Blog
Energie
Ovladač klimatizace

Kolik vás bude stát topení klimatizací? A kdy se takové vytápění vyplatí?

23. června 2021|Jana Poncarová|

Kromě chlazení umějí klimatizace také vytápět. I proto jsou populární v domech a bytech, kde doplňují hlavní zdroj tepla, nebo se jím dokonce samy stávají. Vytápění klimatizací může být úsporné, pokud ji správně vyberete a systém vytápění naplánujete. Kolik vás bude topení stát? A jaké jsou výhody a nevýhody takového řešení?

Moderní klimatizace mohou vytápět interiéry z prostého důvodu. Jejich součástí je totiž výkonné tepelné čerpadlo, které zajišťuje obousměrný provoz. Kromě ochlazování vzduchu v létě tak mohou tato elektrická zařízení vzduch také ohřívat, což přijde vhod v chladných měsících. Celý systém tak pracuje na principu tepelného čerpadla vzduch-vzduch. „I proto spíše než o klimatizaci můžeme mluvit o tepelném čerpadlu vzduch-vzduch,“ upozorňuje energetický poradce ze společnosti EkoWATT Jiří Beranovský.

Ve skutečnosti tak nedochází k topení přímo elektrickou energií. Elektřina je primárně využívána k pohonu klimatizace a dohřívá odebíraný vzduch na požadovanou teplotu. I proto se jedná o poměrně šetrný způsob vytápění. Klimatizací je navíc možné topit téměř v jakémkoli interiéru a za jakýchkoli podmínek. Dobře vybrané výkonné modely zvládnou vytopit místnost i při velké zimě, například při mínus 20 stupních.

Porovnat ceny elektřiny

Jak funguje vytápění klimatizací

Je nutné podtrhnout, že v případě vytápění je řeč o splitové neboli nástěnné klimatizaci. Mobilní klimatizace se k vytápění příliš nehodí, protože nejsou efektivní. Splitová klimatizace je, jak už jsme řekli, tepelným čerpadlem vzduch-vzduch. To si bere jen 20 procent elektrické energie ze sítě a 80 procent ze vzduchu,“ uvádí Vladimír Macháček ze společnosti Daikin, která je jedním z předních výrobců klimatizací.

Přitápění klimatizací se vyplatí zejména v přechodných obdobích, na jaře a na podzim. Typickým příkladem je situace, když už v bytovém domě vypnou centrální vytápění, ale přijdou ještě chladné dny. Nicméně existují už i klimatizace, které jsou pro vytápění optimalizované, a mohou dokonce sloužit jako jediný zdroj tepla pro celý rodinný dům, zvlášť pokud je nízkoenergetický nebo postavený v pasivním standardu.

Ekonomicky se klimatizace vyplatí zejména v případech, kdy má investor nízkoenergetický nebo pasivní dům. V těchto objektech se může stát dokonce jediným zdrojem vytápění, a v případě některých značek a modelů může sloužit i k přípravě teplé vody. Pro ohřev vody jsou na trhu k mání i zásobníky s integrovaným tepelnými čerpadly, které lze umístit to technické místnosti nebo do sklepa,“ dodává Jiří Beranovský.

Všeobecně pak odborníci doporučují vytápění klimatizací všude tam, kde se k topení používá elektrická energie.Klimatizace pro vytápění se vyplatí i tam, kde potřebujete přitápět nárazově, jako například při podlahovém topení, které pouštíte šest až dvanáct hodin denně. Klimatizací přitom můžete topit mnohem rychleji. Nemá smysl zapínat elektrický kotel s dlouhým ohřevem vody, klimatizace v závislosti na své kvalitě začne topit od jedné do pěti minut,“ uvádí Monika Pencová, vedoucí divize Klimatizace Hustopeče.

Na kolik vyjde topení klimatizací?

Zda se vytápění klimatizací vyplatí, záleží na řadě proměnných, mimo jiné na investičních a provozních nákladech. Důležitý je i samotný návrh a projekt, který by měl v ideálním případě počítat i s tím, že bude klimatizace používána nejen k chlazení, ale i k vytápění.Doporučujeme vybrat si firmu, která se na vytápění klimatizací specializuje. Určitě neplatí, že si koupíte levnou klimatizaci, přepnete na topení a budete platit méně,“ zdůrazňuje Monika Pencová.

Klimatizace určená i k vytápění přitom nemusí vyjít draho. Energetický poradce Jiří Beranovský má s tímto vlastní zkušenost. „Například v našem zrekonstruovaném rodinném domě vyšlo tepelné čerpadlo vzduch–vzduch investičně srovnatelně jako kotel na zemní plyn,“ konstatuje.

Podle Vladimíra Macháčka se cena moderních úsporných klimatizací pohybuje od 30 tisíc korun pro jednu místnost. V ceně jsou započteny daně, instalační práce i náklady na technologie. „V případě moderního domu v pasivním standardu, kde se spotřeba energie na vytápění pohybuje kolem čtyř megawatthodin za rok, vyjde roční vytápění zhruba na tři tisíce korunspotřeba energie na vytápění pohybuje kolem čtyř megawatthodin za rok, vyjde roční vytápění zhruba na tři tisíce korun. V rodinném domě v běžném standardu s potřebou tepla pro vytápění zhruba osm megawatthodin za rok pak roční náklady činí asi sedm tisíc korun,“ vypočítává. Konkrétní cena pak záleží i na tom, jakou má domácnost distribuční sazbu a jakou dostala cenu elektřiny od dodavatele.

