Seniorka s vyúčtováním za energie

Dávky na energie: Přehled státní podpory v nouzi

23. 8. 2022 | Aktualizováno: 13. 10. 2022
|
Délka: 15 min.

V Evropě propukla válka, kvůli které trpí nevinní lidé a zdražují komodity. Česká republika zůstává bezpečná, ale čelí vysoké inflaci. Naši zákonodárci proto zavedli takzvaný úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na energie. Vyhlásili také cenové stropy pro elektřinu a zemní plyn. Pokud se ocitnete v nouzi, požádejte o další státní podporu. Vláda zvýšila sociální dávky na energie, bydlení a ostatní nutné výdaje. Existuje řada státních příspěvků a přídavků, a proto přinášíme jejich přehled.

Poslední roky a měsíce jsou tvrdé. Nejdříve se rozšířila celosvětová virová epidemie, která narušila dodavatelské řetězce. Tehdejší česká vláda (ANO + ČSSD) následně zavedla nové dotační programy, aby zachránila firmy a občany před krizí. Zákonodárci také snížili daně, které jsou odváděny z mezd. Díky tomu stále máme nízkou nezaměstnanost. Ale výsledkem jsou také každoroční obří deficity státního rozpočtu, které urychlují inflaci.

Ruská federace mezitím omezila dodávky zemního plynu do Evropské unie a letos zahájila otevřenou válku proti Ukrajině. Bomby padají na ukrajinská města a vesnice, ale i na obilné sýpky a přístavy, ze kterých byla dříve ve velkých objemech exportována pšenice. Mnozí Češi posílají do napadaného státu humanitární pomoc nebo ubytovávají uprchlíky. Zároveň ovšem pociťujeme, že kvůli válečnému konfliktu stoupají ceny.

Zemní plyn zdražil o 61 %

Všeobecnou nervozitu vyjadřují cenové křivky na velkoobchodním trhu. Evropská energetická burza (EEX) meziročně stoupla zhruba o 300 %. Megawatthodina (MWh) elektrické energie tam vyskočila nad 400 eur (9 800 Kč), stejné množství zemního plynu zdražilo na více než 200 eur (4 900 Kč). Někteří překupníci zkrachovali, zbylí koncoví dodavatelé zvedají ceny pro spotřebitele, aby pokryli svoje zvýšené náklady.

Český statistický úřad (ČSÚ) spočítal, o kolik meziročně zdražily energie pro průměrnou tuzemskou domácnost: elektřina o 35 %, zemní plyn o 61 %. Prozíraví spotřebitelé mají zafixované staré levnější ceny, takže jsou prozatím před drahotou chráněni. Nové maloobchodní ceníky jsou však dvakrát až třikrát dražší než na začátku loňského roku. Politici proto nečekají, až burza zase zlevní, a zasahují.

Nabídka na míru

Přemýšlíte, jak ušetřit na energiích?

Jednou z možností je změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu za energie a my vám vytvoříme nabídku na míru.

Chci ušetřit na energiích změnou dodavatele

Cenové stropy pro energie

Energetická krize sužuje celou Evropskou unii, ale různé státy reagují odlišně. Kupříkladu Polsko snížilo daň z přidané hodnoty (DPH): na 5 % pro elektřinu a 0 % pro zemní plyn. Francie nabídla svým občanům regulované tarify, ve kterých zmrazila cenu zemního plynu a elektřinu meziročně zdražila maximálně o 4 %. Maďarsko garantuje nízký cenový strop do průměrné spotřeby, každá megawatthodina navíc přijde odběratele draze.

Česká vláda nesnižuje DPH, které nechává na 21 % (elektřina, plyn, uhlí), 15 % (dřevo, pelety) a 10 % (teplárenské teplo). Ale naši čelní představitelé oznámili, že pro celý rok 2023 zavedou cenové stropy: Domácnosti zaplatí maximálně 5 000 Kč/MWh + 130 Kč/měsíc za elektrickou energii, respektive 2 500 Kč/MWh a 130 Kč/měsíc za zemní plyn. Navíc uhradíte ještě distribuční poplatky a daně. A plnou tržní cenu doplatí tuzemským dodavatelům český stát, neboli daňový poplatník.

