Cestovní pojištění – srovnání cen

solární panely jako střešní krytina

Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik takové řešení fotovoltaické elektrárny stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů na střechu.

Solární tašky – solární panely, které fungují jako střešní krytina

Bylo jen otázkou času, kdy někdo přijde s elegantnějším řešením fotovoltaického systému, než jsou klasické solární panely na střechu. Ty často hyzdí vzhled domu a jsou odmítány v památkových oblastech nebo uprostřed přírody, kde působí nepatřičně.

V současné době již existují střešní krytiny, které mají integrované fotovoltaické články. Tzv. solární tašky poskytují estetické řešení pro domácí výrobu elektřiny ze sluneční energie. Na první pohled nepoznáte, že je v šindeli ukrytá účinná fotovoltaika.

V roce 2017 představila solární tašky s velkou slávou společnost Tesla, která je vzápětí vyprodala na rok dopředu. Jeden metr čtvereční solárních tašek vyšel v té době na téměř 6000 Kč. Kam se solární panely integrované ve střešní krytině posunuly za tři roky?

Počet výrobců stoupá, ceny klesají

Kromě vysoké pořizovací ceny nepřispěla k oblíbenosti solárních tašek ani nižší účinnost, než mají klasické solární panely na střechu. Proto se v minulosti jednalo spíše o okrajové řešení pro nadšence do nových technologií. To se teď mění.

V současné době jsou i na českém trhu dostupné solární panely integrované do střešní krytiny, které poskytují stejnou výkonnost jako běžné fotovoltaické články. Matoucí je pouze přepočet na metry čtvereční. Například společnost T-Power vyrábí střešní tašky o výkonu 214 Wp/m2, což odpovídá výkonu 342,4 Wp v přepočtu na běžnou velikost solárního panelu (1,6 m2), přičemž maximální výkon střešních panelů aktuálně dosahuje kolem 360 Wp.

Přestože instalovaný výkon integrovaných solárních panelů roste, jejich cena se pohybuje opačným směrem. Oproti situaci před pár lety klesla přibližně na polovinu. Cena fotovoltaických tašek se téměř dostala na částku, kterou byste zaplatili za kvalitní střešní krytinu a instalaci solárních panelů. Například realizace integrované fotovoltaiky pro rodinný dům, kde bydlí čtyřčlenná rodina se spotřebou 5,5 MWh, o výkonu 3,6 kWp, by vyšla na necelých 400 tisíc korun včetně montáže a DPH.


Příklady kalkulací pro solární tašky

roční základní spotřeba

předpokládaný výkon

cena vč. montáže a DPH

dotace

cena po odečtení dotace

Rodina 4 lidi, topení plynem, přebytek elektřiny z FVE do TUV

5,5 MWh

3,6 kWp

396 581 Kč

55 000 Kč

341 581 Kč

Rodina 4 lidi, topení plynem, v létě chlazení a ohřev bazénu, přebytek do baterií, bez ohřevu TUV

6,2 MWh

4,56 kWp

565 499 Kč

150 000 Kč

415 499 Kč

Rodina 4 lidi, topení TC, v létě chlazení a ohřev bazénu, přebytek do baterií, s ohřevem TUV

15 MWh

6,24 kWp

748 169 Kč

150 000 Kč

598 169 Kč

Zdroj: Příklad kalkulací Lindab Solar Roof, 8.2.2020


kolik stojí solární tašky?

Jaké jsou výhody solárních panelů jako střešní krytiny?

Kromě elegantnějšího vzhledu mají solární tašky další výhody. Oproti běžným střešním krytinám mají vysokou tvrdost, a tak odolají i velkému krupobití. Tenkovrstvé solární články navíc perfektně využívají odražené světlo a poskytují optimalizovaný výkon i během horšího počasí nebo při zastínění části střechy.

Obávat se nemusíte ani toho, že bude fotovoltaický systém zbytečně naddimenzovaný. Solární články se nevkládají do všech tašek, ale jen do míst, kde může být sluneční svit nejlépe využitý pro výrobu elektřiny.

Také instalace je jednoduchá. Krytina se pokládá obvyklým způsobem, nakonec jen stačí zapojení systému od proškoleného elektrikáře.

Vyplatí se solární panely jako střešní krytina?

To je otázka, na kterou nelze jednoznačně odpovědět. V některých případech mohou solární tašky poskytovat lepší řešení než klasické solární panely na střechu, přičemž výkonové a cenové rozdíly se smazávají. Samozřejmě není možné srovnávat jejich cenu s částkou za běžnou střešní krytinu. Pokud jste se však rozhodli pro investici do fotovoltaiky a je pro vás důležitá estetická stránka, bude to pro vás ideální řešení. Stejně jako na solární panely na střechu můžete na solární tašky získat dotaci  Nová zelená úsporám.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 15