Přepis energií

 • Zjistěte, jak na přepis energií

 • Jak dlouho celý proces trvá

 • Jaký je postup u největších dodavatelů

 • Na co si dát pozor

Přepis energií - desky s dokumenty

Přepis energií znamená převedení odběrného místa na jinou osobu. Toho využijete například při:


Jedná se tedy o přepis energií z jednoho zákazníka na druhého. Pokud potřebujete změnit jen své příjmení na smlouvě o dodávkách elektřiny nebo plynu, nejedná se o přepis, ale pouze o změnu smluvních údajů.


Přepis odběrného místa bez změny dodavatele je o něco jednodušší. Je ale škoda nevyužít příležitost a přejít k dodavateli, jehož podmínky nebo cena vám budou vyhovovat více. Není třeba mít obavu z toho, že by vás od elektřiny nebo od plynu stávající dodavatel svévolně odpojil.Jak dlouho trvá přepis energií?

Při přepisu energií u stejného dodavatele počítejte přibližně se 2 týdny. Přepis energií se změnou dodavatele se může protáhnout až na 1 měsíc. Důležité je mít v každém případě správně vyplněné všechny dokumenty, jinak se celý proces prodlužuje.


Přepis elektřiny a přepis plynu se změnou dodavatele

O přepis odběrného místa se zpravidla stará nový zákazník. Každý dodavatel požaduje k přepisu energií trochu jiné dokumenty a stejně tak se liší, do jaké míry se musí na přepisu podílet původní odběratel. Pokud chcete vyřídit celý přepis sami bez účasti původního zákazníka, budete od něj potřebovat plnou moc. V některých případech je toto možné nahradit čestným prohlášením.


Při přepisu energií je potřeba projít přibližně tímto procesem:

 • 1

  nový zákazník podá žádost o přepis u vybraného dodavatele, stávající zákazník podá žádost o ukončení smlouvy (resp. udělí plnou moc k ukončení smlouvy),

 • 2

  nový zákazník obdrží od dodavatele návrh smlouvy,

 • 3

  po podpisu nové smlouvy dodavatel ukončí původní smlouvu a vyřídí ostatní záležitosti se stávajícím dodavatelem,

 • 4

  stávající zákazník obdrží konečné vyúčtování.


Postup se zásadně neliší, ať už vyřizujete přepis elektřiny nebo přepis plynu. Všechny potřebné dokumenty vyplníte, podepíšete a předáte dodavateli. Vyřízení přepisu zvládnete u některých dodavatelů i přes internet. To má řadu výhod –⁠ veškeré dokumenty vyplníte elektronicky a vše vyřídíte z pohodlí domova. Nemusíte na pobočku ani na poštu.

Přepis bez starostí

Nevíte si s přepisem odběrného místa rady? S veškerou administrativou vám rádi pomůžeme.

Na co si dát pozor při přepisu energií?

 • 1

  Celý proces odhlášení původního zákazníka a přihlášení nového zákazníka by měl probíhat současně. Jedině tak se vyhnete riziku, že dojde k přerušení dodávek elektřiny nebo plynu. Není potřeba fyzická návštěva pracovníka distribuční společnosti elektřiny či plynu, ani nemusíte provádět žádné přemplombování či výměnu elektroměru nebo plynoměru.

 • 2

  V každém případě ale doporučujeme podepsat mezi novým a stávajícím odběratelem předávací protokol, kde si odsouhlasíte stav měřidel.

 • 3

  Obecný postup zní celkem jednoduše. Přesto můžete při výběru a vyplňování formuláře narazit na řadu překážek. Identifikace čísla odběrného místa, čísla elektroměru a dalších údajů nedělá běžný člověk denně a může se snadno splést.

 • 4

  V dalších řádcích a navazujících článcích přinášíme návod, jak na to. A nebo se na nás můžete obrátit, abychom vám s tím procesem pomohli. A zároveň i srovnali a sjednali lepší podmínky.

 • 5

  Při převodu u stávajícího dodavatele si dejte pozor zejména na produkt a ceník, na který přistupujete. Ten se může jevit na první pohled při srovnání výhodně, ale podmínky mohou umožňovat, že dodavatel cenu následně relativně brzy zvýší. Přestože vás o tom bude informovat, můžete snadno daný dopis či email přehlédnout nebo zkrátka nebudete mít čas znovu ceny kontrolovat.

Jak probíhá přepis u jednotlivých dodavatelů?

Přepis energií je zdlouhavý proces a ne všichni dodavatelé mají na webových stránkách jasné instrukce. Podívejte se několik hlavních bodů o tom, jak probíhá přepis u největších dodavatelů plynu a elektřiny v ČR. Obecně platí, že každý dodavatel vyžaduje své formuláře. • ČEZ

  Při přepisu energií u ČEZ musíte dodavateli předložit několik dokumentů. Může se jednat například o smlouvu, plné moci od stávajícího i nového zákazníka a doklad o vztahu k dané nemovitosti.


  Dokumenty vyplníte a předáte společnosti ČEZ osobně na pobočce či doručíte poštou, případně kontaktujte ČEZ pomocí formuláře na webových stránkách nebo aplikace Můj ČEZ.

 • E.ON

  E.ON nabízí svým zákazníkům možnost vyřešit přepis odběrného místa on-line, včetně vyplnění formuláře, elektronického podpisu a zaslání smlouvy do e-mailu.


  V případě, že nejste zákazníkem E.ON, můžete svou žádost zadat a ozvou se vám telefonicky zpět a nabídnou přechod k E.ON.

 • MND

  Dodavatel MND potřebuje k vyřízení přepisu elektřiny nebo plynu tyto dokumenty:

  • podepsanou smlouvu,

  • plnou moc pro vyřízení záležitostí s původním dodavatelem.


  Pro přepis měřidla nebo připojení nového odběrného místa je potřeba vyplnit další dokumenty, ale o těch vás bude MND informovat až dodatečně podle typu přepisu a konkrétní situace.

 • Pražská plynárenská

  Pro přepis energií na nového odběratele musíte vyplnit dvoudílný formulář Korespondenční převod. První část vyplní původní zákazník, čímž ukončí svoji smlouvu. Druhou část vyplní nový zákazník. Jestliže se jedná o přepis se změnou dodavatele, je potřeba předložit ještě plnou moc. Dále musíte dodat ještě právní titul k užívání nemovitosti.


  V případě chybně vyplněných formulářů vám Pražská plynárenská vrátí dokumenty k doplnění, a tím se prodlužuje doba zpracování. Formuláře vyplněné a podepsané vámi i původním zákazníkem zašlete e-mailem nebo poštou na adresu společnosti.

 • innogy

  Pro přepis odběrného místa u innogy budete potřebovat aktuální stav elektroměru/plynoměru odsouhlasený původním odběratelem a poslední fakturu za energie. Poté musíte provést přihlášení k odběru u innogy a původní odběratel podá žádost o ukončení své stávající smlouvy. To může udělat sám nebo vám k tomuto úkonu vystaví plnou moc.


  Všechny vyplněné a podepsané dokumenty pošlete do innogy nebo přepis vyřídíte osobně v zákaznickém centru.

Přepis energií snadno a rychle

Přepis energií lidé typicky řeší v okamžiku, kdy se stěhují a obecně jsou v situaci, kdy mají jiných starostí až nad hlavu. Přepis energií vám může zabrat poměrně dost času, každý dodavatel vyžaduje trochu jiné dokumenty a má různé postupy, které nejsou vždy úplně srozumitelně popsané. Nechte si s přepisem odběrného místa pomoci od nás. Procesy i formuláře známe, víme nač si dát pozor. Ušetříte čas a navíc si vyberete i výhodnějšího dodavatele.


V našem přehledném srovnávači energií získáte na jednom místě nabídky několika desítek dodavatelů elektřiny a plynu. Stačí si vybrat a my zařídíme zbytek. Pohlídáme, abyste správně vyplnili všechny dokumenty, a přepis tak proběhne hladce a rychle.

Srovnaný magazín

 • Instalace slunečních panelů
  19. května 2024|Petr Woff
  Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

  Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.