Úsporný tarif znamená slevu

Protiinflační reformy začaly ještě předtím, než byly vyhlášeny cenové stropy. Čeští zákonodárci od října zrušili povinný poplatek za obnovitelné zdroje, takže megawatthodina elektrické energie běžné české rodině zlevnila o 598,95 Kč. Zároveň zavedli příspěvek na elektřinu. Opět jde o slevu, které se neformálně říká úsporný tarif. Konkrétní částky vyčíslila vláda:

 • 3 500 Kč v distribučních sazbách D01d (pro nejúspornější byty), D02d (pro typickou tuzemskou domácnost) a D25d (pro spotřebitele, kteří ohřívají vodu v elektrickém bojleru)

 • 2 000 Kč v distribučních sazbách D26d, D35d, D45d, D56d a D57d (pro domácnosti, které elektřinou vytápějí)

Původně byly plánovány úsporné tarify také pro zemní plyn, teplo z tepláren a domovní elektrické nebo plynové kotelny. Tyto slevy však nakonec budou nahrazeny cenovými stropy.

Příklad

Domácnost nemá vlastní energetické zdroje (fotovoltaiku, solární kolektory, tepelné čerpadlo), takže plně závisí na centrálních distribučních soustavách. Od 1. října 2022 do 31. prosince 2023 spotřebuje 2 MWh elektrické energie v distribuční sazbě D02d. Zároveň využije 22 MWh zemního plynu, kterým vytápí, ohřívá vodu, vaří a peče. Za obě komodity by dříve zaplatila 50 000 Kč.

Kdyby nezasáhli politici, celková útrata stoupne na více než 130 000 Kč. Nově však zmizí fakturační poplatek za obnovitelné zdroje, takže odečtěme 1 197,90 Kč (598,95 Kč x 2 MWh). Úporný tarif smaže dalších 3 500 Kč. A díky cenovým stropům útrata nakonec vyjde na méně než 100 000 Kč. Celkové výdaje na elektřinu a plyn tedy nestoupnou o 160 % (o 80 000 Kč), ale o necelých 100 % (bezmála o 50 000 Kč).

Slevu v úsporném tarifu, stejně jako garance v podobě cenových stropů, dostanete automaticky, nemusíte o nic žádat. O poskytnuté dotace budou sníženy zálohy a celkové účty, které zaplatíte za elektřinu a plyn. Vláda může tyto subvence kdykoli zvednout, nebo snížit. Každopádně nám však nevykompenzuje celou inflaci, ale spíše nás motivuje, abychom šetřili.

„Úspory jsou významným prvkem naší obrany v energetické válce, kterou proti nám vede ruský diktátor Vladimir Putin," prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Opoziční politické strany ovšem nejsou spokojeny. Například Svoboda a přímá demokracie (SPD) navrhuje, aby Česká republika odstoupila od evropského systému emisních povolenek, prostřednictvím kterého fosilní spalovny financují dotační program Nová zelená úsporám.

Důchody jsou valorizovány

Starobní, vdovské a vdovecké, invalidní a sirotčí penze letos stouply třikrát. Důchody přitom rozdělujeme na základní (solidární) a procentní (zásluhovou) složku:

 • Základní složka vloni činila 3 550 Kč, od ledna stoupla na 3 900 Kč, takže dohromady vzrostla o 350 Kč.

 • Zbylá procentní složka stoupla od ledna o 1,3 % + 300 Kč, od června o dalších 8,2 % a od září vzroste ještě o 5,2 %.


Novou součástí starobního důchodu bude takzvané výchovné: 500 Kč/měsíc za každé vychované dítě. Nový příplatek dostane seniorka nebo senior, který o potomka pečoval převážně. Oprávněné seniorky získají výchovné automaticky, protože svoje rodičovské zásluhy dokládaly, už když žádaly o důchod. Pokud o dítě pečoval spíše tatínek nebo dědeček, který se o novou dávku přihlásí na České správě sociálního zabezpečení, bonusovou pětistovku dostane on.

Čím vyšší penzi pobíráte, tím štědřejší přídavek dostanete. „Průměrný samostatně vyplácený starobní důchod dosáhne 17 900 Kč, což oproti loňsku znamená nárůst o 2 500 Kč," upřesnil premiér Petr Fiala (ODS).

