Chytrá zásuvka: Levná cesta k úsporám? - Chytrá zásuvka a ovládání mobilem

Chytrá zásuvka: Levná cesta k úsporám?

28. 3. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Zapínání či vypínání spotřebičů a dalších domácích přístrojů na dálku nebo monitorování spotřeby energie. To jsou hlavní výhody, které vám přinese chytrá zásuvka. Jak tato vychytávka funguje a kdy se ji vyplatí pořídit?

Co je chytrá zásuvka

Chytrá zásuvka (označovaná také jako smart zásuvka) je typ zásuvky, který obvykle prostřednictvím Wi-Fi či technologie Bluetooth dokáže komunikovat s mobilním telefonem, tabletem nebo počítačem. Vy díky tomu v příslušné aplikaci můžete na dálku vypínat a zapínat připojené přístroje.

Většina modelů chytrých zásuvek vám zajistí ještě další funkce, například sledování spotřeby energie připojených zařízení nebo vytváření časových rozvrhů pro jejich zapnutí a vypnutí. Výjimečné nejsou ani další doplňky v podobě LED indikátorů, případně USB portů sloužících k nabíjení.

Jak funguje chytrá zásuvka

Na fungování chytré zásuvky není nic složitého. Jedná se v podstatě o adaptér, který zasunete do klasické zásuvky. Do adaptéru následně připojujete spotřebiče a další přístroje. Ty nemusí být ve smart provedení, aby s chytrou zásuvkou dokázali pracovat – může jít klidně o stará a „nechytrá“⁠ zařízení. Jediný problém nastává u přístrojů, u nichž se po vytažení ze zásuvky resetuje nastavení. Zde vám chytrá zásuvka nepomůže.

Tip

Jak zjistit, jestli daný přístroj bude správně fungovat s chytrou zásuvkou? Zkuste ho zapnout a poté odpojit ze sítě. Pokud po opětovném zapojení kabelu normálně funguje, měl by bez problémů pracovat i s chytrou zásuvkou.


O konektivitu chytré zásuvky se zpravidla stará Wi-Fi. Zásuvku jednoduše připojíte do své domácí sítě a spárujete ji s aplikací v telefonu. Tento způsob propojení je nejrozšířenější. Nemusíte se obávat, že by vám chytrá zásuvka zpomalovala internet. Její nároky na připojení bývají minimální a výrobci je většinou ani neuvádí. Podle dostupných měření na provedení operace chytré zásuvky standardně stačí 1 Mb/s. Pro srovnání – u přehrávání 4K videa na Netflixu jsou požadavky na rychlost internetu 25× vyšší.

Smart zásuvka jako cesta k chytré domácnosti?

Chytré zásuvky ale mohou komunikovat i dalšími způsoby. Alternativu představují například modely využívající Bluetooth či mobilní síť GSM. V případě GSM disponuje chytrá zásuvka slotem na SIM kartu. Příznivci komplexní chytré domácnosti zase preferují zásuvky, které přes komunikační protokoly ZigBee či Z-Wave připojí k centrální jednotce a pak je ovládají třeba hlasovými asistenty.

Pro uživatele, kteří s chytrou domácností zatím zkušenosti nemají, mohou chytré zásuvky posloužit jako ideální zkouška, zda jim tento koncept vyhovuje. Do smart zásuvky totiž připojíte jakýkoliv přístroj či spotřebič a vyzkoušíte si u něj ovládání na dálku i další práci s aplikací. S pořízením chytré zásuvky se navíc pojí nízké náklady, obvykle v řádu stovek Kč.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Jak smart zásuvka pomůže omezit spotřebu elektřiny?

Smart zásuvka je vhodným doplňkem také v situacích, kdy cílíte na omezení spotřeby elektřiny. Díky nepřetržité možnosti ovládání na dálku vaše přístroje nemusí nikdy běžet zbytečně. Ze sítě je odpojíte jednoduchým kliknutím odkudkoliv. Odpadnou vám i nepříjemné okamžiky, kdy nevíte, jestli jste skutečně vypnuli žehličku a další přístroje, které by po dobu vaší nepřítomnosti mohly způsobit neplechu.

V aplikaci můžete sledovat informace o spotřebě energie v reálném čase a také si zpětně zobrazit podrobné statistiky. S těmito údaji rychle zjistíte, jaké spotřebiče se na spotřebě podílí nejvíce. Následně už vám stačí jen adekvátně upravit provoz těchto energožroutů a úspory jsou na světě. Snížit výdaje vám pomohou i možnosti automatizace. Podle potřeby si můžete nastavit například vypínání přístrojů na noc nebo na dobu, kdy jste v práci.

Kolik vám chytrá zásuvka ušetří?

Chytré zásuvky pořídíte již za několik stovek Kč. U nejlevnějších modelů je však potřeba počítat s kompromisy, některé například neměří spotřebu a slouží jen k vypnutí a zapnutí. Nicméně v cenové kategorii od cca 500 do 1 000 Kč seženete kvalitní kusy, které běžným uživatelům postačí. V rámci produktů spadajících do chytré domácnosti se tak smart zásuvka řadí k těm nejlevnějším.

Reálná úspora vyplývající z pořízení chytré zásuvky bude vždy individuální. Do hry vstupuje celá řada faktorů, především typ připojených zařízení či spotřebičů, uživatelské chování nebo nasmlouvané ceny energií.

Příklad

Pohotovostní spotřeba energie u televizoru činí zhruba 0,5 W. Pokud je ve stand-by režimu 20 hodin denně, ukrojí si pro sebe vypnutý televizor 3,65 kWh elektřiny za rok. Při ceně 6,05 Kč/kWh to znamená 22 Kč ročně.

Tyto zbytečné výdaje může zásuvka ovládaná mobilem snadno zkrotit. Pohotovostní režimy stojí v domácnosti až za 8 % ročních výdajů za elektřinu.


Přínos chytrých zásuvek je ale daleko širší. Levně se díky nim seznámíte s fungováním chytré domácnosti, tedy konceptem, který za několik let nejspíš bude nedílnou součástí našich životů. Navíc na základě přesných statistik získáte přehled o reálné spotřebě přístrojů a jejich provoz si zautomatizujete podle svého denního režimu.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
  07. května 2023|Jana Březinová
  Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

  Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.

 • Nastavení teploty na radiátoru
  06. května 2023|Petr Woff
  Plynové topení: Komu se vyplatí?

  Typická česká rodina potřebuje komfortní vytápění, které není příliš drahé. Pokud kolem jejího domu vede plynovod, relativně levně vychází plynové topení. Potenciální úspora závisí na nutných investicích, na individuální spotřebě a na vybraném ceníku.

 • Žena sedí u stolu s nákupem a účtenkou
  05. května 2023|Jana Březinová
  Kdy bude konec zdražování potravin?

  Ceny některých potravin za poslední rok vzrostly téměř na dvojnásobek, další podražily o desítky procent. Zemědělci, výrobci i prodejci si stěžují na rostoucí ceny energií, přitom ty se v posledních měsících dostávají zpět do normálu. Kdy tedy zdražování potravin skončí?