Seniorka s vyúčtováním za energie

Dávky na energie: Přehled státní podpory v nouzi

23. 8. 2022
|
Délka: 15 min.

V Evropě propukla válka, kvůli které trpí nevinní lidé a zdražují komodity. Česká republika zůstává bezpečná, ale chudým domácnostem chybějí peníze na základní životní potřeby. Naši zákonodárci proto zavedli takzvaný úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na elektřinu a zemní plyn. Pokud se ocitnete v nouzi, požádejte o další státní podporu. Vláda zvýšila sociální dávky na energie, bydlení a ostatní nutné výdaje. Existuje řada státních příspěvků a přídavků, a proto přinášíme jejich přehled.

Poslední roky a měsíce jsou tvrdé. Nejdříve se rozšířila celosvětová virová epidemie, která narušila dodavatelské řetězce. Tehdejší česká vláda (ANO + ČSSD) následně zavedla nové dotační programy, aby zachránila firmy a občany před krizí. Zákonodárci také snížili daně, které jsou odváděny z mezd. Díky tomu stále máme nízkou nezaměstnanost. Ale výsledkem jsou také každoroční obří deficity státního rozpočtu, které urychlují inflaci.

Ruská federace mezitím omezila dodávky zemního plynu do Evropské unie a letos zahájila otevřenou válku proti Ukrajině. Bomby padají na ukrajinská města a vesnice, ale i na obilné sýpky a přístavy, ze kterých byla dříve ve velkých objemech exportována pšenice. Mnozí Češi posílají do napadaného státu humanitární pomoc nebo ubytovávají uprchlíky. Zároveň ovšem pociťujeme, že kvůli válečnému konfliktu stoupají ceny.

Zemní plyn zdražuje o 60 %

Všeobecnou nervozitu vyjadřují cenové křivky na velkoobchodním trhu. Evropská energetická burza (EEX) meziročně stoupla zhruba o 300 %. Megawatthodina (MWh) elektrické energie tam vyskočila nad 400 eur (9 800 Kč), stejné množství zemního plynu zdražilo na více než 200 eur (4 900 Kč). Někteří překupníci zkrachovali, zbylí koncoví dodavatelé zvedají ceny pro spotřebitele, aby pokryli svoje zvýšené náklady.

Český statistický úřad (ČSÚ) spočítal, o kolik meziročně zdražily energie pro průměrnou tuzemskou domácnost: elektřina o 34 %, zemní plyn o 60 %. Prozíraví spotřebitelé mají zafixované staré levnější ceny, takže jsou prozatím před drahotou chráněni. Nové maloobchodní ceníky jsou však dvakrát až třikrát dražší než na začátku loňského roku. A spotřebitelské ceny dále porostou, pokud nezlevní burza nebo nezasáhne stát.

Nabídka na míru

Přemýšlíte, jak ušetřit na energiích?

Jednou z možností je změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu za energie a my vám vytvoříme nabídku na míru.

Chci ušetřit na energiích změnou dodavatele

Češi nemají cenové stropy

Energetická krize sužuje celou Evropskou unii, ale různé státy reagují odlišně. Kupříkladu Polsko snížilo daň z přidané hodnoty (DPH): na 5 % pro elektřinu a 0 % pro zemní plyn. Francie nabídla svým občanům regulované tarify, ve kterých zmrazila cenu zemního plynu a elektřinu meziročně zdražila maximálně o 4 %. Slovensko přimělo svoje největší elektrárny, aby pro domácnosti prodávaly elektrickou energii za 61,2077 eur/MWh (1 500 Kč/MWh).

Česká vláda nesnižuje DPH, které nechává na 21 % (elektřina, plyn, uhlí), 15 % (dřevo, pelety) a 10 % (teplárenské teplo). Naši čelní představitelé nevyjednali ani žádné cenové stropy. Ale domluvili nové dodávky zemního plynu z Nizozemska a představili takzvaný „deštník proti drahotě”, který obsahuje různé sociální dávky a úlevy.

