V Evropě propukla válka, kvůli které trpí nevinní lidé a zdražují komodity. Česká republika zůstává bezpečná, ale čelí vysoké inflaci. Naši zákonodárci proto zavedli takzvaný úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na energie. Vyhlásili také cenové stropy pro elektřinu a zemní plyn. Pokud se ocitnete v nouzi, požádejte o další státní podporu. Vláda zvýšila sociální dávky na energie, bydlení a ostatní nutné výdaje. Existuje řada státních příspěvků a přídavků, a proto přinášíme jejich přehled.
Poslední roky a měsíce jsou tvrdé. Nejdříve se rozšířila celosvětová virová epidemie, která narušila dodavatelské řetězce. Tehdejší česká vláda (ANO + ČSSD) následně zavedla nové dotační programy, aby zachránila firmy a občany před krizí. Zákonodárci také snížili daně, které jsou odváděny z mezd. Díky tomu stále máme nízkou nezaměstnanost. Ale výsledkem jsou také každoroční obří deficity státního rozpočtu, které urychlují inflaci.
Ruská federace mezitím omezila dodávky zemního plynu do Evropské unie a letos zahájila otevřenou válku proti Ukrajině. Bomby padají na ukrajinská města a vesnice, ale i na obilné sýpky a přístavy, ze kterých byla dříve ve velkých objemech exportována pšenice. Mnozí Češi posílají do napadaného státu humanitární pomoc nebo ubytovávají uprchlíky. Zároveň ovšem pociťujeme, že kvůli válečnému konfliktu stoupají ceny.
Všeobecnou nervozitu vyjadřují cenové křivky na velkoobchodním trhu. Evropská energetická burza (EEX) meziročně stoupla zhruba o 300 %. Megawatthodina (MWh) elektrické energie tam vyskočila nad 400 eur (9 800 Kč), stejné množství zemního plynu zdražilo na více než 200 eur (4 900 Kč). Někteří překupníci zkrachovali, zbylí koncoví dodavatelé zvedají ceny pro spotřebitele, aby pokryli svoje zvýšené náklady.
Český statistický úřad (ČSÚ) spočítal, o kolik meziročně zdražily energie pro průměrnou tuzemskou domácnost: elektřina o 35 %, zemní plyn o 61 %. Prozíraví spotřebitelé mají zafixované staré levnější ceny, takže jsou prozatím před drahotou chráněni. Nové maloobchodní ceníky jsou však dvakrát až třikrát dražší než na začátku loňského roku. Politici proto nečekají, až burza zase zlevní, a zasahují.
Jednou z možností je změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu za energie a my vám vytvoříme nabídku na míru.
Energetická krize sužuje celou Evropskou unii, ale různé státy reagují odlišně. Kupříkladu Polsko snížilo daň z přidané hodnoty (DPH): na 5 % pro elektřinu a 0 % pro zemní plyn. Francie nabídla svým občanům regulované tarify, ve kterých zmrazila cenu zemního plynu a elektřinu meziročně zdražila maximálně o 4 %. Maďarsko garantuje nízký cenový strop do průměrné spotřeby, každá megawatthodina navíc přijde odběratele draze.
Česká vláda nesnižuje DPH, které nechává na 21 % (elektřina, plyn, uhlí), 15 % (dřevo, pelety) a 10 % (teplárenské teplo). Ale naši čelní představitelé oznámili, že pro celý rok 2023 zavedou cenové stropy: Domácnosti zaplatí maximálně 5 000 Kč/MWh + 130 Kč/měsíc za elektrickou energii, respektive 2 500 Kč/MWh a 130 Kč/měsíc za zemní plyn. Navíc uhradíte ještě distribuční poplatky a daně. A plnou tržní cenu doplatí tuzemským dodavatelům český stát, neboli daňový poplatník.
