Blog
Energie
Odečet elektřiny

Jaká je průměrná spotřeba elektřiny u rodinného domu?

08. prosince 2021|Jana Březinová|

Průměrná spotřeba elektřiny u rodinného domu závisí na celé řadě faktorů –⁠ v první řadě samozřejmě na tom, pro co je elektřina využívána. Pokud domácnost používá elektřinu pouze ke svícení a napájení spotřebičů, má řádově nižší spotřebu než dům, kde se elektřinou topí a ohřívá voda. Zjistěte, jaká je spotřeba elektřiny rodinného domu na několika příkladech.

Porovnat ceny elektřiny

Pro zjištění průměrné spotřeby elektřiny u rodinného domu je potřeba vzít v úvahu:

  • Jak velká je plocha domu?

  • Kolik osob v domě bydlí a jaký je jejich životní styl?

  • Používá se elektřina k vaření, ohřevu vody nebo vytápění?

Tyto parametry mají zásadní vliv na spotřebu elektřiny rodinného domu. 

Svícení a běžná spotřeba elektřiny pro spotřebiče

Většina domácností v České republice využívá elektřinu pouze na svícení a pohon běžných domácích spotřebičů, případně ještě na vaření. Tento fakt je snadno odvoditelný od toho, že nejčastější distribuční sazbou elektřiny je v českých domácnostech D02d. To je sazba právě pro spotřebitele, kteří elektřinou ani nevytápí, ani neohřívají vodu a mají vyšší spotřebu. Druhá taková sazba je D01d, která je určena pro nižší spotřebu elektřiny v domácnosti. Nevýhodou je, že v obou těchto sazbách teče elektřina celý den pouze ve vysokém tarifu. V průměru tak domácnost platí za každou kilowatthodinu kolem 6 korun.

Průměrná spotřeba elektřiny u menšího až středního rodinného domu, kde se elektřinou pouze svítí a napájí běžné spotřebiče, se pohybuje mezi 2000–⁠3200 kWh ročně. Pokud se na elektřině i vaří, může to být ještě o něco více. Velké rozdíly však mohou vycházet i z životního stylu rodiny, případně typu spotřebičů.

Jsou-li v domácnosti především nejmodernější přístroje, bude spotřeba elektřiny určitě nižší, než při stejném využití spotřebičů, které už slouží přes 10 let. Záleží také na typu spotřebičů –⁠ v moderních domácnostech je často standardem i klimatizace nebo sušička. V domech s velkou zahradou nebo hospodářstvím se naopak spotřebuje spoustu energie na pohon sekačky, pily nebo dalšího nářadí.

Spočítat ceny elektřiny

Spotřeba elektřiny v domácnosti na ohřev vody

To, kolik se v domácnosti protočí horké vody, je závislé zejména na počtu osob. Přece jen se největší množství spotřebuje na sprchování nebo koupání. Standardně se počítá s tím, že spotřeba teplé vody je asi 60 litrů na osobu na den. Pokud bychom vzali v úvahu dvoučlennou domácnost, bude denní spotřeba teplé vody přibližně 120 litrů, u čtyřčlenné rodiny pak 240 litrů. Pro ohřátí 10 litrů vody o 45 °C (tedy rozdíl 10 °C z vodovodu a 55 °C v bojleru) je potřeba přibližně 0,53 kWh energie. Spotřeba elektřiny v rodinném domě se tedy na ohřev vody navýší přibližně o 1160 kWh za rok na jednu osobu.

Výhodou je, že při využití elektřiny na ohřev teplé vody má domácnost nárok na distribuční sazbu D25d (nižší spotřeba) nebo D26d (vyšší spotřeba). V obou těchto sazbách je 8 hodin denně k dispozici nízký tarif. Levnější elektřina se vždy využije pro ohřev vody, protože bojler spíná pouze v době nízkého tarifu. Osm hodin denně však mohou levnější elektrický proud čerpat i všechny ostatní spotřebiče, a tak je možné ušetřit i několik tisíc ročně. Obzvlášť, když se správně naplánuje spuštění pračky nebo myčky. V letošním roce se cena elektřiny v nízkém tarifu pohybuje kolem 3–4 Kč/kWh.

Topení radiátor

Nejvyšší je spotřeba elektřiny na topení

Nejvyšší faktury za elektřinu platí domácnosti, které využívají elektřinu i na vytápění. V tomto případě záleží průměrná spotřeba elektřiny u rodinného domu především na tom, jaké jsou jeho tepelné ztráty, tedy jak kvalitně je zateplen. Rozhodující je také počet osob v domácnosti a jejich režim. Čím více osob v rodinném domě žije, tím více ho ohřívají svojí činností. Velké rozdíly ve spotřebě elektřiny na vytápění vychází ze zvyklostí členů domácnosti –⁠ zpravidla více se topí v domě, kde jsou malé děti, nebo kde členové pracují z domova. Nepříjemným překvapením v podobě vysoké spotřeby může být přestěhování do rodinného domu, když majitelé přichází z panelákového bytu, kde byli zvyklí na vytápění na 25 °C. To se v rodinném domě může pěkně prodražit.

Topí se v domě přímotopy nebo tepelným čerpadlem?

Záleží rovněž na tom, jakým způsobem je elektrické vytápění vyřešeno. Jsou instalovány přímotopy nebo podlahové vytápění? Je zdrojem elektrokotel, nebo se jedná pouze o doplněk k tepelnému čerpadlu? Například spotřeba elektřiny u rodinného domu s tepelnou ztrátou 7 kW by byla přibližně 12000 kWh u přímotopů a asi 5000 kWh při využití tepelného čerpadla.

Vytápění přímotopy se hodí pouze do velmi dobře zatepleného domu. Spotřeba přímotopů je vysoká a navíc nepracují se setrvačností, jako například podlahové vytápění. Na druhou stranu se jedná o velmi nízkou počáteční investici. Při instalaci přímotopů mohou domácnosti čerpat elektřinu v distribuční sazbě D57d,  ve které je nízký tarif k dispozici 20 hodin denně. O stejnou sazbu mohou žádat majitelé tepelných čerpadel.

Spotřeba elektřiny v ČR

Podle statistik Energetického regulačního úřadu v roce 2020 celková  spotřeba elektřiny v ČR činila 71,4 TWh. Oproti předchozímu roku se jednalo o pokles o 3,5 procenta, který byl způsobený pandemií covid-19 a menší poptávkou ze strany podniků. Spotřeba elektřiny domácností naopak vzrostla, protože lidé trávili více času doma a na home office. Růst dosáhl 4,7 procent. Domácnosti se na celkové spotřebě elektřiny v ČR podílí asi z jedné pětiny.

Spočítat ceny elektřiny
Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).