Úsporný tarif znamená slevu

Momentálně nevíme, nakolik energie zdraží v další topné sezóně. Ale vláda navrhla a zákonodárci schválili určité slevy. Od října bude spotřebitelům prominut povinný poplatek za obnovitelné zdroje, takže megawatthodina elektrické energie běžné české rodině zlevní o 598,95 Kč. Zároveň bude zaveden příspěvek na elektřinu, zemní plyn a teplo pro domácnosti. Opět jde o slevu, které se neformálně říká úsporný tarif. Konkrétní částky vyčíslila vláda:

 • 200 Kč na zemní plyn ve spotřebním pásmu, které nepřevyšuje 1,89 MWh/rok - vaření

 • 1 700 Kč na zemní plyn ve spotřebním pásmu, které přesahuje 1,89 MWh/rok, ale nepřevyšuje 7,56 MWh/rok - ohřev užitkové vody

 • 3 700 Kč na zemní plyn ve spotřebním pásmu, které přesahuje 7,56 MWh/rok, ale nepřevyšuje 15 MWh/rok - vytápění malého nebo zatepleného bytu

 • 3 900 Kč na elektřinu v nejnižší distribuční sazbě D01d - nejmenší spotřeba

 • 4 000 Kč na elektřinu v distribučních sazbách D26d, D35d, D45d, D56d a D57d - elektrické vytápění

 • 4 300 Kč na elektřinu v nejčastější distribuční sazbě D02d - lednička, pračka a další běžné spotřebiče

 • 4 500 Kč na teplo z dálkového teplovodu - z centrální městské nebo obecní teplárny

 • 5 000 Kč na elektřinu v distribuční sazbě D25d - elektrický bojler

 • 6 000 Kč na teplo z domovní plynové nebo elektrické kotelny - společné vytápění bytového domu

 • 6 200 Kč na zemní plyn ve spotřebním pásmu, které přesahuje 15 MWh/rok, ale nepřevyšuje 25 MWh/rok - vytápění rodinného domu

 • 7 800 Kč na zemní plyn ve spotřebním pásmu, které přesahuje 25 MWh/rok. ale nepřevyšuje 45 MWh/rok - vytápění nezatepleného nebo velkého domu


Příklad

Domácnost nemá vlastní energetické zdroje (fotovoltaiku, solární kolektory, tepelné čerpadlo), takže plně závisí na centrálních distribučních soustavách. Od 1. října 2022 do 31. prosince 2023 spotřebuje 2 MWh elektrické energie v distribuční sazbě D02d. Zároveň využije 25 MWh zemního plynu, kterým vytápí, ohřívá vodu, vaří a peče. Za obě komodity by dříve zaplatila 40 000 Kč.

Kdyby nyní nedostala slevu, celková útrata stoupne na 80 000 Kč. Nově však zmizí fakturační poplatek za obnovitelné zdroje, a díky tomu ušetří 1 197,90 Kč (598,95 Kč x 2 MWh). Stát v rámci úsporného tarifu zaplatí dalších 10 500 Kč, také o tuto částku klesnou zálohy a faktury. Celkové výdaje na elektřinu a plyn tedy nestoupnou na 80 000 Kč (o 40 000 Kč, o 100 %), ale na 68 302,10 Kč (o 28 302,10 Kč, o 71 %).

Na elektřinu a zemní plyn, které kupujete přímo od dodavatele, dostanete slevu automaticky. Na další příspěvek máte nárok, pokud bydlíte v paneláku nebo jiné bytovce, kde jste připojení na domovní kotelnu či centrální teplárnu. V takovém případě dohlédněte, aby vaše organizace (například společenství vlastníků bytových jednotek – SVJ) do 30. listopadu 2022 oznámila svému distributorovi, kolik má vytápěných bytů.

