Průměrná spotřeba elektřiny u rodinného domu závisí na celé řadě faktorů – v první řadě na tom, na co je elektřina využívána. Pokud domácnost používá elektřinu pouze ke svícení a napájení spotřebičů, má řádově nižší spotřebu než dům, kde se elektřinou topí a ohřívá voda. Spotřeba elektřiny se ovšem mění i v závislosti na její ceně, jak ukazují statistiky za loňský rok.
Pro zjištění průměrné spotřeby elektřiny u rodinného domu je potřeba vzít v úvahu:
Jak velká je plocha domu?
Kolik osob v domě bydlí a jaký je jejich životní styl?
Používá se elektřina k vaření, ohřevu vody nebo vytápění?
Tyto parametry mají zásadní vliv na spotřebu elektřiny rodinného domu.
Většina domácností v ČR využívá elektřinu pouze na svícení a pohon běžných domácích spotřebičů, případně ještě na vaření. Tento fakt je snadno odvoditelný od toho, že nejčastější distribuční sazbou elektřiny je D02d. To je sazba právě pro spotřebitele, kteří elektřinou ani nevytápí, ani neohřívají vodu a mají vyšší spotřebu.
Druhá taková sazba je D01d, která je určena pro nižší spotřebu elektřiny v domácnosti. Nevýhodou je, že v obou těchto sazbách proudí elektřina celý den pouze ve vysokém tarifu. Letos tak většina domácností platí za každou spotřebovanou kilowatthodinu kolem 9 Kč, protože k zastropované ceně silové elektřiny 6,05 Kč s DPH se ještě přičtou další poplatky a regulovaná cena elektřiny.
Průměrná spotřeba elektřiny u menšího až středního rodinného domu, kde se elektřinou pouze svítí a napájí spotřebiče, se pohybuje mezi 2000–3200 kWh ročně. Pokud se na elektřině i vaří, může to být ještě o něco více. Velké rozdíly však mohou vycházet i z životního stylu rodiny, případně typu spotřebičů.
Přečtěte si článek Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?.
Jsou-li v domácnosti především nejmodernější přístroje, bude spotřeba elektřiny určitě nižší, než při stejném využití spotřebičů, které už slouží přes 10 let. Záleží také na typu spotřebičů – v moderních domácnostech je často standardem klimatizace či sušička.
V domech s velkou zahradou a hospodářstvím se naopak spotřebuje spoustu energie na pohon sekačky, pily nebo dalšího nářadí.
To, kolik se v domácnosti protočí horké vody, je závislé zejména na počtu osob. Přece jen se největší množství spotřebuje na sprchování nebo koupání. Standardně se počítá s tím, že spotřeba teplé vody je asi 60 litrů na osobu na den.
Pokud bychom vzali v úvahu dvoučlennou domácnost, bude denní spotřeba teplé vody přibližně 120 litrů, u čtyřčlenné rodiny pak 240 litrů. Pro ohřátí 10 litrů vody o 45 °C (tedy rozdíl 10 °C z vodovodu a 55 °C v bojleru) je potřeba přibližně 0,53 kWh energie. Spotřeba elektřiny v rodinném domě se tedy na ohřev vody navýší přibližně o 1160 kWh za rok na jednu osobu.
Výhodou je, že při využití elektřiny na ohřev teplé vody má domácnost nárok na distribuční sazbu D25d (nižší spotřeba) nebo D26d (vyšší spotřeba). V obou těchto sazbách je 8 hodin denně k dispozici nízký tarif.
Levnější elektřina se vždy využije pro ohřev vody, protože bojler spíná pouze v době nízkého tarifu. Osm hodin denně však mohou levnější elektrický proud čerpat i všechny ostatní spotřebiče, a tak je možné ušetřit. Obzvlášť, když se správně naplánuje spuštění pračky nebo myčky. V letošním roce se cena elektřiny v nízkém tarifu pohybuje kolem 7 Kč/kWh. K zastropované ceně elektřiny se totiž v nízkém tarifu přičítají nižší distribuční poplatky než u vysoké tarifu.
Nejvyšší faktury za elektřinu platí domácnosti, které využívají elektřinu i na vytápění. V tomto případě závisí průměrná spotřeba elektřiny u rodinného domu především na tom, jaké jsou jeho tepelné ztráty, tedy jak kvalitně je zateplen. Rozhodující je také počet osob v domácnosti a jejich režim.
Čím více osob v rodinném domě žije, tím více ho ohřívají svojí činností. Velké rozdíly ve spotřebě elektřiny na vytápění vychází ze zvyklostí členů domácnosti – zpravidla více se topí v domě, kde jsou malé děti, nebo kde členové pracují z domova.
Nepříjemným překvapením v podobě vysoké spotřeby může být přestěhování do rodinného domu, když majitelé přichází z panelákového bytu, kde byli zvyklí na vytápění na vysoké teploty. To se v rodinném domě může pěkně prodražit.
Záleží rovněž na tom, jakým způsobem je elektrické vytápění vyřešeno. Jsou instalovány přímotopy či podlahové vytápění? Je zdrojem elektrokotel, nebo se jedná pouze o doplněk k tepelnému čerpadlu? Například spotřeba elektřiny u rodinného domu s tepelnou ztrátou 7 kW by byla přibližně 12000 kWh u přímotopů a asi 5000 kWh při využití tepelného čerpadla.
Vytápění přímotopy se hodí pouze do velmi dobře zatepleného domu. Spotřeba přímotopů je vysoká a navíc nepracují se setrvačností, jako například podlahové vytápění. Na druhou stranu se jedná o velmi nízkou počáteční investici. Při instalaci přímotopů mohou domácnosti čerpat elektřinu v distribuční sazbě D57d, ve které je nízký tarif k dispozici 20 hodin denně. O stejnou sazbu mohou žádat majitelé tepelných čerpadel.
Ceny elektřiny na burze se snižují, a tak ke zlevnění přistupují i někteří dodavatelé. Využijte naši kalkulačku a zjistěte, kdo nabízí levnější elektřinu pod cenovým stropem.
V roce 2022 byla spotřeba elektřiny v ČR rekordně nízká, jak dokládají statistiky Energetického regulačního úřadu. Celková spotřeba elektřiny činila 60,4 TWh a klesla meziročně o 3,9 %.
Domácnosti ovšem šetřily ještě více – oproti předchozímu roku poklesla jejich spotřeba dokonce o 9 %. To je největší pokles ve spotřebě elektřiny za posledních 20 let, kdy ERÚ údaje sleduje. K největší úspoře domácností došlo v červnu (-17,9 %) a v květnu (-16,7 %).
Průměrná spotřeba elektřiny tedy klesá. Vysoké ceny elektřiny se tak do chování domácností jednoznačně promítly.