Blog
Energie
elektromer-dvoji

Co je to víkendový tarif elektřiny?

27. října 2020|Jana Březinová|

Dodavatelé nabízejí různé tarify elektřiny, které vyhovují zákazníkům se specifickou spotřebou a požadavky. Jedním z typických příkladů je víkendový tarif elektřiny. Podívejte se, co to víkendový tarif elektřiny je, jaké jsou jeho hlavní výhody a v jakých případech se vám vyplatí.

Nízký a vysoký tarif

Princip speciálních tarifů funguje na rozdílném účtování elektřiny. Zatímco u jednotarifních sazeb vás dodávky elektřiny stojí stále stejně bez ohledu na to, kdy je čerpáte, speciální sazby jsou rozdělené na tzv. nízký a vysoký tarif. Jak názvy obou tarifů napovídají, v tom nízkém zaplatíte za elektřinu méně než běžnou cenu a v tom vysokém naopak více.

Dvoutarifní sazby jsou šité na míru především domácnostem, které elektřinou topí nebo ohřívají vodu, a proto mají vysokou spotřebu. Jedna z těchto sazeb je ale určena i pro chataře a chalupáře.

Porovnat ceny elektřiny

Nízký tarif elektřiny na míru chatařům

Víkendový tarif reaguje na potřeby chatařů a chalupářů – nízký tarif elektřiny začíná běžet každý pátek ve 12 hodin a končí s nedělní 22. hodinou. Mimo tento časový úsek je elektřina účtována ve vysokém tarifu. Některé tarify elektřiny jsou vázané na splnění určitých dalších podmínek, nicméně víkendový tarif, známý pod označením D61d, je přidělován automaticky. V praxi to znamená, že stačí požádat vašeho dodavatele o využití této sazby a vaší žádosti bude vyhověno.

Obecně se dá říct, že v nízkém tarifu D61d zaplatíte o víkendu zhruba o pětinu méně oproti standardnímu jednotarifnímu režimu D02d, který je určen pro případy, kdy elektřinou nevytápíte ani neohříváte vodu. Během pracovního týdne ve vysokém tarifu pak oproti běžným podmínkám zaplatíte zhruba o čtvrtinu více.

Kdy sáhnout po víkendovém tarifu elektřiny?

Tvrdit, že víkendový tarif elektřiny zajistí úsporu všem chatařům a chalupářům by bylo velmi zjednodušující a v mnoha situacích také nepravdivé. Je důležité si uvědomit, jakým způsobem a především kdy svůj rekreační objekt využíváte. Pokud je to většinou o víkendech, pak ani několikatýdenní dovolená strávená na chatě v létě nezmění nic na tom, že sazba D61d pro vás bude stále tou nejvýhodnější. Obecně platí, že pokud až 60 % vaší spotřeby připadne na vysoký tarif, stále by to mělo být výhodnější, než jednotarifní účtování.

Je-li to více, pak by pro vás měl být vhodnější právě jednotarifní režim D01d nebo D02d. Samozřejmě záleží na konkrétním případu, do hry vstupuje několik dalších faktorů. Nejlepší bude, když si na základě ceníku příslušného dodavatele a své spotřeby spočítáte, zda se vám víkendový tarif vyplatí, či nikoliv. Nicméně pokud si z chaty nebo chalupy neděláte sezónní půlroční domov, pak by vám sazba D61d měla přinést zajímavé úspory.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).