Dům se solárními střešními taškami

Solární panely jako střešní krytina: Kolik stojí solární tašky?

3. 5. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.

Solární tašky – solární panely, které fungují jako střešní krytina

Bylo jen otázkou času, kdy někdo přijde s elegantnějším řešením fotovoltaického systému, než jsou klasické solární panely na střechu. Ty často hyzdí vzhled domu a jsou odmítány v památkových oblastech nebo uprostřed přírody, kde působí nepatřičně.

V současné době již existují střešní krytiny, které mají integrované fotovoltaické články. Tzv. solární tašky poskytují estetické řešení pro domácí výrobu elektřiny ze sluneční energie. Na první pohled solární střechu nepoznáte, přitom v šindeli je ukrytá účinná fotovoltaika.

Princip fungování se od panelů nijak neliší. Jednotlivé články jsou pouze menší, aby se vešly do pálené tašky. Pod povrchem střechy jsou články propojeny kabely, které se postarají o proudění energie do střídače a následně dále do domácnosti či akumulátorů.

Fotovoltaické tašky zajistí výkon jako panely

Solární střešní tašky představila v roce 2017 s velkou slávou společnost Tesla, která je vzápětí vyprodala na rok dopředu. Jinak se ale v prvních letech fotovoltaické tašky příliš neuchytily kvůli své vysoké ceně. Kromě pořizovací ceny nepřispěla k oblíbenosti ani nižší účinnost, než mají klasické solární panely na střechu. Proto se v minulosti jednalo spíše o okrajové řešení pro nadšence do nových technologií. To se ale změnilo.

Dnes jsou i na českém trhu dostupné solární panely integrované do střešní krytiny, které poskytují stejnou výkonnost jako běžné fotovoltaické články. Matoucí je pouze přepočet na metry čtvereční. Například střešní tašky o výkonu 214 Wp/m2 odpovídají výkonu 342,4 Wp po zohlednění obvyklé velikosti solárního panelu (1,6 m2).

Zatímco instalovaný výkon solární krytiny postupně rostl, cena se naopak snižovala. S tímto stavem do značné míry zamávala pandemie covid-19 a následná energetická krize. Zdražily se totiž vstupní materiály, inflace navíc žene nahoru i ceny práce a dopravy. Na druhou stranu tyto faktory neovlivňují jen fotovoltaické tašky, ale i solární panely.

Pořízení střechy ze solárních tašek vychází z obou variant dráž, nicméně v praxi se cena přibližuje částce, kterou byste zaplatili za kvalitní střešní krytinu a instalaci solárních panelů. Kompletní střecha se solárními taškami se dá dnes u rodinného domu vybudovat od zhruba 350 tisíc Kč. Konečná částka se odvíjí především od velikosti střechy a instalovaného výkonu.

Vyplatí se solární tašky?

I přes nárůst cen si solární technologie zachovávají rentabilitu, a to kvůli extrémnímu zdražení elektřiny. Situace sice již není tak kritická jako v loňském roce – ceny elektrické energie v současnosti klesají a nabídky poskytovatelů se konečně dostaly výrazněji pod zastropované hodnoty. Nicméně oproti jaru roku 2021 se elektřina na burze stále obchoduje za zhruba 2,5násobek.

Jaké jsou aktuální ceny elektřiny?

Srovnejte si ceny elektřiny u dodavatelů energií v naší kalkulačce.


K rychlejší návratnosti investice přispějí také dotace. Na solární tašky můžete získat dotaci Nová zelená úsporám stejně jako na solární panely na střechu. Cena se tak sníží až o více než polovinu, jelikož maximální míra podpory činí 60 % uznatelných nákladů.

Výše dotace na fotovoltaické systémy z Nová zelená úsporám

Základní instalace o výkonu 2 kWp se standardním měničem

40 000 Kč

Základní instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem

60 000 Kč

Základní instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla

100 000 Kč

Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu

10 000 Kč

Za 1 kWh el. akumulačního systému

10 000 Kč

V mnoha případech může solární střecha znamenat lepší řešení než klasické fotovoltaické panely. Těžko ale obě varianty srovnávat. Solární tašky nepředstavují jen „doplněk“ na střechu, ale zároveň její nedílnou funkční součást. Obecně dává instalace solární krytiny smysl zejména u novostaveb, při kompletní rekonstrukci střechy nebo v případě, že je pro vás klíčová estetická stránka.

Jaké jsou výhody a nevýhody solární krytiny?

Kromě elegantnějšího vzhledu mají solární střešní tašky další výhody. V porovnání s fotovoltaickými panely bývají výrazně tvrdší – lépe tak odolávají velkému krupobití a jiným rozmarům počasí. Velmi často jsou navíc ohnivzdorné. Životnost solárních tašek se zpravidla uvádí okolo 25–30 let, tedy v podobných relacích jako u panelů.

Tenkovrstvé solární články perfektně využívají odražené světlo a poskytují optimalizovaný výkon i během horšího počasí nebo při zastínění části střechy. Obávat se nemusíte ani toho, že bude fotovoltaický systém zbytečně naddimenzovaný. Solární články se nevkládají do všech tašek, ale jen do míst, kde může být sluneční svit nejlépe využitý pro výrobu elektřiny.

Fotovoltaická krytina se pokládá obvyklým způsobem, nakonec jen stačí zapojení systému od proškoleného elektrikáře. Počítejte ale s tím, že instalace zabere delší čas. Zatímco panely máte na střeše klidně za 1–2 dny, solární tašky si vyžádají přibližně 1–2 týdny práce. Solární krytina v ČR stále není tolik rozšířená. Proto se musíte smířit i s menší nabídkou při výběru instalační firmy.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.