Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení

Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

Publikováno: 8. 11. 2022
|
Délka: 12 min.

Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulovány zákonem. Jejích maximální povolená výše se odvíjí od vaší spotřeby a zvoleného ceníku. Dodavatel nemůže zdražit znenadání, změnu vám musí oznámit v určitém předstihu. Podle jasného vzorce probíhá také účtování záloh na energie, ale přesto nepodceňujte svoje smluvní podmínky. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy se vám vyplatí nedoplatek a přidáme další užitečné tipy.

Jsme tady pro vás. Hledáme vám levnějšího dodavatele, lepší mobilní tarif nebo výhodnější pojištění. Přitom nasloucháme vašim dotazům – a žhavým tématem posledních měsíců jsou zálohy na energie. Není divu, elektřina a plyn proklatě zdražily, takže rostou i pravidelné zálohové platby. Odpovědi na nejpalčivější dotazy najdete níže.

Jak se počítají zálohy na energie?

Odpověď najdeme v energetickém zákoně. Dodavatel vám může stanovit maximálně takové zálohy, které odpovídají vaší předpokládané spotřebě. Uveďme konkrétní příklad.

 • Domácnost platí měsíční zálohy a dostává roční souhrnné vyúčtování.

 • Vloni spotřebovala 2 000 kilowatthodin (kWh) elektrické energie. Přitom platila 1 000 Kč/měsíc. Zálohy odpovídaly spotřebě a celkové ceně, která vyšla na na 12 000 Kč/rok.

 • Zůstáváme ve stejné domácnosti, která vypadá a funguje podobně jako vloni. Ale pokud letos spotřebuje 2 000 kWh elektrické energie, podle aktuálního ceníku zaplatí dohromady 24 000 Kč/rok.

 • Celkovou sumu vydělíme počtem kalendářních měsíců a vyjde současná maximální záloha: 24 000 Kč / 12 = 2 000 Kč.

Kdy mohou stoupnout zálohové platby?

Záleží na smlouvě, kterou máte uzavřenou, ale i na zákonech. Někteří dodavatelé ve svých obchodních podmínkách slibují, že vám na začátku každého zúčtovacího období zašlou pevný platební kalendář a mezitím zálohy nezvýší. Na trhu existují také smlouvy, které po určitou dobu (například 1, 2, 3 roky) garantují neměnnou cenu. Ale nic netrvá věčně. A jakmile vzroste celková předpokládaná cena, většinou stoupají také zálohové platby.

Čeští zákonodárci nechtějí, abyste se špatnou zprávu dozvěděli na poslední chvíli. Podle energetického zákona vás dodavatel nejpozději 30 dnů předem „prokazatelně a adresně” informuje, že zdražuje. Zároveň vám vysvětlí, že ještě 10 dnů před avizovaným zdražením můžete vypovědět smlouvu. Pokud svoje informační povinnosti nesplní, nadále platí stará cena a nový ceník „nevyvolá právní účinky”.

Tip

Ve smlouvách bývá specifikována forma další komunikace. Obvykle jde o e-mail, telefon, internetový zákaznický portál nebo tradiční poštu. Průběžně kontrolujte, zda jste na uvedených adresách a účtech nedostali novou zprávu.

Otevírejte došlé dopisy. Ve své e-mailové schránce občas ověřte, jestli vám důležité avízo nespadlo do spamové složky. Čtěte textovky ve svém mobilním telefonu.

Co když dodavatel zdražuje protiprávně?

Okamžitě reagujte. Pokud dodavatel porušil smlouvu nebo zákon a zdražuje neoprávněně, upozorněte ho, že nadále platí stará cena. Doufejme, že došlo k pouhému nedorozumění a protistrana uzná vaše námitky. Ale buďte připraveni také na případný spor. Dodavatelské služby reklamujte písemně, například doporučeným papírovým dopisem. Prozatím plaťte předepsané zálohy, abyste nebyli odpojeni od elektřiny nebo plynu.

