Kasička ve tvaru prasátka u pračky

Elektrožrouti v domácnosti: Které spotřebiče (a zlozvyky) zbytečně zvyšují spotřebu elektřiny?

26. 4. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Ceny energií v posledních měsících značně vzrostly a v mnoha domácnostech se probírá spotřeba elektřiny. Ta se přitom dá poměrně výrazně snížit zavedením několika jednoduchých opatření. Jak vypadají největší žrouti energie, které si doma živíme?

Tepelný komfort aneb Karibik v obýváku

Pokud topíte elektřinou, tak se největší prostor k úsporám skrývá právě ve vytápění. Nikdo po vás nechce, abyste doma seděli v bundě, nicméně v mnoha českých domácnostech je objektivně přetopeno. Kromě vysokých faktur to může přinášet i zdravotní problémy, například v podobě dýchacích potíží. Proto dodržujte doporučené teploty, které zohledňují využití místností.

 • Obývací pokoj, dětské pokoje: 20–22 °C

 • Kuchyně: cca 18 °C

 • Ložnice: 16–18 °C

 • Koupelna: 23–24 °C

 • Chodby, schodiště: 15 °C


Snížení teploty v domácnosti o jeden stupeň by vám mělo ušetřit zhruba 6 % nákladů spojených s vytápěním. Kontrolu nad teplotou v jednotlivých místnostech i s pohodlným ovládáním na dálku vám zajistí chytrý termostat.

Pohotovostní režim: Dobrý sluha, ale zlý pán

Vypínáte televizi a další přístroje dálkovým ovladačem? Pak je reálně nevypínáte, jen uvádíte do pohotovostního režimu. Sice je stisknutím tlačítka opět na dálku pohodlně spustíte, ale „vypnutá“ zařízení mezitím provětrávají vaši peněženku.

Spotřeba elektřiny není v těchto případech vůbec zanedbatelná – odborníci odhadují, že pohotovostní režimy stojí v domácnosti zhruba za 8 % ročních výdajů za elektřinu. Výborným řešením je například prodlužovací kabel s vypínačem, se kterým rychle odpojíte více přístrojů najednou.

Špatně vybrané elektrické spotřebiče v domácnosti

Při výběru spotřebičů byste neměli hledět jen na krásu a funkčnost, ale také na jejich spotřebu. Díky povinným energetickým štítkům se dá spotřeba elektřiny mezi modely snadno a rychle porovnat.

Především nejpoužívanější spotřebiče (ledničku, myčku, pračku, sporák, sušičku apod.) vybírejte v úsporné variantě. Většinou si za ně trochu připlatíte, nicméně za dobu jejich životnosti se vám tato investice vrátí. V konečném důsledku vás vyjdou na méně než levnější žrouti energie.

K dalším běžným zlozvykům patří zapínání poloprázdných spotřebičů. To se týká zejména pračky, sušičky či myčky. Nebojte se využívat úsporné programy těchto zařízení, které pracují s nižší teplotou vody. Při vaření zase používejte poklice. U zakrytého hrnce je spotřeba elektřiny až čtyřikrát nižší než u hrnce, z něhož teplo volně uniká.

Spotřeba elektřiny daná leností nebo nepořádností

Zbytečná spotřeba elektřiny je dále způsobena kombinací dalších drobností, které se však v průběhu roku nasčítají. Často za nimi stojí jen lenost nebo nedůslednost. O co se většinou jedná?

 • Rozsvícená světla v místnostech, kde se nenacházíte: Dvojnásob to platí v případě, pokud jste stále ještě nepřešli na úsporné LED žárovky. Ty jsou sice dražší, ale spotřebují až o 85 % méně energie než klasické žárovky a navíc mají delší životnost.

 • Zbytečně puštěná televize či počítač: Nikdo neříká, že máte televizi vypínat, když si jdete odskočit na záchod. Ale proč by měla hodinu běžet v prázdné místnosti, zatímco vaříte?

 • Nechávání nabíječek v zásuvce: I nabíječka bez připojeného zařízení čerpá energii.

 • Plýtvání vodou: Také do rychlovarné konvice dáváte o půl litru více vody, než plánujete spotřebovat? Musíte si dopřávat každý den koupel, nestačila by sprcha?

 • Nedostatečné využívání nízkého tarifu: Pokud máte nárok na dvoutarifní distribuční sazbu, zapínejte energeticky náročné spotřebiče vždy v době nízkého tarifu. Pomůže vám s tím například rozšířená funkce odloženého startu.

Chci výhodnější elektřinu

Zbytečné přeplácení dodavatele

Nižší spotřeba elektřiny by měla jít ruku v ruce s výběrem výhodného dodavatele. Elektřinu vám zajistí řada poskytovatelů. Proč tedy platit více, než musíte? Nabídky si během několika minut srovnáte v naší online kalkulačce.

Pokud se vám některá z nabídek bude zamlouvat, naši specialisté vám zdarma pomohou s přechodem k novému dodavateli.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Instalace slunečních panelů
  19. května 2024|Petr Woff
  Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

  Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

 • 10. května 2024|Petr Woff
  Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

  Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Kuchyně
  29. prosince 2023|Jana Březinová
  7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

  Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.