Odvzdušnění radiátoru

Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

Odvzdušnění radiátorů byste měli provádět vždy před začátkem topné sezony, ale vyplatí se zkontrolovat vzduch v topení i několikrát během ní. Jedině tak si můžete být jisti, že vaše radiátory budou topit na plný výkon. Zjistěte, jak odvzdušnit radiátory.

Kdy odvzdušnit radiátory?

Máte topení naplno, ale přesto se vám zdá v bytě chladno? Zavzdušněný radiátor poznáte snadno – pokud je topné těleso horké u regulačního ventilu, ale na opačném konci je studené, nejspíš v něm bude vzduch. Ten se totiž neprohřeje jako voda, a tak zůstává konec radiátoru studený.

Odvzdušnění radiátorů byste v každém případě měli provést vždy na začátku topné sezony. To je ideální čas na kontrolu celého otopného systému. Pokud žijete v rodinném domě, nechte ještě v létě nebo na podzim provést revizi kotle a spalinových cest. Dalším nezbytným krokem je pak dopuštění vody do otopného systému a odvzdušnění radiátorů.

I přes poctivou přípravu před topnou sezonou byste čas od času měli radiátory zkontrolovat rovněž během zimních měsíců. Upozorňuje na to i Hana Novotná z Bohemia Energy pro finance.cz: „Nepodceňujte ani odvzdušňování radiátorů. Naplánujte si ho ideálně jednou za tři měsíce.“ V topném systému mohou být netěsnosti, a tak se především do starších radiátorů dostává vzduch. Musíte-li ale radiátory odvzdušňovat každý týden, není to normální – je potřeba zjistit příčinu a zavolat odborníka.

Jak odvzdušnit radiátor v rodinném domě?

Existuje jednoduchý postup, jak efektivně odvzdušníte radiátory v celém domě. Pusťte topení a otevřete všechny regulační ventily naplno. Podle toho, jaký druh ventilu na radiátoru máte, budete potřebovat klíč na odvzdušnění radiátoru nebo malý šroubovák. Moderní ventily pak povolíte jednoduše rukou.

K ruce si vezměte malou misku a starý hadr. Ventil mírně povolte – měl by začít unikat vzduch. Poté začne z radiátoru prskat směs vody a vzduchu – dejte pozor, ať se nezašpiní zdi nebo podlaha. Jakmile z radiátoru vytéká pouze voda, znamená to, že je vzduch pryč – v tuto chvíli ventil opět uzavřete.

Postupujte od přízemí po nejvyšší patro

Stejným způsobem odvzdušníte radiátory postupně od nejnižších pater až po ta nejvyšší. Po odvzdušnění radiátorů byste měli zkontrolovat tlak v otopné soustavě a případně dopustit vodu. Po každém dopuštění vody musíte provést odvzdušnění znovu, protože se do radiátorů dostanou vzduchové bubliny.

Jak odvzdušnit radiátor v paneláku?

V bytovém domě je k odvzdušnění radiátorů potřeba součinnost všech sousedů. Ventil mají totiž obvykle radiátory pouze v nejvyšších patrech. Musíte se tak spolehnout na své sousedy, že radiátory v paneláku odvzdušní. Zpravidla najdete na nástěnce upozornění, že se bude zahajovat centrální vytápění, a tak je potřeba odvzdušnit radiátory. V tom případě musí obyvatelé v nižších patrech pouze otevřít regulační ventily na radiátorech, samotné odvzdušnění zůstává na majitelích bytů v posledním poschodí.

Zavzdušněné topení v nižších patrech paneláku

Zdá se vám i v nižším patře, že máte radiátor plný vzduchu? Ale jak odvzdušnit radiátor bez ventilu? Často nepomůže vyhnat vzduch pryč ani odvzdušněním radiátorů v patrech nad vámi, protože proudění vody není tak silné, aby vzduchovou bublinu vytlačilo vzhůru. Někdy je na vině také špatný sklon topení, kdy se v radiátorech vytváří vzduchové bubliny, které nelze vyhnat.

S tím ale bohužel nic neuděláte – nezbývá, než zavolat odborníka. Ten by měl posoudit, zda je problém možné vyřešit vypuštěním a novým napuštěním otopné soustavy, anebo se bude muset radiátor kompletně vyměnit. Oblíbeným řešením je výměna litinových radiátorů za plechové, které mají automatický odvzdušňovací ventil.

Odvzdušnění radiátorů nepomohlo?

Provedli jste odvzdušnění radiátorů, ale topné těleso stále nehřeje naplno? Nejspíš bude nízký tlak v otopné soustavě. Zkontrolujte tlak na kotli a případně dopusťte vodu. Pokud si s tím nevíte rady a nejste si jistí, jaký je správný tlak ve vaší otopné soustavě, raději to svěřte odborníkům. Při příliš vysokém tlaku by mohly radiátory nebo potrubí prasknout.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?

 • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
  07. května 2023|Jana Březinová
  Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

  Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.