Reálný příběh: „Dodavatel mi sdělil, že v následujícím měsíci zdraží. Takže jsem vypověděl smlouvu a přecházím ke konkurenci. Ale dosavadní dodavatel po mně chce, abych zaplatil vysokou zálohu ještě na další měsíc! A vyhrožuje mi, že jestli nezaplatím, stanu se černým odběratelem a budu odpojen!,” napsal nám čtenář.

Zachovejte klid. Podle energetického zákona se stáváte neoprávněným odběratelem, teprve jakmile „opakovaně” porušíte svoje platební povinnosti. Až potom vám opravdu hrozí, že budete odpojeni. Nicméně pokud na zálohách zaplatíte více, než musíte, přeplatky dostanete zpátky v rámci finálního vyúčtování.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Kdo mi pomůže?

Problematické zálohy na energie řešte nejdříve se svým dodavatelem. Jestliže nenajdete společné východisko, obraťte se na Energetický regulační úřad (ERÚ), který přijímá podněty na e-mailové adrese: podatelna@eru.cz. Zde jsou odhalovány a vyjasňovány omyly, ale také padají pokuty za nekalé obchodní praktiky.

Statistika: „Každoročně řešíme tisíce spotřebitelských stížností. Nejčastějším tématem jsou zálohy a vyúčtování, respektive ceníky,” shrnuje Ladislav Havel, který zasedá v Radě ERÚ. „Spotřebitelé se sice ptají na zálohové platby, ale nakonec zjišťujeme, že problémem jsou ceny. Například jde o zdražení, které dodavatel řádně neoznámil. Případů, kdy byla chybně nastavena záloha, jsou letos řádově desítky,” pokračuje Havel.

Náš tip

Ať už váš dodavatel zdražil oprávněně, nebo neoprávněně, srovnáme vám alternativy. Dříve či později jistě najdete nějaký levnější tarif. Mezitím vám poradíme, jestli nemáte nárok na nějakou sociální dávku. Chudé domácnosti dostávají příspěvky na bydlení, na děti nebo na jakékoli jiné nezbytné výdaje. Využijte svá práva.

Někteří dodavatelé v posledním roce porušili svoje smluvní závazky, například nedodrželi cenovou fixaci a zdražili. Advokátní kancelář Fabian & Partners a společnost LitFin následně nabídly pomoc poškozeným občanům, kteří se chtějí bránit. „Protistrana se pravděpodobně bude hájit, takže celý proces může být náročný. Pohledávky proto doporučujeme vymáhat od částky 10 000 Kč na osobu,“ napsal nám za svoji advokátní kancelář Pavel Fabian.

Zálohy za energie - Udivená žena při pohledu na fakturu za energie

Kdy mi klesnou zálohové platby?

Maximální povolené zálohy závisí na vaší individuální spotřebě a na ceně, kterou vám účtuje dodavatel. Česká vláda od 1. října 2022 zrušila fakturační poplatek za obnovitelné zdroje a zavedla příspěvek na elektřinu (úsporný tarif). Od 1. ledna 2023 stanovuje také cenové stropy pro elektrickou energii a zemní plyn. Maximální povolené zálohy proto klesají, ale oproti loňskému roku stále zůstávají vysoké.

„V současné energetické krizi jsou klíčové úspory,” upozorňuje Roman Gazdík ze společnosti ČEZ. Největší tuzemský dodavatel snižuje svým zákazníkům zálohy, pokud prokazatelně klesne jejich spotřeba. “Nemusejí čekat, až přijde technik distribuční společnosti, aby zkontroloval elektroměr. Stačí, když provedou takzvaný samoodečet. Nahlásí nám, jaké hodnoty ukazuje elektroměr, ideálně přiloží jeho aktuální fotografii,” vysvětluje Roman Gazdík.

Pražská energetika (PRE) nabízí svým zákazníkům motivační prémii za ušetřenou elektřinu. Zájemce dvakrát ofotí svůj elektroměr a pokaždé provede samoodečet přes internetovou aplikaci svého dodavatele. Nejprve v období od 1. do 15. listopadu 2022, podruhé v čase od 31. března do 15. dubna 2023. „Následně porovnáme, jaká byla jeho spotřeba nyní a v minulé topné sezóně. A podle dosažené úspory mu připíšeme finanční prémii 750 až 3 000 Kč,” vysvětluje Petr Holubec z PRE.

