Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.
Bylo jen otázkou času, kdy někdo přijde s elegantnějším řešením fotovoltaického systému, než jsou klasické solární panely na střechu. Ty často hyzdí vzhled domu a jsou odmítány v památkových oblastech nebo uprostřed přírody, kde působí nepatřičně.
V současné době již existují střešní krytiny, které mají integrované fotovoltaické články. Tzv. solární tašky poskytují estetické řešení pro domácí výrobu elektřiny ze sluneční energie. Na první pohled solární střechu nepoznáte, přitom v šindeli je ukrytá účinná fotovoltaika.
V roce 2017 představila solární krytinu s velkou slávou společnost Tesla, která ji vzápětí vyprodala na rok dopředu. Jinak se ale v prvních letech fotovoltaické střešní tašky moc neuchytily kvůli své vysoké ceně.
Srovnejte si aktuální ceny elektřiny u dodavatelů v naší kalkulačce.
Kromě vysoké pořizovací ceny nepřispěla k oblíbenosti solárních tašek ani nižší účinnost, než mají klasické solární panely na střechu. Proto se v minulosti jednalo spíše o okrajové řešení pro nadšence do nových technologií. To se ale změnilo.
V současné době jsou i na českém trhu dostupné solární panely integrované do střešní krytiny, které poskytují stejnou výkonnost jako běžné fotovoltaické články. Matoucí je pouze přepočet na metry čtvereční. Například střešní tašky o výkonu 214 Wp/m2 odpovídají výkonu 342,4 Wp v přepočtu na běžnou velikost solárního panelu (1,6 m2).
Instalovaný výkon solární krytiny roste, cena se naopak snižovala. S tím ovšem zamávala pandemie covid-19 a současná energetická krize.
„Ceny fotovoltaických panelů reagují na aktuální zdražování vstupních materiálů a velký nedostatek elektřiny v čínských továrnách. Další skokový růst v cenách křemíku, solárního skla nebo zadních fólii způsobil zdražení panelů o více než 30 % jen v roce 2021,“ říká expert Martin Schachinger, jednatel společnosti pvXchange.com pro server oenergetice.cz. Podle statistik společnosti činí meziroční nárůst cen fotovoltaiky dalších 28 %, vztaženo ke květnu 2022.
Nicméně rostoucí ceny se odráží jak do ceny fotovoltaických střešních tašek, tak běžných solárních panelů. V konečném součtu se tak cena solárních tašek téměř dostala na částku, kterou byste zaplatili za kvalitní střešní krytinu a instalaci solárních panelů.
I přes obrovský růst cen si solární technologie zachovávají rentabilitu, a to kvůli extrémnímu zdražení elektřiny. V současné době se elektrická energie na burze obchoduje za čtyř až pětinásobné ceny oproti loňskému jaru.
K rychlejší návratnosti investice přispějí také dotace. Na solární tašky můžete získat dotaci Nová zelená úsporám stejně jako na solární panely na střechu. Cena se tak sníží až o více než polovinu, jelikož maximální míra podpory činí 60 % uznatelných nákladů.
Základní instalace o výkonu 2 kWp se standardním měničem | 40 000 Kč |
Základní instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem | 60 000 Kč |
Základní instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla | 100 000 Kč |
Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu | 10 000 Kč |
Za 1 kWh el. akumulačního systému | 10 000 Kč |
V některých případech může solární střecha poskytovat lepší řešení než klasické fotovoltaické panely, přičemž výkonové a cenové rozdíly se smazávají. Samozřejmě není možné srovnávat jejich cenu s částkou za běžnou střešní krytinu. Pokud jste se však rozhodli pro investici do fotovoltaiky a je pro vás důležitá estetická stránka, bude to pro vás ideální řešení.
Pokud jsou solární panely součástí vaší nemovitosti, bude se vám hodit pojištění nemovitosti. Správně sjednané pojištění vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky jednoduše a online.
Kromě elegantnějšího vzhledu mají solární tašky další výhody. Oproti běžným střešním krytinám mají vysokou tvrdost, a tak odolají i velkému krupobití. Tenkovrstvé solární články navíc perfektně využívají odražené světlo a poskytují optimalizovaný výkon i během horšího počasí nebo při zastínění části střechy.
Obávat se nemusíte ani toho, že bude fotovoltaický systém zbytečně naddimenzovaný. Solární články se nevkládají do všech tašek, ale jen do míst, kde může být sluneční svit nejlépe využitý pro výrobu elektřiny.
Také instalace je jednoduchá. Krytina se pokládá obvyklým způsobem, nakonec jen stačí zapojení systému od proškoleného elektrikáře.
O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.