Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění

Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

18. 4. 2023
|
Délka čtení: 10 min.

Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 2 do 7 Kč.

Zdá se, že jsme překonali nejhorší fázi energetické krize. Do České republiky už neteče ruský zemní plyn, avšak náhradu máme z Norska, USA, Kataru a dalších zemí. Ovšem ještě není vyhráno. Energetické burzy jsou asi dvakrát levnější než vloni, ale třikrát dražší než před současnou krizí. Nečekejte, až všechno vyřeší politici. Zvažte, jestli nezměníte dodavatele nebo nepřejdete na efektivnější vytápěcí technologii, abyste ušetřili.

Vláda omezila maximální ceny

Elektřinu a zemní plyn nakupujete na volném trhu od libovolného dodavatele. Pokud máte zafixovanou starou nízkou cenu, dočasně jste chráněni před vysokou inflací. Ale některým domácnostem vloni přišly nové zálohové faktury, které byly vyšší než 20 000 Kč/měsíc. Náklady na vytápění neúnosně stouply, a proto vláda vyhlásila maximální povolené ceny. České domácnosti v roce 2023 svým dodavatelům nezaplatí více než:

 • 5,00 Kč/kWh + 130 Kč/měsíc za elektřinu

 • 2,50 Kč/kWh + 130 Kč/měsíc za zemní plyn


Navíc zaplatíte ještě distribuční poplatky, příspěvky pro státní společnosti (ČEPS, OTE) a daně (z elektřiny, z přidané hodnoty). Ale nebojte, na trhu přibývají nové ceníky, které jsou levnější než vládní cenové stropy.

Dodavatelé postupně zlevňují

ČEZ, E.ON, innogy, Pražská energetika a další obchodníci vám nabízejí tarify, které oproti maximálním letošním cenám znamenají úsporu. Slevy sahají od 2 po 41 %, respektive v celoročním vyúčtování řádově od desetikorun až po tisícikoruny. Srovnejme aktuální nabídky pro nové odběratele.

KomoditaDodavatelProduktKč/kWhKč/měsíc

Elektřina

Fonergy

Premium 23

4,890 Kč

50 Kč

Elektřina

ČEZ Prodej

Elektřina na 1 rok v akci

4,850 Kč

117 Kč

Elektřina

Centropol Energy

Fixně Online na 1 rok

4,765 Kč

90 Kč

Elektřina

innogy Energie

Start 15

4,750 Kč

127 Kč

Elektřina

E.ON Energie

Komplet elektřina PRO

4,746 Kč

111 Kč

Elektřina

Pražská energetika

PRE Proud Fix

4,740 Kč

109 Kč

Elektřina

Vemex Energie

Fix 12M

4,199 Kč

99 Kč

Elektřina

EP Energy Trading

EP Fix 24

4,153 Kč

130 Kč

Elektřina

Eneka

Fix na měsíc

3,553 Kč

130 Kč

Plyn

ČEZ Prodej

Plyn na 1 rok v akci

2,390 Kč

128 Kč

Plyn

Fonergy

Premium 23

2,375 Kč

50 Kč

Plyn

E.ON Energie

Komplet plyn PRO

2,306 Kč

130 Kč

Plyn

Centropol Energy

Fixně Online na 1 rok

2,286 Kč

100 Kč

Plyn

Pražská energetika

PRE Plyn Fix

2,080 Kč

120 Kč

Plyn

innogy Energie

Start 12

1,950 Kč

130 Kč

Plyn

EP Energy Trading

EP Fix 24

1,949 Kč

130 Kč

Plyn

Vemex Energie

Fix 12M

1,949 Kč

129 Kč

Plyn

Eneka

Fix na měsíc

1,468 Kč

130 Kč

Záleží na ceně, ale také na délce smluvního závazku. Pokud podepíšete smlouvu na dobu neurčitou, výpovědní lhůta potrvá 1 měsíc (Eneka, Fonergy) či 3 měsíce. Dlouhodobé fixace skončí za 12 měsíců (Vemex Energie, plyn od innogy Energie), za 15 měsíců (elektřina od innogy Energie), 31. 12. 2024 (Pražská energetika), za 2 roky (EP Energy Trading) nebo za 3 roky (E.ON Energie). Největší dodavatel vám nabízí smlouvu na 1, 2 či 3 roky (ČEZ Prodej).

Teprve v následujících měsících a letech uvidíme, která alternativa vyjde nejlépe. Jestliže energetické burzy zlevní, výhodná bude krátká výpovědní lhůta –⁠ rychle změníte svého dodavatele nebo tarif, abyste platili méně. Ale pokud selžou noví importéři zemního plynu, výhrou bude dlouhodobá levná fixace.

Jaké existují druhy vytápění

Český statistický úřad nedávno přepočítal tuzemskou populaci. Statistici také zjišťovali, čím vytápíme svoje domácnosti. Převládají následující druhy topení: plynové (34,4 %), centrální (33,4 %), elektrické (8,7 %), dřevem nebo dřevěnými peletami (8,5 %), uhlím či koksem (5,4 %). Desetina tuzemské populace uvedla jiné, nebo neuvedla žádné vytápění.

Hlavní zdroje tepelné energie v domácnostech v ČR - grafika

Sociologické statistiky nám ukazují, kde jsou potenciální slabiny naší společnosti. Miliony tuzemských domácností chtějí zemní plyn, a proto Česká republika potřebuje spolehlivé dodavatele této komodity, velkokapacitní plynovody a dostatečné plynové zásobníky. Tohle všechno máme momentálně zajištěno, ale otázkou zůstává, jestli nejsou hospodárnější jiná paliva. Takže přejděme na porovnání cen vytápění.

Nejdražší je elektrické topení

Náročné elektrospotřebiče (bojler, akumulační kamna, přímotopy, tepelné čerpadlo) vám zajistí zvýhodněnou distribuční sazbu. Denně dostanete několikahodinovou slevu od provozovatele místního elektrického vedení. Ale pokud jste závislí na velkých uhelných, jaderných a plynových elektrárnách, topení elektřinou vyjde draze, zhruba na 7,13 Kč/kWh. Teplo vyrobíme levněji, když palivo nespálíme v elektrárně, ale v domácím kotli nebo v kamnech.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Náklady na tepelné čerpadlo

Bezplatnou energii máme všude kolem sebe. Dokonce i studený vzduch, vlažná voda nebo zmrzlá půda je teplejší než takzvaná absolutní nula (-273,15 °C). „Chladné teplo” okolního prostředí převedete na požadovanou úroveň (třeba na 50 °C) speciálním čerpadlem, které dosahuje úžasné efektivity: Z elektrického vedení nebo fotovoltaických panelů odebere 1 kWh, aby obratem vyrobilo 2 až 5 kWh tepelné energie. Tomu odpovídá pořizovací cena.

Tepelné čerpadlo stojí statisíce Kč, i když započítáme dotaci z programu Nová zelená úsporám. Levněji pořídíte splitovou klimatizaci, která chladí a vytápí na stejném principu.

Zdražilo také plynové topení

Zemní plyn (vytěžený metan, etan, propan a butan) býval pohodlným a levným palivem, dokud přitékal ruskými a německými trubkami. Jenomže Rusko přerušilo přímé dodávky do České republiky a mnoha dalších evropských zemí. Námořní tankery přivážejí americký nebo katarský zkapalněný plyn (LNG), který je však dražší. Náklady na plynové topení proto vzrostly zhruba na 3,66 Kč/kWh.

Tip

Pokud preferujete zemní plyn a vybíráte nejvhodnější technologii, zaměřte se na kondenzační kotle. Spalují samotné palivo a navíc využívají energii, která se skrývá ve spalinách. Proto mají nižší spotřebu než tradiční „atmosférické” kotle.

Stoupla poptávka po peletách

Pohodlné jsou také automatické kotle na pevná paliva, které se samy přikládají. Spalují například uhlí, ale uhelné doly narážejí na limity, za nimiž leží vodní zdroje a žijí lidé. Ekologičtější jsou dřevěné pelety (slisované piliny), které dříve bývaly levné.

Situace se však změnila poté, co Rusko rozpoutalo válku na Ukrajině. Někteří výrobci, jako Stora Enso, na protest proti vojenské agresi opustili svoje ruské dřevařské závody. Oborový Klastr Česká peleta zaznamenal paniku na tuzemském trhu, kde se zákazníci zásobovali palivem na několik roků dopředu. Proto cena slisovaných dřevěných válečků stoupla na úroveň zemního plynu.

Chci výhodnější plyn

Kolik aktuálně zaplatíte za plyn?

Zjistěte, jaké ceny plynu v této situaci nabízí jednotliví dodavatelé.

Teplárny podléhají regulaci

Typická městská spalovna provozuje dálkový teplovod, na který jsou připojené okolní paneláky a další bytové domy. Zároveň prodává tepelnou energii, takže ve svojí lokalitě má výsadní postavení. Proto podléhá přísnému dohledu a její ceny určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Záleží na používaném palivu – plyn vychází dráž, uhlí levněji. Kupříkladu Pražská teplárenská svým zákazníkům započítá zhruba 3,57 Kč/kWh.

Kde seženete dřevo na topení

Zbývají klasická buková, dubová nebo smrková polínka. Palivové dřevo seženete v supermarketech (Bauhaus, Baumax, Hornbach, OBI) a na pilách. Někteří lesníci dovolují zájemcům, aby si za nízký poplatek pokáceli a libovolně zpracovali suché stromy. Eventuálně pokud máte rádi fyzickou práci, popřemýšlejte o koupi vlastního lesa. Vytápění v krbových nebo kachlových kamnech každopádně stojí méně než 2 Kč/kWh.

Aktuální srovnání nákladů na vytápění pro rok 2023

Dřevo patří mezi obnovitelné zdroje, ale lesy zasluhují ochranu. Česká republika proto nyní na svém území povoluje pouze nízkoenergetické novostavby, které mají malou spotřebu. Často jsou vybaveny dotovanými solárními panely, aby „zadarmo” ohřívaly vodu anebo poháněly tepelná čerpadla.

Srovnejme modelové náklady na teplo v rodinném domě, který každoročně potřebuje 6 000 kWh na plnohodnotné vytápění + 4 000 kWh na přípravu teplé vody. Zahrneme odlišné vstupní investice (na technologii, instalaci, případně domovní rozvody nebo komín), účinnost (podíl vyrobené a spotřebované energie) a slevu na elektřinu (díky distribuční sazbě D57d). Spočítáme provozní náklady pro rok 2023 a odhadneme výslednou jednotkovou cenu po 15 bezproblémových letech. Vyjde porovnání nákladů na vytápění podle druhu paliva.

TechnologieVstupní investiceRoční provozCena po 15 letech

Přímotopy + bojler

30 000 Kč

71 300 Kč

7,33 Kč/kWh

Kotel na pelety + soláry

290 000 Kč

34 000 Kč

5,33 Kč/kWh

Tepelné čerpadlo + soláry

480 000 Kč

19 800 Kč

5,18 Kč/kWh

Kondenzační plynový kotel

180 000 Kč

33 600 Kč

4,56 Kč/kWh

Kachlová kamna na dřevo + soláry

280 000 Kč

17 100 Kč

3,58 Kč/kWh

Předpokládáme, že bojler a kotle na pevná paliva dosahují 86% účinnosti. Uvažovaný plynový spotřebič vyrobí 1,1 kWh tepelné energie z 1 kWh zemního plynu. Finální ceny dálkového tepla zatím nejsou známy, teprve budou zveřejněny, proto v tabulce chybějí městské teplárny. Uvedené tepelné čerpadlo má deklarovaný topný faktor 4.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Komu vychází topení levně

Před energetickou krizí se ochráníte, jakmile zateplíte svůj dům a využijete dotaci na solární panely. Jestli máte tu možnost, vytápějte dřevem. Efektivní větrání vám zajistí rekuperační jednotka, která využívá teplo vydýchaných plynů, aby ohřála čerstvý vzduch. Ale začněte nejjednodušší úsporou. Vyberte si levného dodavatele, abyste za elektřinu ani plyn neplatili maximální cenu.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.