Blog
Energie
Elektroměr

Odečet elektroměru: Víte, jak se to dělá?

24. dubna 2020|Jana Březinová|

Umět odečíst data z elektroměru se vám bude hodit nejen při samoodečtu, ale také při kontrole výdajů za elektřinu. Vyznáte se ve všech údajích a víte, co znamenají? Připravili jsme pro vás přehled hlavních informací, které se vám v souvislosti s elektroměrem a jeho odečtem budou hodit.

Elektroměry: Jaký typ máte doma?

K odečtu spotřeby slouží elektroměr, tedy přístroj, který měří množství odebrané elektrické energie. Najdete ho v elektroměrových rozvaděčích na každém odběrném místě. Existují dva typy – indukční a elektronický.

Porovnat ceny elektřiny

Indukční elektroměr, známý také jako elektromechanický, pracuje na základě magnetického pole cívek. Novější a modernější elektronické či digitální elektroměry fungují na základě přímého měření proudu a napětí. Změřená data jsou ukládána do paměti čítače a zobrazována na displeji.

Přestože jsou elektronické elektroměry o něco dražší, tak již téměř vytlačily ty elektromechanické. Kromě snazší instalace i provozu za tím stojí především možnost udělat dálkový odečet elektroměru, jednodušší více tarifní účtování a lepší ochrana proti krádežím elektřiny pomocí přetáčení elektroměru.

Jak číst údaje na elektroměru?

Bez ohledu na to, zda máte elektromechanický, nebo digitální elektroměr, pro vás bude klíčové umět z něj vyčíst podstatné údaje. Pro komunikaci s distribuční společností budete potřebovat především výrobní číslo, evidenční číslo a konkrétní údaj o spotřebě.

Výrobní číslo je devíti- až dvanáctimístná cifra uváděná za zkratkou N., No. či Nr. Vašemu elektroměru mohlo být distributorem přiřazeno také evidenční číslo. Zpravidla jej najdete pod tím výrobním a nejčastěji začíná písmeny, jež vyjadřují zkratku distribuční společnosti. Jak výrobní, tak evidenční číslo by mělo být uvedeno rovněž na fakturách za elektřinu.

Stav spotřeby elektřiny je na elektromechanických měřičích uveden jako šestimístné číslo s jedním číslem za desetinnou čárkou navíc. To je většinou označené červeně. Odečítáte-li elektřinu sami, vždy uvádíte pouze údaje bez desetinného místa. Odečet digitálního elektroměru je o něco přehlednější – zobrazováno bývá pěti- až sedmimístné číslo bez desetinných míst.

Spotřeba na elektroměrech je počítaná v kilowatthodinách (kW). Na faktuře od energetické společnosti však bude nejspíš uveden údaj v megawatthodinách (MWh). Energetický regulační úřad se tak snaží zajistit sjednocení používaných jednotek. Regulované položky, o jejichž cenách tato instituce rozhoduje, jsou uváděny právě v MWh.

Jak na odečet vysokého a nízkého tarifu?

Odečet elektroměru v případě dvou tarifního účtování bude mít trochu jinou podobu. Máte-li starší elektromechanický model, budete mít na elektroměru dva číselníky nad sebou nebo vedle sebe. Vysoký tarif bude počítán na číselníku umístěném nahoře, respektive vlevo. Pokud je označen, pak nejčastěji jako VT nebo I. Nízký tarif odečtete na číselníku, který je spodní, nebo vpravo. Označen bývá jako NT nebo II. Odečet digitálního elektroměru je usnadněn označením vysokého tarifu zkratkou T1 a nízkého tarifu T2.

Pravidelnou kontrolou zabráníte nesrovnalostem při fakturování

Stejně jako každé jiné zařízení i elektroměr se může porouchat. Poté dochází k situacím, kdy vůbec neměří, měří neúměrně spotřebě nebo nepřepíná vysoký a nízký tarif. Ideální je stavy měřidel hlídat a faktury porovnávat s údaji na přístroji. Pravidelná měsíční kontrola a zápis stavu vám zabere minimum času a při nesrovnalostech vede k rychlejšímu zjištění a datování závady.

V případě podezření na nesprávnou funkčnost elektroměru požádejte svého distributora o přezkoušení zařízení v autorizovaném měřicím středisku. Předtím si však opakovaně ověřte, že elektroměr nefunguje správně. Distributoři zpravidla požadují úhradu nákladů spojených s přezkoušením, pokud bylo zjištěno, že je zařízení bez závad. Podle typu elektroměru se tato částka pohybuje v řádech několika tisíců korun. Naopak v případě zjištěné závady na sebe náklady bere distributor.

Dálkový odečet digitálního elektroměru

S rozvojem moderních technologií se mění i odečet elektroměru. Osobní odečty kladou zbytečné časové nároky na zákazníka a znamenají finanční náklady pro distributory. Dnes se proto již vyrábějí a instalují elektroměry s funkcí rádiové komunikace, která umožní provést odečet na dálku. Kromě toho lze díky podobnému zařízení sledovat spotřebu v reálném čase. Do budoucna se tato technologie bude dále rozvíjet a stane se běžnou součástí našich domácností.

Neplatíte za elektřinu příliš?

Výše faktury za elektřinu občas zaskočí každého. Ne vždy to musí být jen vysokou spotřebou. Neplatíte za elektřinu vašemu dodavateli příliš? Jste si jisti tím, že u konkurenčního poskytovatele by vás stejná spotřeba nevyšla výrazně lépe? Díky změně dodavatele si můžete zajistit nižší náklady, ať už elektřinou topíte, ohříváte vodu, nebo jen svítíte a napájíte spotřebiče. Zjistěte prostřednictvím jednoduché online kalkulačky cen elektřiny, kolik můžete ušetřit s novým dodavatelem.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).