Blog
Energie
Odvzdušnění radiátoru

Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

13. února 2021|Jana Březinová|

Odvzdušnění radiátorů byste měli provádět vždy před začátkem topné sezony, ale vyplatí se zkontrolovat vzduch v topení i několikrát během ní. Jedině tak si můžete být jisti, že vaše radiátory budou topit na plný výkon. Zjistěte, jak odvzdušnit radiátory.

Porovnat ceny plynu

Kdy odvzdušnit radiátory?

Máte topení naplno, ale přesto se vám zdá v bytě chladno? Zavzdušněný radiátor poznáte snadno – pokud je topné těleso horké u regulačního ventilu, ale na opačném konci je studené, nejspíš v něm bude vzduch. Ten se totiž neprohřeje jako voda, a tak zůstává konec radiátoru studený.

Odvzdušnění radiátorů byste v každém případě měli provést vždy na začátku topné sezony. To je ideální čas na kontrolu celého otopného systému. Pokud žijete v rodinném domě, nechte ještě v létě nebo na podzim provést revizi kotle a spalinových cest. Dalším nezbytným krokem je pak dopuštění vody do otopného systému a odvzdušnění radiátorů.

I přes poctivou přípravu před topnou sezonou byste čas od času měli radiátory zkontrolovat rovněž během zimních měsíců. Upozorňuje na to i Hana Novotná z Bohemia Energy pro finance.cz: „Nepodceňujte ani odvzdušňování radiátorů. Naplánujte si ho ideálně jednou za tři měsíce.“ V topném systému mohou být netěsnosti, a tak se především do starších radiátorů dostává vzduch. Musíte-li ale radiátory odvzdušňovat každý týden, není to normální – je potřeba zjistit příčinu a zavolat odborníka.

Jak odvzdušnit radiátor v rodinném domě?

Existuje jednoduchý postup, jak efektivně odvzdušníte radiátory v celém domě. Pusťte topení a otevřete všechny regulační ventily naplno. Podle toho, jaký druh ventilu na radiátoru máte, budete potřebovat klíč na odvzdušnění radiátoru nebo malý šroubovák. Moderní ventily pak povolíte jednoduše rukou.

K ruce si vezměte malou misku a starý hadr. Ventil mírně povolte – měl by začít unikat vzduch. Poté začne z radiátoru prskat směs vody a vzduchu – dejte pozor, ať se nezašpiní zdi nebo podlaha. Jakmile z radiátoru vytéká pouze voda, znamená to, že je vzduch pryč – v tuto chvíli ventil opět uzavřete.

Postupujte od přízemí po nejvyšší patro

Stejným způsobem odvzdušníte radiátory postupně od nejnižších pater až po ta nejvyšší. Po odvzdušnění radiátorů byste měli zkontrolovat tlak v otopné soustavě a případně dopustit vodu. Po každém dopuštění vody musíte provést odvzdušnění znovu, protože se do radiátorů dostanou vzduchové bubliny.

Jak odvzdušnit radiátor v paneláku?

V bytovém domě je k odvzdušnění radiátorů potřeba součinnost všech sousedů. Ventil mají totiž obvykle radiátory pouze v nejvyšších patrech. Musíte se tak spolehnout na své sousedy, že radiátory v paneláku odvzdušní. Zpravidla najdete na nástěnce upozornění, že se bude zahajovat centrální vytápění, a tak je potřeba odvzdušnit radiátory. V tom případě musí obyvatelé v nižších patrech pouze otevřít regulační ventily na radiátorech, samotné odvzdušnění zůstává na majitelích bytů v posledním poschodí.

Zavzdušněné topení v nižších patrech paneláku

Zdá se vám i v nižším patře, že máte radiátor plný vzduchu? Ale jak odvzdušnit radiátor bez ventilu? Často nepomůže vyhnat vzduch pryč ani odvzdušněním radiátorů v patrech nad vámi, protože proudění vody není tak silné, aby vzduchovou bublinu vytlačilo vzhůru. Někdy je na vině také špatný sklon topení, kdy se v radiátorech vytváří vzduchové bubliny, které nelze vyhnat.

S tím ale bohužel nic neuděláte – nezbývá, než zavolat odborníka. Ten by měl posoudit, zda je problém možné vyřešit vypuštěním a novým napuštěním otopné soustavy, anebo se bude muset radiátor kompletně vyměnit. Oblíbeným řešením je výměna litinových radiátorů za plechové, které mají automatický odvzdušňovací ventil.

Odvzdušnění radiátorů nepomohlo?

Provedli jste odvzdušnění radiátorů, ale topné těleso stále nehřeje naplno? Nejspíš bude nízký tlak v otopné soustavě. Zkontrolujte tlak na kotli a případně dopusťte vodu. Pokud si s tím nevíte rady a nejste si jistí, jaký je správný tlak ve vaší otopné soustavě, raději to svěřte odborníkům. Při příliš vysokém tlaku by mohly radiátory nebo potrubí prasknout.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).