dálkové ovládání televize

Jak vybrat televizi či projektor

Uvažujete o koupi nové televize nebo projektoru? Poradíme vám, v jakých situacích se vyplatí televizor, kdy je naopak lepší sáhnout po projektoru a na jaké parametry se při výběru obou zařízení zaměřit.

OLED vs. QLED televize

Začněme u oblíbenějších televizorů. Jedním ze základních kritérií výběru je technologie zobrazení. Výrobci neustále přichází s novými technologiemi nebo úpravami těch stávajících. Situace se z pohledu zákazníka poměrně dynamicky mění. Aktuálně na trhu dominují technologie OLED a QLED. Netřeba zabíhat do technických podrobností – většině uživatelů stačí vědět, že obě technologie fungují na zcela odlišném principu a mají své výhody i nevýhody. Jaké jsou základní odlišnosti mezi OLED a QLED televizory?

 • Barevnost: V tomto ohledu vítězí QLED televize, které dokáží zobrazit veškeré barvy z gamutu P3, tedy více než miliardu různých barev a odstínů. OLED televizory obvykle zvládnou zobrazit přes 90 % všech barev.

 • Podání černé barvy: Pokud jde o zobrazení černé barvy a celkový kontrast, je na tom lépe OLED technologie. U OLED televizorů totiž není nutné podsvícení. Černá je tím pádem opravdu černá a nikoliv tmavě šedá.

 • Jas: Vyšší maximální jas přináší QLED televize. Tento aspekt zvažujte zejména v případě, když přístroj umisťujete do velmi prosvětlené místnosti.

 • Pozorovací úhly: Širší pozorovací úhly vám nabídne OLED televizor. Tuto výhodu oceníte, pokud nemáte pevně dané místo sledování televize.

 • Tloušťka televizoru: Řešíte v obývacím pokoji každý centimetr prostoru? Rozdíly nejsou zásadní, ale více místa vám ušetří OLED televize, která pro své fungování nepotřebuje vrstvu LED diod a bývá proto užší.

Sjednat výhodný balíček služeb

Soustřeďte se na pár hlavních parametrů

Sami vidíte, že nelze stanovit, která technologie je lepší. Záleží na vašich konkrétních požadavcích. Po zvolení vhodnější technologie se zaměřte na další parametry. Těch u televizorů najdete opravdu mnoho. Klíčové je neztratit se v záplavě informací a soustředit se na ty nejdůležitější faktory. Sledujte primárně pět hlavních parametrů.

 • Velikost televize: Směrodatným údajem je délka úhlopříčky udávaná v palcích, přičemž 1 palec odpovídá 2,54 cm. Velikost vybírejte s ohledem na umístění a pozorovací vzdálenost.

 • Rozlišení: Údaj, který vám říká, z kolika obrazových bodů (pixelů) se bude výsledný obraz skládat. Čím více pixelů, tím kvalitnější obraz. K nejprodávanějším zařízením aktuálně patří 4K televize s rozlišením 3840 × 2160 pixelů. V závislosti na rozlišení a velikosti obrazovky výrobci stanovují doporučenou pozorovací vzdálenost.

 • Obnovovací frekvence: Parametr, který vyjadřuje, kolik snímků obrazovka vykreslí za jednu vteřinu. Vyšší hodnoty vám tedy zajistí plynulejší obraz. Setkáte se s 50, 100 a výjimečně 200 Hz. Sledujete-li často sport, akční filmy a další relace s rychlými změnami obrazu, volte vyšší obnovovací frekvenci.

 • Konektivita a funkce: Ověřte si, jak televizi propojíte s dalšími zařízeními – kamerou, herní konzolí nebo externím diskem. Samozřejmostí by dnes měla být Wi-Fi, díky níž můžete využívat různorodé aplikace a streamovací služby. Podobu uživatelského prostředí chytré televize určuje operační systém. Nejrozšířenější je Android TV, který disponuje nejbohatší nabídkou aplikací. Někteří výrobci vyvíjí vlastní systémy, například Samsung spoléhá na Tizen a LG na WebOS. Tyto systémy nabízí méně aplikací, ale snaží se přijít s uživatelsky přívětivějším prostředím.

 • Cena: Televizi pořídíte levně zejména po uvedení nových modelů. Právě tehdy dochází ke zlevňování těch starších. Nové televizory se uvádí na trh zpravidla v období od března do června. Na kvalitní 4K televizor s úhlopříčkou okolo 50 palců si připravte zhruba 15–20 tisíc korun.


projektor film

Kdy sáhnout raději po projektoru?

