Cestovní pojištění – srovnání cen

srovnání nákladů na vytápění

Topná sezóna je v plném proudu, a tak vás nejspíš přepadají obavy, na kolik vás ta letošní vyjde, a zda by nebylo výhodnější topit jiným palivem. Zaplatí za topení více ti, kteří využívají elektřinu, nebo majitelé plynových kotlů? Podívejte se na porovnání nákladů na vytápění.

Ceny energií v poslední době rostou

V loňském roce museli do peněženky sáhnout hlouběji v podstatě všichni. Zdá se, že éra levných energií je definitivně u konce. K výraznému zdražení došlo především u elektřiny, jejíž cena skokově vzrostla už na konci roku 2018. Od té doby se vyšplhala až na 4,2–5 Kč za 1 kWh v distribuční sazbě D02d. To je nejběžnější sazba v českých domácnostech.

V případě, že využíváte elektrickou energii pro ohřev vody nebo vytápění, máte nárok na některou ze zvýhodněných sazeb, jež rozlišují vysoký a nízký tarif. U sazeb pro vytápění elektřinou (nejčastěji D57d nebo D26d) se cena za 1 kWh pohybuje mezi 2,5–3,5 Kč.

Proč elektřina zdražuje?

Na zdražování elektřiny má vliv několik faktorů. Významně se do ceny promítají především snahy o přechod k obnovitelným zdrojům energie. Cena emisních povolenek v posledních letech několikanásobně vzrostla, což se negativně odrazilo v cenách elektřiny především v zemích, kde se její velká část vyrábí z uhlí. To platí i pro Českou republiku. Mezi další faktory patří také omezení těžby uhlí v Číně.

Zdražování se očekává i v letošním roce, analytici odhadují nárůst cen elektřiny v roce 2020 ve výši 5–6 %. Ani do budoucna nejsou vyhlídky nijak růžové. Zejména kvůli kompletní odstávce jaderných elektráren v Německu, která se plánuje na rok 2022, bychom se měli nachystat na další vlnu zdražování.

výdaje za topení

Výpočet nákladů na vytápění elektřinou

Náklady na vytápění si porovnáme pro rodinný dům o ploše 150 m2 s výpočtovou tepelnou ztrátou 7 kW, který obývá čtyřčlenná rodina. Pokud domácnost využívá pro vytápění elektrická akumulační kamna, dosáhnou roční náklady téměř 25 000 Kč. Při topení přímotopem jsou roční náklady o něco nižší, přibližně 22 tisíc korun.

Náklady na vytápění elektřinou nás budou zajímat i v případě využití tepelného čerpadla. To využívá elektrokotel jako záložní zdroj jen při velkých mrazech, a tak je spotřeba elektřiny nízká. Roční náklady dosahují asi 7 000 Kč. Samozřejmě je potřeba brát v úvahu mnohonásobně vyšší pořizovací cenu tepelného čerpadla oproti přímotopům.

Vytápění plynem je levnější

Cena za 1 kWh plynu se aktuálně pohybuje kolem 1,2–2 Kč, proto náklady na vytápění stejného domu plynem činí jen 11 500 Kč ročně. To platí v případě, že domácnost využívá moderní kondenzační kotel. Ten dosahuje vysoké účinnosti, ale zároveň je nutné zohlednit vyšší pořizovací náklady. Vytápění plynem je také náročnější na údržbu (pravidelné revize kotle, spalinových cest a komínu) oproti elektřině, která v podstatě nevyžaduje žádný servis a dodatečné náklady.


Porovnání ročních nákladů na energie v rodinném domě


Vytápění

Teplá voda

Elektrické spotřebiče

Pravidelné měsíční platby

Investice a údržba

Celkem

Zemní plyn

11 512 Kč

5 201 Kč

15 064 Kč

5 352 Kč

16 083 Kč

53 212 Kč

Elektrická akumulační kamna

24 688 Kč

9 841 Kč

9 290 Kč

6 240 Kč

11 000 Kč

61 059 Kč

Elektrický přímotop

22 193 Kč

10 616 Kč

8 908 Kč

5 328 Kč

4 000 Kč

51 045 Kč

Tepelné čerpadlo

7 214 Kč

2 444 Kč

8 908 Kč

5 328 Kč

21 417 Kč

45 311 Kč

Zdroj: Výpočet převzatý z TZB-info.cz – rodinný dům o podlahové ploše 150 m2, výpočtová tepelná ztráta 7 kW, 4členná rodina. Další specifikace na vytapeni.tzb-info.cz.

Cena zemního plynu zůstává stabilní

Ačkoliv došlo v loňském roce k mírnému nárůstu cen, je zemní plyn mnohem stabilnější komoditou než elektřina a v nejbližší době se neočekává jeho výrazné zdražování. Na druhou stranu se tato situace může do budoucna změnit.

Právě plynové elektrárny jsou jedním z navrhovaných řešení pro vyrovnání nestabilní výroby z větrných a fotovoltaických elektráren. Jejich provoz je totiž ekologičtější než uhelných elektráren, které se budou postupně zavírat. Výstavba plynových elektráren by mohla způsobit nárůst poptávky po plynu, a tím vyvíjet tlak na jeho cenu.

Porovnání nákladů na vytápění: Je plyn opravdu vždy výhodnější?

Přestože na první pohled hovoří výpočet nákladů na vytápění jednoznačně pro plyn, nemusí se vždy jednat o výhodnější variantu. Náklady na vytápění zemním plynem jsou sice přibližně o polovinu nižší, ale je nutné vzít v úvahu vysokou pořizovací cenu kondenzačního kotle. Zejména v případě pasivních a nulových domů, které mají nízkou energetickou náročnost, je proto rozumnějším řešením vytápění elektřinou. Návratnost plynového kotle by byla příliš dlouhá. Naopak u starších staveb bez zateplení je plyn jednoznačně lepší variantou.

Snižte náklady na vytápění díky změně dodavatele

Polije vás horko pokaždé, když přijde roční vyúčtování energií? Problém možná nevězí ve špatné volbě způsobu vytápění, ale ve drahém dodavateli. Díky změně dodavatele můžete ročně ušetřit až 30 %, ať už topíte plynem nebo elektřinou. Zkontrolujte si pomocí online kalkulačky elektřiny nebo plynu, zda neplatíte za energie zbytečně moc.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4