Opozice však upozorňuje na prudší inflaci. „Mnohé komodity meziročně zdražují rychleji: oleje o 66 %, mouka o 64 %, máslo o 61 %, pohonné hmoty o 44 %, tuhá paliva o 41 %, mléko o 40 %,” vypočítává bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Seniorka dává mince do peněženky

Stouplo životní minimum

Vláda letos dvakrát valorizovala také finanční částky, které vyjadřují nejnižší možný příjem občana. Solitéři mají stanoveno svoje individuální životní minimum: 4 620 Kč/měsíc. Jinak sčítáme životní minimum pro celou domácnost – všechny osoby, které společně žijí a hospodaří.

Osoba ve společné domácnostiKč/měsíc

Nejstarší osoba v celé domácnosti

4 250

Nezaopatřené dítě ve věku do 6 let

2 360

Nezaopatřené dítě ve věku nad 6 do 15 let

2 900

Nezaopatřené dítě ve věku nad 15 do 26 let

3 320

Jiná osoba ve věku nad 15 let

3 840

Na některé sociální dávky máte nárok, pokud průměrný čistý měsíční příjem vaší domácnosti nepřesahuje určitý násobek životního minima:

 • do 2,7násobku životního minima máte nárok na porodné, jakmile se vám narodí první nebo druhé dítě

 • do 3,4násobku životního minima získáte pravidelný přídavek na nezaopatřené dítě, například na studenta mladšího 26 let


Nepodceňto

Život rodin zdražuje. Kde šetřit?

Rostoucími náklady a hledáním úspor v rodinném rozpočtu jsme se zabývali v jedné z epizod podcastu Nepodceňto.

Příklad: Rodičovský pár vychovává pětileté dítě a nyní navíc přivítal novorozence. Celá domácnost má dlouhodobě čistý měsíční příjem 34 500 Kč, což znamená necelý 2,7násobek jejího životního minima = (4 250 Kč + 2 360 Kč + 2 360 Kč + 3 840 Kč) x 2,7. Takže má nárok na porodné (10 000 Kč) i na pravidelné dětské přídavky (2 260 Kč/měsíc).

Jednorázový příspěvek na dítě

Zranitelnou sociální skupinou jsou důchodci, ale i mladé rodiny. Naši zákonodárci proto schválili také nový jednorázový příspěvek na dítě, který činí 5 000 Kč. Na tuto dávku máte nárok, pokud splňujete následující podmínky:

 • máte trvalý pobyt na území České republiky

 • 1. srpna 2022 jste ještě nebyli plnoletí (neměli jste 18 let)

 • nežijete v ústavu, kde byste dostávali jídlo, ošacení apod.

 • vaši rodiče, jejich zákonní náhradníci nebo jejich partneři, se kterými žijete, vloni neměli vyšší hrubý příjem než 1 000 000 Kč


Jednorázový příspěvek ovšem nedostane samotná nezletilá ratolest, ale její zákonný zástupce. Pokud pobíráte pravidelný přídavek na dítě, nová dávka vám přijde automaticky. Jinak podejte elektronickou žádost přes internetovou aplikaci Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), případně vyplňte papírový formulář na obecním, městském nebo krajském úřadě.

„Výplatu jednorázového příspěvku na dítě jsme už spustili. První příjemci již mají peníze na svých účtech," konstatoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Reakce jsou všelijaké. „Kdybychom přispěli dětem ze svého, zatleskal bych. Ale jednorázový příspěvek bude financován z dluhu, který naši potomci budou splácet,” napsal další bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Výhodná elektřina

Zajímá vás, jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí dodavatelé?

Spočítejte si, jaké ceny vám aktuálně nabídnou dodavatelé elektřiny, v naší kalkulačce.

Chci ušetřit za elektřinu

Mimořádná okamžitá pomoc

Nejrychlejší sociální dávku dostanete, pokud čelíte akutnímu existenčnímu problému. Jakmile vás vytopí velká voda, porouchá se vám lednička nebo ztratíte peněženku poslouží vám takzvaná mimořádná okamžitá pomoc. Jde o jednorázovou sociální dávku, díky které insolventní smolaři dostávají druhou šanci, aby kvůli osudové ráně neskončili jako bezdomovci.

