Trápení placení na internetu

SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

6. 11. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

Nedejte na rady z internetu: existují spolehlivější metody

Pošlete halíř na špatný účet. Takové rady můžete najít v internetových poradnách. Pokud totiž na špatné číslo účtu zašlete libovolnou částku, můžete vepsat do zprávy pro příjemce vzkaz (nejlépe zdvořilý) s prosbou, aby předešlou platbu vrátil. Ovšem upřímně: jak poctivě čtete internetové bankovnictví? Navíc příjemci banka může za přijatou platbu naúčtovat poplatek, a to v případě halíře zabolí. 

Existují spolehlivější metody, jak peníze získat zpět. Nejjednodušší je obrátit se na vaši banku. Ta kontaktuje příjemce peněz a požádá ho o jejich vrácení. Velmi často se také peníze vrátí samy. Není totiž pravděpodobné, že jste omylem zadali existující číslo účtu.  

Omyl v čísle? Není to tak jednoduché

„Zadala jsem dobré číslo, ale špatný kód banky.“ Stěžuje si na internetu jedna uživatelka. K chybě opravdu stačí málo. Nicméně v jejím případě účet neexistoval a platba se vrátila zpět. Banky mají svůj vlastní systém, jak označovat bankovní účty. Možnost splést se jen v kódu banky je velmi malá. 


Věděli jste?

Dle České národní banky se musíte splést minimálně ve dvou číslicích, abyste se strefili do existujícího účtu? Tedy v případě, že provádíte domácí platbu.


Při určování čísel účtů české banky vycházejí z algoritmu MODULO 11. Ten upravuje zákon o platebním styku. Přesný výpočet najdete ve vyhlášce. Číslicím na jednotlivých pozicích jsou určeny různé váhy, jejich součet pak musí být dělitelný 11. Každá banka k algoritmu přidává svá unikátní pravidla.

„U nás je obvyklé, že soukromé osobní účty končí číslicí 3, podnikatelské končí číslicí 9, korporátní končí nejčastěji číslicí 1 nebo 2, ale není to pravidlem.” uvedl pro server Penize.cz:

Filip Hrubýmluvčí České spořitelny

Jak vidíte, strefit se do cizího účtu vůbec není snadné.

Jak získat zpět platbu? 

Pokud se opravdu trefíte do existujícího čísla, nezoufejte. Nejprve zkuste zrušit platbu ve vašem internetovém bankovnictví. To můžete udělat kdykoli před dnem splatnosti. Nestihli jste to? Reklamujte platbu u vaší banky. Podle zákona o platebním styku má povinnost vám pomoci. Sama však peníze vrátit nemůže. Zaslat vám je může pouze majitel účtu. 

Jak postupovat? 

 • Kontaktujte vaši banku. Případně vyplňte reklamační formulář. Banka bude chtít ověřit, že jste peníze opravdu poslali omylem. 

 • Vaše banka pak sama vyhledá a kontaktuje příjemce a požádá ho, aby vám peníze vrátil. Pokud jste peníze zaslali do jiné banky, učiní tak prostřednictvím této banky. 

 • Ve většině případů příjemce peníze zašle zpět. Je to ostatně jeho povinnost. Jinak by se dopustil bezdůvodného obohacení nebo dokonce trestného činu zatajení věci. 

 • Příjemce nereaguje? Vyžádejte si od banky jeho identifikaci. Dozvíte se, zda na účtu vázne exekuce nebo zda majitel nezemřel. Zda je v insolvenci, můžete ověřit sami v insolvenčním rejstříku. 

 • Poslední možnost je vymáhat peníze soudně. Banka vám pomůže se získáním důkazních prostředků, připravte se však, že soudní spor může být zdlouhavý a nákladný. 

Přišly vám na účet cizí peníze? Vrátit je musíte

Nastat může i opačná situace. Na účtu najdete peníze, které jste nečekali. Než je začnete vracet, přesvědčte se, že se nejedná třeba o přeplatek za elektřinu nebo dárek od kamaráda k narozeninám. 

Platba opravdu nepatří vám? Pak jste povinni ji vrátit. Česká národní banka doporučuje nevracet peníze přímo, ale nejprve kontaktovat vaši banku. Chyba totiž nemusí být na straně odesílatele. Mohla také nastat na straně odesílající nebo přijímající banky. 

Tip

Při zasílání platby ji zřetelně označte. Napište do zprávy pro příjemce, že se jedná o vrácení platby zaslané omylem. Vyhnete se tak možným nedorozuměním.  

Chcete raději dělat mrtvého brouka? Jednáte protizákonně. Podle občanského zákoníku se dopouštíte o bezdůvodného obohacení. Dokonce můžete spáchat trestný čin zatajení věci. To v případě, že byste si ponechali částku v hodnotě alespoň 10 000 Kč.


Magdaléna Kubečková - autorka, copywriterka
Magdaléna KubečkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Nákup páru přes PC
  22. května 2024|Jana Březinová
  Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

  Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

 • Mladý pár a společné finance
  31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
  Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

  Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?