Protiinflační reformy začaly ještě předtím, než byly vyhlášeny cenové stropy. Čeští zákonodárci od října zrušili povinný poplatek za obnovitelné zdroje, takže megawatthodina elektrické energie běžné české rodině zlevnila o 598,95 Kč. Zároveň zavedli příspěvek na elektřinu. Opět jde o slevu, které se neformálně říká úsporný tarif. Konkrétní částky vyčíslila vláda:
3 500 Kč v distribučních sazbách D01d (pro nejúspornější byty), D02d (pro typickou tuzemskou domácnost) a D25d (pro spotřebitele, kteří ohřívají vodu v elektrickém bojleru)
2 000 Kč v distribučních sazbách D26d, D35d, D45d, D56d a D57d (pro domácnosti, které elektřinou vytápějí)
Původně byly plánovány úsporné tarify také pro zemní plyn, teplo z tepláren a domovní elektrické nebo plynové kotelny. Tyto slevy však nakonec budou nahrazeny cenovými stropy.
Domácnost nemá vlastní energetické zdroje (fotovoltaiku, solární kolektory, tepelné čerpadlo), takže plně závisí na centrálních distribučních soustavách. Od 1. října 2022 do 31. prosince 2023 spotřebuje 2 MWh elektrické energie v distribuční sazbě D02d. Zároveň využije 22 MWh zemního plynu, kterým vytápí, ohřívá vodu, vaří a peče. Za obě komodity by dříve zaplatila 50 000 Kč.
Kdyby nezasáhli politici, celková útrata stoupne na více než 130 000 Kč. Nově však zmizí fakturační poplatek za obnovitelné zdroje, takže odečtěme 1 197,90 Kč (598,95 Kč x 2 MWh). Úporný tarif smaže dalších 3 500 Kč. A díky cenovým stropům útrata nakonec vyjde na méně než 100 000 Kč. Celkové výdaje na elektřinu a plyn tedy nestoupnou o 160 % (o 80 000 Kč), ale o necelých 100 % (bezmála o 50 000 Kč).
Slevu v úsporném tarifu, stejně jako garance v podobě cenových stropů, dostanete automaticky, nemusíte o nic žádat. O poskytnuté dotace budou sníženy zálohy a celkové účty, které zaplatíte za elektřinu a plyn. Vláda může tyto subvence kdykoli zvednout, nebo snížit. Každopádně nám však nevykompenzuje celou inflaci, ale spíše nás motivuje, abychom šetřili.
„Úspory jsou významným prvkem naší obrany v energetické válce, kterou proti nám vede ruský diktátor Vladimir Putin," prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Opoziční politické strany ovšem nejsou spokojeny. Například Svoboda a přímá demokracie (SPD) navrhuje, aby Česká republika odstoupila od evropského systému emisních povolenek, prostřednictvím kterého fosilní spalovny financují dotační program Nová zelená úsporám.
Starobní, vdovské a vdovecké, invalidní a sirotčí penze letos stouply třikrát. Důchody přitom rozdělujeme na základní (solidární) a procentní (zásluhovou) složku:
Základní složka vloni činila 3 550 Kč, od ledna stoupla na 3 900 Kč, takže dohromady vzrostla o 350 Kč.
Zbylá procentní složka stoupla od ledna o 1,3 % + 300 Kč, od června o dalších 8,2 % a od září vzroste ještě o 5,2 %.
Novou součástí starobního důchodu bude takzvané výchovné: 500 Kč/měsíc za každé vychované dítě. Nový příplatek dostane seniorka nebo senior, který o potomka pečoval převážně. Oprávněné seniorky získají výchovné automaticky, protože svoje rodičovské zásluhy dokládaly, už když žádaly o důchod. Pokud o dítě pečoval spíše tatínek nebo dědeček, který se o novou dávku přihlásí na České správě sociálního zabezpečení, bonusovou pětistovku dostane on.
Čím vyšší penzi pobíráte, tím štědřejší přídavek dostanete. „Průměrný samostatně vyplácený starobní důchod dosáhne 17 900 Kč, což oproti loňsku znamená nárůst o 2 500 Kč," upřesnil premiér Petr Fiala (ODS).
Opozice však upozorňuje na prudší inflaci. „Mnohé komodity meziročně zdražují rychleji: oleje o 66 %, mouka o 64 %, máslo o 61 %, pohonné hmoty o 44 %, tuhá paliva o 41 %, mléko o 40 %,” vypočítává bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO).
Vláda letos dvakrát valorizovala také finanční částky, které vyjadřují nejnižší možný příjem občana. Solitéři mají stanoveno svoje individuální životní minimum: 4 620 Kč/měsíc. Jinak sčítáme životní minimum pro celou domácnost – všechny osoby, které společně žijí a hospodaří.