O poskytnutou slevu budou sníženy zálohy, které zaplatíte za elektřinu, plyn a teplo. Úsporný tarif startuje v říjnu 2022 a pravděpodobně skončí v prosinci 2023. Vláda může kdykoli zvednout, nebo snížit celkovou dotaci, kterou přispěje domácnostem na energie. Každopádně nám však nevykompenzuje celou inflaci, ale spíše nás motivuje, abychom šetřili.

„Úspory jsou významným prvkem naší obrany v energetické válce, kterou proti nám vede ruský diktátor Vladimir Putin," prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Opoziční politické strany ovšem nejsou spokojeny. Například Svoboda a přímá demokracie (SPD) navrhuje, aby Česká republika odstoupila od evropského systému emisních povolenek, prostřednictvím kterého fosilní spalovny financují dotační program Nová zelená úsporám.

Důchody jsou valorizovány

Starobní, vdovské a vdovecké, invalidní a sirotčí penze letos stoupají třikrát. První valorizace proběhla v lednu, druhá následovala v červnu a třetí byla naplánována na září. Důchody přitom rozdělujeme na základní (solidární) a procentní (zásluhovou) složku:

 • Základní složka vloni činila 3 550 Kč, od ledna stoupla na 3 900 Kč, takže dohromady vzrostla o 350 Kč.

 • Zbylá procentní složka stoupla od ledna o 1,3 % + 300 Kč, od června o dalších 8,2 % a od září vzroste ještě o 5,2 %.


Čím vyšší penzi pobíráte, tím štědřejší přídavek dostanete. „Průměrný samostatně vyplácený starobní důchod dosáhne 17 900 Kč, což oproti loňsku znamená nárůst o 2 500 Kč," upřesnil premiér Petr Fiala (ODS).

Opozice však upozorňuje na prudší inflaci. „Mnohé komodity meziročně zdražují rychleji: oleje o 66 %, mouka o 64 %, máslo o 61 %, pohonné hmoty o 44 %, tuhá paliva o 41 %, mléko o 40 %,” vypočítává bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Seniorka dává mince do peněženky

Stouplo životní minimum

Vláda letos dvakrát valorizovala také finanční částky, které vyjadřují nejnižší možný příjem občana. Solitéři mají stanoveno svoje individuální životní minimum: 4 620 Kč/měsíc. Jinak sčítáme životní minimum pro celou domácnost – všechny osoby, které společně žijí a hospodaří.

Osoba ve společné domácnostiKč/měsíc

Nejstarší osoba v celé domácnosti

4 250

Nezaopatřené dítě ve věku do 6 let

2 360

Nezaopatřené dítě ve věku nad 6 do 15 let

2 900

Nezaopatřené dítě ve věku nad 15 do 26 let

3 320

Jiná osoba ve věku nad 15 let

3 840

Na některé sociální dávky máte nárok, pokud průměrný čistý měsíční příjem vaší domácnosti nepřesahuje určitý násobek životního minima:

 • do 2,7násobku životního minima máte nárok na porodné, jakmile se vám narodí první nebo druhé dítě

 • do 3,4násobku životního minima získáte pravidelný přídavek na nezaopatřené dítě, například na studenta mladšího 26 let


Nepodceňto

Život rodin zdražuje. Kde šetřit?

Rostoucími náklady a hledáním úspor v rodinném rozpočtu jsme se zabývali v jedné z epizod podcastu Nepodceňto.

Příklad: Rodičovský pár vychovává pětileté dítě a nyní navíc přivítal novorozence. Celá domácnost má dlouhodobě čistý měsíční příjem 34 500 Kč, což znamená necelý 2,7násobek jejího životního minima = (4 250 Kč + 2 360 Kč + 2 360 Kč + 3 840 Kč) x 2,7. Takže má nárok na porodné (10 000 Kč) i na pravidelné dětské přídavky (2 260 Kč/měsíc).

