Přepis energií

  • Zjistěte, jak na přepis energií

  • Jak dlouho celý proces trvá

  • Jaký je postup u největších dodavatelů

  • Na co si dát pozor

Přepis energií - desky s dokumenty

Přepis energií znamená převedení odběrného místa na jinou osobu. Toho využijete například při:


Jedná se tedy o přepis energií z jednoho zákazníka na druhého. Pokud potřebujete změnit jen své příjmení na smlouvě o dodávkách elektřiny nebo plynu, nejedná se o přepis, ale pouze o změnu smluvních údajů.


Přepis odběrného místa bez změny dodavatele je o něco jednodušší. Je ale škoda nevyužít příležitost a přejít k dodavateli, jehož podmínky nebo cena vám budou vyhovovat více. Není třeba mít obavu z toho, že by vás od elektřiny nebo od plynu stávající dodavatel svévolně odpojil.



Jak dlouho trvá přepis energií?

Při přepisu energií u stejného dodavatele počítejte přibližně se 2 týdny. Přepis energií se změnou dodavatele se může protáhnout až na 1 měsíc. Důležité je mít v každém případě správně vyplněné všechny dokumenty, jinak se celý proces prodlužuje.


Přepis elektřiny a přepis plynu se změnou dodavatele

O přepis odběrného místa se zpravidla stará nový zákazník. Každý dodavatel požaduje k přepisu energií trochu jiné dokumenty a stejně tak se liší, do jaké míry se musí na přepisu podílet původní odběratel. Pokud chcete vyřídit celý přepis sami bez účasti původního zákazníka, budete od něj potřebovat plnou moc. V některých případech je toto možné nahradit čestným prohlášením.


Při přepisu energií je potřeba projít přibližně tímto procesem:

  • 1

    nový zákazník podá žádost o přepis u vybraného dodavatele, stávající zákazník podá žádost o ukončení smlouvy (resp. udělí plnou moc k ukončení smlouvy),

  • 2

    nový zákazník obdrží od dodavatele návrh smlouvy,

  • 3

    po podpisu nové smlouvy dodavatel ukončí původní smlouvu a vyřídí ostatní záležitosti se stávajícím dodavatelem,

  • 4

    stávající zákazník obdrží konečné vyúčtování.


Postup se zásadně neliší, ať už vyřizujete přepis elektřiny nebo přepis plynu. Všechny potřebné dokumenty vyplníte, podepíšete a předáte dodavateli. Vyřízení přepisu zvládnete u některých dodavatelů i přes internet. To má řadu výhod –⁠ veškeré dokumenty vyplníte elektronicky a vše vyřídíte z pohodlí domova. Nemusíte na pobočku ani na poštu.

Přepis bez starostí

Nevíte si s přepisem odběrného místa rady? S veškerou administrativou vám rádi pomůžeme.





Na co si dát pozor při přepisu energií?

  • 1

    Celý proces odhlášení původního zákazníka a přihlášení nového zákazníka by měl probíhat současně. Jedině tak se vyhnete riziku, že dojde k přerušení dodávek elektřiny nebo plynu. Není potřeba fyzická návštěva pracovníka distribuční společnosti elektřiny či plynu, ani nemusíte provádět žádné přemplombování či výměnu elektroměru nebo plynoměru.

  • 2

    V každém případě ale doporučujeme podepsat mezi novým a stávajícím odběratelem předávací protokol, kde si odsouhlasíte stav měřidel.

  • 3

    Obecný postup zní celkem jednoduše. Přesto můžete při výběru a vyplňování formuláře narazit na řadu překážek. Identifikace čísla odběrného místa, čísla elektroměru a dalších údajů nedělá běžný člověk denně a může se snadno splést.

  • 4

    V dalších řádcích a navazujících článcích přinášíme návod, jak na to. A nebo se na nás můžete obrátit, abychom vám s tím procesem pomohli. A zároveň i srovnali a sjednali lepší podmínky.

  • 5

    Při převodu u stávajícího dodavatele si dejte pozor zejména na produkt a ceník, na který přistupujete. Ten se může jevit na první pohled při srovnání výhodně, ale podmínky mohou umožňovat, že dodavatel cenu následně relativně brzy zvýší. Přestože vás o tom bude informovat, můžete snadno daný dopis či email přehlédnout nebo zkrátka nebudete mít čas znovu ceny kontrolovat.