Osoba ve společné domácnosti | Kč/měsíc |
---|---|
Nejstarší osoba v celé domácnosti | 4 250 |
Nezaopatřené dítě ve věku do 6 let | 2 360 |
Nezaopatřené dítě ve věku nad 6 do 15 let | 2 900 |
Nezaopatřené dítě ve věku nad 15 do 26 let | 3 320 |
Jiná osoba ve věku nad 15 let | 3 840 |
Na některé sociální dávky máte nárok, pokud průměrný čistý měsíční příjem vaší domácnosti nepřesahuje určitý násobek životního minima:
do 2,7násobku životního minima máte nárok na porodné, jakmile se vám narodí první nebo druhé dítě
do 3,4násobku životního minima získáte pravidelný přídavek na nezaopatřené dítě, například na studenta mladšího 26 let
Rostoucími náklady a hledáním úspor v rodinném rozpočtu jsme se zabývali v jedné z epizod podcastu Nepodceňto.
Příklad: Rodičovský pár vychovává pětileté dítě a nyní navíc přivítal novorozence. Celá domácnost má dlouhodobě čistý měsíční příjem 34 500 Kč, což znamená necelý 2,7násobek jejího životního minima = (4 250 Kč + 2 360 Kč + 2 360 Kč + 3 840 Kč) x 2,7. Takže má nárok na porodné (10 000 Kč) i na pravidelné dětské přídavky (2 260 Kč/měsíc).
Zranitelnou sociální skupinou jsou důchodci, ale i mladé rodiny. Naši zákonodárci proto schválili také nový jednorázový příspěvek na dítě, který činí 5 000 Kč. Na tuto dávku máte nárok, pokud splňujete následující podmínky:
máte trvalý pobyt na území České republiky
1. srpna 2022 jste ještě nebyli plnoletí (neměli jste 18 let)
nežijete v ústavu, kde byste dostávali jídlo, ošacení apod.
vaši rodiče, jejich zákonní náhradníci nebo jejich partneři, se kterými žijete, vloni neměli vyšší hrubý příjem než 1 000 000 Kč
Jednorázový příspěvek ovšem nedostane samotná nezletilá ratolest, ale její zákonný zástupce. Pokud pobíráte pravidelný přídavek na dítě, nová dávka vám přijde automaticky. Jinak podejte elektronickou žádost přes internetovou aplikaci Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), případně vyplňte papírový formulář na obecním, městském nebo krajském úřadě.
„Výplatu jednorázového příspěvku na dítě jsme už spustili. První příjemci již mají peníze na svých účtech," konstatoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Reakce jsou všelijaké. „Kdybychom přispěli dětem ze svého, zatleskal bych. Ale jednorázový příspěvek bude financován z dluhu, který naši potomci budou splácet,” napsal další bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Spočítejte si, jaké ceny vám aktuálně nabídnou dodavatelé elektřiny, v naší kalkulačce.
Nejrychlejší sociální dávku dostanete, pokud čelíte akutnímu existenčnímu problému. Jakmile vás vytopí velká voda, porouchá se vám lednička nebo ztratíte peněženku poslouží vám takzvaná mimořádná okamžitá pomoc. Jde o jednorázovou sociální dávku, díky které insolventní smolaři dostávají druhou šanci, aby kvůli osudové ráně neskončili jako bezdomovci.
Příklad: Váš dodavatel elektrické energie zkrachuje, a proto vaše odběrné místo automaticky převezme dominantní energetická společnost (ČEZ, E.ON či PRE). Okamžitě budete přeřazení pod drahý nouzový ceník. Vaše měsíční záloha náhle stoupne na čtyřnásobek! Ihned uzavřete nějakou standardní levnější odběratelskou smlouvu, takže zkrotíte svoje pravidelné výdaje. A využijete jednorázovou sociální dávku, abyste zaplatili aktuální vysokánskou zálohu. Mimořádná okamžitá pomoc v tomto případě nemá žádný maximální nepřekročitelný strop.
Další sociální dávku obdržíte, pokud máte skromný domov, za nějž však dáváte více než 30 % (v Praze více než 35 %) svých čistých příjmů. Tentokrát jde o pravidelnou státní podporu, která se opakuje každý kalendářní měsíc. Započítáváme celou domácnost – všechny osoby, které spolu žijí ve stejném bytě nebo rodinném domě. Průměrujeme celkové čisté příjmy a výdaje za poslední kalendářní čtvrtletí. Vláda v říjnu zvýšila takzvané normativní náklady na bydlení, neboli nejvyšší uznatelné výlohy. Přitom zohledňuje také velikost domovské obce nebo ceny pevných paliv.