Jednorázový příspěvek na dítě

Zranitelnou sociální skupinou jsou důchodci, ale i mladé rodiny. Naši zákonodárci proto schválili také nový jednorázový příspěvek na dítě, který činí 5 000 Kč. Na tuto dávku máte nárok, pokud splňujete následující podmínky:

 • máte trvalý pobyt na území České republiky

 • 1. srpna 2022 jste ještě nebyli plnoletí (neměli jste 18 let)

 • nežijete v ústavu, kde byste dostávali jídlo, ošacení apod.

 • vaši rodiče, jejich zákonní náhradníci nebo jejich partneři, se kterými žijete, vloni neměli vyšší hrubý příjem než 1 000 000 Kč


Jednorázový příspěvek ovšem nedostane samotná nezletilá ratolest, ale její zákonný zástupce. Pokud pobíráte pravidelný přídavek na dítě, nová dávka vám přijde automaticky. Jinak podejte elektronickou žádost přes internetovou aplikaci Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), případně vyplňte papírový formulář na obecním, městském nebo krajském úřadě.

„Výplatu jednorázového příspěvku na dítě jsme už spustili. První příjemci již mají peníze na svých účtech," konstatoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Reakce jsou všelijaké. „Kdybychom přispěli dětem ze svého, zatleskal bych. Ale jednorázový příspěvek bude financován z dluhu, který naši potomci budou splácet,” napsal další bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Výhodná elektřina

Zajímá vás, jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí dodavatelé?

Spočítejte si, jaké ceny vám aktuálně nabídnou dodavatelé elektřiny, v naší kalkulačce.

Chci ušetřit za elektřinu

Mimořádná okamžitá pomoc

Nejrychlejší sociální dávku dostanete, pokud čelíte akutnímu existenčnímu problému. Jakmile vás vytopí velká voda, porouchá se vám lednička nebo ztratíte peněženku poslouží vám takzvaná mimořádná okamžitá pomoc. Jde o jednorázovou sociální dávku, díky které insolventní smolaři dostávají druhou šanci, aby kvůli osudové ráně neskončili jako bezdomovci.

Příklad: Váš dodavatel elektrické energie zkrachuje, a proto vaše odběrné místo automaticky převezme dominantní energetická společnost (ČEZ, E.ON či PRE). Okamžitě budete přeřazení pod drahý nouzový ceník. Vaše měsíční záloha náhle stoupne na čtyřnásobek! Ihned uzavřete nějakou standardní levnější odběratelskou smlouvu, takže zkrotíte svoje pravidelné výdaje. A využijete jednorázovou sociální dávku, abyste zaplatili aktuální vysokánskou zálohu. Mimořádná okamžitá pomoc v tomto případě nemá žádný maximální nepřekročitelný strop.

Příspěvek na bydlení

Další sociální dávku obdržíte, pokud máte skromný domov, za nějž však dáváte více než 30 % (v Praze více než 35 %) svých čistých příjmů. Tentokrát jde o pravidelnou státní podporu, která se opakuje každý kalendářní měsíc. Započítáváme celou domácnost – všechny osoby, které spolu žijí ve stejném bytě nebo rodinném domě. Průměrujeme celkové čisté příjmy a výdaje za poslední kalendářní čtvrtletí. Vláda v roce 2022 zvýšila takzvané normativní náklady na bydlení, neboli nejvyšší uznatelné výlohy. Přitom zohledňuje také velikost domovské obce nebo ceny pevných paliv.

Maximální započitatelné výdaje v nájmu, v Kč/měsíc

Maximální započitatelné výdaje v nájmu u příspěvku na bydlení - tabulka
Příklad: Tříčlenná rodina bydlí v pronajatém pražském bytě. Její čisté příjmy jsou 50 000 Kč/měsíc. Za nájem, elektřinu, teplárnu, vodné a stočné dává 20 000 Kč/měsíc, podle tabulky však uznáme pouze 18 312 Kč/měsíc. V hlavním městě spočítáme sociální dávku tak, že od reálných nebo maximálních započitatelných nákladů odečteme 35 % čistých příjmů. Příspěvek na bydlení = 18 312 Kč – (50 000 Kč x 0,35) = 812 Kč/měsíc.