„Zálohy snižujeme v odůvodněných případech. Například když se sníží počet členů domácnosti nebo došlo ke zefektivnění otopného systému,” vysvětluje Miroslav Vránek z Pražské plynárenské. Kupříkladu moderní kondenzační kotel dosahuje vyšší účinnosti než stará plynová kamna, protože při stejné spotřebě zemního plynu vyrábí více tepla.

Ovšem dodavatelé mají různá interní pravidla. „Chcete-li nižší zálohy, potřebujete nějaký relevantní důvod. Jako typický příklad uvedu byt, který prochází rekonstrukcí nebo odkud se právě odstěhoval nájemník a kde aktuálně nikdo nebydlí. Zde spotřeba pravděpodobně klesla na minimum či na nulu,” řekl nám Tomáš Horyna z Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE). Některým obchodníkům stačí vaše čestné prohlášení, že šetříte a sníží vám zálohy až o 10 %.

„Veškeré žádosti řešíme na individuální bázi, běžně například na našem internetovém zákaznickém portále. V posledních měsících registrujeme především požadavky, abychom zálohy navýšili,” napsal nám Martin Chalupský ze společnosti innogy Energie.

E.ON potvrzuje, že Češi jsou většinou svědomití. „Zákazníci chtějí spíše vyšší, než nižší zálohy, aby se vyhnuli případným nedoplatkům na konci zúčtovacího období. Svoje platební závazky zvládají podobně jako dříve. Pokud některý zákazník má finanční problémy, vždy hledáme individuální řešení,” uvedl Roman Šperňák ze společnosti E.ON.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Chci nabídku na míru

Jak probíhá účtování záloh na energie?

K vašemu odběrnému místu pravidelně přijíždí zástupce distribuční společnosti, která ve vašem regionu provozuje elektrické vedení či plynovod. Pokaždé zkontroluje elektroměr nebo plynoměr a zjistí, jaká byla vaše spotřeba v posledním roce. Výslednou hodnotu předá vašemu dodavateli, který spočítá cenu a následně odečte vaše zaplacené zálohy.

Vyjde-li kladná hodnota, vznikl vám nedoplatek, který ještě doplatíte. Záporný výsledek by naopak znamenal, že zálohy byly příliš vysoké a dostanete zpátky svůj přeplatek. Přidejme příklady. Jistá česká domácnost dlouhodobě platí svému dodavateli 1 500 Kč/měsíc. Celková skutečná cena vyšla v prvním roce na 12 000 Kč, ve druhém roce na 18 000 Kč a ve třetím roce na 19 000 Kč. Účtování záloh na energie probíhá následovně:

 1. 12 000 Kč − (12 x 1 500 Kč) = 12 000 Kč − 18 000 Kč = − 6 000 Kč, takže v prvním roce byly zálohy příliš vysoké a domácnost dostane zpátky přeplatek 6 000 Kč.

 2. 18 000 Kč − (12 x 1 500 Kč) = 18 000 Kč − 18 000 Kč = 0 Kč, takže ve druhém roce byly zálohy stanoveny správně, nevznikl přeplatek ani nedoplatek.

 3. 19 000 Kč − (12 x 1 500 Kč) = 19 000 Kč − 18 000 Kč = 1 000 Kč, takže ve třetím roce byly zálohy příliš nízké a domácnost doplatí ještě 1 000 Kč.

Je lepší přeplatek, či nedoplatek?

Typická česká domácnost preferuje vyšší zálohy, aby na konci zúčtovacího období nic nedoplácela. Tento přístup doporučujeme spotřebitelům, kteří nemají velké finanční rezervy a obávají se vysokého závěrečného nedoplatku. Ale bohatší občané udělají lépe, když svoje zálohy na energie minimalizují a zbylé peníze uloží raději na výhodný spořící účet.

Jednoduché počty

Zaplatíte-li za energie o 5 000 Kč více, než musíte, zpátky dostanete 5 000 Kč. Ale kdybyste stejnou částku uložili na spořící bankovní účet, který vynáší 5 % p. a., po roce tam máte 5 250 Kč.

Kdy dostanu zpátky svoje peníze?

Jestliže jsou zálohy přemrštěné, nejlepší dodavatelé vám na konci zúčtovacího období spočítají a obratem vrátí celý přeplatek. V některých obchodních podmínkách bývá stanovena určitá mezní lhůta. Takže svoje peníze dostanete například do 15, 20 nebo 30 dnů.

Ale pozor! Mnozí dodavatelé v obchodních podmínkách uvádějí, že přeplatky převádějí „do dalšího zúčtovacího období”. V lepším případě vám sníží následující zálohy, protože fakticky máte předplacené jejich další služby. V horším případě použijí přeplatky na jiné účely, jako bezúročnou půjčku.

Zálohy za energie - Elektroměr a euromince

Co je v obchodních podmínkách?

Vaše základní práva definovali zákonodárci, ovšem do zákonů a dalších právních předpisů se nevejde všechno. Proto existují smlouvy, které jsou nadřazené všeobecným obchodním podmínkám. Ale i tady naleznete důležité informace. Porovnejme přední dodavatele a jejich poslední obchodní podmínky, určené odběratelům elektrické energie.

DodavatelMůže zvyšovat zálohy v průběhu zúčtovacího období?Může převádět přeplatky do dalšího zúčtovacího období?

ČEZ Prodej

Ano.

Podle toho, co odběratel zaškrtl ve smlouvě.

innogy Energie

Ano.

Ano, do 200 Kč.

E.ON Energie

Ano, po dohodě smluvních stran.

Ne.

Pražská energetika

Ne.

Ano.

Pražská plynárenská

Ano.

Ne.

Na trhu existuje více dodavatelů i obchodních podmínek.

Obdržím přeplatek i s úrokem?

Zálohy samy o sobě nejsou úročeny. Máte nárok na svůj přeplatek, ale nedostanete žádnou automatickou inflační přirážku. Pokud vám dodavatel po roce vrátí 1 000 Kč a inflace mezitím dosáhne 10 %, reálně obdržíte loňských 900 Kč. Kupní síla vaší tisícovky fakticky klesne o stovku.

Jiná situace nastává, pokud dodavatel nesplnil svoji smluvní povinnost a peníze zavčas nevrátil. Potom naskakují úroky z prodlení, které počítáme následovně: Vezmeme základní úrokovou sazbu České národní banky (ČNB), která platila na začátku kalendářního pololetí, v němž došlo k platebnímu zpoždění. Přičteme 8 procentních bodů… a vyjde roční úrok z prodlení. Aktuálně: 7 % + 8 procentních bodů = 15 % p. a.

Se změnou dodavatele vám pomůžeme

Ale raději si vyberte solidního dodavatele, který přeplatky vrací včas. Jestli chcete, srovnáme vám dostupné ceníky, smluvní podmínky a reference. Zodpovíme vaše dotazy, vyjasníme nejasnosti a najdeme nejlepší možné řešení. Obraťte se na nás.

Chci nabídku na míru

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Solární panely na střeše domu
  Energie
  20. listopadu 2022|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Balkónové solární panely
  Energie
  14. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  V době drahé elektřiny řada domácností hledá možnosti úspory. Velký boom proto zažívá domácí fotovoltaika. Solární panely si pořizují hlavně majitelé rodinných domů, ale minielektrárnu si můžete zřídit klidně na balkoně panelového bytu. Dává solární panel na balkoně skutečně smysl nebo jde spíše o vychytávku pro nadšence?

 • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
  Energie
  25. října 2022|Jana Březinová
  Vyznáte se v energetických třídách spotřebičů?

  Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. V roce 2021 byla zavedena nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize či žárovky. U mnoha spotřebičů se však nadále používají původní energetické třídy od A+++ do G. Jak se v energetických třídách vyznat a najít nejúspornější spotřebič?

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  Energie
  24. října 2022|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na baterii, bojler nebo tepelné čerpadlo. Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 485 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu, a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Muž reguluje teplotu na radiátoru
  Energie
  19. října 2022|Jana Březinová
  Jak snížit náklady při vytápění bytu nebo domu plynem?

  Zemní plyn patří v České republice dlouhodobě k nejoblíbenějším způsobům vytápění. V současné době, kdy se ceny plynu šplhají až na pětinásobek, ale domácnosti hledají cesty, jak na plynu ušetřit. Zjistěte, jak snížit náklady na vytápění a zda dává smysl přemýšlet o jiné alternativě.

 • Je lepší plynový nebo elektrický kotel - Řídící deska kondenzačního kotle
  Energie
  13. října 2022|Petr Woff
  Je lepší plynový nebo elektrický kotel? Oba mají svoje plusy a mínusy

  Kondenzační plynový kotel dosahuje vysoké účinnosti a zemní plyn stále vychází levněji než elektřina, kterou čerpáte z centrální distribuční soustavy. Ale Česká republika není bohatá na fosilní paliva, zatímco elektrické energie máme dostatek. Snadno získáte i dotaci na fotovoltaiku, kterou napojíte na elektrokotel nebo jiné domácí elektrospotřebiče.

 • Energetická krize sužuje Evropu - Dráty vysokého napětí a v pozadí bankovky eura
  Energie
  11. října 2022|Petr Woff
  Energetická krize sužuje Evropu. Co podnikly jednotlivé státy a jaké mají výsledky?

  Současné velkoobchodní ceny elektrické energie a zemního plynu jsou likvidační pro domácnosti, ekonomiku i veřejné instituce. Energetická krize trápí celou Evropskou unii, která hledá společné východisko. Její členské státy mezitím testují svoje vlastní strategie. Stanovují cenové stropy, snižují daně nebo vyplácejí plošné sociální dávky. Nejlevnější energie mají Maďaři, nejvyšší zálohy platí Dánové a Nizozemci.

 • Žena ve svetru sedí na topení
  Energie
  04. října 2022|Jana Březinová
  Jak šetřit na vytápění

  Čeká nás nejdražší topná sezóna posledních let, která může některé domácnosti přivést až do finančních problémů. Proto se hodí vědět, jak snížit náklady na vytápění. Máme pro vás praktické tipy na levné topení, ať vytápíte elektřinou, plynem, dřevem nebo ústředním topením.

 • Plynový hořák s mincemi
  Energie
  29. září 2022|Petr Woff
  Jak se pohybuje cena plynu na burze? Záleží na nabídce, poptávce, ale i dalších faktorech

  Velkoobchodní trhy hledají vyvážený kurz, za který producenti prodají a překupníci koupí požadovanou komoditu. Pokud fungují potřebné plynovody, klíčoví exportéři jsou spolehliví a nabídka uspokojuje poptávku, cena plynu na burze stagnuje nebo zlevňuje. Ale jakmile dodávky klesnou, vyprázdní se podzemní plynové zásobníky a spotřebitelé potvrdí svoji závislost na nedostatkovém palivu, energie zdraží.

 • Stožáry elektrického vedení
  Energie
  15. září 2022|Petr Woff
  Česko zastropuje ceny elektřiny a plynu. Kteří dodavatelé prodávají energie levněji?

  Česká vláda stanovila maximální ceny, které budou platné na energetickém trhu v roce 2023. Megawatthodinu elektrické energie zastropuje na 5 000 Kč, stejné množství zemního plynu zastřeší částkou 2 500 Kč. Měsíční poplatek za odběrné místo toleruje do 130 Kč. Na výsledné faktuře najdete ještě distribuční poplatky a daně. Někteří dodavatelé se však drží hluboko pod oficiálními cenovými stropy.

 • Žena ve svetru u elektrického topení
  Energie
  30. srpna 2022|Petr Woff
  Jak dlouhodobě snížit náklady na vytápění a do čeho investovat?