Obyvatel v obci | Jedinec | Pár | Trojice | Větší domácnost |
---|---|---|---|---|
do 9 999 | 11 246 | 13 510 | 14 771 | 17 111 |
10 000 - 49 999 | 11 429 | 13 761 | 15 099 | 18 106 |
50 000 - 99 999 | 12 435 | 15 137 | 16 899 | 20 277 |
100 000 - milion | 12 771 | 15 597 | 17 500 | 21 002 |
Praha | 14 621 | 18 129 | 20 812 | 24 995 |
Příklad: Tříčlenná rodina bydlí v pronajatém pražském bytě. Její čisté příjmy jsou 50 000 Kč/měsíc. Za nájem, elektřinu, teplárnu, vodné a stočné dává 20 000 Kč/měsíc, podle tabulky však uznáme pouze 18 312 Kč/měsíc. V hlavním městě spočítáme sociální dávku tak, že od reálných nebo maximálních započitatelných nákladů odečteme 35 % čistých příjmů. Příspěvek na bydlení = 18 312 Kč – (50 000 Kč x 0,35) = 812 Kč/měsíc.
Osob v domácnosti | 1 | 2 | 3 | více |
---|---|---|---|---|
Srovnatelné náklady | 2 240 | 3 065 | 4 008 | 4 834 |
Energie, odpad apod. | dle útraty | dle útraty | dle útraty | dle útraty |
Pevná paliva | 802 | 1 097 | 1 435 | 1 773 |
Celkem | 8 732 | 10 932 | 13 561 | 16 368 |
Příklad: Dospělý venkovský pár bydlí ve vlastním domě. Momentálně nemá žádné příjmy, takže započítáme jeho životní minimum: 8 090 Kč/měsíc. Za elektřinu, plyn, svoz komunálního odpadu, vodné a stočné utrácí 7 000 Kč/měsíc, navíc přičteme „srovnatelné náklady” (něco jako nájemné, slouží na údržbu vlastního bydlení): 3 065 Kč. V mimopražských oblastech spočítáme sociální dávku tak, že od skutečných nebo nejvyšších uznatelných nákladů odečteme 30 % čistých příjmů (eventuálně životního minima). Příspěvek na bydlení = 10 065 Kč – (8 090 Kč x 0,3) = 7 638 Kč/měsíc.
Domácnosti utrácejí především za bydlení, ale zdražují také potraviny nebo pohonné hmoty. Proto existuje široké spektrum pojistných a nepojistných dávek, které pokrývají různé potřeby a vzájemně se doplňují.
Na pojistné dávky máte nárok, pokud jste předtím odváděli důchodové nebo nemocenské pojištění a splníte další podmínky. Například starobní důchod dostanete, jakmile odpracujete 35 roků a dosáhnete určitého věku. Většinu pojistných dávek vyřizuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ, okresní pobočky se jmenují OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ).
Na nepojistné dávky máte nárok, pokud jste v určité náročné životní situaci. Například nízkopříjmová domácnost dostane porodné na první a druhé miminko. Většinu nepojistných dávek vyřídíte na nejbližším Úřadu práce (ÚP).
Uvádíme typické příjemce.
Státní podpora v nouzi přijde vhod, ale není všespásná. Úředníci jsou zavaleni žádostmi, nemají čas ani sílu na nekonečné úsměvy a leckoho odmítnou. Časy jsou těžké a není jisté, jak dlouho České republice vydrží její štědrá sociální politika. Myslete na budoucnost, ucpěte trhliny ve svém rozpočtu a optimalizujte svoje výdaje: za elektřinu, plyn, mobilní služby, hypotéku či spotřebitelské půjčky. Výhodně pojistěte svoji domácnost nebo automobil. Rádi vám pomůžeme, abyste dostali, co potřebujete a přitom ušetřili. Jsme tady pro vás.
Srovnáme vám nabídky jednotlivých dodavatelů a vyřešíme za vás administrativu spojenou se změnou dodavatele.
O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.