Maximální započitatelné výdaje ve vlastním bytě, v Kč/měsíc

Maximální započitatelné náklady ve vlastním bydlení u příspěvku na bydlení - tabulka
Příklad: Dospělý venkovský pár bydlí ve vlastním domě. Momentálně nemá žádné příjmy, takže započítáme jeho životní minimum: 8 090 Kč/měsíc. Za elektřinu, plyn, svoz komunálního odpadu, vodné a stočné utrácí 5 000 Kč/měsíc, navíc přičteme „srovnatelné náklady” (něco jako nájemné, slouží na údržbu vlastního bydlení): 3 065 Kč. V mimopražských oblastech spočítáme sociální dávku tak, že od skutečných nebo nejvyšších uznatelných nákladů odečteme 30 % čistých příjmů (eventuálně životního minima). Příspěvek na bydlení = 8 065 – (8 090 x 0,3) = 5 638 Kč/měsíc.

Dávky na energie, státní podpora - Kalkulačka, papír s čísly a klička od topení

Přehled státní podpory v nouzi

Domácnosti utrácejí především za bydlení, ale zdražují také potraviny nebo pohonné hmoty. Proto existuje široké spektrum pojistných a nepojistných dávek, které pokrývají různé potřeby a vzájemně se doplňují.

 • Na pojistné dávky máte nárok, pokud jste předtím odváděli důchodové nebo nemocenské pojištění a splníte další podmínky. Například starobní důchod dostanete, jakmile odpracujete 35 roků a dosáhnete určitého věku. Většinu pojistných dávek vyřizuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ, okresní pobočky se jmenují OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ).

 • Na nepojistné dávky máte nárok, pokud jste v určité náročné životní situaci. Například nízkopříjmová domácnost dostane porodné na první a druhé miminko. Většinu nepojistných dávek vyřídíte na nejbližším Úřadu práce (ÚP).

Přehled státních dávek - kdo může žádat a kdeUvádíme typické příjemce.

Slevy a dávky na energie nestačí

Státní podpora v nouzi přijde vhod, ale není všespásná. Úředníci jsou zavaleni žádostmi, nemají čas ani sílu na nekonečné úsměvy a leckoho odmítnou. Časy jsou těžké a není jisté, jak dlouho České republice vydrží její štědrá sociální politika. Myslete na budoucnost, ucpěte trhliny ve svém rozpočtu a optimalizujte svoje výdaje: za elektřinu, plyn, data, hypotéku či spotřebitelské půjčky. Výhodně pojistěte svoji domácnost nebo automobil. Rádi vám pomůžeme, abyste dostali, co potřebujete a přitom ušetřili. Jsme tady pro vás.

Ušetřete na energiích

Srovnáme vám nabídky jednotlivých dodavatelů a vyřešíme za vás administrativu spojenou se změnou dodavatele.

Chci změnit dodavatele energií

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Stožáry elektrického vedení
  Energie
  15. září 2022|Petr Woff
  Česko zastropuje ceny elektřiny a plynu. Dodavatelé si však účtují paušál

  Česká vláda oznámila, že omezí ceny na energetickém trhu. Kilowatthodinu elektrické energie zastropuje na 6 Kč, stejné množství zemního plynu udrží na 3 Kč. Dodavatelé vám však účtují ještě distribuční poplatky a většinou vybírají také speciální měsíční paušál, aby pokryli svoje provozní výdaje a zvýšili zisky. Celkové ceny tedy omezeny nejsou. Nadále záleží na ceníku, který podepíšete.

