Blog
Osobní finance
Mladý pár a společné finance

Stěhujete se do společné domácnosti? Poradíme, jak nejlépe vyřešit finance

25. září 2021|Monika Šaríková|

Společně? Každý za sebe? Půl na půl? Otázka, jak nastavit společné finance v páru je zásadní. Může vést ke spokojenému a vyrovnanému soužití i k rozporům vedoucím až k rozchodu. Najděte společnou řeč v oblasti financí ještě předtím, než spolu začnete bydlet.

Porovnat půjčky

Spousta párů spolu začne bydlet, aniž by otázku financí nějak řešili. Zpočátku to jde samo, brzy se však mohou projevit problémy, které zpravidla vyvolá méně spokojený z páru. Může to být muž, kterému připadá, že platí příliš, nebo žena, která společné výdaje ve stylu půl na půl zvládá hůřem, protože výdělává výrazně méně. 

Základem finanční rovnováhy je důvěra mezi partnery

Jak by to tedy v ideálním případě mělo vypadat? V první řadě se musí partneři být schopni o financích normálně bavit. Pokud to nezvládají, je dobré se to naučit. V současné době už se totiž nenosí automatické “naše” finance. Finance se naopak považují za vysoce osobní záležitost.

Ve vztahu založeném na důvěře se o finančních záležitostech diskutuje bez tajností. Vztah, v němž partneři netuší, kolik druhý vydělává, nebývá ideální. Výjimku představuje pár, kdy je jeden extrémně bohatý a druhý de facto ze svého neplatí zhola nic. To je není běžný stav a většinou se partneři o společné výdaje dělí. Otázkou je jak, aby to vyhovovalo oběma.

Odsouhlaste si společný finanční plán

Partneři by měli o sobě vědět především to, kolik vydělávají, jaké mají nutné výdaje, a kolik jim zbývá na útratu. Dobré je také znát platební minulost, zda má partner nějaké dluhy a jak velké. Z toho je třeba vycházet při nastavení společných výdajů. 

Dále by si mezi sebou partneři měli ujasnit své představy o správě financí. Mohou se lišit, a pokud partneři nenajdou společnou řeč, může to mezi nimi vyvolat svár. Nejjednodušší je si hned na začátku “spolubydlení” nastavit společný finanční plán, který zahrnuje seznam výdajů včetně budoucích plánů týkající se například bydlení, založení rodiny atd.

Jak se správně podílet na společných výdajích

Prvním krokem spokojeného soužití z pohledu finanční stránky je určení správného podílu na společných výdajích. Varianta půl na půl má smysl u těch párů, kteří vydělávají stejně nebo tak moc, že už na výši výdělku vlastně nezáleží. Důležitá je vzájemná shoda. 

Kromě stálých a nutných výdajů, které se zpravidla týkají domácnosti, je dobré zavést řeč na téma ostatních výdajů, které se týkají například výletů, dovolených, návštěv restaurací a podobně.

Výdaje ve stylu “fifty fifty”

U párů, kde jeden z nich vydělává až několikanásobně více, na tom bude méně vydělávající partner bit. Zde je vhodné stanovit odpovídající podíl dle výše výdělku, aby oběma zůstala podobná částka na osobní výdaje. V naší zemi a v mnoha firmách bohužel stále platí, že ženy berou až o 30 % menší peníze než muži na stejných pozicích.Muž a žena platí přes internet

Jeden platí to a druhý tamto

Partneři se samozřejmě mohou dohodnout úplně jinak. Běžné například je, že jeden z páru hradí náklady na bydlení, tedy hypotéku nebo nájem a s tím související poplatky, druhý má zase na starosti výdaje za jídlo, drogerii a nákupy do společné domácnosti obecně.

Společný účet

Další možnost je zřízení společného bankovní účtu, na který oba partneři posílají předem smluvenou částku. Vedle tohoto účtu mají oba partneři svůj vlastní účet. Ze společného účtu se platí veškeré společné výdaje za bydlení, jídlo, energie i dovolenou. Jak naloží se svým zbytkem platu je už soukromou věcí každého partnera. 

Mluvte spolu o budoucnosti

Zatímco mladší páry řeší primárně výdaje za nájem, jídlo a zábavu, starší páry se zabývají otázkou vlastního bydlení a založení rodiny. Partneři by měli mít jasno v tom, zda si koupí vlastní byt či raději zůstanou v nájmu, nebo jak vyřeší finance, až do jejich společného života vstoupí potomek a jeden z nich tak přijde o svůj obvyklý výdělek. 

Ideální je co nejdříve začít pracovat na společných úsporách. Mohou si například měsíčně dávat stranou domluvenou sumu (např. každý ze svého platu měsíčně odloží 10 % z platu), krátkodobé rezervy, ale i dlouhodobé spoření, kdy mohou společně investovat a podobně. Pokud si pár neví rady, může využít pomoci odborných finančních poradců, kteří jim na míru vypracují finanční plán.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).