Příklad: Váš dodavatel elektrické energie zkrachuje, a proto vaše odběrné místo automaticky převezme dominantní energetická společnost (ČEZ, E.ON či PRE). Okamžitě budete přeřazení pod drahý nouzový ceník. Vaše měsíční záloha náhle stoupne na čtyřnásobek! Ihned uzavřete nějakou standardní levnější odběratelskou smlouvu, takže zkrotíte svoje pravidelné výdaje. A využijete jednorázovou sociální dávku, abyste zaplatili aktuální vysokánskou zálohu. Mimořádná okamžitá pomoc v tomto případě nemá žádný maximální nepřekročitelný strop.

Příspěvek na bydlení

Další sociální dávku obdržíte, pokud máte skromný domov, za nějž však dáváte více než 30 % (v Praze více než 35 %) svých čistých příjmů. Tentokrát jde o pravidelnou státní podporu, která se opakuje každý kalendářní měsíc. Započítáváme celou domácnost – všechny osoby, které spolu žijí ve stejném bytě nebo rodinném domě. Průměrujeme celkové čisté příjmy a výdaje za poslední kalendářní čtvrtletí. Vláda v říjnu zvýšila takzvané normativní náklady na bydlení, neboli nejvyšší uznatelné výlohy. Přitom zohledňuje také velikost domovské obce nebo ceny pevných paliv.

Maximální započitatelné výdaje v nájmu a podnájmu, v Kč/měsíc

Obyvatel v obciJedinecPárTrojiceVětší domácnost

do 9 999

11 246

13 510

14 771

17 111

10 000 - 49 999

11 429

13 761

15 099

18 106

50 000 - 99 999

12 435

15 137

16 899

20 277

100 000 - milion

12 771

15 597

17 500

21 002

Praha

14 621

18 129

20 812

24 995


Příklad: Tříčlenná rodina bydlí v pronajatém pražském bytě. Její čisté příjmy jsou 50 000 Kč/měsíc. Za nájem, elektřinu, teplárnu, vodné a stočné dává 20 000 Kč/měsíc, podle tabulky však uznáme pouze 18 312 Kč/měsíc. V hlavním městě spočítáme sociální dávku tak, že od reálných nebo maximálních započitatelných nákladů odečteme 35 % čistých příjmů. Příspěvek na bydlení = 18 312 Kč – (50 000 Kč x 0,35) = 812 Kč/měsíc.

Maximální započitatelné výdaje ve vlastním bytě, v Kč/měsíc

Osob v domácnosti123více

Srovnatelné náklady

2 240

3 065

4 008

4 834

Energie, odpad apod.

dle útraty

dle útraty

dle útraty

dle útraty

Pevná paliva

802

1 097

1 435

1 773

Celkem

8 732

10 932

13 561

16 368


Příklad: Dospělý venkovský pár bydlí ve vlastním domě. Momentálně nemá žádné příjmy, takže započítáme jeho životní minimum: 8 090 Kč/měsíc. Za elektřinu, plyn, svoz komunálního odpadu, vodné a stočné utrácí 7 000 Kč/měsíc, navíc přičteme „srovnatelné náklady” (něco jako nájemné, slouží na údržbu vlastního bydlení): 3 065 Kč. V mimopražských oblastech spočítáme sociální dávku tak, že od skutečných nebo nejvyšších uznatelných nákladů odečteme 30 % čistých příjmů (eventuálně životního minima). Příspěvek na bydlení = 10 065 Kč – (8 090 Kč x 0,3) = 7 638 Kč/měsíc.

Dávky na energie, státní podpora - Kalkulačka, papír s čísly a klička od topení

Přehled státní podpory v nouzi

Domácnosti utrácejí především za bydlení, ale zdražují také potraviny nebo pohonné hmoty. Proto existuje široké spektrum pojistných a nepojistných dávek, které pokrývají různé potřeby a vzájemně se doplňují.

 • Na pojistné dávky máte nárok, pokud jste předtím odváděli důchodové nebo nemocenské pojištění a splníte další podmínky. Například starobní důchod dostanete, jakmile odpracujete 35 roků a dosáhnete určitého věku. Většinu pojistných dávek vyřizuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ, okresní pobočky se jmenují OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ).

 • Na nepojistné dávky máte nárok, pokud jste v určité náročné životní situaci. Například nízkopříjmová domácnost dostane porodné na první a druhé miminko. Většinu nepojistných dávek vyřídíte na nejbližším Úřadu práce (ÚP).