Jiný výpočet nákladů za vytápění klimatizací uvádí Monika Pencová. V modelovém domě je instalována efektivní klimatizace Toshiba Daiseikai o maximálním topném výkonu 3,2 kW, která vytopí zhruba 80 metrů krychlových. „Při topení deset hodin denně zaplatíte na energiích při jmenovitém příkonu 0,6 kilowatthodiny celých 26 korun za den. Za třicet dnů vás topení touto klimatizací vyjde na zhruba 781 korun. Pokud je však klimatizace správně navržena, je její minimální příkon mnohem nižší a při průměrných deseti hodinách topení klimatizací zaplatíte 6,50 koruny za den, takže měsíční náklady na topení při průměrném počtu třicet dní vyjdou na 195 korun,“ dodává.

Kolik stojí vytápění RD klimatizací?

Menší rodinný dům o 240 metrech krychlových vytopí 3 moderní klimatizace určené k vytápění o výkonu 3,2 kW. Podle toho, jak bude klimatizace optimalizovaná a využívaná, se budou měsíční náklady pohybovat od 585 do 2 343 korun měsíčně, pokud uvažujeme měsíční náklady 195 až 781 korun pro objem 80 metrů krychlových.

Samozřejmě, nejde jen o provozní náklady. Peníze si vyžaduje i samotná instalace klimatizace.V menším bytě, kde lze použít jednotky monosplit, které jsou relativně levné, se vejdeme do několika desítek tisíc. V rodinném domě záleží na počtu vnitřních jednotek. Zapojení v multisplit provedení je nákladnější, v minimalistické variantě se může pohybovat kolem 150 tisíc korun, ale v případě většího projektu včetně přípravy teplé vody může vyjít na 400 tisíc korun. Velmi záleží na kvalitě provedení,“ dodává Jiří Beranovský.

Žena zapíná klimatizaci

Pro a proti vytápění klimatizací

Vytápění klimatizací, respektive tepelným čerpadlem vzduch-vzduch, může být efektivní a ve své podstatě také nenáročné a pohodlné. Na druhou stranu, i vytápění klimatizací má své nevýhody a nehodí se pro každého.

Začněme ale tím, proč o vytápění klimatizací uvažovat. „Podle mě výhody převažují. Vytápění splitovou klimatizací je velmi levné, prostor se vytopí rychle, kdykoliv pocítíte potřebu si přitopit, případně můžete vytápění spustit ze svého chytrého telefonu ještě dřív, než domů dorazíte. Klimatizace optimalizované pro vytápění dosahují při chlazení i vytápění celoroční účinnosti A+++,“ uvádí Vladimír Macháček.

Také podle Moniky Pencové je hlavní výhodou topení klimatizací rychlost vytápění a nízká spotřeba elektřiny. „U prémiových klimatizací, které jsou speciálně upraveny pro topení, se v nejvyšší energetické třídě dostává cena za spotřebovanou elektrickou energii na velmi nízké hodnoty. Ovšem pozor, ne všechny klimatizace jsou tak úsporné, a proto je nutné zamyslet se nad pořízením kvalitních modelů,“ dodává.

Jiří Beranovský pak poukazuje ještě na jednu výhodu vytápění klimatizací. „Nemusíte mít doma radiátory, které pak nemusíte čistit, odvzdušňovat a starat se o ně. Zato je ale třeba nechat si jednou ročně klimatizaci zkontrolovat odborníkem, což je možné realizovat v rámci pravidelné servisní kontroly.

Ti, kdo jsou zvyklí na sálavé teplo, mohou při topení klimatizací postrádat kamna nebo radiátory. I tomu jdou ale výrobci naproti. „Například parapetová jednotka dokáže ohřívat podlahu nebo napodobit právě pocit sálavého tepla. Stačí si tedy jen vybrat klimatizaci s ohledem na to, zda ji budete využívat jen ke chlazení, nebo i vytápění, případně chcete, aby uměla perfektně vyčistit, zvlhčit či odvlhčit vzduch, nebo dokonce ventilovat,“ doplňuje Vladimír Macháček.

Čištění vzduchu je důležité v domácnostech, kde žijí alergici. Pokud chybí, může to být problém a jedna z nevýhod topení klimatizací. „Vnímavějším lidem nebo alergikům může chybět zvýšené proudění vzduchu. Většina vnitřních jednotek má však regulaci s nočním provozem a optická čidla pobytu osob. Vnitřní jednotky jsou v nočním režimu velmi tiché. V husté zástavbě je ale třeba zkontrolovat hladinu hluku u vnější jednotky, abychom případně nerušili sousedy,“ uzavírá Jiří Beranovský.

PlusyMínusy

Rychlé vytopení místnosti


Chybějící sálavý zdroj tepla


Energetická efektivita a úspornost


Nutnost pravidelné údržby


Vysoký uživatelský komfort


Hlučnost levnějších modelů


Příznivá pořizovací cena


Snížení výkonu při extrémní zimě


Možnost chlazení v létě


Teplo se drží více u stropu


© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).