Zneužití osobních údajů - překvapený mladý muž s telefonem v ruce

Zneužití osobních údajů: Hrozí dluhy a exekuce

14. 11. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Ke zneužití osobních údajů dochází nejčastěji poté, co ztratíte svůj občanský průkaz. Podvodníci, kteří se skrývají za vaši identitu, si tak můžou neoprávněně sjednat i úvěr. Jak se zneužití osobních údajů bránit a jak tento problém souvisí se zamítnutím půjčky, o kterou máte zájem?

Zneužití osobních údajů na internetu je časté

Občanský průkaz se vám před pár dny někam zatoulal, ale zatím jste to neřešili? To je chyba! Zneužití osobních údajů je totiž v dnešní době snazší než kdy dříve, a to díky internetu.

Najdete celou řadu poskytovatelů, u nichž si můžete uzavřít půjčku po internetu bez toho, aby vás osobně viděli nebo jste museli ověřit svoji totožnost, například pomocí bankovní identity. Stačí vyplnit pár údajů z občanského průkazu a půjčka je sjednána, aniž byste si toho byli vědomi.

Základy online bezpečnosti

Jaké nové triky používají hackeři, aby se dostali k vašim osobním údajům? Poslechněte si náš podcast.

Ztrátu nebo krádež občanky okamžitě hlaste

Zpravidla si úvěrové společnosti mohou ověřit, zda doklad není nahlášený jako kradený nebo ztracený, ale k platným průkazům přístup nemají. Z toho důvodu je důležité, abyste ztrátu nebo krádež dokladů okamžitě nahlásili na obecní úřad s rozšířenou působností nebo na policii. Jen tak může být doklad zneplatněn.

Srovnejto.cz radí

Čas od času si také zkontrolujte, zda máte občanku a řidičák stále na svém místě. Někdy si myslíme, že jsou bezpečně uloženy v naší peněžence, ale zatím už je má v rukou neoprávněná osoba.

Bohužel se může stát, že ke zneužití osobních údajů na internetu dojde i v případě, že jste. Svůj občanský průkaz předkládáte na různých místech nebo údaje z něj vyplňujete do online formulářů. Okopírované údaje ze skutečné občanky nebo kvalitně zfalšovaný doklad se bez osobního kontaktu těžko odhaluje. Buďte obezřetní, kde a komu své osobní údaje sdělujete a mějte na paměti, co dělat, když ke zneužití osobních údajů dojde.

Jak postupovat při zneužití osobních údajů

Jak zjistit, že došlo ke zneužití vašich osobních údajů? Často na to přijdete až ve chvíli, kdy vám na dveře bouchá exekutor, protože jste nezaplatili půjčku, kterou si na vaše jméno vzal někdo jiný. Nebo vám přijde obsílka, že máte uhradit dlužnou částku. V takovou chvíli je nejdůležitější začít věc aktivně řešit.

Rozhodně neházejte podobné dopisy do koše s tím, že se vás to netýká – vy jste si přece žádnou půjčku nebrali. Když někdo uzavře úvěr pod vaší identitou, bude na vás společnost splátky vymáhat. Pokud nebudete situaci aktivně řešit, může k dlužné částce naskákat penále, což někdy končí až výše zmíněnou exekucí.

Jak tedy správně postupovat při zneužití osobních údajů?

 • Okamžitě kontaktujte daného věřitele a braňte se.

 • Prokažte, že jste půjčku neuzavřeli vy. U internetové půjčky je možností celá řada, například komunikace nebyla z vašeho e-mailu a telefonu, peníze nepřišly na váš bankovní účet, formulář nebyl vyplněn z vaší IP adresy.

 • Podejte na policii trestní oznámení na neznámého pachatele.

Ověřte své jméno v registru

Pokud budete komunikovat s věřiteli i policií a předložíte důkazy na svoji obranu, nejspíš bude vymáhání neoprávněně sjednané půjčky zastaveno. Ale stále nemáte vyhráno. Pokud se podvodníkům podaří zneužití osobních údajů, budou to pravděpodobně zkoušet vícekrát, a tak se nemusí jednat o jedinou půjčku, kterou uzavřeli na vaše jméno.

Dluhy vedené na své jméno si můžete ověřit v registrech dlužníků. Informace získáte například v dluhovém registru Solus či Bankovním a Nebankovním registru klientských informací. Bohužel v těchto registrech nenajdete malé nebankovní společnosti.


„O velké většině všech úvěrů a nedoplatků se tak dlužník může včas dovědět a zabránit tak případnému zneužití osobních údajů,“ říká ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal pro Aktuálně.cz.

David Šmejkalředitel Poradny při finanční tísni

Zneužití osobních údajů – půjčka vám bude zamítnuta

To, že si vaším jménem někdo sjedná úvěr, který nesplácí, může mít další nepříjemné následky. Budete mít negativní záznam v registru, a tím pádem může být vaše žádost o půjčku zamítnuta. Bankovní i nebankovní společnosti u půjček zkoumají vaši úvěrovou historii za několik let. Proto zneužití osobních údajů pečlivě dořešte a ujistěte se, že byly veškeré nepravdivé informace z registru odstraněny.

Pokud tomu tak není, na registr můžete podat žádost o změnu nepravdivých údajů, a tak se bránit proti zamítnutí půjčky. Jestliže vaší žádosti nevyhoví, můžete se obrátit ještě na Úřad pro ochranu osobních údajů se žádostí o prošetření dané situace.

Nicméně důvodů zamítnutí půjčky může být celá řada:

 • nepravidelný příjem

 • nízká bonita

 • nesplnění podmínek pro půjčku

 • uvedení nepravdivých či chybných

 • informací v žádosti


Důvody zamítnutí půjčky vám společnost ani často nesdělí, proto se i v tomto případě vyplatí být aktivní a doptat se na podrobnosti. Možná zjistíte, že máte v úvěrovém registru škraloup, aniž byste o tom věděli.

Přečíst si můžete také náš článek:

Žádejte jen o půjčku, u které to má cenu

Týká se vás zamítnutí půjčky, ať už z jakéhokoliv důvodu? Vrtá vám hlavou otázka „Kde mi půjčí?“, protože úvěr nutně potřebujete? Neztrácejte čas procházením spousty nabídek, které vám nakonec neschválí. Spočítejte si, kolik zvládnete splácet s ohledem na vaše příjmy a výdaje. Srovnáme vám jen ty nabídky, u kterých dává smysl o půjčku žádat.

Hodnocení
Výše půjčky
5 000 - 1 200 000 Kč
Splatnost
12 - 120 měsíců

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?