Blog
Tarify
dálkové ovládání televize

Jak vybrat televizi či projektor

26. března 2022|Petr Pohůdka|

Uvažujete o koupi nové televize nebo projektoru? Poradíme vám, v jakých situacích se vyplatí televizor, kdy je naopak lepší sáhnout po projektoru a na jaké parametry se při výběru obou zařízení zaměřit.

OLED vs. QLED televize

Začněme u oblíbenějších televizorů. Jedním ze základních kritérií výběru je technologie zobrazení. Výrobci neustále přichází s novými technologiemi nebo úpravami těch stávajících. Situace se z pohledu zákazníka poměrně dynamicky mění. Aktuálně na trhu dominují technologie OLED a QLED. Netřeba zabíhat do technických podrobností – většině uživatelů stačí vědět, že obě technologie fungují na zcela odlišném principu a mají své výhody i nevýhody. Jaké jsou základní odlišnosti mezi OLED a QLED televizory?

  • Barevnost: V tomto ohledu vítězí QLED televize, které dokáží zobrazit veškeré barvy z gamutu P3, tedy více než miliardu různých barev a odstínů. OLED televizory obvykle zvládnou zobrazit přes 90 % všech barev.

  • Podání černé barvy: Pokud jde o zobrazení černé barvy a celkový kontrast, je na tom lépe OLED technologie. U OLED televizorů totiž není nutné podsvícení. Černá je tím pádem opravdu černá a nikoliv tmavě šedá.

  • Jas: Vyšší maximální jas přináší QLED televize. Tento aspekt zvažujte zejména v případě, když přístroj umisťujete do velmi prosvětlené místnosti.

  • Pozorovací úhly: Širší pozorovací úhly vám nabídne OLED televizor. Tuto výhodu oceníte, pokud nemáte pevně dané místo sledování televize.

  • Tloušťka televizoru: Řešíte v obývacím pokoji každý centimetr prostoru? Rozdíly nejsou zásadní, ale více místa vám ušetří OLED televize, která pro své fungování nepotřebuje vrstvu LED diod a bývá proto užší.

Sjednat výhodný balíček služeb

Soustřeďte se na pár hlavních parametrů

Sami vidíte, že nelze stanovit, která technologie je lepší. Záleží na vašich konkrétních požadavcích. Po zvolení vhodnější technologie se zaměřte na další parametry. Těch u televizorů najdete opravdu mnoho. Klíčové je neztratit se v záplavě informací a soustředit se na ty nejdůležitější faktory. Sledujte primárně pět hlavních parametrů.

  • Velikost televize: Směrodatným údajem je délka úhlopříčky udávaná v palcích, přičemž 1 palec odpovídá 2,54 cm. Velikost vybírejte s ohledem na umístění a pozorovací vzdálenost.

  • Rozlišení: Údaj, který vám říká, z kolika obrazových bodů (pixelů) se bude výsledný obraz skládat. Čím více pixelů, tím kvalitnější obraz. K nejprodávanějším zařízením aktuálně patří 4K televize s rozlišením 3840 × 2160 pixelů. V závislosti na rozlišení a velikosti obrazovky výrobci stanovují doporučenou pozorovací vzdálenost.

  • Obnovovací frekvence: Parametr, který vyjadřuje, kolik snímků obrazovka vykreslí za jednu vteřinu. Vyšší hodnoty vám tedy zajistí plynulejší obraz. Setkáte se s 50, 100 a výjimečně 200 Hz. Sledujete-li často sport, akční filmy a další relace s rychlými změnami obrazu, volte vyšší obnovovací frekvenci.

  • Konektivita a funkce: Ověřte si, jak televizi propojíte s dalšími zařízeními – kamerou, herní konzolí nebo externím diskem. Samozřejmostí by dnes měla být Wi-Fi, díky níž můžete využívat různorodé aplikace a streamovací služby. Podobu uživatelského prostředí chytré televize určuje operační systém. Nejrozšířenější je Android TV, který disponuje nejbohatší nabídkou aplikací. Někteří výrobci vyvíjí vlastní systémy, například Samsung spoléhá na Tizen a LG na WebOS. Tyto systémy nabízí méně aplikací, ale snaží se přijít s uživatelsky přívětivějším prostředím.

  • Cena: Televizi pořídíte levně zejména po uvedení nových modelů. Právě tehdy dochází ke zlevňování těch starších. Nové televizory se uvádí na trh zpravidla v období od března do června. Na kvalitní 4K televizor s úhlopříčkou okolo 50 palců si připravte zhruba 15–20 tisíc korun.


projektor film

Kdy sáhnout raději po projektoru?

Zajímavou alternativu televize tvoří projektor. Promítání na velké plátno či bílou zeď oceníte především u filmů, sportovních přenosů a hraní her. Divácký zážitek je mnohem intenzivnější i v porovnání s těmi největšími televizory. Naopak pokud u televize trávíte celou zimu nebo u vás pořady běží jako kulisa, pak raději zůstaňte u klasické televize. Ta je pro častější provoz určena – diody televizoru vykazují delší životnost než lampa projektoru.

Také u projektorů narazíte na různé technologie zobrazení. K těm nejrozšířenějším patří DLP, LCD a LED technologie. Dražší modely jsou založené na laserové projekci. Všechny způsoby mají opět svá pro a proti. Za účelem domácího využití si zákazníci nejčastěji pořizují DLP a LCD projektory.

Sjednat výhodný balíček služeb

Na jaké parametry se u projektorů soustředit?

Podobně jako u televizorů se zaměřte na rozlišení, konektivitu a funkce. Zjistěte si doporučenou projekční vzdálenost – s její hodnotou roste i velikost promítaného obrazu. Za klíčové parametry výběru se dají označit kontrast a svítivost projektoru. V obou případech platí, že čím vyšší hodnota, tím lépe. Vysoká svítivost vám umožní promítat i za bílého dne. Dostatečný kontrast zase poskytne kvalitnější obraz a lepší zobrazení detailů. Zcela opomíjet byste neměli ani údaj o hlučnosti. Hlavně u levnějších DLP projektorů může být hluk při delším provozu nepříjemný.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).