Blog
Půjčky a úvěry
dluhy ochrana osobních údajů

Zneužití osobních údajů: Hrozí dluhy a exekuce

08. února 2022|Jana Březinová|

Ke zneužití osobních údajů dochází nejčastěji poté, co ztratíte svůj občanský průkaz. Podvodníci, kteří se skrývají za vaši identitu, si tak můžou neoprávněně sjednat i úvěr. Jak se zneužití osobních údajů bránit a jak tento problém souvisí se zamítnutím půjčky, o kterou máte zájem?

Zneužití osobních údajů na internetu je časté

Občanský průkaz se vám před pár dny někam zatoulal, ale zatím jste to neřešili? To je chyba! Zneužití osobních údajů je totiž v dnešní době snazší než kdy dříve, a to díky internetu. Najdete celou řadu poskytovatelů, u nichž si můžete uzavřít půjčku po internetu bez toho, aby vás osobně viděli nebo jste museli ověřit svoji totožnost, například pomocí bankovní identity. Stačí vyplnit pár údajů z občanského průkazu a půjčka je sjednána, aniž byste si toho byli vědomi.

Ztrátu nebo krádež občanky okamžitě hlaste

Zpravidla si úvěrové společnosti mohou ověřit, zda doklad není nahlášený jako kradený nebo ztracený, ale k platným průkazům přístup nemají. Z toho důvodu je důležité, abyste ztrátu nebo krádež dokladů okamžitě nahlásili na obecní úřad s rozšířenou působností nebo na policii. Jen tak může být doklad zneplatněn.

Čas od času si také zkontrolujte, zda máte občanku a řidičák stále na svém místě. Někdy si myslíme, že bezpečně trůní v naší peněžence, ale zatím už je má v rukou neoprávněná osoba.

Bohužel se může stát, že ke zneužití osobních údajů na internetu dojde i v případě, že jste svoje doklady neztratili. Svůj občanský průkaz předkládáte na různých místech nebo údaje z něj vyplňujete do online formulářů. Okopírované údaje ze skutečné občanky nebo kvalitně zfalšovaný doklad se bez osobního kontaktu těžko odhaluje. Buďte obezřetní, kde a komu své osobní údaje sdělujete a mějte na paměti, co dělat, když ke zneužití osobních údajů dojde.

Jak postupovat při zneužití osobních údajů

Jak zjistit, že došlo ke zneužití vašich osobních údajů? Často na to přijdete až ve chvíli, kdy vám na dveře bouchá exekutor, protože jste nezaplatili půjčku, kterou si na vaše jméno vzal někdo jiný. Nebo vám přijde obsílka, že máte uhradit dlužnou částku. V takovou chvíli je nejdůležitější začít věc aktivně řešit.

Rozhodně neházejte podobné dopisy do koše s tím, že se vás to netýká – vy jste si přece žádnou půjčku nebrali. Když někdo uzavře úvěr pod vaší identitou, bude na vás společnost splátky vymáhat. Pokud nebudete situaci aktivně řešit, může k dlužné částce naskákat penále, což někdy končí až výše zmíněnou exekucí.

Jak tedy správně postupovat při zneužití osobních údajů?

  • Okamžitě kontaktujte daného věřitele a braňte se.

  • Prokažte, že jste půjčku neuzavřeli vy. U internetové půjčky je možností celá řada, například komunikace nebyla z vašeho e-mailu a telefonu, peníze nepřišly na váš bankovní účet, formulář nebyl vyplněn z vaší IP adresy.

  • Podejte na policii trestní oznámení na neznámého pachatele.

Ověřte své jméno v registru

Pokud budete komunikovat s věřiteli i policií a předložíte důkazy na svoji obranu, nejspíš bude vymáhání neoprávněně sjednané půjčky zastaveno. Ale stále nemáte vyhráno. Pokud se podvodníkům podaří zneužití osobních údajů, budou to pravděpodobně zkoušet vícekrát, a tak se nemusí jednat o jedinou půjčku, kterou uzavřeli na vaše jméno.

Dluhy vedené na své jméno si můžete ověřit v registrech dlužníků. Informace získáte například v dluhovém registru Solus či Bankovním a Nebankovním registru klientských informací. „O velké většině všech úvěrů a nedoplatků se tak dlužník může včas dovědět a zabránit tak případnému zneužití osobních údajů,“ říká ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal pro Aktuálně.cz. Bohužel v těchto registrech nenajdete malé nebankovní společnosti.

Zneužití osobních údajů – půjčka vám bude zamítnuta

To, že si vaším jménem někdo sjedná úvěr, který nesplácí, může mít další nepříjemné následky. Budete mít negativní záznam v registru, a tím pádem může být vaše žádost o půjčku zamítnuta. Bankovní i nebankovní společnosti u půjček zkoumají vaši úvěrovou historii za několik let. Proto zneužití osobních údajů pečlivě dořešte a ujistěte se, že byly veškeré nepravdivé informace z registru odstraněny.

Pokud tomu tak není, na registr můžete podat žádost o změnu nepravdivých údajů, a tak se bránit proti zamítnutí půjčky. Jestliže vaší žádosti nevyhoví, můžete se obrátit ještě na Úřad pro ochranu osobních údajů se žádostí o prošetření dané situace.

Nicméně důvodů zamítnutí půjčky může být celá řada – například nepravidelný příjem, nízká bonita, nesplnění podmínek pro půjčku, uvedení nepravdivých či chybných informací v žádosti. Důvody zamítnutí půjčky vám společnost ani často nesdělí, proto se i v tomto případě vyplatí být aktivní a doptat se na podrobnosti. Možná zjistíte, že máte v úvěrovém registru škraloup, aniž byste o tom věděli.

Žádejte jen o půjčku, u které to má cenu

Týká se vás zamítnutí půjčky, ať už z jakéhokoliv důvodu? Vrtá vám hlavou otázka: „Kde mi půjčí?“ protože úvěr nutně potřebujete? Neztrácejte čas procházením spousty nabídek, které vám nakonec neschválí. Využijte online půjčky na míru. Stačí, když do formuláře vyplníte parametry požadované půjčky, základní údaje o sobě a své finanční situaci. Na základě těchto údajů získáte přehled pouze těch půjček, o které má smysl žádat, protože u nich máte šanci na schválení. Tak nebudete zbytečně mrhat svým drahocenným časem.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).