  Teplo se stává nedostatkovou komoditou, ale díky moderním technologiím si polepšíte. Zateplete svoji domácnost a investujte i do rekuperace, abyste měli doma čerstvý vzduch a přitom ušetřili na větrání. Topte levně. Nejvýhodněji vychází teplovzdušné vytápění pevnými palivy, případně uhelný a peletový kotel. Vodu ohřeje solární systém či tepelné čerpadlo. Jakmile optimalizujete svoji spotřebu, využijete dotace a získáte vlastní energetické zdroje, laciné bude i podlahové vytápění.

 • Muž počítá účty za energie
  Energie
  24. srpna 2022|Petr Woff
  Energie budou dál zdražovat. Kam až vystoupají spotřebitelské ceny a kdy skončí surovinová krize?

  Připravte se na krušnou zimu. Energie na českém maloobchodním trhu nadále zdražují, momentálně stoupají na dvojnásobek až trojnásobek svojí loňské ceny. Ještě bouřlivějším vývojem procházejí velkoobchodní burzy, takže inflační vlna stále nedosáhla svého vrcholu. Surovinová a energetická krize možná skončí, jakmile Ruská federace zvýší dodávky zemního plynu do Evropské unie, nebo až budou zprovozněny alternativní plynovody a technologie.

 • Seniorka s vyúčtováním za energie
  Energie
  23. srpna 2022|Petr Woff
  Dávky na energie: Přehled státní podpory v nouzi

  V Evropě propukla válka, kvůli které trpí nevinní lidé a zdražují komodity. Česká republika zůstává bezpečná, ale čelí vysoké inflaci. Naši zákonodárci proto zavedli takzvaný úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na energie. Vyhlásili také cenové stropy pro elektřinu a zemní plyn. Pokud se ocitnete v nouzi, požádejte o další státní podporu. Vláda zvýšila sociální dávky na energie, bydlení a ostatní nutné výdaje. Existuje řada státních příspěvků a přídavků, a proto přinášíme jejich přehled.

 • Dodavatel plynu - kontrola bojleru
  Energie
  10. srpna 2022|Petr Woff
  Podle čeho vybírat dodavatele plynu? Začněte cenou, ale potom hledejte férovou stabilní firmu

  Čeští dodavatelé prodávají zemní plyn, který byl vytěžen v Rusku či na Moravě. Svým odběratelům účtují spotřebovanou energii, pravidelný paušál a další poplatky. Nejlevnější dodavatelé jsou třikrát lacinější, než jejich nejdražší konkurenti. Někteří vám uznají oprávněnou reklamaci a vrátí přeplatky, zatímco jiní nemají ani internetový zákaznický portál. Poradíme vám, podle čeho vybírat dodavatele zemního plynu.

 • Větrná elektrárna - větrníky na poli
  Energie
  03. srpna 2022|Jana Březinová
  Alternativní zdroje energie: Jaké to jsou?

  V posledních letech jsou alternativní zdroje energie na vzestupu, a to nejen kvůli šetrnosti k životnímu prostředí. Jsou obnovitelné a v podstatě nevyčerpatelné. Technologie na jejich zpracování zlevňují, navíc nabízí energetickou soběstačnost. Jaké alternativní zdroje energie se využívají v ČR a ve světě a jak si můžete energii vyrobit doma?

 • kotel na dřevo
  Energie
  25. července 2022|Petr Woff
  Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie

  Domácnosti dostávají více času, aby vyměnily svoje zastaralé kotle a vyhnuly se pokutám. Ale raději neotálejte. Výrobci, dodavatelé a instalatéři moderních vytápěcích systémů mají omezené kapacity. Pokud chcete tepelné čerpadlo nebo peletový automat, o kotlíkové dotace požádejte ještě v roce 2022. Středněpříjmové domácnosti získají až polovinu investičních nákladů, chudé rodiny dostanou ještě více.

