Elektrické vedení

Co je distribuční sazba (například D45d či D57d)?

13. 1. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Vlastníci elektrických bojlerů, přímotopů nebo tepelných čerpadel jsou zvýhodněni. Mají nárok na takzvaný nízký tarif, což znamená každodenní několikahodinovou slevu na elektřinu. Ušetřit mohou také víkendoví chataři, obyvatelé malých garsonek a ostatních domácností. Nejdříve však musíme pochopit, co je distribuční sazba, respektive co znamená identifikátor D45d nebo D57d.

Elektřinu potřebujeme denně, abychom pohodlně rozsvítili svou domácnost, uložili čerstvé potraviny do lednice či pustili automatickou pračku. Ale její lokální obnovitelné zdroje (solární panely, větrníky) jsou závislé na proměnlivém počasí. A baterie jsou drahé. Proto jsme připojeni k velkým (uhelným, jaderným) elektrárnám, jejichž produkci spotřebováváme prakticky ihned poté, co byla vyrobena.

Jenomže ráno a večer svítíme více, než v poledne a v noci. Zatímco distribuční soustava (elektrické vedení) vyžaduje stabilní odbyt, aby nevzniklo přílišné podpětí nebo přepětí a nezkolabovala.

Kdo má nárok na nízký tarif

Energetici musejí regulovat spotřebu, aby byla rovnoměrně rozložená do celého dne. Přitom ale samozřejmě nemohou nečekaně vtrhnout do našich domácností a vypínat nebo zapínat přístroje. Takže vymysleli motivační systém. Domácnostem a firmám, které používají nějaký velký elektrospotřebič (bojler, akumulační kamna, přímotop, tepelné čerpadlo, elektromobil), nabízejí zvýhodněné distribuční sazby.


Zájemci jsou potom připojení na hromadné dálkové ovládání (HDO) a průběžně přecházejí mezi vysokým a levnějším nízkým tarifem:

  1. V provozní špičce (například večer, když masově rozsvěcujeme, zapínáme pračky a myčky) jsou velké spotřebiče zablokovány a cena za přepravu spotřebované elektřiny nabíhá ve vysokém tarifu.

  2. Jakmile provozní špička skončí, velké spotřebiče jsou odblokovány a jejich majitelé automaticky přecházejí na nízký tarif, takže dostávají výraznou slevu na přepravu svojí elektřiny.

Chci výhodnější elektřinu

Jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Co je distribuční sazba

Tento pojem najdeme v ceníku elektřiny a v systému hromadného dálkového ovládání. Odběratelé elektrické energie jsou rozděleni do distribučních sazeb podle toho, jaké používají nejnáročnější elektrospotřebiče a jakou platí cenu za přepravu elektrické energie:

  • Ve dvoutarifních distribučních sazbách (například D45d a D57d) střídavě platí vysoký a levnější nízký tarif. Nejnáročnější elektrospotřebiče jsou podle toho centrálně zablokované, nebo odblokované.

  • V jednotarifních distribučních sazbách (typicky D01d a D02d) platí jenom vysoký tarif, elektrospotřebiče nejsou nikdy centrálně blokovány.


Každá distribuční sazba dostala unikátní krátký identifikátor. Srovnejme, jak dlouho trvá nízký tarif a jaké musíte mít nainstalované spotřebiče, abyste získali nárok na tuto slevu.

V kategorii C najdeme nabídky pro podnikatele.
Distribuční sazbaPožadovaný elektrospotřebičMinimální trvání nízkého tarifu

C01d

-

-

C02d

-

-

C03d

-

-

C25d


bojler nebo akumulační kamna


8 hodin/den


C26d


akumulační kamna


8 hodin/den


C27d


elektromobil


8 hodin/den


C35d *


hybridní vytápění

(akumulační + přímotopné)

16 hodin/den


C45d


přímotop


20 hodin/den


C46d


hybridní vytápění anebo přímotop


20 hodin/den


C55d *


tepelné čerpadlo


22 hodin/den


C56d


tepelné čerpadlo


22 hodin/den


C60d

veřejné osvětlení


-

C62d

veřejné osvětlení a kamery integrovaného záchranného systému


-

V kategorii D najdeme nabídky pro domácnosti
Distribuční sazbaPožadovaný elektrospotřebičMinimální trvání nízkého tarifu

D01d


-

-

D02d


-

-

D25d


bojler nebo akumulační kamna


8 hodin/den


D26d


akumulační vytápění


8 hodin/den


D27d


elektromobil


8 hodin/den


D35d *



hybridní vytápění

(akumulační + přímotopné)

16 hodin/den


D45d *


přímotop


20 hodin/den


D56d *


tepelné čerpadlo


22 hodin/den


D57d


hybridní anebo přímotopné vytápění, případně tepelné čerpadlo


20 hodin/den


D61d


-

od páteční 12. do nedělní 22. hodiny (vhodné na víkendové chatě nebo chalupě)


* Hvězdičkou označujeme distribuční sazby, které nejsou přístupné pro nové zájemce. Například pod názvem D45d najdeme domácnosti, vytápěné staršími přímotopy. Pokud máte doma nainstalované nové elektrické topení, zvažte variantu D57d.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Pokud vlastníte bojler, přímotop nebo tepelné čerpadlo, bude se vám hodit pojištění nemovitosti. Správně nastavené pojištění vám pokryje náklady na opravu případné škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Jak distribuční sazba ovlivňuje cenu

Typická tuzemská rodina, která bydlí v Ostravě nebo Plzni, elektřinou neohřívá vodu ani nevytápí. Patří do distribuční sazby D02d, kde není vyžadován žádný velký elektrospotřebič a stále trvá vysoký tarif. Odvádí nízký pravidelný poplatek za energii, kterou má rezervovanou v elektrickém vedení: 111 Kč/měsíc (záleží také na velikosti hlavního jističe, typicky 3x25 A). Zároveň však platí vysokou jednotkovou cenu za přepravu elektrické energie, kterou skutečně spotřebovává: 1 648,90 Kč/megawatthodinu.

Jakmile začne elektřinou vytápět, tedy razantně zvýší svoji spotřebu, měla by přejít do distribuční sazby D57d. Zde zaplatí 312 Kč/měsíc, respektive za přepravu každé spotřebované megawatthodiny 209,97 Kč ve vysokém tarifu (4 hodiny/den) a 129,47 Kč v nízkém tarifu (20 hodin/den).

Dvoutarifní distribuční sazba vlastně obsahuje „množstevní slevu” a vychází výhodně, pokud máte vysokou spotřebu. Zatímco jednotarif znamená nízké fixní náklady. Například obyvatelé úsporných garsonek udělají nejlépe, když přejdou do nejnižší jednotarifní sazby D01d.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.


Základní pravidla určuje Energetický regulační úřad. O změnu distribuční sazby můžete požádat svého distributora (společnost ČEZ Distribuce, nebo EG.D, či PREdistribuce), který také podle aktuálního stavu elektrického vedení dálkově blokuje a odblokovává velké elektrospotřebiče. Přesné časy, kdy vám platí nízký tarif, zjistíte například ve svém internetovém zákaznickém účtu.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Dráty vysokého napětí
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.