Kasička ve tvaru prasátka u pračky

Elektrožrouti v domácnosti: Které spotřebiče (a zlozvyky) zbytečně zvyšují spotřebu elektřiny?

26. 4. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Ceny energií v posledních měsících značně vzrostly a v mnoha domácnostech se probírá spotřeba elektřiny. Ta se přitom dá poměrně výrazně snížit zavedením několika jednoduchých opatření. Jak vypadají největší žrouti energie, které si doma živíme?

Tepelný komfort aneb Karibik v obýváku

Pokud topíte elektřinou, tak se největší prostor k úsporám skrývá právě ve vytápění. Nikdo po vás nechce, abyste doma seděli v bundě, nicméně v mnoha českých domácnostech je objektivně přetopeno. Kromě vysokých faktur to může přinášet i zdravotní problémy, například v podobě dýchacích potíží. Proto dodržujte doporučené teploty, které zohledňují využití místností.

 • Obývací pokoj, dětské pokoje: 20–22 °C

 • Kuchyně: cca 18 °C

 • Ložnice: 16–18 °C

 • Koupelna: 23–24 °C

 • Chodby, schodiště: 15 °C


Snížení teploty v domácnosti o jeden stupeň by vám mělo ušetřit zhruba 6 % nákladů spojených s vytápěním. Kontrolu nad teplotou v jednotlivých místnostech i s pohodlným ovládáním na dálku vám zajistí chytrý termostat.

Pohotovostní režim: Dobrý sluha, ale zlý pán

Vypínáte televizi a další přístroje dálkovým ovladačem? Pak je reálně nevypínáte, jen uvádíte do pohotovostního režimu. Sice je stisknutím tlačítka opět na dálku pohodlně spustíte, ale „vypnutá“ zařízení mezitím provětrávají vaši peněženku.

Spotřeba elektřiny není v těchto případech vůbec zanedbatelná – odborníci odhadují, že pohotovostní režimy stojí v domácnosti zhruba za 8 % ročních výdajů za elektřinu. Výborným řešením je například prodlužovací kabel s vypínačem, se kterým rychle odpojíte více přístrojů najednou.

Špatně vybrané elektrické spotřebiče v domácnosti

Při výběru spotřebičů byste neměli hledět jen na krásu a funkčnost, ale také na jejich spotřebu. Díky povinným energetickým štítkům se dá spotřeba elektřiny mezi modely snadno a rychle porovnat.

Především nejpoužívanější spotřebiče (ledničku, myčku, pračku, sporák, sušičku apod.) vybírejte v úsporné variantě. Většinou si za ně trochu připlatíte, nicméně za dobu jejich životnosti se vám tato investice vrátí. V konečném důsledku vás vyjdou na méně než levnější žrouti energie.

K dalším běžným zlozvykům patří zapínání poloprázdných spotřebičů. To se týká zejména pračky, sušičky či myčky. Nebojte se využívat úsporné programy těchto zařízení, které pracují s nižší teplotou vody. Při vaření zase používejte poklice. U zakrytého hrnce je spotřeba elektřiny až čtyřikrát nižší než u hrnce, z něhož teplo volně uniká.

Spotřeba elektřiny daná leností nebo nepořádností

Zbytečná spotřeba elektřiny je dále způsobena kombinací dalších drobností, které se však v průběhu roku nasčítají. Často za nimi stojí jen lenost nebo nedůslednost. O co se většinou jedná?

 • Rozsvícená světla v místnostech, kde se nenacházíte: Dvojnásob to platí v případě, pokud jste stále ještě nepřešli na úsporné LED žárovky. Ty jsou sice dražší, ale spotřebují až o 85 % méně energie než klasické žárovky a navíc mají delší životnost.

 • Zbytečně puštěná televize či počítač: Nikdo neříká, že máte televizi vypínat, když si jdete odskočit na záchod. Ale proč by měla hodinu běžet v prázdné místnosti, zatímco vaříte?

 • Nechávání nabíječek v zásuvce: I nabíječka bez připojeného zařízení čerpá energii.

 • Plýtvání vodou: Také do rychlovarné konvice dáváte o půl litru více vody, než plánujete spotřebovat? Musíte si dopřávat každý den koupel, nestačila by sprcha?

 • Nedostatečné využívání nízkého tarifu: Pokud máte nárok na dvoutarifní distribuční sazbu, zapínejte energeticky náročné spotřebiče vždy v době nízkého tarifu. Pomůže vám s tím například rozšířená funkce odloženého startu.

Chci výhodnější elektřinu

Zbytečné přeplácení dodavatele

Nižší spotřeba elektřiny by měla jít ruku v ruce s výběrem výhodného dodavatele. Elektřinu vám zajistí řada poskytovatelů. Proč tedy platit více, než musíte? Nabídky si během několika minut srovnáte v naší online kalkulačce.

Pokud se vám některá z nabídek bude zamlouvat, naši specialisté vám zdarma pomohou s přechodem k novému dodavateli.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Dráty vysokého napětí
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

 • Otevírání oken
  05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

  Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

 • LED žárovky
  28. října 2023|Jana Březinová
  Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

  Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

 • Ovladač klimatizace
  15. října 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát topení klimatizací?

  Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

 • Podpis smlouvy
  03. října 2023|Petr Woff
  Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

  Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn.