Trápení placení na internetu

SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

23. 2. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Při kontrole odeslané platby vám zmrznul úsměv na rtech… Chybička se vloudila a peníze míří špatným směrem – na jiný účet! Jde sice o nepříjemnou situaci, ovšem nic není ztraceno. Všechno má své řešení.

Špatně zadané číslo účtu? Naštěstí to není tak snadné

Může se stát, že peníze omylem pošlete jinam, než jste zamýšleli. Ovšem vězte, že mezi okamžikem odeslání finančního obnosu a doputováním na špatný účet musí platba „překonat“ řadu mechanismů a opatření. Naštěstí tedy samotné dokončení chybného procesu není tak jednoduché.

Navíc vám banka ještě před posledním potvrzením zrekapituluje zadané údaje. Využijte toho a pro minimalizaci rizika chyby vše před finálním odesláním překontrolujte.

Čísla účtů jsou imunní vůči překlepům

Banky zpravidla disponují softwarem generujícím čísla účtů podle určitého klíče. Každá banka si pak může stanovit „vnitřní strukturu“ identifikátorů čísel „svých“ účtů. Může si určit třeba pozice pro kontrolní číslice a z čísla účtu obvykle ihned pozná například typ účtu – zda jde o běžný účet, spořicí, či úvěrový.

Důvodem pro existenci kontrolních číslic v rámci čísla účtu je ale především možnost kontroly správnosti čísla účtu. V praxi pak speciální program kontroluje, zda zadaný účet odpovídá nastavenému výpočtu kontrolních číslic. Takto se banky vyvarují nejrůznějších „překlepů“ v číslech účtů, a to jak ze strany klientů, tak ze strany svých zaměstnanců. Když tedy napíšete 6 místo 5, formulář pravděpodobně zahlásí chybu.

Ověřte svou finanční situaci anonymně a online

  • Ve formuláři vyplníte základní údaje

  • Online zhodnotíme vaši finanční situaci podobně jako banky

  • Zobrazíme vám vyhovující půjčky

Zaslání peněz na špatný účet

Problém nastává, pokud jste se upsali a internetové bankovnictví chybu neodhalilo, respektive jste se svou chybou trefili do existujícího čísla účtu. Když si svůj omyl uvědomíte s dostatečným předstihem před datem splatnosti příkazu, máte ještě šanci sami odeslání peněz včas zastavit zrušením platby. „Pokud to už nejde, co nejdříve kontaktujte svou banku s žádostí o odvolání platby,“ nabádá Ondřej Hruška s tím, že banky zpravidla umožňují storno příkazu nejpozději den před datem splatnosti.

V den splatnosti to obvykle již nejde. V bance tak nejspíše dostanete radu, ať platbu reklamujete. Vaše banka se následně spojí s bankou příjemce vaší špatně zaslané platby a vyzve ho, aby peníze vrátil zpět.

Jak zjistit majitele účtu

Nyní jsou ve hře dva scénáře. Člověk, kterému nedopatřením přistály vaše peníze na účtu, vám je ihned pošle nazpátek. Naneštěstí se může stát i to, že se bude zdráhat a k vrácení se mít nebude. „Samozřejmě takto neukázněný klient jedná v rozporu se zákonem a může být obviněn z neoprávněného obohacování. V žádném případě člověk nemůže s těmito prostředky volně disponovat. Banka protistrany je v takové situaci povinna poskytnout vám identifikační údaje daného klienta, a to i bez jeho souhlasu,“ říká Ondřej Hruška.

Vy jej nyní můžete přímo kontaktovat, popřípadě postupovat soudní cestou. U fyzické osoby budete mít k dispozici údaje v rozsahu jména a příjmení, data narození a adresy trvalého bydliště. U právnické osoby se dozvíte název právnické osoby, identifikační číslo osoby (IČO) a sídlo.

Co dělat, když vám přijde neznámá platba

Přesvědčte se, že skutečně nečekáte žádnou méně obvyklou platbu, třeba přeplatek za energie.

Jakmile si budete stoprocentně jisti, že peníze přišly na váš účet omylem, můžete postupovat třemi způsoby:

  • Peníze vraťte zpět. Transakce totiž obsahuje i číslo účtu, ze kterého platba přišla.

  • Kontaktujte svoji banku, ta dá poté vědět bance odesílatele. S dalším postupem budete jistě co nevidět seznámeni.

  • Vyčkejte na samotnou žádost o vrácení peněz, kterou obdržíte od banky.

Tip: Platbu pojmenujte

Když budete posílat peníze zpět, uveďte, o jakou transakci se jedná. Ideálně do zprávy pro příjemce napište, že jde o vrácení chybné platby. Usnadníte tak identifikaci platby a zamezíte případným nedorozuměním.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.