Kasička ve tvaru prasátka u pračky

Elektrožrouti v domácnosti: Které spotřebiče (a zlozvyky) zbytečně zvyšují spotřebu elektřiny?

26. 4. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Ceny energií v posledních měsících značně vzrostly a v mnoha domácnostech se probírá spotřeba elektřiny. Ta se přitom dá poměrně výrazně snížit zavedením několika jednoduchých opatření. Jak vypadají největší žrouti energie, které si doma živíme?

Tepelný komfort aneb Karibik v obýváku

Pokud topíte elektřinou, tak se největší prostor k úsporám skrývá právě ve vytápění. Nikdo po vás nechce, abyste doma seděli v bundě, nicméně v mnoha českých domácnostech je objektivně přetopeno. Kromě vysokých faktur to může přinášet i zdravotní problémy, například v podobě dýchacích potíží. Proto dodržujte doporučené teploty, které zohledňují využití místností.

 • Obývací pokoj, dětské pokoje: 20–22 °C

 • Kuchyně: cca 18 °C

 • Ložnice: 16–18 °C

 • Koupelna: 23–24 °C

 • Chodby, schodiště: 15 °C


Snížení teploty v domácnosti o jeden stupeň by vám mělo ušetřit zhruba 6 % nákladů spojených s vytápěním. Kontrolu nad teplotou v jednotlivých místnostech i s pohodlným ovládáním na dálku vám zajistí chytrý termostat.

Pohotovostní režim: Dobrý sluha, ale zlý pán

Vypínáte televizi a další přístroje dálkovým ovladačem? Pak je reálně nevypínáte, jen uvádíte do pohotovostního režimu. Sice je stisknutím tlačítka opět na dálku pohodlně spustíte, ale „vypnutá“ zařízení mezitím provětrávají vaši peněženku.

Spotřeba elektřiny není v těchto případech vůbec zanedbatelná – odborníci odhadují, že pohotovostní režimy stojí v domácnosti zhruba za 8 % ročních výdajů za elektřinu. Výborným řešením je například prodlužovací kabel s vypínačem, se kterým rychle odpojíte více přístrojů najednou.

Špatně vybrané elektrické spotřebiče v domácnosti

Při výběru spotřebičů byste neměli hledět jen na krásu a funkčnost, ale také na jejich spotřebu. Díky povinným energetickým štítkům se dá spotřeba elektřiny mezi modely snadno a rychle porovnat.

Především nejpoužívanější spotřebiče (ledničku, myčku, pračku, sporák, sušičku apod.) vybírejte v úsporné variantě. Většinou si za ně trochu připlatíte, nicméně za dobu jejich životnosti se vám tato investice vrátí. V konečném důsledku vás vyjdou na méně než levnější žrouti energie.

K dalším běžným zlozvykům patří zapínání poloprázdných spotřebičů. To se týká zejména pračky, sušičky či myčky. Nebojte se využívat úsporné programy těchto zařízení, které pracují s nižší teplotou vody. Při vaření zase používejte poklice. U zakrytého hrnce je spotřeba elektřiny až čtyřikrát nižší než u hrnce, z něhož teplo volně uniká.

Spotřeba elektřiny daná leností nebo nepořádností

Zbytečná spotřeba elektřiny je dále způsobena kombinací dalších drobností, které se však v průběhu roku nasčítají. Často za nimi stojí jen lenost nebo nedůslednost. O co se většinou jedná?

 • Rozsvícená světla v místnostech, kde se nenacházíte: Dvojnásob to platí v případě, pokud jste stále ještě nepřešli na úsporné LED žárovky. Ty jsou sice dražší, ale spotřebují až o 85 % méně energie než klasické žárovky a navíc mají delší životnost.

 • Zbytečně puštěná televize či počítač: Nikdo neříká, že máte televizi vypínat, když si jdete odskočit na záchod. Ale proč by měla hodinu běžet v prázdné místnosti, zatímco vaříte?

 • Nechávání nabíječek v zásuvce: I nabíječka bez připojeného zařízení čerpá energii.

 • Plýtvání vodou: Také do rychlovarné konvice dáváte o půl litru více vody, než plánujete spotřebovat? Musíte si dopřávat každý den koupel, nestačila by sprcha?

 • Nedostatečné využívání nízkého tarifu: Pokud máte nárok na dvoutarifní distribuční sazbu, zapínejte energeticky náročné spotřebiče vždy v době nízkého tarifu. Pomůže vám s tím například rozšířená funkce odloženého startu.

Chci výhodnější elektřinu

Zbytečné přeplácení dodavatele

Nižší spotřeba elektřiny by měla jít ruku v ruce s výběrem výhodného dodavatele. Elektřinu vám zajistí řada poskytovatelů. Proč tedy platit více, než musíte? Nabídky si během několika minut srovnáte v naší online kalkulačce.

Pokud se vám některá z nabídek bude zamlouvat, naši specialisté vám zdarma pomohou s přechodem k novému dodavateli.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
  07. května 2023|Jana Březinová
  Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

  Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.

 • Nastavení teploty na radiátoru
  06. května 2023|Petr Woff
  Plynové topení: Komu se vyplatí?

  Typická česká rodina potřebuje komfortní vytápění, které není příliš drahé. Pokud kolem jejího domu vede plynovod, relativně levně vychází plynové topení. Potenciální úspora závisí na nutných investicích, na individuální spotřebě a na vybraném ceníku.

 • Žena sedí u stolu s nákupem a účtenkou
  05. května 2023|Jana Březinová
  Kdy bude konec zdražování potravin?

  Ceny některých potravin za poslední rok vzrostly téměř na dvojnásobek, další podražily o desítky procent. Zemědělci, výrobci i prodejci si stěžují na rostoucí ceny energií, přitom ty se v posledních měsících dostávají zpět do normálu. Kdy tedy zdražování potravin skončí?