Chytrá zásuvka: Levná cesta k úsporám? - Chytrá zásuvka a ovládání mobilem

Chytrá zásuvka: Levná cesta k úsporám?

28. 3. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Zapínání či vypínání spotřebičů a dalších domácích přístrojů na dálku nebo monitorování spotřeby energie. To jsou hlavní výhody, které vám přinese chytrá zásuvka. Jak tato vychytávka funguje a kdy se ji vyplatí pořídit?

Co je chytrá zásuvka

Chytrá zásuvka (označovaná také jako smart zásuvka) je typ zásuvky, který obvykle prostřednictvím Wi-Fi či technologie Bluetooth dokáže komunikovat s mobilním telefonem, tabletem nebo počítačem. Vy díky tomu v příslušné aplikaci můžete na dálku vypínat a zapínat připojené přístroje.

Většina modelů chytrých zásuvek vám zajistí ještě další funkce, například sledování spotřeby energie připojených zařízení nebo vytváření časových rozvrhů pro jejich zapnutí a vypnutí. Výjimečné nejsou ani další doplňky v podobě LED indikátorů, případně USB portů sloužících k nabíjení.

Jak funguje chytrá zásuvka

Na fungování chytré zásuvky není nic složitého. Jedná se v podstatě o adaptér, který zasunete do klasické zásuvky. Do adaptéru následně připojujete spotřebiče a další přístroje. Ty nemusí být ve smart provedení, aby s chytrou zásuvkou dokázali pracovat – může jít klidně o stará a „nechytrá“⁠ zařízení. Jediný problém nastává u přístrojů, u nichž se po vytažení ze zásuvky resetuje nastavení. Zde vám chytrá zásuvka nepomůže.

Tip

Jak zjistit, jestli daný přístroj bude správně fungovat s chytrou zásuvkou? Zkuste ho zapnout a poté odpojit ze sítě. Pokud po opětovném zapojení kabelu normálně funguje, měl by bez problémů pracovat i s chytrou zásuvkou.


O konektivitu chytré zásuvky se zpravidla stará Wi-Fi. Zásuvku jednoduše připojíte do své domácí sítě a spárujete ji s aplikací v telefonu. Tento způsob propojení je nejrozšířenější. Nemusíte se obávat, že by vám chytrá zásuvka zpomalovala internet. Její nároky na připojení bývají minimální a výrobci je většinou ani neuvádí. Podle dostupných měření na provedení operace chytré zásuvky standardně stačí 1 Mb/s. Pro srovnání – u přehrávání 4K videa na Netflixu jsou požadavky na rychlost internetu 25× vyšší.

Smart zásuvka jako cesta k chytré domácnosti?

Chytré zásuvky ale mohou komunikovat i dalšími způsoby. Alternativu představují například modely využívající Bluetooth či mobilní síť GSM. V případě GSM disponuje chytrá zásuvka slotem na SIM kartu. Příznivci komplexní chytré domácnosti zase preferují zásuvky, které přes komunikační protokoly ZigBee či Z-Wave připojí k centrální jednotce a pak je ovládají třeba hlasovými asistenty.

Pro uživatele, kteří s chytrou domácností zatím zkušenosti nemají, mohou chytré zásuvky posloužit jako ideální zkouška, zda jim tento koncept vyhovuje. Do smart zásuvky totiž připojíte jakýkoliv přístroj či spotřebič a vyzkoušíte si u něj ovládání na dálku i další práci s aplikací. S pořízením chytré zásuvky se navíc pojí nízké náklady, obvykle v řádu stovek Kč.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Jak smart zásuvka pomůže omezit spotřebu elektřiny?

Smart zásuvka je vhodným doplňkem také v situacích, kdy cílíte na omezení spotřeby elektřiny. Díky nepřetržité možnosti ovládání na dálku vaše přístroje nemusí nikdy běžet zbytečně. Ze sítě je odpojíte jednoduchým kliknutím odkudkoliv. Odpadnou vám i nepříjemné okamžiky, kdy nevíte, jestli jste skutečně vypnuli žehličku a další přístroje, které by po dobu vaší nepřítomnosti mohly způsobit neplechu.

V aplikaci můžete sledovat informace o spotřebě energie v reálném čase a také si zpětně zobrazit podrobné statistiky. S těmito údaji rychle zjistíte, jaké spotřebiče se na spotřebě podílí nejvíce. Následně už vám stačí jen adekvátně upravit provoz těchto energožroutů a úspory jsou na světě. Snížit výdaje vám pomohou i možnosti automatizace. Podle potřeby si můžete nastavit například vypínání přístrojů na noc nebo na dobu, kdy jste v práci.

Kolik vám chytrá zásuvka ušetří?

Chytré zásuvky pořídíte již za několik stovek Kč. U nejlevnějších modelů je však potřeba počítat s kompromisy, některé například neměří spotřebu a slouží jen k vypnutí a zapnutí. Nicméně v cenové kategorii od cca 500 do 1 000 Kč seženete kvalitní kusy, které běžným uživatelům postačí. V rámci produktů spadajících do chytré domácnosti se tak smart zásuvka řadí k těm nejlevnějším.

Reálná úspora vyplývající z pořízení chytré zásuvky bude vždy individuální. Do hry vstupuje celá řada faktorů, především typ připojených zařízení či spotřebičů, uživatelské chování nebo nasmlouvané ceny energií.

Příklad

Pohotovostní spotřeba energie u televizoru činí zhruba 0,5 W. Pokud je ve stand-by režimu 20 hodin denně, ukrojí si pro sebe vypnutý televizor 3,65 kWh elektřiny za rok. Při ceně 6,05 Kč/kWh to znamená 22 Kč ročně.

Tyto zbytečné výdaje může zásuvka ovládaná mobilem snadno zkrotit. Pohotovostní režimy stojí v domácnosti až za 8 % ročních výdajů za elektřinu.


Přínos chytrých zásuvek je ale daleko širší. Levně se díky nim seznámíte s fungováním chytré domácnosti, tedy konceptem, který za několik let nejspíš bude nedílnou součástí našich životů. Navíc na základě přesných statistik získáte přehled o reálné spotřebě přístrojů a jejich provoz si zautomatizujete podle svého denního režimu.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Technik kontroluje kotel
  10. června 2024|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

 • Instalace slunečních panelů
  19. května 2024|Petr Woff
  Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

  Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.