Dům se solárními střešními taškami

Solární panely jako střešní krytina: Kolik stojí solární tašky?

3. 5. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.

Solární tašky – solární panely, které fungují jako střešní krytina

Bylo jen otázkou času, kdy někdo přijde s elegantnějším řešením fotovoltaického systému, než jsou klasické solární panely na střechu. Ty často hyzdí vzhled domu a jsou odmítány v památkových oblastech nebo uprostřed přírody, kde působí nepatřičně.

V současné době již existují střešní krytiny, které mají integrované fotovoltaické články. Tzv. solární tašky poskytují estetické řešení pro domácí výrobu elektřiny ze sluneční energie. Na první pohled solární střechu nepoznáte, přitom v šindeli je ukrytá účinná fotovoltaika.

Princip fungování se od panelů nijak neliší. Jednotlivé články jsou pouze menší, aby se vešly do pálené tašky. Pod povrchem střechy jsou články propojeny kabely, které se postarají o proudění energie do střídače a následně dále do domácnosti či akumulátorů.

Fotovoltaické tašky zajistí výkon jako panely

Solární střešní tašky představila v roce 2017 s velkou slávou společnost Tesla, která je vzápětí vyprodala na rok dopředu. Jinak se ale v prvních letech fotovoltaické tašky příliš neuchytily kvůli své vysoké ceně. Kromě pořizovací ceny nepřispěla k oblíbenosti ani nižší účinnost, než mají klasické solární panely na střechu. Proto se v minulosti jednalo spíše o okrajové řešení pro nadšence do nových technologií. To se ale změnilo.

Dnes jsou i na českém trhu dostupné solární panely integrované do střešní krytiny, které poskytují stejnou výkonnost jako běžné fotovoltaické články. Matoucí je pouze přepočet na metry čtvereční. Například střešní tašky o výkonu 214 Wp/m2 odpovídají výkonu 342,4 Wp po zohlednění obvyklé velikosti solárního panelu (1,6 m2).

Zatímco instalovaný výkon solární krytiny postupně rostl, cena se naopak snižovala. S tímto stavem do značné míry zamávala pandemie covid-19 a následná energetická krize. Zdražily se totiž vstupní materiály, inflace navíc žene nahoru i ceny práce a dopravy. Na druhou stranu tyto faktory neovlivňují jen fotovoltaické tašky, ale i solární panely.

Pořízení střechy ze solárních tašek vychází z obou variant dráž, nicméně v praxi se cena přibližuje částce, kterou byste zaplatili za kvalitní střešní krytinu a instalaci solárních panelů. Kompletní střecha se solárními taškami se dá dnes u rodinného domu vybudovat od zhruba 350 tisíc Kč. Konečná částka se odvíjí především od velikosti střechy a instalovaného výkonu.

Vyplatí se solární tašky?

I přes nárůst cen si solární technologie zachovávají rentabilitu, a to kvůli extrémnímu zdražení elektřiny. Situace sice již není tak kritická jako v loňském roce – ceny elektrické energie v současnosti klesají a nabídky poskytovatelů se konečně dostaly výrazněji pod zastropované hodnoty. Nicméně oproti jaru roku 2021 se elektřina na burze stále obchoduje za zhruba 2,5násobek.

Jaké jsou aktuální ceny elektřiny?

Srovnejte si ceny elektřiny u dodavatelů energií v naší kalkulačce.


K rychlejší návratnosti investice přispějí také dotace. Na solární tašky můžete získat dotaci Nová zelená úsporám stejně jako na solární panely na střechu. Cena se tak sníží až o více než polovinu, jelikož maximální míra podpory činí 60 % uznatelných nákladů.

Výše dotace na fotovoltaické systémy z Nová zelená úsporám

Základní instalace o výkonu 2 kWp se standardním měničem

40 000 Kč

Základní instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem

60 000 Kč

Základní instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla

100 000 Kč

Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu

10 000 Kč

Za 1 kWh el. akumulačního systému

10 000 Kč

V mnoha případech může solární střecha znamenat lepší řešení než klasické fotovoltaické panely. Těžko ale obě varianty srovnávat. Solární tašky nepředstavují jen „doplněk“ na střechu, ale zároveň její nedílnou funkční součást. Obecně dává instalace solární krytiny smysl zejména u novostaveb, při kompletní rekonstrukci střechy nebo v případě, že je pro vás klíčová estetická stránka.

Jaké jsou výhody a nevýhody solární krytiny?

Kromě elegantnějšího vzhledu mají solární střešní tašky další výhody. V porovnání s fotovoltaickými panely bývají výrazně tvrdší – lépe tak odolávají velkému krupobití a jiným rozmarům počasí. Velmi často jsou navíc ohnivzdorné. Životnost solárních tašek se zpravidla uvádí okolo 25–30 let, tedy v podobných relacích jako u panelů.

Tenkovrstvé solární články perfektně využívají odražené světlo a poskytují optimalizovaný výkon i během horšího počasí nebo při zastínění části střechy. Obávat se nemusíte ani toho, že bude fotovoltaický systém zbytečně naddimenzovaný. Solární články se nevkládají do všech tašek, ale jen do míst, kde může být sluneční svit nejlépe využitý pro výrobu elektřiny.

Fotovoltaická krytina se pokládá obvyklým způsobem, nakonec jen stačí zapojení systému od proškoleného elektrikáře. Počítejte ale s tím, že instalace zabere delší čas. Zatímco panely máte na střeše klidně za 1–2 dny, solární tašky si vyžádají přibližně 1–2 týdny práce. Solární krytina v ČR stále není tolik rozšířená. Proto se musíte smířit i s menší nabídkou při výběru instalační firmy.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Dráty vysokého napětí
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

 • Otevírání oken
  05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

  Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

 • LED žárovky
  28. října 2023|Jana Březinová
  Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

  Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

 • Ovladač klimatizace
  15. října 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát topení klimatizací?

  Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

 • Podpis smlouvy
  03. října 2023|Petr Woff
  Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

  Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn. 

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena kontrolujte radiátor
  03. září 2023|Jana Březinová
  Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2023

  Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?