Zajímavou alternativu televize tvoří projektor. Promítání na velké plátno či bílou zeď oceníte především u filmů, sportovních přenosů a hraní her. Divácký zážitek je mnohem intenzivnější i v porovnání s těmi největšími televizory. Naopak pokud u televize trávíte celou zimu nebo u vás pořady běží jako kulisa, pak raději zůstaňte u klasické televize. Ta je pro častější provoz určena – diody televizoru vykazují delší životnost než lampa projektoru.

Také u projektorů narazíte na různé technologie zobrazení. K těm nejrozšířenějším patří DLP, LCD a LED technologie. Dražší modely jsou založené na laserové projekci. Všechny způsoby mají opět svá pro a proti. Za účelem domácího využití si zákazníci nejčastěji pořizují DLP a LCD projektory.

Sjednat výhodný balíček služeb

Na jaké parametry se u projektorů soustředit?

Podobně jako u televizorů se zaměřte na rozlišení, konektivitu a funkce. Zjistěte si doporučenou projekční vzdálenost – s její hodnotou roste i velikost promítaného obrazu. Za klíčové parametry výběru se dají označit kontrast a svítivost projektoru. V obou případech platí, že čím vyšší hodnota, tím lépe. Vysoká svítivost vám umožní promítat i za bílého dne. Dostatečný kontrast zase poskytne kvalitnější obraz a lepší zobrazení detailů. Zcela opomíjet byste neměli ani údaj o hlučnosti. Hlavně u levnějších DLP projektorů může být hluk při delším provozu nepříjemný.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Chytré hodinky pro děti - Dítě na lavičce s chytrými hodinkami
  Tarify
  10. září 2022|Petr Pohůdka
  Chytré hodinky pro děti: Co všechno umí a v čem pomohou rodičům?

  Chytré hodinky slouží jako prodloužená ruka telefonu, ale mohou představovat také jeho alternativu. Stále častěji na ně narazíte i u dětí. K čemu jsou dětské chytré hodinky dobré a v jakých situacích je ocení rodiče?

 • Displej mobilního telefonu - ukazatel baterie
  Tarify
  07. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Jak šetřit baterii mobilního telefonu a kdy přistoupit k její výměně?

  Chytré telefony nabízí celou řadu funkcí a vyřídíte na nich prakticky cokoliv. Daní za tyto výhody jsou vysoké nároky na spotřebovanou energii. Ty se z pohledu uživatele projevují především kratší výdrží baterie. Zjistěte, jak šetřit baterii v mobilu, jakým způsobem telefon správně nabíjet a kdy akumulátor raději rovnou vyměnit.

 • Logo O2
  Tarify
  03. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Do zdražování služeb se jako první pustilo O2

  V porovnání s loňským rokem si připlatíte za mnoho produktů či služeb. Dražší jsou potraviny, pohonné hmoty nebo energie. Mobilním službám se lavina zdražování zatím vyhýbala. Tento stav jako první změní O2 – navýšení cen vstoupí v platnost od září. O kolik více budete muset vytáhnout ze své peněženky?

 • Mobil a různý typy nabíječek
  Tarify
  01. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Univerzální nabíječka pro všechna zařízení? V EU od podzimu 2024 realita

  Otravuje vás, jak ke každé elektronice potřebujete jinou nabíječku? Od podzimu roku 2024 tyto starosti minimálně v Evropské unii řešit nebudete. V platnost totiž vstoupí nová směrnice, podle které musí mít spotřební elektronika standardizovaný konektor USB-C. Proč EU k tomuto kroku přistoupila a kdo proti přijetí směrnice nejvíce bojoval?

 • mobilní-aplikace
  Tarify
  26. července 2022|Petr Pohůdka
  Jaké mobilní aplikace oceníte na dovolené?

  Chystáte se na letní dovolenou? Vhodné aplikace ve vašem telefonu vám mohou cestování výrazně usnadnit. Pomohou vám například s plánováním pobytu, přesuny, výběrem dobré restaurace, ale také s řešením krizových situací. Jaké aplikace byste si měli před dovolenou nainstalovat do svého mobilu?

 • utopený mobil
  Tarify
  20. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak zachránit utopený mobil

  Pobyt u vody k letním měsícům neodmyslitelně patří. Zatímco vy se na příjemné svlažení ve vodě těšíte, váš mobil má oprávněné obavy. Voda mu totiž vůbec nesvědčí. Přestože se jej snažíte chránit sebevíc, ke kontaktu s vodou někdy stejně dojde. Nemusí to však nutně znamenat konečnou. Poradíme vám, jak zachránit utopený mobil.