Přehled státních dávek - kdo může žádat a kdeUvádíme typické příjemce.

Slevy a dávky na energie nestačí

Státní podpora v nouzi přijde vhod, ale není všespásná. Úředníci jsou zavaleni žádostmi, nemají čas ani sílu na nekonečné úsměvy a leckoho odmítnou. Časy jsou těžké a není jisté, jak dlouho České republice vydrží její štědrá sociální politika. Myslete na budoucnost, ucpěte trhliny ve svém rozpočtu a optimalizujte svoje výdaje: za elektřinu, plyn, mobilní služby, hypotéku či spotřebitelské půjčky. Výhodně pojistěte svoji domácnost nebo automobil. Rádi vám pomůžeme, abyste dostali, co potřebujete a přitom ušetřili. Jsme tady pro vás.

Neplaťte za energie víc, než je nutné

Srovnáme vám nabídky jednotlivých dodavatelů a vyřešíme za vás administrativu spojenou se změnou dodavatele.

Chci změnit dodavatele energií

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Technik kontroluje kotel
  Energie
  21. ledna 2023|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2021–2030: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Oblíbený dotační program, který podporuje instalaci fotovoltaiky, zateplení domů a jiné energetické úspory, vstoupil do další dekády. Nová zelená úsporám v letech 2021 až 2030 nabízí českým domácnostem minimálně 39 miliard Kč. Mladý žadatel musí nejdříve sám zaplatit celou investici a potom dostane část uznatelných nákladů od státu. Důchodci a chudší domácnosti mohou získat všechny potřebné peníze předem v doprovodném dotačním programu Nová zelená úsporám Light.

 • Instalace solárních panelů na rodinném domě
  Energie
  17. ledna 2023|Jana Březinová
  Jak na stavbu fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu?

  Možná i vás při pohledu na rostoucí účty za elektřinu napadlo, jestli by nebylo lepší vyrábět si elektřinu svépomocí. Takovou možnost nabízí domácí fotovoltaika. Jaké existují typy fotovoltaických elektráren a kolik energie vyrobí? Na kolik se vyšplhá počáteční investice? A je možné si instalovat fotovoltaiku svépomocí?

 • Zásuvky s eury
  Energie
  13. ledna 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Nizozemci mají nejlevnější elektřinu, Češi ušetří za benzín

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, ale narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto dramaticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavádějí nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Nízké cenové stropy stanovilo Maďarsko, které však trpí nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ale benzínu máme dostatek.

 • Muž v lustru vyměňuje LED žárovku
  Energie
  05. ledna 2023|Petr Pohůdka
  LED žárovka: Jak velké úspory v domácnosti vám může přinést?

  Ceny energií v posledních měsících vystoupaly do závratných výšin a domácnosti tak hledají způsoby, jak ušetřit. Potenciální úspory se neskrývají jen v rámci vytápění či ohřevu vody, ale také u osvětlení. Zkrotit účty vám pomohou například LED žárovky. Kolik s nimi ušetříte?

 • Graf s vývojem ceny elektřiny - v pozadí muž drží žárovku
  Energie
  29. prosince 2022|Petr Woff
  Co jsou spotové ceny elektřiny a plynu? Závisí na burze

  V energetice existují dva základní typy obchodních smluv. Buď přijmete pevný ceník, abyste předem věděli, kolik zaplatíte za svou spotřebu. Nebo přejdete na spotové ceny, které vznikají na velkoobchodním trhu a denně se mění. Obě varianty mají svoje klady a zápory. Česká vláda však zakazuje, aby dodavatelé s domácnostmi v roce 2023 uzavírali smlouvy založené na spotových cenách elektřiny a plynu.

 • Dráty vysokého napětí
  Energie
  19. prosince 2022|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) sedmkrát více než typická nizozemská rodina. Ovšem nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenala Česká republika.

 • Regulace teploty na elektrickém topení
  Energie
  16. prosince 2022|Jana Březinová
  Kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou?

  Vytápění elektřinou bývá označováno za největšího žrouta peněz. Ano, jednotková cena za kilowatthodinu elektřiny je skutečně vysoká, to však neznamená, že se jedná o nejdražší způsob vytápění. Zjistěte, kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou a co má na výši faktury vliv.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  Energie
  09. prosince 2022|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražuje také provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 2 do 7 Kč.

 • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
  Energie
  05. prosince 2022|Jana Březinová
  Výpočet: Jaká je aktuální cena za m3 plynu?

  Zemní plyn na velkoobchodních burzách zdražil, a proto dodavatelé navyšují své ceníky. Pokud jste si cenu plynu nezafixovali v minulých letech, budete pravděpodobně platit zastropovanou cenu, která činí 3,025 Kč/kWh s DPH. Jak si aktuální cenu plynu přepočítat na m3?

 • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
  Energie
  02. prosince 2022|Jana Březinová
  Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

  U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

 • Solární panely na střeše domu
  Energie
  20. listopadu 2022|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Balkónové solární panely
  Energie
  14. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  V době drahé elektřiny řada domácností hledá možnosti úspory. Velký boom proto zažívá domácí fotovoltaika. Solární panely si pořizují hlavně majitelé rodinných domů, ale minielektrárnu si můžete zřídit klidně na balkoně panelového bytu. Dává solární panel na balkoně skutečně smysl nebo jde spíše o vychytávku pro nadšence?

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  Energie
  08. listopadu 2022|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulovány zákonem. Jejích maximální povolená výše se odvíjí od vaší spotřeby a zvoleného ceníku. Dodavatel nemůže zdražit znenadání, změnu vám musí oznámit v určitém předstihu. Podle jasného vzorce probíhá také účtování záloh na energie, ale přesto nepodceňujte svoje smluvní podmínky. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy se vám vyplatí nedoplatek a přidáme další užitečné tipy.

 • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
  Energie
  25. října 2022|Jana Březinová
  Vyznáte se v energetických třídách spotřebičů?

  Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. V roce 2021 byla zavedena nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize či žárovky. U mnoha spotřebičů se však nadále používají původní energetické třídy od A+++ do G. Jak se v energetických třídách vyznat a najít nejúspornější spotřebič?

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  Energie
  24. října 2022|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na baterii, bojler nebo tepelné čerpadlo. Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 485 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu, a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Muž reguluje teplotu na radiátoru
  Energie
  19. října 2022|Jana Březinová
  Jak snížit náklady při vytápění bytu nebo domu plynem?

  Zemní plyn patří v České republice dlouhodobě k nejoblíbenějším způsobům vytápění. V současné době, kdy se ceny plynu šplhají až na pětinásobek, ale domácnosti hledají cesty, jak na plynu ušetřit. Zjistěte, jak snížit náklady na vytápění a zda dává smysl přemýšlet o jiné alternativě.

 • Je lepší plynový nebo elektrický kotel - Řídící deska kondenzačního kotle
  Energie
  13. října 2022|Petr Woff
  Je lepší plynový nebo elektrický kotel? Oba mají svoje plusy a mínusy

  Kondenzační plynový kotel dosahuje vysoké účinnosti a zemní plyn stále vychází levněji než elektřina, kterou čerpáte z centrální distribuční soustavy. Ale Česká republika není bohatá na fosilní paliva, zatímco elektrické energie máme dostatek. Snadno získáte i dotaci na fotovoltaiku, kterou napojíte na elektrokotel nebo jiné domácí elektrospotřebiče.

 • Energetická krize sužuje Evropu - Dráty vysokého napětí a v pozadí bankovky eura
  Energie
  11. října 2022|Petr Woff
  Energetická krize sužuje Evropu. Co podnikly jednotlivé státy a jaké mají výsledky?

  Současné velkoobchodní ceny elektrické energie a zemního plynu jsou likvidační pro domácnosti, ekonomiku i veřejné instituce. Energetická krize trápí celou Evropskou unii, která hledá společné východisko. Její členské státy mezitím testují svoje vlastní strategie. Stanovují cenové stropy, snižují daně nebo vyplácejí plošné sociální dávky. Nejlevnější energie mají Maďaři, nejvyšší zálohy platí Dánové a Nizozemci.

 • Žena ve svetru sedí na topení
  Energie
  04. října 2022|Jana Březinová
  Jak šetřit na vytápění

  Čeká nás nejdražší topná sezóna posledních let, která může některé domácnosti přivést až do finančních problémů. Proto se hodí vědět, jak snížit náklady na vytápění. Máme pro vás praktické tipy na levné topení, ať vytápíte elektřinou, plynem, dřevem nebo ústředním topením.

