digitalni elektromer

Jak číst data z elektroměru? Vysvětlíme vám vysoký i nízký tarif

3. 2. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Vytáhněte svoji poslední fakturu za elektřinu a nakoukněte do elektroměrové skříně, abyste nebyli ošklivě překvapení příštím vyúčtováním. Jednoduchým propočtem zjistíte, jestli je vaše spotřeba stabilní, nebo se výrazně změnila. Poradíme vám, kde najít potřebné měřidlo a jak číst data z elektroměru.

Na střechách rodinných domů sice přibývají solární panely, ale dominantním zdrojem elektrické energie zůstávají centrální distribuční soustavy. A zatímco Katařané díky svému ropnému a plynovému bohatství odebírají elektřinu zadarmo, Češi dostávají průběžné účty. Výsledná cena záleží zejména na vaší spotřebě, ačkoli důležitou roli hraje také region, velikost hlavního jističe, distribuční sazba a vybraný dodavatel.

Elektroměrová skříň, aneb kde najdu elektroměr

Místní distribuční společnost (ČEZ Distribuce, EG.D či PREdistribuce) neustále měří spotřebu každého odběrného místa. Aktuální data uvidíte, až otevřete přidělenou elektroměrovou skříň. Bývá umístěna na okraji soukromého pozemku, zvenčí na obvodové zdi rodinného domu nebo na společných chodbách v paneláku. Ochranný kryt otevřete například univerzálním „klíčem”.


Přístroj na fotografiích nese výrobní číslo 22533581. Nemá pohyblivý otáčecí číselník, nýbrž pevný displej, takže jde o digitální elektroměr. Spotřebu elektrické energie měří pouze ve vysokém tarifu (VT) a zatím napočítal 9 781 kWh.

Jak funguje mechanické, digitální a chytré měření

V elektroměrové skříni uvidíte jističe, které chrání vaši domácí elektroinstalaci před přetížením. Nyní však zaostřeme na elektroměr. Pravděpodobně máte nainstalované digitální počítadlo, ačkoli na některých adresách stále ještě fungují starší mechanické typy a jinde se zavádějí nejnovější „inteligentní” měřidla.

  • Elektromechanický (indukční) elektroměr má jeden či dva pohyblivé (otáčecí) číselníky, nebo dokonce ručičky, podobně jako tradiční hodiny. Není nejspolehlivější, protože podvodníčci používají magnet, aby čísla zabrzdili anebo přetočili zpátky, a následně měli vyfakturovanou nižší spotřebu.

  • Digitální (elektronický, statický, impulzní) elektroměr má pevný displej, podobně jako „digitálky”, nelze ovlivnit magnetem. Ale odečty probíhají postaru, osobně, pomalu. Pokud technici distribuční společnosti nestíhají a dlouho nepřijedou, vaši roční nebo dvouletou spotřebu pouze odhadnou. 

  • Chytré měření (Smart Metering) zobrazuje data na digitálním displeji, a navíc každodenně dálkově posílá aktuální report odpovědnému distributorovi.

 

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Pro identifikaci slouží výrobní a evidenční číslo

V bytových domech, na sdílených chodbách, objevíte více elektroměrů. Každý má unikátní výrobní a taky evidenční číslo. Minimálně jeden identifikátor dohledáte na samotném elektroměru i na faktuře.

  • Výrobní číslo bylo přístroji přiděleno jeho výrobcem. Má 5 až 9 znaků, které následují za zkratkou N., No. či Nr.

  • Evidenční číslo bylo měřidlu přidáno místním distributorem. Začíná značkou distribuční společnosti (většinou ČEZ, v jižních okresech EG.D alias E.ON, v Praze PRE).

Rozlišujeme vysoký (T1) a nízký (T2) tarif

Míříme do finiše, konečně odpovíme na úvodní otázku, jak číst data z elektroměru. Ještě však odlišme vysoký (dražší) a nízký (zlevněný) tarif.

  • Vysoký tarif musí stačit domácnostem, které elektřinou neohřívají vodu ani nevytápějí, takže patří do distribuční sazby D01d či D02d. Na digitálním elektroměru mají obvykle jediný displej, kde snadno vyčtou svoji spotřebu.

  • Nízký tarif znamená víkendovou nebo každodenní několikahodinovou úsporu. Elektřinu zlevňuje chatařům a domácnostem, které používají náročnější elektrospotřebiče (bojler, přímotop, akumulační kamna, tepelné čerpadlo, elektromobil) a patří do vyšší distribuční sazby (například D26d). Příslušný dvoutarifní elektroměr rozlišuje spotřebu ve vysokém tarifu (označenou T1, 1, I., VT či V) a v nízkém tarifu (T2, 2, II., NT či N). Obě hodnoty zobrazuje střídavě na jednom displeji, nebo zvlášť na dvou displejích.


Jednoduchá matematika, neboli jak odečíst elektroměr

Technici distribučních společností obyčejně opíšou aktuální hodnoty a odcházejí. Elektroměry se automaticky nevynulují, přičítají každou další kilowatthodinu (kWh) spotřebované elektrické energie. Buďto zobrazují pouze celá čísla, nebo jsou přesné na desetiny, avšak nerozlišují mezi loňským a letošním rokem. Takže od aktuální naměřené souhrnné spotřeby odečtěte stav elektroměru, zachycený v poslední faktuře. Ale pozor, když srovnáváte kilowatthodiny a tisícinásobné megawatthodiny (MWh)!

Trápí vás vysoké účty za elektřinu?

Srovnejte si nabídky dodavatelů elektřiny v naší kalkulačce a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější.


Příklad: Elektroměr dneska ukazuje 5 000 kWh ve vysokém tarifu a 15 000 kWh v nízkém tarifu. Distributor vloni touto dobou zaznamenal 3 000 kWh a 9 000 kWh. Tudíž spotřeba za poslední rok vychází na 2 000 kWh (5 000 - 3 000 kWh) ve VT a 6 000 kWh (15 000 - 9 000 kWh) v NT. Jenomže naposledy byly fakturovány 1 MWh/rok (= 1 000 kWh/rok) ve vysokém a 3 MWh/rok (= 3 000 kWh/rok) v nízkém tarifu. Buďto spotřeba razantně stoupla, nebo se někam vloudila chyba.

Pokud máte pochybnosti, reklamujte fakturu, případně požádejte o mimořádné vyúčtování. Obojí zařizuje vámi preferovaný dodavatel. U distributora můžete reklamovat samotný elektroměr. Ale v případě, že se neprokáže jeho závada, zaplatíte náklady za revizi.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Dráty vysokého napětí
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

  • Otevírání oken
    05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

    Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

  • LED žárovky
    28. října 2023|Jana Březinová
    Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

    Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

  • Ovladač klimatizace
    15. října 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát topení klimatizací?

    Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

  • Podpis smlouvy
    03. října 2023|Petr Woff
    Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

    Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn.