhůta vám začne běžet od prvního dne následujícího měsíce.

  • Smlouvy na dobu určitou jsou uzavřené na konkrétní časové období (např. 1, 2, 3 roky). Změnu dodavatele elektrické energie můžete obvykle udělat pouze před výročím smlouvy. Když smlouvu ukončíte dříve, musíte uhradit pokutu dle smluvních podmínek.




Náš tip

Pozor na automatickou prolongaci

U smluv na dobu určitou si dejte pozor také na automatickou prolongaci. Když nestihnete smlouvu ukončit včas podle smluvních podmínek, automaticky se prodlouží na stejné období – např. smlouva na 12 měsíců se protáhne o dalších 12 měsíců. Podle zákona se smlouva může prodloužit nanejvýš na 36 měsíců včetně všech prolongací, po této době se převede na smlouvu na dobu neurčitou.

Vyberte si nového dodavatele elektřiny s online kalkulačkou

Jakmile znáte podmínky ukončení staré smlouvy, můžete se vrhnout na výběr nového poskytovatele. Ale jak se v záplavě nabídek vyznat? Pomůže vám online srovnání cen elektřiny – na jednom místě si porovnáte přes 40 dodavatelů elektřiny. Nabídky si spočítáte přímo na míru vaší spotřebě elektřiny.

Dodavatele nevybírejte jen podle nejnižší ceny

Moc dobře víme, že nejnižší cena neznamená tu nejlepší nabídku, a proto dodavatele elektřiny porovnáváme také z hlediska kvality. V rámci našeho srovnání si můžete zvolit doporučené řazení. To na první místo zařadí nejvíc férové a kvalitní služby.


Ještě před finálním rozhodnutím o novém dodavateli elektřiny si důkladně přečtěte obchodní podmínky, zjistěte si výši smluvních sankcí a projděte si recenze ostatních zákazníků. Velmi důležité je také to, jaký zákaznický servis dodavatel nabízí. Pokud například trváte na osobním kontaktu, vybírejte dodavatele, který má pobočku ve vašem městě.





Změna dodavatele elektřiny: Postup krok za krokem

1

Podejte výpověď u původního dodavatele.

2

Podepište smlouvu u nového dodavatele.

3

K datu změny nahlaste stav elektroměru.

4

Obdržíte finální vyúčtování od původního dodavatele.

5

Začněte platit zálohy u nového dodavatele.



S plnou mocí vyřídíte starou i novou smlouvu v jednom kroku

Prvním krokem při samotné změně dodavatele je ukončení odběru elektřiny u stávajícího poskytovatele. Podmínky výpovědi a délka výpovědní lhůty se řídí vaší smlouvou. Jakmile podáte výpověď, můžete podepsat novou smlouvu. Ideální je vyřídit tyto dva kroky v jednom.


Většina dodavatelů zařídí všechny nezbytnosti plně za vás, a tak se nemusíte o nic starat. Stačí, když novému dodavateli podepíšete plnou moc pro ukončení současné smlouvy. Tak získáte jistotu, že vám dodávky elektřiny budou navazovat – k datu ukončení odběru u stávajícího dodavatele zahájí dodávky nový dodavatel.


K datu změny vás distributor vyzve k nahlášení stavu elektroměru. Po zahájení dodávek dostanete finální vyúčtování od původního dodavatele elektřiny, stejně jako předpis záloh od nového dodavatele.




Co si připravit ke změně dodavatele

Smlouvu s původním dodavatelem

Poslední vyúčtování elektřiny

Občanský průkaz

Doklad o vztahu k odběrnému místu (např. nájemní smlouva)

Stav elektroměru


Jak dlouho trvá změna dodavatele elektřiny

Délka vyřízení závisí především na výpovědní lhůtě vaší smlouvy – jakmile uplyne, trvá změna jen pár dnů. Tedy alespoň za předpokladu, že máte vše správně vyplněno a nenastane žádný problém. O něco složitější je přechod k novému dodavateli, pokud zároveň provádíte přepis odběrného místa.

Kvalita elektřiny ani elektroměr se nemění

Jednou z častých otázek je také to, jak je to s kvalitou samotné elektřiny a se současným elektroměrem a rozvody. Vše samozřejmě zůstává stejné jako doposud. Nemusíte se bát toho, že by se změnou souvisely stavební úpravy či výměna elektroměru. Jedná se o čistě administrativní záležitost.


S novým dodavatelem můžete ušetřit tisíce korun

Změna dodavatele elektřiny vám ušetří až tisíce korun ročně. Udělejte si srovnání cen elektřiny a zjistěte, o kolik můžete snížit své účty vy. Dodavatele elektřiny můžete měnit kolikrát ročně chcete, záleží pouze na výpovědní lhůtě vaší smlouvy.


Co když si změnu dodavatele rozmyslíte?

I po podpisu smlouvy s novým dodavatelem ještě můžete změnit názor – často vás osloví původní dodavatel s tzv. retenční nabídkou. Aby si vás udržel, nabídne vám výhodnější podmínky. Za jakých podmínek můžete novou smlouvu zrušit?

  • Když si sjednáte smlouvu mimo obchodní prostory nebo distančním způsobem, můžete od ní odstoupit do 14 dnů od podpisu. Odstoupení je účinné od okamžiku doručení dodavateli elektřiny.

  • Když uzavřete smlouvu přes zprostředkovatele, máte právo ji ukončit až do 15. dne po zahájení dodávek. Výpovědní doba činí 15 dnů a běží od prvního dne následujícího měsíce.





Srovnaný magazín

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Dráty vysokého napětí
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.