Žena drží vyúčtování za energie

Vyúčtování elektřiny a plynu musí obsahovat informaci, kdy skončí smlouva

15. 8. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Úředníci a zákonodárci průběžně přepisují legislativu, abyste měli pohodlnější život. Nyní upřesnili, jak má vypadat vyúčtování elektřiny a plynu. Fakturu dostanete každoročně, a najdete tam také datum, kdy skončí váš stávající odběratelský závazek. Někteří dodavatelé však našli kličky, kterými obcházejí spotřebitelská práva. Proto nespoléhejte pouze na státní správu, a svoje obchodní partnery vybírejte pečlivě.

Správní parťáci mají svá tajemství, která sdílejí pouze mezi sebou. Kupříkladu přátelský dodavatel elektrické energie vám ochotně vytiskne, pošle a případně také vysvětlí smlouvu, kterou jste spolu uzavřeli. Ale nikomu neprodá vaše citlivé osobní údaje: jméno a příjmení, fyzickou a e-mailovou adresu, ani telefonní číslo. Bohužel však existují obchodní společnosti, které postupují opačně.

Někteří dodavatelé tají klíčovou informaci

Následující příběh slýcháme opakovaně, od oklamaných českých občanů. Nejdříve dostali nabídku od podomního prodejce nebo telefonního operátora, aby odebírali „levnou” elektřinu a zemní plyn. Souhlasili, změnili dodavatele a teprve později zjistili, že udělali chybu – místo aby ušetřili, nyní zaplatí více nežli dříve. Navíc neobdrželi vytištěnou smlouvu ani obchodní podmínky, takže nevědí, kdy skončí jejich odběratelský závazek.

Oklamaní spotřebitelé tedy žádají svého povedeného dodavatele, aby jim chybějící dokumenty poslal, nebo aspoň odpověděl na prostou otázku: „Kdy mohu vypovědět naši smlouvu, aniž byste mi naúčtovali vysoký deaktivační poplatek?”

Leckterý dodavatel odpoví vyhýbavě, například: „Smlouva trvá 3 roky ode dne, kdy jsme vám začali dodávat elektřinu. Pokud nám nejdříve 4 měsíce a nejpozději 3 měsíce před jejím uplynutím neoznámíte, že trváte na jejím ukončení, budete automaticky převedeni na jiný produkt.” Jenomže přesné datum neprozradí, a navíc neposílá faktury, přestože požaduje měsíční zálohy…

Vyúčtování elektřiny a plynu od roku 2022

V celé Evropské unii platí Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), aby nikdo nemohl svévolně zneužívat vaše telefonní číslo, e-mailovou adresu ani jiné citlivé kontakty. Od Nového roku 2022 navíc nabude účinnosti vyhláška č. 207/2021 Sb. Tam Energetický regulační úřad (ERÚ) upřesňuje, jak má vypadat vyúčtování elektřiny nebo zemního plynu. Vypíchněme zásadní novinky:

  • Spotřebitel musí dostat vyúčtování každý rok.

  • Dodavatel musí na faktuře uvést datum, kdy skončí odběratelův smluvní závazek.

  • Také pokud bude odběratel převeden na jiný produkt nebo ceník, na faktuře musí být specifikováno plánované datum.

Poslanci mezitím připravují novelu energetického zákona (č. 458/2000 Sb.). Chtějí vyjasnit a sjednotit lhůty, ve kterých můžete odmítnout automatické prodloužení svojí smlouvy.

Technička u pojistek

Přátelské společnosti existují už dnes

Zákonodárci plní svoje sliby, když omezují klamavé obchodní praktiky a posilují spotřebitelská práva. Různí šibalové, podvodníci a predátoři však hledají mazané kličky, jak obejít legislativu. Například vám nabídnou přihlášku do „výhodné energetické aukce”, ve které vám podle svých slov vyberou „nejlevnější cenu”. Ale jakmile podepíšete smlouvu, sledují jenom svoji provizi, a převedou vás ke drahému dodavateli…

Proto preferujte obchodní partnery, kteří byli féroví vždycky, přestože podle dřívější legislativy nemuseli. V našem cenovém srovnávači zjistíte, kolik můžete reálně ušetřit na elektřině nebo plynu. Porovnáváme také obchodní podmínky, zákaznický servis a reference energetických společností. Jakmile si vyberete nového dodavatele, zatelefonujeme vám, abychom probrali podrobnosti – kdy skončí vaše stávající smluvní závazky apod. Následně vám po kurýrovi doručíme smluvní dokumentaci, kterou můžete prostudovat a podepsat. Jestli chcete, po roce zkontrolujeme, jestli se neobjevila výhodnější nabídka.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Dráty vysokého napětí
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

  • Otevírání oken
    05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

    Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

  • LED žárovky
    28. října 2023|Jana Březinová
    Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

    Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

  • Ovladač klimatizace
    15. října 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát topení klimatizací?

    Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

  • Podpis smlouvy
    03. října 2023|Petr Woff
    Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

    Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn.