Blog
Energie
Radiátor s kasičkou - náklady na vytápění

Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

24. února 2022|Petr Woff|

Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdržuje také provoz plynových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Levnější jsou peletové automaty, nicméně nejlaciněji se zahřejete obyčejným dřevem a uhlím. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) tepelné energie stojí od 2 do 7 Kč.

Během loňského roku jsme opakovaně varovali, že energetické burzy rychle zdražují. Bohužel, nešlo o přechodný jev a účty postupně stoupají taky českým domácnostem. Zrekapitulujme, o kolik meziročně zdražily nové maloobchodní ceníky: elektřina o 47 %, zemní plyn o 75 %. Nejchudší domácnosti nastalou situaci nezvládají a žádají o státní sociální podporu, aby si mohly normálně zatopit. Prozíravější odběratelé zavčas uzavřeli dlouhodobé fixované smlouvy, a proto (zatím) platí staré levnější ceny.

Porovnat ceny energií

Začala energetická krize, čekají nás obtížné časy

Česká národní banka předpokládá, že elektřina a zemní plyn brzy zlevní, nicméně obě komodity nadále budou dražší nežli vloni. Není divu. Česká republika stále spoléhá především na tepelné elektrárny, ale uhelné doly narážejí na limity, za kterými leží vodní zdroje –⁠ proto Severočeši protestují proti polskému Turówu. Zdejší plynové zásobníky se mezitím vyprazdňují, protože ruští importéři omezili dodávky… Porovnejme náklady na vytápění, abyste případně přešli na levnější technologii.

Nejdražší zůstávají náklady na vytápění elektřinou

Náročné elektrospotřebiče (bojler, akumulační kamna, přímotopy, tepelné čerpadlo) vám zajistí zvýhodněnou distribuční sazbu. Denně dostanete několikahodinovou slevu od provozovatele místního elektrického vedení. Vytápění „dálkovou” elektřinou, kterou vyrábějí zejména fosilní (uhelné, plynové) elektrárny, přesto vychází draze: zhruba na 6,70 Kč/kWh. Teplo pochopitelně vyrobíme levněji, když palivo nespálíme v elektrárně, ale rovnou v domácím kotli nebo v kamnech.

Kolik stojí topení plynem? Cena stoupá ke 3 Kč/kWh

Zemní plyn (vytěžený metan, etan, propan a butan) byl donedávna pohodlným a levným palivem. Průměrná cena jeho energie však stoupla na 2,86 Kč/kWh, takže vychází dráže než typická městská teplárna. Další nepředvídatelný vývoj záleží na konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Mezi plynovými technologiemi každopádně vítězí kondenzační kotle, protože kromě samotného plynu využívají také energii, ukrytou ve spalinách.

„Levné” topení elektřinou zajišťují tepelná čerpadla

Bezplatnou energii máme všude kolem sebe. Dokonce i studený vzduch, vlažná voda nebo zmrzlá půda je teplejší než takzvaná absolutní nula (-273,15 °C). „Chladné teplo” okolního prostředí převedete na požadovanou úroveň (třeba na 50 °C) speciálním čerpadlem, které dosahuje úžasné efektivity: z centrální distribuční sítě nebo domácích fotovoltaických panelů odebere 1 kilowatthodinu, aby obratem vyrobilo 2 až 5 kWh tepelné energie! Tomu odpovídá pořizovací cena. Tepelné čerpadlo stojí statisíce Kč, i když započítáme dotaci z programu Nová zelená úsporám. 

Laciněji vycházejí peletové a uhelné automaty či dřevo

Zbývají pevná paliva, která dříve stála spoustu fyzické námahy. Dneska už existují automatické kotle na pelety (slisované dřevěné piliny) nebo na uhlí, případně pro kombinaci obojího. Provozní náklady klesají pod 2 Kč/kWh. Ovšem nejlevněji si zatopí zdraví a silní majitelé přilehlého lesa, kteří zpracovávají vlastní palivo, aby přikládali do krbových či kachlových kamen.


Lazení radiátoru

Aktuální porovnání nákladů na vytápění pro rok 2022

Dřevo patří mezi obnovitelné zdroje, ale lesy zasluhují ochranu. Česká republika proto nyní na svém území povoluje pouze nízkoenergetické novostavby, které mají malou spotřebu. Často jsou vybaveny dotovanými solárními panely, aby „zadarmo” ohřívaly vodu anebo poháněly tepelná čerpadla. 

Srovnejme modelové náklady na vytápění v rodinném domě, který každoročně potřebuje 6 000 kWh na plnohodnotné vytápění + 4 000 kWh na přípravu teplé vody. Zahrneme odlišné vstupní investice (na technologii, instalaci, případně domovní rozvody nebo komín), účinnost (podíl vyrobené a spotřebované energie) a potenciální slevu na elektřinu (díky distribuční sazbě D57d). Spočítáme letošní provozní náklady a nakonec odhadneme výslednou jednotkovou cenu po 15 bezzávadových letech.

TechnologieVstupní investiceRoční provozCena po 15 letech

Přímotopy + bojler

25 000 Kč

67 000

6,87 Kč/kWh

Tepelné čerpadlo + soláry

400 000

10 600

3,73 Kč/kWh

Kondenzační plynový kotel

100 000

26 000

3,27 Kč/kWh

Kotel na pelety + soláry

200 000

9 900

2,32 Kč/kWh

Kachlová kamna na dřevo + soláry

170 000 Kč

7 400 Kč

1,87 Kč/kWh


Předpokládáme, že bojler a kotle na pevná paliva dosahují 86% účinnosti. Uvažovaný plynový spotřebič vyrobí 1,1 kWh tepelné energie z 1 kWh zemního plynu. Finální letošní ceny dálkového tepla zatím nejsou známy, teprve budou zveřejněny, proto v tabulce chybějí městské teplárny. Uvedené tepelné čerpadlo má deklarovaný topný faktor 4.

Záleží také na dodavateli vybrané komodity

V tabulce shrnujeme orientační hodnoty, ale na trhu dostanete rozmanité nabídky. Proto srovnejte různé dodavatele, než případně koupíte nový kotel nebo tepelné čerpadlo. Přechod na jinou technologii vyžaduje důkladnou analýzu, protože jde o mnohatisícovou investici. Naproti tomu dodavatele elektrické energie či zemního plynu změníte lehce a bezplatně. Využijte naše srovnávací kalkulačky, rádi vám poradíme, abyste ušetřili!

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).