Ovladač klimatizace

Kolik vás bude stát topení klimatizací?

15. 10. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

V posledních dekádách jsme zažili nejteplejší roky, jaké meteorologové naměřili. Proto přibývají domácnosti, které se v horkých letních dnech ochlazují klimatizací. Výdaje na chlazení však zůstávají marginální. Nejdražší bývá topná sezóna, protože energie nadále používáme zejména pro vytápění. Oba procesy – chlazení i topení – přitom zvládne jediný přístroj.

Jak funguje vytápění klimatizací

Na obdobném principu pracuje lednička nebo tepelné čerpadlo. Oba přístroje převádějí tepelnou energii mezi různými prostory. Lednička ochlazuje svůj vnitřek, ale přitom ohřívá okolní vzduch. Jenomže má malý výkon, a proto nestačí na plnohodnotné vytápění. Tepelné čerpadlo přenáší energii venkovního vzduchu, země nebo vody do domácnosti. Tato technologie stačí na celoroční vytápění, ale stojí řádově statisíce Kč. 

Levnější sestrou tepelného čerpadla je splitová klimatizace, která obsahuje vnitřní a venkovní jednotku. Teplo převádí buďto z domácnosti ven, nebo zvenku dovnitř – záleží na majiteli, jaký směr aktuálně preferuje. V rozpáleném létě samozřejmě zvolí chlazení, od podzimu do jara však potřebuje levný a efektivní tepelný zdroj. Popišme co nejjednodušeji, jak funguje topení splitovou klimatizací:

 1. Mezi vnitřní a venkovní jednotkou obíhá speciální směs, která vře v nízkých teplotách, například v −50 °C. V chemickém názvosloví jde o fluorované uhlovodíky, v obecné terminologii hovoříme o chladivu.

 2. Chladivo teče do venkovní jednotky (do výparníku) v kapalném skupenství, ve velmi nízké teplotě. Přebírá energii okolního prostředí a stává se plynem.

 3. Chladivo v plynném skupenství proudí přes kompresor do vnitřní jednotky (do kondenzátoru), kde odevzdává svoji energii a stává se kapalinou (kondenzuje).

 4. Získaná energie slouží na vytápění, cyklus se neustále opakuje. 

Kolik stojí topení klimatizací

Celou soustavu pohání elektřina, ale její provoz vychází poměrně levně. Účinnost splitové klimatizace označujeme jako sezónní koeficient energetické efektivity (Seasonal Energy Efficiency Ratio, SEER) a sezónní topný faktor (Seasonal Coefficient of Perfomance, SCOP). Tyto veličiny vyjadřují poměr mezi užitkem a spotřebovanou energií. 

Kupříkladu pokud potřebujete 1 kilowatthodinu (kWh) elektřiny, abyste v červenci ze svého bytu odstranili 6 kWh tepla, potom SEER = 6. Nebo pokud spotřebujete 1 kWh elektřiny, abyste v lednu do své domácnosti dostali 5 kWh tepla, potom SCOP = 5. Přibližnou efektivitu zjistíte podle třídy energetické účinnosti, kterou naleznete na každém novém spotřebiči v Evropské unii.

TřídaSEERSCOP

A+++

minimálně 8,5

minimálně 5,1

A++

od 6,1 do 8,5

od 4,6 do 5,1

A+

od 5,6 do 6,1

od 4,0 do 4,6

A

od 5,1 do 5,6

od 3,4 do 4,0

B

od 4,6 do 5,1

od 3,1 do 3,4

C

od 4,1 do 4,6

od 2,8 do 3,1

D

od 3,6 do 4,1

od 2,5 do 2,8

E

od 3,1 do 3,6

fallback mark

F

od 2,6 do 3,1

od 1,9 do 2,2

G

do 2,6

do 1,9

Tabulku čerpáme z nařízení EU č. 626/2011.

Pořizovací cena splitové klimatizace záleží na její efektivitě, ale také na jejím maximálním výkonu a hlučnosti. Čím větší a tepelně náročnější prostor vytápíte, tím silnější stroj potřebujete. Zbytečně nešetřete na zateplení svého domu, ani na topném faktoru své klimatizace.

Uveďme modelové příklady pro pokoj, který má 70 krychlových metrů (m3) a ročně vyžaduje 2 000 kWh tepla. Srovnáme, kolik stojí splitová klimatizace na klíč. Porovnáme také přibližné provozní náklady. 

TřídaVýkonPořizovací cena + provozní náklady

A+++

4,2 kW

52 000 Kč + 2 500 Kč/rok

A++

3,2 kW

41 000 Kč + 2 700 Kč/rok

A+

2,6 kW

29 000 Kč + 3 100 Kč/rok

Spotřeba klimatizace při topení závisí na velikosti vytápěného prostoru a jeho tepelné izolaci, ale také na topném faktoru. V pasivním domě a energetické třídě A+++ protopíte méně než 3 kWh elektřiny na m2/rok. Zatímco ve staré stavbě a energetické třídě G protopíte více než 100 kWh elektřiny na m2/rok.

Vyplatí se topit klimatizací?

Jestli máte úsporný pasivní dům nebo hledáte doplňkový tepelný zdroj pro svoji pracovnu, potom jste našli vhodnou alternativu. V takovém případě vám postačí jedna kvalitní splitová klimatizace, která stojí kolem 40 000 Kč včetně montáže. 