 • Žena s ledovým pitím a větrákem
  Energie
  20. července 2022|Jana Březinová
  Jak ochladit byt bez klimatizace a přežít letní horka

  Nemáte doma klimatizaci, a tak je ve vašem bytě během tropických letních dnů k nevydržení? Je vám horko, potíte se a nemůžete spát? Klimatizace není jediným řešením, jak si doma vytvořit příjemný chládek. Přečtěte si triky, jak na horko v bytě vyzrát.

 • účtování záloh
  Energie
  16. července 2022|Petr Woff
  Účtování záloh na energie: Vyhněte se vysokým přeplatkům i nedoplatkům

  Pravidelné měsíční zálohy za elektřinu nebo zemní plyn si nastavte tak, aby se jejich součet rovnal pravděpodobné celkové ceně. Pokud zaplatíte méně, dodavatel vám v souhrnné faktuře vyúčtuje nedoplatek. V opačném případě vznikne přeplatek, který ovšem kvůli inflaci ztrácí kupní sílu. Přepočítejme vaše dílčí a celoroční výdaje dříve, než proběhne další účtování záloh na energie.

 • distributor plynu
  Energie
  08. července 2022|Jana Březinová
  Kolik je na našem území distributorů plynu?

  Distributor plynu se stará o přepravu a distribuci plynu až do odběrných míst. V České republice působí tři hlavní distributoři zemního plynu. Za jejich služby platíte v rámci vyúčtování plynu.

 • usporny-tarif-domacnost
  Energie
  02. července 2022|Petr Woff
  Jak funguje úsporný tarif pro domácnosti? Odpovídáme na vaše otázky

  Drahé energie se staly existenčním celoevropským problémem. Česká republika proto zruší povinný fakturační poplatek za obnovitelné zdroje a zavede úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na elektřinu a zemní plyn pro domácnosti. Přesná individuální dotace záleží na vaší spotřebě. Sleva však pravděpodobně bude nižší, než meziroční zdražení na energetickém trhu.

 • Elektroměr
  Energie
  30. června 2022|Petr Woff
  Jak funguje elektroměr? Přecházíme na „chytré” technologie

  Spotřeba elektrické energie se měří přístrojem, který najdete před svým bytem nebo domem. V elektroměrové skříni máte nainstalované buďto staré pohyblivé počítadlo, nebo moderní digitální počítač. Česká republika postupně přechází na chytré technologie, které odběrateli a místnímu distributorovi samy nahlašují naměřenou spotřebu. Věnujte nám chvilku svého času a pochopíte, jak funguje elektroměr.

 • cena-elektrikare
  Energie
  17. června 2022|Jana Březinová
  Návštěva elektrikáře: Jak najít schopného řemeslníka a kolik jeho práce stojí?

  Vyhořelá zásuvka nebo nefunkční světlo? V domácnosti je elektrikář potřebný každou chvíli. Najít schopného elektrikáře ale není vždy snadné a jeho návštěva se může prodražit.

 • chytre-mesto
  Energie
  15. června 2022|Jana Březinová
  Chytré město: Co to je?

  Vyšší počet obyvatel ve městech a jejich rostoucí nároky na prostor, dopravu a energie vyžadují změny ve fungování měst. S udržitelným rozvojem pomáhá koncept tzv. smart cities. Co jsou chytrá města a kde v České republice je najdete?

 • Cena energií - elektroměr s penězi
  Energie
  09. června 2022|Petr Woff
  Cena energie 2022: Chystá se úsporný tarif pro domácnosti

  Nadějné předpovědi se nenaplnily, inflace letos nadále zrychluje. Nejnovější tarify elektrické energie a zemního plynu jsou zhruba ctyřikrát dražší než před rokem. A dokud Rusko neukončí svoji agresivní politiku, nebo nenajdeme levnější náhradu za jeho paliva, ceny pravděpodobně neklesnou. Česká vláda proto plánuje „úsporný tarif”, aby ulevila našim rozpočtům. Analyzujeme, jaká bude finální cena energie 2022.

 • Dům se solárními střešními taškami
  Energie
  01. června 2022|Jana Březinová
  Solární panely jako střešní krytina: Kolik stojí solární tašky?

  Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.