 • zálohování-telefonu
  Tarify
  12. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak na zálohování telefonu

  Mobilní telefon dnes používáme k řadě různých činností, a tak je logické, že v něm máme spoustu důležitých dat a souborů. Ať už jde o fotografie, videa nebo konverzace, jejich ztráta by nás přinejmenším zamrzela. Správným zálohováním však lze těmto nepříjemnostem předejít.

 • pretaceni-kamer
  Tarify
  01. července 2022|Petr Pohůdka
  Přetáčení reklam? Na kanálech Primy na něj zapomeňte

  Od prvního června nemůžete u většiny internetových televizí přetáčet a přeskakovat reklamy při odloženém sledování stanic FTV Prima. Televizní společnost tak reaguje na ztráty příjmů způsobené neodvysílanými reklamami. Konkrétní důsledky pro diváka se však napříč jednotlivými poskytovateli liší.

 • rychlost-internet
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  Jak změřit rychlost internetu

  Přijde vám, že internet běží pomaleji, než by měl? Nebo se jen chcete přesvědčit, že poskytovatel zajišťuje garantovanou rychlost internetu? Jasno můžete mít okamžitě –⁠ změřit rychlost internetu zvládnete z domova během několika minut. Předtím, než začnete dělat ukvapené závěry, se ale ujistěte, že dodržujete zásady správného měření.

 • dvojnásobek-dat
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  T-Mobile spouští letní kampaň: Čeká na vás dvojnásobek dat zdarma

  T-Mobile prvního července startuje svoji letní kampaň. Operátor si pro zákazníky připravil překvapení v podobě dvojnásobku mobilních dat. Za vyčerpání datového limitu dostanou klienti navíc ještě vodotěsný vak v barvách operátora.

 • Muž surfuje na internetu v mobilu
  Tarify
  23. června 2022|Petr Pohůdka
  Kolik mobilních dat vám spotřebují oblíbené aplikace?

  Správné nastavení datového balíčku není vůbec jednoduché. Pokud nevíte, kolik mobilních dat spotřebují vaše aplikace, riskujete nevýhodné dokupování dat v průběhu měsíce nebo placení zbytečně drahého tarifu. S jakou spotřebou mobilních dat můžete počítat u nejoblíbenějších aplikací?

 • Tarify
  11. června 2022|Petr Pohůdka
  Viry v mobilních telefonech: Jak se jim vyhnout?

  Viry nenapadají jen počítače, v ohrožení jsou i mobilní telefony. Největší hrozby zůstávají stejné – ztráta dat a odcizení citlivých souborů nebo přihlašovacích údajů. Víte, jak svůj telefon před viry chránit a co dělat, když se vám to nepodaří?

 • Roaming při cestě do zahraničí - Mladík telefonuje v přístavu
  Tarify
  03. června 2022|Petr Pohůdka
  Roaming při cestě do zahraničí: Na co si dát pozor?

  Vyrážíte na dovolenou do zahraničí? Pak se během pobytu jistě nechcete omezovat v užívání svého mobilního telefonu. Zjistěte, kolik zaplatíte za volání či mobilní data a na co byste si při výletu za hranice měli dát pozor.

 • router
  Tarify
  31. května 2022|Petr Pohůdka
  Rozšíření Wi-Fi po domě: Na jaký způsob vsadit?

  Naše nároky na internet v domácnosti se zvyšují. K Wi-Fi připojujeme stále více chytrých zařízení. Online chceme být ve všech místnostech, ale i na zahradě. Bojujete v některých místech domu se slabým připojením? Poradíme vám, jak můžete signál Wi-Fi rozšířit.

 • Internet věcí - Žena drží mobil a ovládá chytrou domácnost
  Tarify
  11. května 2022|Petr Pohůdka
  Internet věcí: Když spolu zařízení komunikují

  Internet věcí se pomalu stává všudypřítomným. S velkou pravděpodobností jeho výhody využíváte i vy sami nebo se s nimi denně setkáváte v práci. Zjistěte, co to internet věcí je, jak funguje a v jakých oblastech se rozšiřuje.Internet věcí se pomalu stává všudypřítomným. S velkou pravděpodobností jeho výhody využíváte i vy sami nebo se s nimi denně setkáváte v práci. Zjistěte, co to internet věcí je, jak funguje a v jakých oblastech se rozšiřuje.

