Žena zapisuje spotřebu na elektroměru

Odečet elektroměru: Víte, jak se to dělá?

24. 4. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Umět odečíst data z elektroměru se vám bude hodit nejen při samoodečtu, ale také při kontrole výdajů za elektřinu. Vyznáte se ve všech údajích a víte, co znamenají? Připravili jsme pro vás přehled hlavních informací, které se vám v souvislosti s elektroměrem a jeho odečtem budou hodit.

Elektroměry: Jaký typ máte doma?

K odečtu spotřeby slouží elektroměr, tedy přístroj, který měří množství odebrané elektrické energie. Najdete ho v elektroměrových rozvaděčích na každém odběrném místě. Existují dva typy – indukční a elektronický:

  • Indukční elektroměr, známý také jako elektromechanický, pracuje na základě magnetického pole cívek.

  • Novější a modernější elektronické či digitální elektroměry fungují na základě přímého měření proudu a napětí. Změřená data jsou ukládána do paměti čítače a zobrazována na displeji.


Přestože jsou elektronické elektroměry o něco dražší, tak již téměř vytlačily ty elektromechanické. Kromě snazší instalace i provozu za tím stojí především možnost udělat dálkový odečet elektroměru, jednodušší více tarifní účtování a lepší ochrana proti krádežím elektřiny pomocí přetáčení elektroměru.

Jak číst údaje na elektroměru?

Bez ohledu na to, zda máte elektromechanický, nebo digitální elektroměr, pro vás bude klíčové umět z něj vyčíst podstatné údaje. Pro komunikaci s distribuční společností budete potřebovat především výrobní číslo, evidenční číslo a konkrétní údaj o spotřebě.

Výrobní číslo je devíti- až dvanáctimístná cifra uváděná za zkratkou N., No. či Nr. Vašemu elektroměru mohlo být distributorem přiřazeno také evidenční číslo. Zpravidla jej najdete pod tím výrobním a nejčastěji začíná písmeny, jež vyjadřují zkratku distribuční společnosti. Jak výrobní, tak evidenční číslo by mělo být uvedeno rovněž na fakturách za elektřinu.

Stav spotřeby elektřiny je na elektromechanických měřičích uveden jako šestimístné číslo s jedním číslem za desetinnou čárkou navíc. To je většinou označené červeně. Odečítáte-li elektřinu sami, vždy uvádíte pouze údaje bez desetinného místa. Odečet digitálního elektroměru je o něco přehlednější – zobrazováno bývá pěti- až sedmimístné číslo bez desetinných míst.

Spotřeba na elektroměrech je počítaná v kilowatthodinách (kW). Na faktuře od energetické společnosti však bude nejspíš uveden údaj v megawatthodinách (MWh). Energetický regulační úřad se tak snaží zajistit sjednocení používaných jednotek. Regulované položky, o jejichž cenách tato instituce rozhoduje, jsou uváděny právě v MWh.

Chci ušetřit na elektřině

Trápí vás vysoké účty za elektřinu?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v naší kalkulačce a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Jak na odečet vysokého a nízkého tarifu?

Odečet elektroměru v případě dvou tarifního účtování bude mít trochu jinou podobu. Máte-li starší elektromechanický model, budete mít na elektroměru dva číselníky nad sebou nebo vedle sebe. Vysoký tarif bude počítán na číselníku umístěném nahoře, respektive vlevo. Pokud je označen, pak nejčastěji jako VT nebo I.

Nízký tarif odečtete na číselníku, který je spodní, nebo vpravo. Označen bývá jako NT nebo II. Odečet digitálního elektroměru je usnadněn označením vysokého tarifu zkratkou T1 a nízkého tarifu T2.

Vyhněte se nesrovnalostem při fakturování

Stejně jako každé jiné zařízení i elektroměr se může porouchat. Poté dochází k situacím, kdy vůbec neměří, měří neúměrně spotřebě nebo nepřepíná vysoký a nízký tarif. Ideální je stavy měřidel hlídat a faktury porovnávat s údaji na přístroji. Pravidelná měsíční kontrola a zápis stavu vám zabere minimum času a při nesrovnalostech vede k rychlejšímu zjištění a datování závady.

V případě podezření na nesprávnou funkčnost elektroměru požádejte svého distributora o přezkoušení zařízení v autorizovaném měřicím středisku. Předtím si však opakovaně ověřte, že elektroměr nefunguje správně. Distributoři zpravidla požadují úhradu nákladů spojených s přezkoušením, pokud bylo zjištěno, že je zařízení bez závad. Podle typu elektroměru se tato částka pohybuje v řádech několika tisíců korun. Naopak v případě zjištěné závady na sebe náklady bere distributor.

Dálkový odečet digitálního elektroměru

S rozvojem moderních technologií se mění i odečet elektroměru. Osobní odečty kladou zbytečné časové nároky na zákazníka a znamenají finanční náklady pro distributory. Dnes se proto již vyrábějí a instalují elektroměry s funkcí rádiové komunikace, která umožní provést odečet na dálku. Kromě toho lze díky podobnému zařízení sledovat spotřebu v reálném čase. Do budoucna se tato technologie bude dále rozvíjet a stane se běžnou součástí našich domácností.

Neplatíte za elektřinu příliš?

Výše faktury za elektřinu občas zaskočí každého. Ne vždy to musí být jen vysokou spotřebou. Neplatíte za elektřinu vašemu dodavateli příliš? Jste si jisti tím, že u konkurenčního poskytovatele by vás stejná spotřeba nevyšla výrazně lépe?

Díky změně dodavatele si můžete zajistit nižší náklady, ať už elektřinou topíte, ohříváte vodu, nebo jen svítíte a napájíte spotřebiče. Zjistěte prostřednictvím jednoduché online kalkulačky cen elektřiny, kolik můžete ušetřit s novým dodavatelem.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Klimatizace
    29. července 2024|Petr Woff
    Jak vybrat klimatizaci do bytu, aby vás osvěžila a neohrozila

    K českému létu stále častěji patří tropické dny, které bývají úmorné zejména v panelácích. Češi proto nakupují klimatizace, aby během teplotních špiček ochladili vzduch ve svých domácnostech a ulevili svému srdíčku. Někteří volí jednoduché přenosné modely, jiní investují do sofistikovaných nástěnných technologií. Poradíme vám, jaké klimatizace se hodí do bytu a které alternativy naopak vhodné nejsou.fallback mark

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.