Solární panely na střeše domu

Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

23. 5. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od Komerční banky, ČSOB, Raiffeisenbank, Monety a dalších společností.

Zasněžené zimní dny se v našem mírném podnebném pásmu stávají vzácností, ale české domácnosti nadále potřebuji vytápění, aby přečkaly topnou sezónu v klidu a pohodě. Nejjednodušším řešením jsou laciné elektrické přímotopy zapojené do centrální distribuční sítě. Jenomže velké uhelné, jaderné a plynové elektrárny neprodávají svoji energii levně, v posledních letech naopak prudce zdražily. Většina českých domácností používá přímo zemní plyn, jehož cena stoupla ještě výrazněji.

Porovnejme různé technologie a potenciální náklady. Běžná česká domácnost letos spotřebuje zhruba 15 megawatthodin (MWh) tepelné energie, když vytápí a ohřívá vodu. Pokud používá jednoduché elektrické spotřebiče (přímotopy, bojler), ve zvýhodněné distribuční sazbě D57d utratí přibližně 79 000 až 103 000 Kč. Kdyby přešla na plynový kondenzační kotel, za stejné teplo zaplatí asi 31 000 až 49 000 Kč. Přesné účty závisejí na vybraném dodavateli a ceníku, tady uvádíme současné nabídky a letošní cenové stropy.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Rozumná investice do vlastního zdroje se vrátí

Jakmile se dotyčná domácnost připojí na kvalitní tepelné čerpadlo a fotovoltaické (solární) panely, její pravidelné výdaje klesnou na přijatelnější úroveň. Teplo získá z venkovního vzduchu, země nebo vody. Ze slunečního záření vyrobí elektřinu, kterou ohřeje vodu v bojleru, nabije baterii nebo popožene tepelné čerpadlo. Teprve zbylou chybějící energii odebere z centrální distribuční sítě, takže její celoroční provozní náklady na vytápění spadnou zhruba na 11 000 až 20 000 Kč.

Moderní technologie pracují levně, a proto se vyplatí, přestože mají vysokou pořizovací cenu. Fotovoltaika s tepelným čerpadlem stojí kolem 630 000 Kč. Pokud vám stabilně ušetří 29 000 Kč/rok, investice se vrátí za necelých 22 let. Nevíme však, jestli se mezitím neocitneme bez fosilních paliv, ani jaká bude inflace. Doufejme, že všechny problémy rychle a elegantně vyřešíme. Ale čím horší bude energetická krize, tím výhodněji vyjde vlastní zdroj.

Kolik stojí půjčka na solární panely a tepelné čerpadlo

Žijeme ve výbušných časech. Rusko bombarduje Ukrajinu, porušuje obchodní dohody a zastavilo dodávky zemního plynu do Německa, Polska nebo České republiky. Energie vloni raketově zdražily. Naštěstí jsme rychle našli nové importéry zemního plynu a ceny pomalu klesají, ale inflace stále zůstává vysoká. Bohatší lidé dumají, kam investují svoje našetřené peníze, zatímco chudší občané potřebují sociální dávky, dotace nebo úvěr. 

Banky a další společnosti nabízejí také půjčky na solární elektrárny a tepelná čerpadla. Srovnejme, co chtějí za 350 000 Kč, pokud splátky potrvají 8 let (96 měsíců). Dlužník zaplatí minimálně 4 524 Kč/měsíc, souhrnná cena pravděpodobně neklesne pod 434 250 Kč.

Společnost Měsíční splátka Celková cena

PPF

4 524 Kč

434 250 Kč

UniCredit

4 670 Kč

449 811 Kč

Modrá pyramida

4 669 Kč

451 886 Kč

ČSOB

4 755 Kč

456 480 Kč

Moneta

4 837 Kč

464 304 Kč

Raiffeisenbank

5 038 Kč

487 831 Kč

Essox

5 110 Kč

490 560 Kč

Fio banka

5 401 Kč

518 387 Kč

V tabulce porovnáváme půjčky na solární panely a tepelná čerpadla, nabídky byly aktuální 5. května 2023. Celková cena zahrnuje měsíční splátky a další poplatky nebo slevy.

Kdo nabízí úvěr na udržitelné technologie

Na českém finančním trhu panuje zdravá konkurence, jak vidíme na příkladech. Fio banka a Moneta Money Bank půjčují „na cokoliv”. Flexibilní úvěry nabízí také PPF pod značkami Air Bank a Zonky

Různé úvěrové společnosti patří pod Komerční banku, která prodává „Půjčku na udržitelné technologie”. Modrá pyramida představuje „Rychloúvěr na udržitelné bydlení”. Essox půjčuje peníze na fotovoltaiku, tepelné čerpadlo nebo plynový kotel přes partnerskou společnost ČEZ.

Československá obchodní banka (ČSOB) poskytuje „Půjčku na úsporné bydlení”. UniCredit Bank financuje také vodní a větrné elektrárny nebo bioplynové stanice. Česká spořitelna propaguje svůj „Úvěr od Buřinky”, který slouží na fotovoltaiku a tepelné čerpadlo. Raiffeisenbank inzeruje „REKOpůjčku”.

Úvěr na fotovoltaiku nabízela i Hello Bank!, která však od 3. dubna 2023 nepřijímá nové zákazníky. Patří pod BNP Paribas a dříve spolupracovala se společností innogy Energie.

Půjčka bez starostí

Půjčte si chytře

Srovnejte si nabídky jednotlivých poskytovatelů a vyberte si tu nejvýhodnější pro vás.

Lepší půjčka na fotovoltaiku a tepelné čerpadlo

V tabulce jsme srovnali orientační modelové příklady, ale finální úvěrové podmínky závisejí na konkrétním dlužníkovi a jeho záměrech. Čím větším majetkem ručíte za svoje závazky, tím lépe pro vás. Další výhodu získáváte, pokud jste svoje předešlé dluhy spláceli včas, nebo jste zatím nikomu nic nedlužili. 

Půjčka na tepelné čerpadlo a fotovoltaiku bývá levnější než obyčejný spotřebitelský úvěr, který slouží na nákup osobního automobilu nebo zábavní elektroniky. Takže věřiteli vysvětlete, že potřebujete peníze na udržitelné technologie.

Rozmyslete se, jestli chcete po celou dobu stejnou úrokovou sazbu, nebo kratší (například tříletou) fixaci. Některé banky nabízejí obě alternativy. Kratší fixace bývá zpočátku levnější, ale později může zdražit. Teprve budoucí vývoj na úvěrovém trhu ukáže, která varianta bude výhodnější.

Půjčky srovnávejte podle toho, jakou měsíční splátku a celkovou cenu požadují úvěrové společnosti. Samotná úroková sazba není dostatečným měřítkem, protože věřitelé svým dlužníkům účtují ještě další poplatky: za uzavření úvěrové smlouvy, za pozdní nebo předčasnou splátku apod. Větší informační hodnotu má RPSN, neboli roční procentní sazba celkových nákladů.

Nezapomeňte na dotaci Nová zelená úsporám

Zvažte, jestli přijmete půjčku, nebo raději použijete vlastní peníze. Kupříkladu pasivní domy mají nízké provozní náklady, takže jejich majitelé tolik netrpí současným zdražováním a mohou investici odložit na dobu, kdy našetří potřebný kapitál. Každopádně jakmile se rozhodnete, že solární panely nebo tepelné čerpadlo zakoupíte, požádejte o dotaci v programu Nová zelená úsporám. Někteří dodavatelé instalují obě technologie a zároveň vyřizují veškeré dotační formality.

Dotace vám eventuálně pomůže, abyste splatili případnou půjčku, jak uvidíme na závěrečném teoretickém příkladu:

 1. Za solární panely a tepelné čerpadlo zaplatíte 630 000 Kč.

 2. 280 000 Kč uhradíte ze svého, zbylých 350 000 Kč vyřešíte úvěrem.

 3. Postupně splatíte půjčku, úroky a další poplatky, dohromady 350 000 + 116 000 Kč.

 4. Mezitím dostanete dotaci 135 050 Kč.

 5. Takže vaše celkové náklady klesnou na 610 950 Kč.

 6. Každoročně ušetříte minimálně 29 000 Kč.

 7. Investice se vám vrátí za necelých 22 let.

 8. Prodejci nabízejí záruku na výkon fotovoltaických panelů až 30 let.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.