 • Žena ve svetru u elektrického topení
  Energie
  30. srpna 2022|Petr Woff
  Jak dlouhodobě snížit náklady na vytápění a do čeho investovat?

  Teplo se stává nedostatkovou komoditou, ale díky moderním technologiím si polepšíte. Zateplete svoji domácnost a investujte i do rekuperace, abyste měli doma čerstvý vzduch a přitom ušetřili na větrání. Topte levně. Nejvýhodněji vychází teplovzdušné vytápění pevnými palivy, případně uhelný a peletový kotel. Vodu ohřeje solární systém či tepelné čerpadlo. Jakmile optimalizujete svoji spotřebu, využijete dotace a získáte vlastní energetické zdroje, laciné bude i podlahové vytápění.

 • Muž počítá účty za energie
  Energie
  24. srpna 2022|Petr Woff
  Energie budou dál zdražovat. Kam až vystoupají spotřebitelské ceny a kdy skončí surovinová krize?

  Připravte se na krušnou zimu. Energie na českém maloobchodním trhu nadále zdražují, momentálně stoupají na dvojnásobek až trojnásobek svojí loňské ceny. Ještě bouřlivějším vývojem procházejí velkoobchodní burzy, takže inflační vlna stále nedosáhla svého vrcholu. Surovinová a energetická krize možná skončí, jakmile Ruská federace zvýší dodávky zemního plynu do Evropské unie, nebo až budou zprovozněny alternativní plynovody a technologie.

 • Dodavatel plynu - kontrola bojleru
  Energie
  10. srpna 2022|Petr Woff
  Podle čeho vybírat dodavatele plynu? Začněte cenou, ale potom hledejte férovou stabilní firmu

  Čeští dodavatelé prodávají zemní plyn, který byl vytěžen v Rusku či na Moravě. Svým odběratelům účtují spotřebovanou energii, pravidelný paušál a další poplatky. Nejlevnější dodavatelé jsou třikrát lacinější, než jejich nejdražší konkurenti. Někteří vám uznají oprávněnou reklamaci a vrátí přeplatky, zatímco jiní nemají ani internetový zákaznický portál. Poradíme vám, podle čeho vybírat dodavatele zemního plynu.

 • Větrná elektrárna - větrníky na poli
  Energie
  03. srpna 2022|Jana Březinová
  Alternativní zdroje energie: Jaké to jsou?

  V posledních letech jsou alternativní zdroje energie na vzestupu, a to nejen kvůli šetrnosti k životnímu prostředí. Jsou obnovitelné a v podstatě nevyčerpatelné. Technologie na jejich zpracování zlevňují, navíc nabízí energetickou soběstačnost. Jaké alternativní zdroje energie se využívají v ČR a ve světě a jak si můžete energii vyrobit doma?

 • kotel na dřevo
  Energie
  25. července 2022|Petr Woff
  Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie

  Domácnosti dostávají více času, aby vyměnily svoje zastaralé kotle a vyhnuly se pokutám. Ale raději neotálejte. Výrobci, dodavatelé a instalatéři moderních vytápěcích systémů mají omezené kapacity. Pokud chcete tepelné čerpadlo nebo peletový automat, o kotlíkové dotace požádejte ještě v roce 2022. Středněpříjmové domácnosti získají až polovinu investičních nákladů, chudé rodiny dostanou ještě více.

 • Žena s ledovým pitím a větrákem
  Energie
  20. července 2022|Jana Březinová
  Jak ochladit byt bez klimatizace a přežít letní horka

  Nemáte doma klimatizaci, a tak je ve vašem bytě během tropických letních dnů k nevydržení? Je vám horko, potíte se a nemůžete spát? Klimatizace není jediným řešením, jak si doma vytvořit příjemný chládek. Přečtěte si triky, jak na horko v bytě vyzrát.