Jak probíhá přepis u jednotlivých dodavatelů?

Přepis energií je zdlouhavý proces a ne všichni dodavatelé mají na webových stránkách jasné instrukce. Podívejte se několik hlavních bodů o tom, jak probíhá přepis u největších dodavatelů plynu a elektřiny v ČR. Obecně platí, že každý dodavatel vyžaduje své formuláře.



  • ČEZ

    Při přepisu energií u ČEZ musíte dodavateli předložit několik dokumentů. Může se jednat například o smlouvu, plné moci od stávajícího i nového zákazníka a doklad o vztahu k dané nemovitosti.


    Dokumenty vyplníte a předáte společnosti ČEZ osobně na pobočce či doručíte poštou, případně kontaktujte ČEZ pomocí formuláře na webových stránkách nebo aplikace Můj ČEZ.

  • E.ON

    E.ON nabízí svým zákazníkům možnost vyřešit přepis odběrného místa on-line, včetně vyplnění formuláře, elektronického podpisu a zaslání smlouvy do e-mailu.


    V případě, že nejste zákazníkem E.ON, můžete svou žádost zadat a ozvou se vám telefonicky zpět a nabídnou přechod k E.ON.

  • MND

    Dodavatel MND potřebuje k vyřízení přepisu elektřiny nebo plynu tyto dokumenty:

    • podepsanou smlouvu,

    • plnou moc pro vyřízení záležitostí s původním dodavatelem.


    Pro přepis měřidla nebo připojení nového odběrného místa je potřeba vyplnit další dokumenty, ale o těch vás bude MND informovat až dodatečně podle typu přepisu a konkrétní situace.

  • Pražská plynárenská

    Pro přepis energií na nového odběratele musíte vyplnit dvoudílný formulář Korespondenční převod. První část vyplní původní zákazník, čímž ukončí svoji smlouvu. Druhou část vyplní nový zákazník. Jestliže se jedná o přepis se změnou dodavatele, je potřeba předložit ještě plnou moc. Dále musíte dodat ještě právní titul k užívání nemovitosti.


    V případě chybně vyplněných formulářů vám Pražská plynárenská vrátí dokumenty k doplnění, a tím se prodlužuje doba zpracování. Formuláře vyplněné a podepsané vámi i původním zákazníkem zašlete e-mailem nebo poštou na adresu společnosti.

  • innogy

    Pro přepis odběrného místa u innogy budete potřebovat aktuální stav elektroměru/plynoměru odsouhlasený původním odběratelem a poslední fakturu za energie. Poté musíte provést přihlášení k odběru u innogy a původní odběratel podá žádost o ukončení své stávající smlouvy. To může udělat sám nebo vám k tomuto úkonu vystaví plnou moc.


    Všechny vyplněné a podepsané dokumenty pošlete do innogy nebo přepis vyřídíte osobně v zákaznickém centru.

Přepis energií snadno a rychle

Přepis energií lidé typicky řeší v okamžiku, kdy se stěhují a obecně jsou v situaci, kdy mají jiných starostí až nad hlavu. Přepis energií vám může zabrat poměrně dost času, každý dodavatel vyžaduje trochu jiné dokumenty a má různé postupy, které nejsou vždy úplně srozumitelně popsané. Nechte si s přepisem odběrného místa pomoci od nás. Procesy i formuláře známe, víme nač si dát pozor. Ušetříte čas a navíc si vyberete i výhodnějšího dodavatele.


V našem přehledném srovnávači energií získáte na jednom místě nabídky několika desítek dodavatelů elektřiny a plynu. Stačí si vybrat a my zařídíme zbytek. Pohlídáme, abyste správně vyplnili všechny dokumenty, a přepis tak proběhne hladce a rychle.

Srovnaný magazín

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Dráty vysokého napětí
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

  • Otevírání oken
    05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

    Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

  • LED žárovky
    28. října 2023|Jana Březinová
    Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

    Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

  • Ovladač klimatizace
    15. října 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát topení klimatizací?

    Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

  • Podpis smlouvy
    03. října 2023|Petr Woff
    Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

    Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn. 

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.