Ovládací panel chytré domácnosti na zdi

Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

1. 4. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při jejím správném užívání můžete uspořit nemalé částky za energie. Přečtěte si, co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte.

Co je chytrá domácnost?

Chytrá domácnost (smart home) zajišťuje za pomoci informačních technologií ovládání a propojení rozličných prvků domácnosti – například vytápění, osvětlení, zabezpečení nebo domácích spotřebičů. Koncept chytré domácnosti je velmi široký. Řadí se do něj jednoduchá řešení jako ovládání světel telefonem i sofistikované systémy s automatizovanými procesy. Záleží jen na vás, z jakých prvků si svou chytrou domácnost vybudujete.

Jak funguje chytrá domácnost

Základem smart home je rychlé a stabilní připojení k internetu. Další vybavení závisí na tom, jakým způsobem chytrou domácnost budujete. Pokud vytváříte komplexní chytrou domácnost, neobejdete se bez centrální jednotky, která zajistí propojení všech prvků. V případě, že se s chytrou domácností chcete nejprve seznámit, vám vystačí spolupráce několika zařízení s mobilním telefonem.

Tip

Potřebujete pro vybudování inteligentní domácnosti rychlejší internet? Srovnejte si nabídky poskytovatelů v naší online kalkulačce. Stačí vyplnit základní údaje o využívání internetu a během několika minut uvidíte, u kterého z poskytovatelů na vás čeká nejvýhodnější nabídka.


Chytrá domácnost se pochopitelně neobejde bez chytrých zařízení. Ta spolu komunikují v některém z používaných protokolů. Typicky se jedná o Z-Wave, ZigBee, Wi-Fi nebo Bluetooth. Aby jednotlivé prvky mohly spolupracovat, musí komunikovat na základě stejného protokolu. Zařízení ale často zvládají více protokolů, což vytvoření chytré domácnosti ulehčuje.

Pokud to se smart home myslíte opravdu vážně, zvažte zavedení tzv. inteligentní elektroinstalace. Na rozdíl od chytré domácnosti nespoléhá na bezdrátové řešení, ale na kabeláž. Proto se inteligentní elektroinstalace projektuje především u nových domů – jinde by znamenala stavební úpravy. Inteligentní elektroinstalace díky kabelům představuje komplexnější, stabilnější a bezpečnější alternativu. Nicméně kvůli vyšším nákladům a složitější instalaci jde o méně rozšířený koncept.

Inteligentní domácnost vám přinese efektivnější vytápění

Jak mohou vypadat výhody chytré domácnosti v praxi? Ceny energií v poslední době nepříjemně narůstají, proto se podívejme, jak vám smart home pomůže ušetřit právě v této oblasti. Nejvýznamnější položku na faktuře za energie tvoří náklady na vytápění. Na vině je do značné míry neefektivita vytápění, především vyhřívání prostor i ve chvílích, kdy doma nikdo není.

Chytrá domácnost vám umožní regulovat teplotu na dálku, v závislosti na denní době nebo podle toho, zda se doma někdo nachází. Jak to u vás může probíhat? Ráno vstanete do vyhřáté místnosti, která se začala vytápět půl hodiny před zazvoněním budíku. Topení se zapnulo i v koupelně, kam vedou vaše první kroky. Naopak v obývacím pokoji a kuchyni, kam před odjezdem do práce nevkročíte, zůstaly radiátory vypnuté. Poté, co odjedete, se v domě netopí nebo jen temperuje. Těsně před večerním příjezdem si přes příslušnou aplikaci v telefonu opět zatopíte.

Ke zmíněnému scénáři vám stačí chytrý termostat a chytré termostatické hlavice. Výrobci chytrých termostatů uvádí, že správným použitím lze dosáhnout až 30% úspor u nákladů na vytápění. Neméně důležitou součást smart domácnosti představují chytré žaluzie a rolety. Ty disponují speciálními čidly, díky kterým se podle teploty a intenzity slunečního svitu samy vytahují a spouští. Tím zabraňují únikům tepla.

Chytrá domácnost přináší úspory i u ohřevu vody a osvětlení

Výhody inteligentní domácnosti zdaleka nekončí u vytápění. Šetřit můžete také na ohřevu vody. Chytré bojlery s pokročilou řídicí a komunikační elektronikou si dokážou „zapamatovat“, kdy u vás běžně dochází ke spotřebě teplé vody. Podle toho optimalizují svoji aktivitu a sníží spotřebu energie.

K dalším oblastem, ve kterých chytrá domácnost přináší značné úspory, patří osvětlení. Klíčem k šetření jsou chytré žárovky, jež propojíte s mobilem či centrální jednotkou. Světlo pak na dálku nejen ovládáte, ale rovněž regulujete jas, odstín nebo nastavujete automatické zapínání a vypínání. Na telefonu máte neustálý přehled, kde je právě rozsvíceno. Kdykoliv se tak můžete ujistit, jestli jste opravdu zhasnuli a případné zapomenutí napravit. Ještě větší pohodlí vám zajistí senzory, které svícení řídí podle vašeho pohybu po domě.

Ovládání světel a dalších domácích prvků na dálku přispívá také k bezpečnosti objektu. Navenek dokážete věrohodně vytvářet dojem, že je někdo doma. Můžete kdykoliv rozsvítit, vytáhnout žaluzie nebo na chvíli pustit televizi. Ve skutečnosti přitom budete ležet na pláži na druhém konci světa.

Výše úspor bude u smart home vždy individuální

Kde ještě vám chytrá domácnost pomůže ušetřit za energie? V ostatních sférách nepůjde o tak významné sumy jako u vytápění či ohřevu vody, ale více malých částek nakonec může znamenat podstatný rozdíl. Chytré zásuvky vám umožní zcela odpojit přístroje, které spotřebovávají energii i po svém vypnutí. Další úspory obstará správná automatizace nebo spuštění na dálku. U energeticky náročných spotřebičů (pračka, myčka, sušička atd.) se totiž vyplatí provoz v době nízkého tarifu. Za tímto účelem lze často využít i funkci odložený start.

Do chytré domácnosti dnes zakomponujete i ekologické zdroje energie, například solární panely nebo tepelné čerpadlo. S jejich chytrými verzemi máte dokonalý přehled o výrobě i spotřebě energie a můžete jednoduše optimalizovat celkový provoz. Přebytky vyrobené vlastní solární elektrárnou tak mohou v rámci inteligentní domácnosti posloužit jako impuls pro spuštění vybraných spotřebičů, podobně jako zmiňovaný nízký tarif.

Konečná výše úspor, kterou zavedení chytré domácnosti zajistí, se bude napříč uživateli lišit. Do hry vstupuje celá řada faktorů – množství prvků smart domácnosti, spotřeba energie, způsob vytápění domu, tepelné ztráty a mnohé další. Nejčastěji se však uvádí, že chytrá domácnost ušetří v průměru okolo 15 % nákladů na elektřinu a topení.

Tip

Další úspory si můžete zajistit také výběrem správného dodavatele energií. Jste si jistí, že neplatíte více, než je nutné? Nechte si zdarma srovnat nabídky elektřiny či plynu. Během chvíle uvidíte, kolik byste u konkurenčních dodavatelů mohli ušetřit.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.