 • účtování záloh
  Energie
  16. července 2022|Petr Woff
  Účtování záloh na energie: Vyhněte se vysokým přeplatkům i nedoplatkům

  Pravidelné měsíční zálohy za elektřinu nebo zemní plyn si nastavte tak, aby se jejich součet rovnal pravděpodobné celkové ceně. Pokud zaplatíte méně, dodavatel vám v souhrnné faktuře vyúčtuje nedoplatek. V opačném případě vznikne přeplatek, který ovšem kvůli inflaci ztrácí kupní sílu. Přepočítejme vaše dílčí a celoroční výdaje dříve, než proběhne další účtování záloh na energie.

 • distributor plynu
  Energie
  08. července 2022|Jana Březinová
  Kolik je na našem území distributorů plynu?

  Distributor plynu se stará o přepravu a distribuci plynu až do odběrných míst. V České republice působí tři hlavní distributoři zemního plynu. Za jejich služby platíte v rámci vyúčtování plynu.

 • usporny-tarif-domacnost
  Energie
  02. července 2022|Petr Woff
  Jak funguje úsporný tarif pro domácnosti? Odpovídáme na vaše otázky

  Drahé energie se staly existenčním celoevropským problémem. Česká republika proto zruší povinný fakturační poplatek za obnovitelné zdroje a zavede úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na elektřinu a zemní plyn pro domácnosti. Přesná individuální dotace záleží na vaší spotřebě. Sleva však pravděpodobně bude nižší, než meziroční zdražení na energetickém trhu.

 • Elektroměr
  Energie
  30. června 2022|Petr Woff
  Jak funguje elektroměr? Přecházíme na „chytré” technologie

  Spotřeba elektrické energie se měří přístrojem, který najdete před svým bytem nebo domem. V elektroměrové skříni máte nainstalované buďto staré pohyblivé počítadlo, nebo moderní digitální počítač. Česká republika postupně přechází na chytré technologie, které odběrateli a místnímu distributorovi samy nahlašují naměřenou spotřebu. Věnujte nám chvilku svého času a pochopíte, jak funguje elektroměr.

 • cena-elektrikare
  Energie
  17. června 2022|Jana Březinová
  Návštěva elektrikáře: Jak najít schopného řemeslníka a kolik jeho práce stojí?

  Vyhořelá zásuvka nebo nefunkční světlo? V domácnosti je elektrikář potřebný každou chvíli. Najít schopného elektrikáře ale není vždy snadné a jeho návštěva se může prodražit.

 • chytre-mesto
  Energie
  15. června 2022|Jana Březinová
  Chytré město: Co to je?

  Vyšší počet obyvatel ve městech a jejich rostoucí nároky na prostor, dopravu a energie vyžadují změny ve fungování měst. S udržitelným rozvojem pomáhá koncept tzv. smart cities. Co jsou chytrá města a kde v České republice je najdete?

 • Cena energií - elektroměr s penězi
  Energie
  09. června 2022|Petr Woff
  Cena energie 2022: Chystá se úsporný tarif pro domácnosti

  Nadějné předpovědi se nenaplnily, inflace letos nadále zrychluje. Nejnovější tarify elektrické energie a zemního plynu jsou zhruba ctyřikrát dražší než před rokem. A dokud Rusko neukončí svoji agresivní politiku, nebo nenajdeme levnější náhradu za jeho paliva, ceny pravděpodobně neklesnou. Česká vláda proto plánuje „úsporný tarif”, aby ulevila našim rozpočtům. Analyzujeme, jaká bude finální cena energie 2022.

 • Dům se solárními střešními taškami
  Energie
  01. června 2022|Jana Březinová
  Solární panely jako střešní krytina: Kolik stojí solární tašky?

  Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.

