Elektroměr

Jak funguje elektroměr? Přecházíme na „chytré” technologie

30. 6. 2022
|
Délka čtení: 5 min.

Spotřeba elektrické energie se měří přístrojem, který najdete před svým bytem nebo domem. V elektroměrové skříni máte nainstalované buďto staré pohyblivé počítadlo, nebo moderní digitální počítač. Česká republika postupně přechází na chytré technologie, které odběrateli a místnímu distributorovi samy nahlašují naměřenou spotřebu. Věnujte nám chvilku svého času a pochopíte, jak funguje elektroměr.

V elektrickém vedení, které prochází ulicemi vašeho města nebo obce, máte rezervovanou určitou maximální spotřebu. Záleží na velikosti vašeho hlavního jističe. V tuzemských domácnostech jsou nejčastější pojistky, které vyhovují třífázovému či slabšímu jednofázovému elektrickému rozvodu a snesou proud do 25 ampér. Proto se jmenují 3 x 25 A nebo 1 x 25 A. Tyto hodnoty vynásobme napětím a časem, a vyjde maximální možná spotřeba typické tuzemské domácnosti:

 • 3 fáze x 25 ampér x 230 voltů x 8 760 hodin = 151 110 000 watthodin (Wh) = 151 110 kilowatthodin (kWh) = 151,11 megawatthodin (MWh) za rok

 • 1 fáze x 25 ampér x 230 voltů x 8 760 hodin = 50 370 000 Wh = 50 370 kWh = 50,37 MWh/rok

Elektřina je však drahá, takže odběratelé investují do solárních panelů nebo šetří. Málokterá domácnost odebere z venkovního elektrického vedení více než 4 000 kWh/rok. Ve výsledném vyúčtování hraje roli každá kilowatthodina, která stojí od 5 po 12 Kč podle vybraného ceníku. Přesnou individuální spotřebu elektrické energie měří elektroměr.

Staré „elektrické hodiny” se otáčejí

Tradiční elektroměry se nazývají indukční, mechanické nebo analogové. Jsou totiž založeny na elektromagnetické indukci a pohybu, kterým snímají elektrický proud jako spojitý nepřerušovaný signál. Princip vysvětlíme jednoduchým fyzikálním vzorečkem: magnetická indukce (silový účinek magnetického pole) x proud x délka přiloženého vodiče = působící síla. Sledujte, jak funguje elektroměr mechanického typu:

 1. Elektrický proud protéká stočenými dráty (cívkami) kolem magnetů.

 2. Mezi magnety leží hliníkový kotouč, který se díky elektromagnetické indukci otáčí.

 3. Existuje přímá úměra mezi elektrickým proudem a počtem vyvolaných otáček.

 4. Elektroměr má nastavenou určitou konstantu, například 2 500 otáček hliněného kotouče = 1 spotřebovaná kilowatthodina elektrické energie.

 5. Průběžně se otáčí číselník, který vyjadřuje celkovou dosavadní spotřebu elektrické energie.

Moderní elektroměr funguje jako počítač

Nová měřidla dostala přívlastky elektronická, impulsní, digitální nebo statická. Nejsou postavena na hliníku ani jiných vodičích, nýbrž na křemíku a dalších polovodičích. Elektrický proud nesnímají jako spojitý (analogový) signál, ale sledují určité pravidelné „impulsy”, které následně převádějí na čísla. Nemají pohyblivé otáčivé počítadlo, ale nehybný (statický) displej. Jde o moderní mikropočítače, jejichž procesory pracují podle zadaného programu. Popišme, jak funguje elektroměr digitálního typu:

 1. Do digitálního elektroměru vstupuje elektrické napětí a proud.

 2. Takzvaný A/D převodník převede analogový signál na číselné (digitální) hodnoty.

 3. Digitální data jdou do procesoru, kde probíhají naprogramované výpočetní operace.

 4. Výpočty se průběžně ukládají do paměťového kalendáře.

 5. Výsledky se zobrazují na displeji, případně se odesílají na nějaký centrální server.

Tarify se přepínají dálkovým ovládáním

Pokud elektřinou ohříváte vodu nebo vytápíte, pravděpodobně patříte do některé zvýhodněné distribuční sazby. Máte nárok na občasný nízký tarif, neboli na levnější cenu. Kupříkladu majitelé elektrických bojlerů bývají ve výhodnější cenové hladině 8 hodin/den. Přesné časy, kdy začíná a končí nízký tarif, stanovuje místní distribuční společnost: ČEZ Distribuce (ve většině České republiky), EG.D (v jižních okresech), nebo PREdistribuce (v Praze).

Distributor provozuje místní elektrické vedení, půjčuje odběratelům elektroměry a také přepíná tarify. Přitom používá takzvané hromadné dálkové ovládání (HDO). Na speciálních frekvencích posílá signály elektroměrům, aby se přepnuly do vysokého nebo nízkého tarifu. V dražší cenové hladině také blokuje velké elektrospotřebiče (bojlery, akumulační kamna, přímotopy a tepelná čerpadla).

Chytré technologie nepotřebují lidskou obsluhu

Distributor posílá svoje techniky, aby objížděli odběratele a opisovali (odečítali) z elektroměrů naměřené hodnoty. Pověření pracovníci ovšem často nestíhají, protože v České republice je přes 6 milionů odběrných míst. Některé faktury jsou proto vystavovány odhadem podle předpokládané přibližné spotřeby, která není přesná.

Technický vývoj ovšem neskončil. Přibývají chytré elektroměry (smart meters), které se odečítají samy. Výsledky průběžně posílají spotřebiteli a distributorovi, podobně jako jiné počítače ukládají svá data do mobilních aplikací a na centrální servery. Odběratel má dokonalý přehled o svých výdajích, fakturace probíhá automatizovaně a přesně. Do roku 2027 dostane chytrý elektroměr každé tuzemské odběrné místo, které spotřebuje přes 6 000 kWh/rok. Detaily jsou ve směrnici Evropské unie 2019/944 a české vyhlášce č. 359/2020 Sb.

Závěrem shrňme, jak funguje elektroměr

 • Mechanický elektroměr převádí elektrický proud na čísla přes pohyblivý číselník.

 • Digitální elektroměr převádí elektrické napětí na čísla skrze počítačový procesor.

 • Chytrý elektroměr funguje jako pokročilejší počítač, který odesílá naměřená data místnímu distributorovi a spotřebiteli.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.