Elektroměr

Jak funguje elektroměr? Přecházíme na „chytré” technologie

30. 6. 2022
|
Délka čtení: 5 min.

Spotřeba elektrické energie se měří přístrojem, který najdete před svým bytem nebo domem. V elektroměrové skříni máte nainstalované buďto staré pohyblivé počítadlo, nebo moderní digitální počítač. Česká republika postupně přechází na chytré technologie, které odběrateli a místnímu distributorovi samy nahlašují naměřenou spotřebu. Věnujte nám chvilku svého času a pochopíte, jak funguje elektroměr.

V elektrickém vedení, které prochází ulicemi vašeho města nebo obce, máte rezervovanou určitou maximální spotřebu. Záleží na velikosti vašeho hlavního jističe. V tuzemských domácnostech jsou nejčastější pojistky, které vyhovují třífázovému či slabšímu jednofázovému elektrickému rozvodu a snesou proud do 25 ampér. Proto se jmenují 3 x 25 A nebo 1 x 25 A. Tyto hodnoty vynásobme napětím a časem, a vyjde maximální možná spotřeba typické tuzemské domácnosti:

 • 3 fáze x 25 ampér x 230 voltů x 8 760 hodin = 151 110 000 watthodin (Wh) = 151 110 kilowatthodin (kWh) = 151,11 megawatthodin (MWh) za rok

 • 1 fáze x 25 ampér x 230 voltů x 8 760 hodin = 50 370 000 Wh = 50 370 kWh = 50,37 MWh/rok

Elektřina je však drahá, takže odběratelé investují do solárních panelů nebo šetří. Málokterá domácnost odebere z venkovního elektrického vedení více než 4 000 kWh/rok. Ve výsledném vyúčtování hraje roli každá kilowatthodina, která stojí od 5 po 12 Kč podle vybraného ceníku. Přesnou individuální spotřebu elektrické energie měří elektroměr.

Staré „elektrické hodiny” se otáčejí

Tradiční elektroměry se nazývají indukční, mechanické nebo analogové. Jsou totiž založeny na elektromagnetické indukci a pohybu, kterým snímají elektrický proud jako spojitý nepřerušovaný signál. Princip vysvětlíme jednoduchým fyzikálním vzorečkem: magnetická indukce (silový účinek magnetického pole) x proud x délka přiloženého vodiče = působící síla. Sledujte, jak funguje elektroměr mechanického typu:

 1. Elektrický proud protéká stočenými dráty (cívkami) kolem magnetů.

 2. Mezi magnety leží hliníkový kotouč, který se díky elektromagnetické indukci otáčí.

 3. Existuje přímá úměra mezi elektrickým proudem a počtem vyvolaných otáček.

 4. Elektroměr má nastavenou určitou konstantu, například 2 500 otáček hliněného kotouče = 1 spotřebovaná kilowatthodina elektrické energie.

 5. Průběžně se otáčí číselník, který vyjadřuje celkovou dosavadní spotřebu elektrické energie.

Moderní elektroměr funguje jako počítač

Nová měřidla dostala přívlastky elektronická, impulsní, digitální nebo statická. Nejsou postavena na hliníku ani jiných vodičích, nýbrž na křemíku a dalších polovodičích. Elektrický proud nesnímají jako spojitý (analogový) signál, ale sledují určité pravidelné „impulsy”, které následně převádějí na čísla. Nemají pohyblivé otáčivé počítadlo, ale nehybný (statický) displej. Jde o moderní mikropočítače, jejichž procesory pracují podle zadaného programu. Popišme, jak funguje elektroměr digitálního typu:

 1. Do digitálního elektroměru vstupuje elektrické napětí a proud.

 2. Takzvaný A/D převodník převede analogový signál na číselné (digitální) hodnoty.

 3. Digitální data jdou do procesoru, kde probíhají naprogramované výpočetní operace.

 4. Výpočty se průběžně ukládají do paměťového kalendáře.

 5. Výsledky se zobrazují na displeji, případně se odesílají na nějaký centrální server.

Tarify se přepínají dálkovým ovládáním

Pokud elektřinou ohříváte vodu nebo vytápíte, pravděpodobně patříte do některé zvýhodněné distribuční sazby. Máte nárok na občasný nízký tarif, neboli na levnější cenu. Kupříkladu majitelé elektrických bojlerů bývají ve výhodnější cenové hladině 8 hodin/den. Přesné časy, kdy začíná a končí nízký tarif, stanovuje místní distribuční společnost: ČEZ Distribuce (ve většině České republiky), EG.D (v jižních okresech), nebo PREdistribuce (v Praze).

Distributor provozuje místní elektrické vedení, půjčuje odběratelům elektroměry a také přepíná tarify. Přitom používá takzvané hromadné dálkové ovládání (HDO). Na speciálních frekvencích posílá signály elektroměrům, aby se přepnuly do vysokého nebo nízkého tarifu. V dražší cenové hladině také blokuje velké elektrospotřebiče (bojlery, akumulační kamna, přímotopy a tepelná čerpadla).

Chytré technologie nepotřebují lidskou obsluhu

Distributor posílá svoje techniky, aby objížděli odběratele a opisovali (odečítali) z elektroměrů naměřené hodnoty. Pověření pracovníci ovšem často nestíhají, protože v České republice je přes 6 milionů odběrných míst. Některé faktury jsou proto vystavovány odhadem podle předpokládané přibližné spotřeby, která není přesná.

Technický vývoj ovšem neskončil. Přibývají chytré elektroměry (smart meters), které se odečítají samy. Výsledky průběžně posílají spotřebiteli a distributorovi, podobně jako jiné počítače ukládají svá data do mobilních aplikací a na centrální servery. Odběratel má dokonalý přehled o svých výdajích, fakturace probíhá automatizovaně a přesně. Do roku 2027 dostane chytrý elektroměr každé tuzemské odběrné místo, které spotřebuje přes 6 000 kWh/rok. Detaily jsou ve směrnici Evropské unie 2019/944 a české vyhlášce č. 359/2020 Sb.

Závěrem shrňme, jak funguje elektroměr

 • Mechanický elektroměr převádí elektrický proud na čísla přes pohyblivý číselník.

 • Digitální elektroměr převádí elektrické napětí na čísla skrze počítačový procesor.

 • Chytrý elektroměr funguje jako pokročilejší počítač, který odesílá naměřená data místnímu distributorovi a spotřebiteli.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Otevírání oken
  05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

  Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

 • LED žárovky
  28. října 2023|Jana Březinová
  Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

  Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

 • Ovladač klimatizace
  15. října 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát topení klimatizací?

  Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

 • Podpis smlouvy
  03. října 2023|Petr Woff
  Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

  Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn. 

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.