 • Mladý pár vybírá pračku
  Energie
  27. května 2022|Jana Březinová
  Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

  Rostoucí cena elektřiny teď přidělává vrásky nejspíš všem domácnostem, a proto se hodí vědět, jak na účtech za elektřinu ušetřit. Najděte doma ty největší energetické žrouty a omezte jejich spotřebu, případně je vyměňte za úspornější přístroje. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

 • Solární panely na střeše domu
  Energie
  22. května 2022|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Dodavatelé a bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od společností ČEZ, innogy, Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB a dalších.

 • Propan-butanová lahev
  Energie
  14. května 2022|Jana Březinová
  Propan-butan a jeho využití

  Propan-butan nejspíš znáte z kempingových vařičů, plynových grilů nebo jako palivo pro automobily ve formě LPG. Najde ale využití také při vytápění domácností v případě, že nemáte přípojku na zemní plyn. Propan-butan se využívá rovněž v průmyslu a zemědělství.

 • Elektrické vedení a kalkulačka
  Energie
  06. května 2022|Petr Woff
  Jak řešit nedoplatky za elektřinu nebo plyn?

  Energie z centrální distribuční soustavy zdražuje, a proto adekvátně zvyšte zálohové platby, které posíláte svému dodavateli. Pokud jejich součet nedosáhne celkové fakturované ceny, vznikne vám nedoplatek. Někteří dodavatelé vám dovolí, abyste splátky rozložili do několika měsíců. Jiní vás odkážou na státní sociální dávky nebo na komerční půjčky. Podívejme se, jak řešit nedoplatek za elektřinu nebo zemní plyn.

 • vyuctovani-energii-manzele
  Energie
  01. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyznat ve vyúčtování za energie?

  Každoroční vyúčtování bývá příjemným překvapením v případě přeplatku, ale může se změnit také ve zděšení, když se na faktuře vyjímá nedoplatek v řádech tisíců korun. Vyznáte se ve vyúčtování energií, abyste mohli ověřit, že dodavatel vše spočítal správně?

 • Nastavení elektroměru
  Energie
  Na tohle se zaměřte při výběru dodavatele energií

  Už dávno neplatí, že energie musíte povinně odebírat od jednoho dodavatele. Díky uvolnění trhu na začátku nového tisíciletí si české domácnosti mohou vybírat. Na trhu s energiemi působí hned několik desítek dodavatelů energií. Jak poznat nejlepšího z nich?

 • Technik elektroměr
  Energie
  13. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak požádat o připojení elektřiny

  Potřebujete zřídit novou elektrickou přípojku? Pak vás čeká trochu papírování, domluvení práce elektrikáře i revizního technika – s naším návodem to ale hravě zvládnete. Zjistěte, jak požádat o připojení elektřiny, kolik přípojka stojí a jak dlouho trvá připojení elektřiny.

 • Elektrárna na poli
  Energie
  01. dubna 2022|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Nizozemci mají zápornou daň

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká především na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky, daně a podobné přirážky. Proto průměrná německá domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) třikrát více, než typická maďarská rodina. Výpočet ovlivňuje také samotný spotřebitel, jak dokazuje kalkulačka.

 • pan-pocita-vydaje
  Energie
  15. března 2022|Petr Woff
  Kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu?

  Českou republiku protínají energetické sítě, které mají kapacitu pro další odběratele. Cena nové elektrické přípojky závisí na předpokládané maximální spotřebě, náklady na venkovní plynové potrubí spočítáte podle jeho délky. Také na vnitřní domovní instalaci najměte odborníky a investujte do kvalitních materiálů. Našli jsme firmy, které transparentně uvádějí, kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu.

 • papíry počítaní energie
  Energie
  12. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Krach energetické společnosti. Na co se připravit?

  V posledních měsících ukončilo činnost několik dodavatelů energií, mimo jiné i největší alternativní dodavatel Bohemia Energy. Krach této firmy se dotknul téměř milionu zákazníků v Česku. Co když skončí i váš dodavatel energií? Máme pro vás průvodce, jak postupovat při krachu energetické společnosti.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).