 • Plynový hořák s mincemi
  Energie
  29. září 2022|Petr Woff
  Jak se pohybuje cena plynu na burze? Záleží na nabídce, poptávce, ale i dalších faktorech

  Velkoobchodní trhy hledají vyvážený kurz, za který producenti prodají a překupníci koupí požadovanou komoditu. Pokud fungují potřebné plynovody, klíčoví exportéři jsou spolehliví a nabídka uspokojuje poptávku, cena plynu na burze stagnuje nebo zlevňuje. Ale jakmile dodávky klesnou, vyprázdní se podzemní plynové zásobníky a spotřebitelé potvrdí svoji závislost na nedostatkovém palivu, energie zdraží.

 • Stožáry elektrického vedení
  Energie
  15. září 2022|Petr Woff
  Česko zastropuje ceny elektřiny a plynu. Kteří dodavatelé prodávají energie levněji?

  Česká vláda stanovila maximální ceny, které budou platné na energetickém trhu v roce 2023. Megawatthodinu elektrické energie zastropuje na 5 000 Kč, stejné množství zemního plynu zastřeší částkou 2 500 Kč. Měsíční poplatek za odběrné místo toleruje do 130 Kč. Na výsledné faktuře najdete ještě distribuční poplatky a daně. Někteří dodavatelé se však drží hluboko pod oficiálními cenovými stropy.

 • Žena ve svetru u elektrického topení
  Energie
  30. srpna 2022|Petr Woff
  Jak dlouhodobě snížit náklady na vytápění a do čeho investovat?

  Teplo se stává nedostatkovou komoditou, ale díky moderním technologiím si polepšíte. Zateplete svoji domácnost a investujte i do rekuperace, abyste měli doma čerstvý vzduch a přitom ušetřili na větrání. Topte levně. Nejvýhodněji vychází teplovzdušné vytápění pevnými palivy, případně uhelný a peletový kotel. Vodu ohřeje solární systém či tepelné čerpadlo. Jakmile optimalizujete svoji spotřebu, využijete dotace a získáte vlastní energetické zdroje, laciné bude i podlahové vytápění.

 • Muž počítá účty za energie
  Energie
  24. srpna 2022|Petr Woff
  Energie budou dál zdražovat. Kam až vystoupají spotřebitelské ceny a kdy skončí surovinová krize?

  Připravte se na krušnou zimu. Energie na českém maloobchodním trhu nadále zdražují, momentálně stoupají na dvojnásobek až trojnásobek svojí loňské ceny. Ještě bouřlivějším vývojem procházejí velkoobchodní burzy, takže inflační vlna stále nedosáhla svého vrcholu. Surovinová a energetická krize možná skončí, jakmile Ruská federace zvýší dodávky zemního plynu do Evropské unie, nebo až budou zprovozněny alternativní plynovody a technologie.

 • Dodavatel plynu - kontrola bojleru
  Energie
  10. srpna 2022|Petr Woff
  Podle čeho vybírat dodavatele plynu? Začněte cenou, ale potom hledejte férovou stabilní firmu

  Čeští dodavatelé prodávají zemní plyn, který byl vytěžen v Rusku či na Moravě. Svým odběratelům účtují spotřebovanou energii, pravidelný paušál a další poplatky. Nejlevnější dodavatelé jsou třikrát lacinější, než jejich nejdražší konkurenti. Někteří vám uznají oprávněnou reklamaci a vrátí přeplatky, zatímco jiní nemají ani internetový zákaznický portál. Poradíme vám, podle čeho vybírat dodavatele zemního plynu.

 • Větrná elektrárna - větrníky na poli
  Energie
  03. srpna 2022|Jana Březinová
  Alternativní zdroje energie: Jaké to jsou?

  V posledních letech jsou alternativní zdroje energie na vzestupu, a to nejen kvůli šetrnosti k životnímu prostředí. Jsou obnovitelné a v podstatě nevyčerpatelné. Technologie na jejich zpracování zlevňují, navíc nabízí energetickou soběstačnost. Jaké alternativní zdroje energie se využívají v ČR a ve světě a jak si můžete energii vyrobit doma?

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.