Cestovní pojištění – srovnání cen

Chytrá domácnost může ušetřit energie - Žena ovládající chytrou domácnost z gauče

Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při jejím správném užívání můžete uspořit nemalé částky za energie. Přečtěte si, co ke smart domácnosti potřebujete a v jakých oblastech díky ní ušetříte.

porovnání energií

Co je chytrá domácnost?

Chytrá domácnost za pomoci informačních technologií zajišťuje ovládání a propojení rozličných prvků domácnosti, například vytápění, osvětlení, zabezpečení nebo domácích spotřebičů. Koncept chytré domácnosti je velmi široký. Řadí se do něj jednoduchá řešení jako ovládání světel telefonem i sofistikované systémy s automatizovanými procesy. Záleží jen na vás, z jakých součástí si svou chytrou domácnost vybudujete.

Jak na chytrou domácnost

Základem smart domácnosti je rychlé a stabilní připojení k internetu. Další vybavení závisí na tom, jakým způsobem chytrou domácnost budujete. Pokud vytváříte komplexní chytrou domácnost, neobejdete se bez centrální jednotky, která zajistí propojení všech prvků. V případě, že se s chytrou domácností chcete nejprve seznámit, vystačí vám spolupráce zařízení s mobilním telefonem.

Chytrá domácnost se pochopitelně neobejde bez chytrých zařízení. Ta se vyznačují tím, že komunikují v některém z používaných protokolů. Typicky se jedná o Z-Wave, ZigBee, Wi-Fi, Bluetooth nebo HAP, tedy protokol od Applu. Aby jednotlivé prvky mohly spolupracovat, musí komunikovat na základě stejného protokolu. Zařízení ale často zvládají více protokolů, což vytvoření chytré domácnosti ulehčuje.

Efektivnější vytápění vás vyjde levněji

Posuňme se ale od teorie k praxi. Ceny energií v poslední době nepříjemně narůstají, proto se zaměříme na to, jak vám chytrá domácnost pomůže ušetřit právě v této oblasti. Nejvýznamnější položku na faktuře za energie tvoří náklady na vytápění. Na vině je do značné míry neefektivita vytápění, především vyhřívání prostor i ve chvílích, kdy doma nikdo není.

Chytrá domácnost vám umožní regulovat teplotu na dálku, v závislosti na denní době nebo podle toho, zda se doma někdo nachází. Jak to může vypadat v realitě? Ráno vstanete do vyhřáté místnosti, která se začala vytápět půl hodiny před zazvoněním budíku. Topení se zapnulo i v koupelně, kam vedou vaše první kroky. Naopak v obývacím pokoji a kuchyni, kam před odjezdem do práce nevkročíte, zůstaly radiátory vypnuté. Poté, co odjedete, se v domě netopí nebo jen temperuje. Těsně před večerním příjezdem si přes příslušnou aplikaci v telefonu opět zatopíte.

Ke zmíněnému scénáři vám stačí chytrý termostat a chytré termostatické hlavice. Výrobci chytrých termostatů uvádí, že správným použitím lze dosáhnout až 30% úspor u nákladů na vytápění. Neméně důležitou součást smart domácnosti představují chytré žaluzie a rolety. Ty disponují speciálními čidly, díky kterým se podle teploty a intenzity slunečního svitu samy vytahují a spouští. Tím zabraňují únikům tepla.

Jak na chytrou domácnost k ušetření energií - Ovládání chytré domácnosti přes mobil

Chytrá domácnost přináší úspory i u ohřevu vody a osvětlení

Výhody smart domácnosti zdaleka nekončí u vytápění. Šetřit můžete také na ohřevu vody. Chytré bojlery si díky pokročilé řídicí a komunikační elektronice dokáží „zapamatovat“, kdy u vás běžně dochází ke spotřebě teplé vody. Podle toho optimalizují svoji aktivitu a sníží spotřebu energie.

K dalším oblastem, ve kterých chytrá domácnost přináší značné úspory, patří osvětlení. Klíčem k šetření jsou chytré žárovky, jež propojíte s mobilem či centrální jednotkou. Světlo pak na dálku nejen ovládáte, ale rovněž regulujete jeho jas, odstín nebo nastavujete automatické zapínání a vypínání. Na telefonu máte neustálý přehled o tom, kde je právě rozsvíceno. Kdykoliv se tak můžete ujistit, jestli jste opravdu zhasnuli a případné zapomenutí napravit.

Výše úspor bude vždy individuální

Kde ještě vám chytrá domácnost pomůže ušetřit za energie? V ostatních sférách nepůjde o tak významné sumy jako u vytápění či ohřevu vody, ale více malých částek nakonec může znamenat podstatný rozdíl. Chytré zásuvky vám umožní zcela odpojit přístroje, které spotřebovávají energii i po svém vypnutí. U energeticky náročných spotřebičů dává smysl spuštění na dálku v době nízkého tarifu. Za tímto účelem lze využít i funkci odložený start.

Do chytré domácnosti dnes zakomponujete i ekologické zdroje energie, například solární panely nebo tepelné čerpadlo. S jejich chytrými verzemi máte dokonalý přehled o výrobě i spotřebě energie a můžete jednoduše optimalizovat celkový provoz.

Konečná výše úspor, kterou zavedení chytré domácnosti zajistí, se bude napříč uživateli lišit. Do hry vstupuje celá řada faktorů – množství prvků smart domácnosti, spotřeba energie, způsob vytápění domu, tepelné ztráty a mnohé další. Nejčastěji se však uvádí, že chytrá domácnost ušetří v průměru okolo 15 % nákladů na elektřinu a topení.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Články související s těmito výrazy:

Chytrá domácnost se nestará jen o vaše pohodlí, ale také o úspory. Přečtěte si, jak vám vytvoření smart domácnosti pomůže ušetřit za energie.