Kdybyste však tuto technologii zvolili jako hlavní tepelný zdroj pro větší starší dům, pořizovací náklady by byly podobné jako pro nový plynový kotel, komín, trubky a radiátory. Potřebovali byste výkonnou a efektivní multisplitovou klimatizaci, která obsahuje několik vnitřních jednotek pro různé místnosti. Takhle se lehce dostanete nad 150 000 Kč

Každému vytápěcímu systému prospívá každoroční servis, který není drahý. Stojí kolem 1 500 Kč. Nejobávanější výdajovou položkou jsou však samotné energie. Kotle a kamna mají malou účinnost, z 1 kWh paliva vytěží asi 0,8 až 1,1 kWh tepla. Ale přesto jsou konkurenceschopné. Pokud jako jednotku vezmeme 1 kWh tepla, potom zaplatíte asi 1,62 Kč za uhlí, 1,84 Kč za dřevo, 2,34 Kč za pelety, 2,74 Kč za zemní plyn a 3,57 Kč za teplárnu.

Kalkulačka cen elektřiny

Uvádíme běžné ceny, mnozí dodavatelé však nabízejí levnější energii. Schválně se podívejte, kolik stojí elektřina. Vyberte v naší kalkulačce, na co proud používáte nebo jakou máte spotřebu. Okamžitě uvidíte, jaké ceny vám nabízejí různí dodavatelé.

Například při ceně 5,20 Kč/kWh elektřiny se vytápění efektivní klimatizací vyplatí. Při vysokém topném faktoru totiž zaplatíte pouhou 1 Kč za kWh tepla.

Pro a proti vytápění klimatizací

Podle expertů, které jsme oslovili, převažují pozitiva. „Ekonomicky se klimatizace vyplatí zejména v nízkoenergetickém nebo pasivním domě. V těchto objektech se může stát dokonce jediným zdrojem vytápění. Některé modely umějí také připravovat teplou vodu,” říká energetický poradce Jiří Beranovský ze společnosti EkoWATT.

Výrobci vycházejí vstříc poptávce, a proto na trhu seženete rozmanité klimatizace na topení. „Parapetová jednotka dokáže ohřívat podlahu nebo napodobit pocit sálavého tepla. Některé klimatizace umějí perfektně vyčistit, zvlhčit či odvlhčit vzduch, nebo dokonce ventilovat,“ popisuje Vladimír Macháček ze společnosti Daikin.

Potřebujete však specialisty, kteří pochopí vaše požadavky, zpracují vhodný projekt pro vaši domácnost a celý systém správně nainstalují.

„Vyberte si firmu, která se na vytápění klimatizací specializuje. Určitě neplatí, že si koupíte levný přístroj, přepnete na topení a budete platit méně,“ podotýká odborná poradkyně Monika Pencová ze společnosti 1. jihomoravská stavební.

Náš tip

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli technologii, pojistěte svoji domácnost. Zabezpečte se proti vandalismu, krádežím, vodovodním škodám, živelným pohromám a zkratům, které mohou poškodit vaše elektrospotřebiče. Srovnáme vám pojišťovny, jejich ceny a další podmínky, abyste si vybrali nejlepší nabídku.


Závěrem ještě zrekapitulujme, jaká pozitiva a negativa má klimatizace. Topení zajišťuje poměrně levně, ale peníze nejsou všechno.

PlusyMínusy

Klimatizace mají nízkou pořizovací cenu.

Levnější modely jsou hlučné.

Klimatizace začíná topit krátce poté, co byla zapnuta – stačí, když počkáte 1 až 5 minut.

Nevyrábí sálavé teplo, neohřívá okolní předměty jako slunce nebo klasická kamna.

Splitové systémy jsou efektivní a úsporné.

Domácnost není vytápěna rovnoměrně.

Nemusíte přikládat palivo.

Klimatizace vyžaduje pravidelný servis.

Špičkové modely obstojí také v třeskutých mrazech, když je venku −30 °C.

Zanedbaná klimatizace se stává líhní různých mikrobů a znečišťuje vzduch.

Chytrou klimatizaci zapnete, nastavíte nebo vypnete dálkově přes svůj mobilní telefon.

Špatné systémy způsobují nepříjemný chladný průvan.

Teplo získává z obnovitelného zdroje (ze vzduchu), a proto šetří naše životní prostředí.

V mrazech klesá její topný výkon, není vhodná jako hlavní tepelný zdroj do starých nezateplených domů.

Splitová klimatizace umí vytápět i chladit, takže se hodí v zimě i v horkém létě.

Laciné modely neumějí ohřívat vodu, takže samy o sobě v domácnosti nestačí.

Kdo vytápí elektřinou, ten může odebírat elektřinu ve zvýhodněné (levnější) distribuční sazbě D57d.

Když nefunguje elektřina, neběží ani klimatizace, zatímco dřevo nebo uhlí zapálíte kdykoli.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Technik kontroluje kotel
  10. června 2024|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

 • Instalace slunečních panelů
  19. května 2024|Petr Woff
  Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

  Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

 • 10. května 2024|Petr Woff
  Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

  Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.