 • Streamovací platformy - sledování filmu
  Tarify
  07. května 2022|Petr Pohůdka
  Streamovací platformy: Netflix, HBO Max, Apple TV+, Voyo a další

  Streamovací platformy zažívají v posledních letech nevídaný boom a nic nenasvědčuje tomu, že by měl ustat. Většina uživatelů si jako první vybaví Netflix, ale na výběr máte z celé řady dalších služeb. Podívejte se na nejoblíbenější streamovací platformy.

 • pripojeni
  Tarify
  03. května 2022|Petr Pohůdka
  Internet na chatu: Zůstaňte online i v odlehlých oblastech

  Chcete zůstat online i na chatě či chalupě? Dnes to není žádný problém, internet naladíte i v těch nejodlehlejších oblastech. Jaké varianty se nabízí? Přečtěte si, jak vybrat internet na chatu.

 • Tarify
  25. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Kradou vám internet sousedi? Mýty, legendy a fakta o internetovém připojení

  Okolo internetového připojení koluje celá řada mýtů a legend. Některé z nich se částečně zakládají na pravdě, jiné jsou zcela nesmyslné. Možná i vy jste v souvislosti s internetem slyšeli následující tvrzení.

 • Pár seniorů s mobilním telefonem u počítače
  Tarify
  16. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Telefon pro seniory: Podle čeho se orientovat a jaký zvolit tarif

  Mobilní telefon dnes vlastní téměř každý a senioři nejsou žádnou výjimkou. Starší generace však mají specifické požadavky, které je nutné promítnout do výběru zařízení i tarifu. Vybíráte telefon pro seniory nebo pro ně hledáte adekvátní tarif? Pak je tento článek právě pro vás.

 • Bezdrátový router
  Tarify
  09. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Jak vybrat router

  Router do značné míry ovlivňuje úroveň vašeho připojení k internetu. Víte, na jaké parametry se při výběru tohoto zařízení zaměřit? Je lepší pořídit si svůj vlastní router, nebo spoléhat na pronajímané modely? Poradíme vám, jak vybrat router.

 • eSim
  Tarify
  21. března 2022|Petr Pohůdka
  eSIM: Co to je a jak funguje?

  eSIM představuje modernější alternativu klasické SIM karty. V čem spočívají výhody eSIM a kde tato technologie naopak naráží na své limity? Zjistěte, jak virtuální SIM karta funguje a jakým způsobem se k ní staví hlavní operátoři.

 • bezpecnost na internet
  Tarify
  14. března 2022|Petr Pohůdka
  Bezpečnost na internetu: Jak se (ne)chovat v online prostředí

  V online prostředí se většina z nás pohybuje každý den. Na internetu čteme zprávy, díváme se na seriály, nakupujeme nebo komunikujeme se svými blízkými. Stejně jako v reálném světě na nás i v tom virtuálním číhají rozličné hrozby. Jste na ně připraveni? Zjistěte, jak si zajistit bezpečnost na internetu.

 • vysílač v noci
  Tarify
  07. března 2022|Petr Pohůdka
  Co je DVB-T2 a kdy potřebujete set-top box

  Standard DVB-T2. Spojení, které jste během posledních let nejspíš zaslechli v souvislosti s televizním vysíláním. Víte, co to DVB-T2 je a jak ho naladit? Jaké změny tento nový standard přinesl a co lze v oblasti pozemního televizního vysílání očekávat do budoucna?

 • mobilní telefon volání
  Tarify
  25. února 2022|
  Na Ukrajinu se dovoláte zdarma

  Největší operátoři v Česku reagují na probíhající ruský útok na Ukrajinu. T-Mobile zrušil veškeré poplatky za hovory a SMS do této země a Vodafone nabízí 100 minut volání zdarma. O2 zařadilo od 25. února volání na ukrajinská čísla do stejné kategorie jako volání v rámci Evropské unie, za minutu hovoru tak volající zaplatí 5,98 korun místo běžných 24,90 korun. Všichni jejich zákazníci se tak mohou zdarma nebo levněji spojit se svými blízkými v oblasti konfliktu.

 • Žena s ovladačem sleduje internetovou televizi
  Tarify
  12. února 2022|Petr Pohůdka
  Internetové televize: Kterého poskytovatele zvolit?

  Internetová televize se mezi diváky těší stále větší popularitě. Není divu, své oblíbené pořady si můžete pustit kdykoliv a na mnoha různých zařízeních. Jaké jsou výhody a nevýhody internetové televize a který poskytovatel nabízí nejlepší podmínky?

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).