cena-elektrikare

Návštěva elektrikáře: Jak najít schopného řemeslníka a kolik jeho práce stojí?

17. 6. 2022
|
Délka čtení: 5 min.

Vyhořelá zásuvka nebo nefunkční světlo? V domácnosti je elektrikář potřebný každou chvíli. Najít schopného elektrikáře ale není vždy snadné a jeho návštěva se může prodražit.

Kdy volat elektrikáře?

Většina lidí má k elektrikářským opravám v domácnosti respekt, protože při jejich provádění může jít o život. Nejspíš každý si poradí s výměnou žárovky nebo nahozením jističe. Pro zručného kutila nebude problém vyměnit zásuvku či připojit lustr. Ani u jednoduchých elektrikářských prací však nezapomínejte na základní pravidlo –⁠ vypnout přívod elektřiny. Také by vám nemělo chybět správné vybavení, především zkoušečka.

Jestliže si nejste jistí, i na snadné úkony přivolejte raději odborníka. Neodborné zásahy do elektřiny mohou způsobit zkrat či zranění. U elektřiny nepodceňujte ani drobné závady –⁠ například jiskřící zásuvku či poškozený kabel ke sporáku. Na složitější opravy byste měli přivolat elektrikáře v každém případě, na některé úkony budete potřebovat navíc ještě revizi.

S čím dokáže elektrikář pomoci

Řemeslníka vybírejte podle toho, jaké úpravy či instalace potřebujete provést. Běžný elektrikář pro domácnost vám pomůže s kompletní elektroinstalací včetně vysekání drážek a natažení kabelů, instalací hromosvodu, zapojením zásuvek či vypínačů nebo instalací elektrospotřebičů (sporák, bojler). Poradí si také s výměnou hlavního jističe a osazením spínače HDO, pokud měníte distribuční sazbu.

Chystáte se na instalaci fotovoltaické elektrárny nebo systému pro chytrou domácnost? Pak se vyplatí obrátit na odborníka, který má s danou specializací zkušenosti. Stejně tak na zapojení telefonu, internetu či satelitu je lepší kontaktovat odborníka na telekomunikace.

Potřebujete-⁠li provést revizi elektroinstalace, musíte se obrátit na revizního technika, který má k jejímu provedení oprávnění. V praxi to obvykle funguje tak, že elektrikář provede elektroinstalaci a revizní technik jeho práci zkontroluje a vystaví revizní zprávu.

Kde a jak najít schopného elektrikáře

Najít schopného řemeslníka není v dnešní době vůbec jednoduché, a to platí i o elektrikářích. Nejlepší způsob je zeptat se příbuzných či známých. Pokud vám mohou někoho doporučit, nemusíte se složitě pídit po referencích.

Další variantou je vyhledat si elektrikáře online. Můžete začít jednoduše tím, že zadáte do googlu spojení „elektrikář + vaše město“. Tímto způsobem se primárně dostanete k větším firmám s vlastními webovými stránkami. Pokud dáváte přednost spíše schopnému živnostníkovi, zkuste zabrousit na některý z řemeslnických portálů. Můžete vyhledávat pracovníky nejen podle specializace, ale především podle hodnocení.

Existuje několik řemeslnických portálů:

Elektrikář v rámci smlouvy s dodavatelem

Nemáte v plánu žádnou větší rekonstrukci, ale chcete mít jistotu, že když se vyskytne problém, budete mít elektrikáře rychle po ruce? Pak vám může přijít vhod nabídka některých dodavatelů energií, kteří do tarifu zahrnují asistenční služby. Stačí zavolat na asistenční linku a dodavatel vám domů pošle elektrikáře. Někdy vám na služby elektrikáře dokonce přispěje.

Například E.ON k tarifu Komplet elektřina poskytuje 3 000 Kč ročně na práci elektrikáře nebo hodinového manžela. Dodavatel innogy nabízí k tarifu možnost dokoupení domácí asistence, která zahrnuje opravy elektrických spotřebičů až do limitu 10 000 Kč ročně. ČEZ umožňuje klientům sjednat si pojištění ČEZ ASISTENT, jenž obsahuje pomoc elektrikáře v domácnosti v souvislosti s havárií či poruchou spotřebiče do limitu 5 000 Kč. Srovnejte si nabídky dodavatelů elektřiny a najděte si výhodnou nabídku.

Na podobné služby můžete narazit také v rámci pojištění majetku. Jen si dejte pozor na to, že u pojištění domácnosti se asistenční služby obvykle vztahují primárně na zámečnické práce, jako je otevření zabouchnutých dveří a podobně. Abyste získali i služby elektrikáře, většinou si musíte připlatit prémiovou asistenci.

Kolik stojí práce elektrikáře

Než si závazně objednáte návštěvu elektrikáře, měli byste požádat o cenovou nabídku. Jinak můžete být nepříjemně překvapeni, na kolik elektrikářské práce vyjdou. Některé úkony se účtují za kus, jiné za hodinu práce. V každém případě počítejte s náklady jak na práci, tak na materiál, případně ještě cenu za kilometr. Podívejte se na příklady a orientační ceny za práci elektrikáře.

 • Elektrikářské práce v hodinové sazbě: 350–⁠550 Kč/h

 • Osazení rozvaděče do sádrokartonu: 750 Kč/ks

 • Zapojení jednofázového jističe v rozvaděči: 250 Kč/ks

 • Osazení a zapojení zásuvky: 100 Kč/ks

 • Zapojení trouby či bojleru: 500 Kč/ks

 • Revize elektroinstalace (byt 1+1): 2.400 Kč

 • Revize elektrospotřebiče: 320 Kč/ks

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Ovladač klimatizace
  15. října 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát topení klimatizací?

  Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

 • Podpis smlouvy
  03. října 2023|Petr Woff
  Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

  Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn. 

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.