Cestovní pojištění – srovnání cen

Který operátor má lepší pokrytí? - vysílač

Skoro na desetině území České republiky můžete mít problémy s připojením k mobilnímu internetu. Nedá se přitom předpokládat, že by se situace v dohledné době rapidně zlepšila – pokrytí těchto míst brání různé překážky. Jak jsou na tom jednotliví operátoři? Zjistěte, který operátor má lepší pokrytí.

Mobilní síť provozují jen tři nejvýznamnější operátoři

Přestože si dnes vybíráte z tarifů několika desítek operátorů, mobilní sítě u nás provozují jen tři z nich – O2, T-Mobile a Vodafone. Zbylí operátoři využívají mobilní sítě této velké trojky. Největším hostitelem je Vodafone, který svoji síť poskytuje skoro pěti desítkám operátorů. Nicméně alternativní poskytovatelé mobilních služeb hrají na trhu podružnou roli – více než 90 % z celkového počtu SIM karet připadá právě na O2, T-Mobile nebo Vodafone.

Pokrytí operátorů je na výborné úrovni

Pokud máte chalupu v zapadlé venkovské oblasti, tak na pokrytí operátorů možná nadáváte. Objektivně to ale není zcela oprávněné. Z pohledu pokrytí 4G patří Česká republika ke špičce Evropské unie. Pokrytí jednotlivých operátorů je v rámci ČR srovnatelné – všichni operátoři pokrývají signálem 4G více než 90 % českého území.

Problémy s připojením v některých venkovských oblastech mohou být dlouhodobého charakteru. Plošné pokrytí 4G je víceméně dokončeno v podobě, jak bylo plánováno. „Pokrytí žádným mobilním signálem nikdy nemůže dosáhnout 100 procent. Členitost krajiny, aktuální počasí, vývoj výstavby v dané oblasti, návratnost investic či přístup místní samosprávy, to jsou namátkou jen některé faktory, které hrají roli. Proto doporučujeme kombinovat fixní, mobilní či hybridní typy připojení, zvlášť pokud člověk chce mít stabilní připojení v určitém místě,“ vysvětluje mluvčí T-Mobile Martina Kemrová pro BusinessInfo.cz.

Se signálem jsou typicky potíže v chráněných krajinných oblastech, v místech se členitým terénem, na dálnicích a v železničních koridorech. Přestože se necelých 10 % území bez pokrytí může na první pohled jevit dramaticky, jde vesměs o málo obydlené části země. Operátoři shodně uvádí, že jejich mobilní síť vykazuje pokrytí více než 99 % populace.

Který operátor má lepší pokrytí? - mobilní signál

Porovnejte si kvalitu pokrytí díky přehledné mapě

V Praze a dalších velkých městech problém s pokrytím nebudete řešit s žádným ze tří hlavních poskytovatelů. V některých venkovských oblastech se ale úroveň signálu jednotlivých operátorů může výrazně lišit. Jak zjistit, který z operátorů dosahuje nejlepšího pokrytí právě u vás? Využijte přehlednou vizualizaci spravovanou Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ).

V záložce Mapa u Mobilních služeb uvidíte výsledky měření prováděných pracovníky ČTÚ. Na podkladové mapě si přehledně zobrazíte úroveň pokrytí tří hlavních operátorů v závislosti na různých typech testování. Srovnávat lze celkovou úroveň signálu a rychlost stahování. Další funkce a možnosti filtrování vám pomohou odhalit, kterého operátora byste v problematických místech měli zvolit.

Z nezávislého testování vyšel nejlépe Vodafone

Kvalitu mobilní sítě pravidelně testuje nezávislá německá společnost Umlaut. Testování se zaměřuje na kvalitu hlasových hovorů a stabilitu i rychlost datových služeb. Hodnotí se například stahování a nahrávání souborů, čas potřebný k načtení internetových stránek, rychlost zobrazení videí nebo streamingu. Z výsledků testování vyšel v roce 2020 nejlépe Vodafone, který podle stejné společnosti disponoval nejlepší mobilní sítí v ČR i o rok dříve.

Podobná testování jsou pochopitelně ovlivněna zvolenou metodikou. Je potřeba mít na paměti, že Umlaut dává konkrétním parametrům různou váhu, což se projevuje ve výsledcích testu. Nicméně na tyto limity budete narážet v podstatě při jakémkoliv srovnání. Pokud jde o pokrytí 4G a spolehlivost datových služeb, vykazují všichni tři čeští operátoři velmi solidní čísla – i s přihlédnutím k výsledkům evropské konkurence.

Který operátor má lepší pokrytí? - telefon v ruce s 5G připojením

Budování 5G sítě je v plném proudu

V současnosti stojí tři největší čeští operátoři před výzvou v podobě vybudování 5G sítě. Na tu se bude postupně přecházet z aktuálně využívané 4G/LTE sítě. 5G síť přináší výrazně vyšší rychlost přenosu dat a snížení doby odezvy. Zanedlouho si její výhody začnou užívat občané po celé zemi. O2, největší poskytovatel telekomunikačních služeb na českém trhu, plánuje 5G signálem pokrýt území ČR do tří let. Praha by měla být kompletně pokryta již do března roku 2022.

Pozadu nezůstávají ani další operátoři. T-Mobile má v provozu několik stovek 5G vysílačů – zatím především v Praze a Brně. Kromě toho společnost připravuje pro Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT první samostatně fungující 5G síť pro průmyslové využití. Vodafone je v implementaci 5G sítě nejdále. Jako první dokázal na začátku dubna letošního roku pokrýt 5G signálem třetinu české populace.

Změnou operátora k lepšímu pokrytí

Zjistili jste, že ve vaší oblasti má lepší pokrytí jiný poskytovatel? Ušetřete si starosti s vyřizováním a papírováním – Srovnejto.cz vám se změnou operátora pomůže. Naši specialisté vás procesem změny zdarma provedou. Vy nebudete muset opustit pohodlí svého domova.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2