Blog
Půjčky a úvěry
Nákup páru přes PC

Jak nakupovat na splátky na internetu?

30. listopadu 2020|Monika Šaríková|

Každý větší e-shop v Česku dnes nabízí nákup na splátky. Stačí si z pohodlí domova vybrat pračku, televizi, telefon či cokoliv jiného z nabídky internetového prodejce, zvolit jednu z nabízených variant splátek, přidat požadované dokumenty a po online schválení úvěru splátkovou společností počkat na objednané zboží. Přečtěte si, jaké jsou možnosti nákupu na splátky po internetu.

Nakupování na splátky není v Česku ničím novým. Už v devadesátých letech jsme si z kamenných prodejen odnášeli na splátky ledničky, pračky, televize a další domácí spotřebiče či elektroniku. Průkopníkem splátkového prodeje byla nebankovní finanční společnost Home Credit, u níž si mnozí lidé sjednávají spotřebitelské úvěry dodnes. V posledních letech vytrvale roste počet nakupujících, kteří před návštěvou kamenné prodejny dávají přednost rychlému nákupu v e-shopu. V roce 2019 nakoupila podle údajů Českého statistického úřadu na internetu už více než polovina Čechů (59 %). V následujících letech počet online nakupujících zcela jistě dále poroste.

Vyberte si e-shop, který splátkový prodej nabízí

Za poslední dekádu výrazně rostl nejen počet lidí nakupujících online, ale také počet internetových obchodů. Na konci roku 2019 bylo v Česku podle údajů zbožového srovnávače Heureka.cz 46 600 e-shopů. Možnost nákupu na splátky dnes nabízejí nejen největší online prodejci, jako jsou například Alza.cz, Mall.cz, CZC.cz či Datart.cz, ale také tisíce menších e-shopů.

Splátkový prodej zajišťují pro e-shopy bankovníbankovní i nebankovnínebankovní finanční společnosti, které mají k poskytování spotřebitelských úvěrů licenci od České národní banky. Mezi ty nejznámější na českém trhu patří společnosti Home Credit, BNP Paribas Personal Finance (ta v ČR užívá obchodní značku Hello bank! by Cetelem) a Cofidis.

Infografika - jak nakupovat na splátky na internetu

Zdroj: https://www.czso.cz/csu/stoletistatistiky/evropska-unie-je-rajem-e-shopu

Zvažte potřebu nákupu na splátky

Řada Čechů nechce odkládat nákup zboží až do doby, kdy si na něj našetří. Než se rozhodnete nakoupit na splátky, řádně zvažte, je-li nákup opravdu nutný. U spotřebitelských úvěrů totiž zaplatíte nemalý úrok, který vám pořízení věci výrazně prodraží. Roční úrokové sazby se běžně dostanou nad hranici 20 procent. Dopředu si také řádně spočítejte, zda budete schopni půjčené peníze bez problémů splácet.

Při rozhodování mezi nákupem na splátky, nebo okamžitou platbou za zboží se držte jednoduchého pravidla: na splátky si kupujte jen ty produkty, které budete používat déle, než je doba splatnosti půjčky. Splátkový prodej dává smysl například u pořízení úspornějšího kotle do domu, který vám sníží náklady na vytápění o několik tisíc korun ročně. Naopak není dvakrát rozumné pořizovat na splátky například dovolenou u moře či vánoční dárky pro rodinu a přátele.

K nákupu na splátky stačí splnit jen pár základních podmínek

Nákup na splátky mohou využít jak občané České republiky, tak i občané Evropské unie s trvalým pobytem v České republice. Nutnou podmínkou pro sjednání spotřebitelského úvěru je věk minimálně 18 let a plná právní způsobilost. Banky i nebankovní společnosti vyžadují od zájemců o úvěr minimálně dva doklady totožnosti. Základem je platný občanský průkaz. Jako druhý doklad může posloužit například cestovní pas nebo řidičský či zbrojní průkaz.

Bankovní i nebankovní finanční společnosti musejí ze zákona řádně posoudit, zda budete schopni spotřebitelský úvěr bez problémů splácet. Z tohoto důvodu se zajímají o zdroj i výši vašeho pravidelného příjmu. S žádostí o nákup na splátky neuspějí zaměstnanci ve zkušební či výpovědní době. Důvodem k zamítnutí žádosti o úvěr jsou rovněž nesplacené závazky a exekuce.

Jako první hledejte nabídky s 0% úrokem

Když už se rozhodnete nakupovat na splátky, jako první se zajímejte o nabídky splátek bez navýšení. U těchto půjček neplatíte při splnění všech podmínek splátkové společnosti žádný úrok. Výhodou je, že si platbu dražšího výrobku rozložíte do několika menších splátek. Tyto nabídky jsou většinou časově omezené, musíte nakoupit za určitou minimální částku a také si nemůžete upravovat dobu splatnosti.

Příklady dalších variant nákupu na splátky

Kromě splátek bez navýšení nabízejí splátkové společnosti i další varianty splácení. Například u Alzy můžete každý měsíc po dobu dvou let splácet pět procent z ceny zboží. Při nákupu zboží v hodnotě 22 tisíc korun zaplatíte za dva roky celkem 26 400 korun. Roční úroková sazba v tomto případě činí 18,16 procenta a ukazatel RPSN pak 19,75 procenta (pozn. RPSN je zkratka pro roční procentní sazbu nákladů). Další možností je 1/10, kdy v okamžiku nákupu nezaplatíte ani korunu a kupní cenu postupně splácíte v jedenácti měsíčních splátkách. Každý měsíc vrátíte úvěrové společnosti jednu desetinu kupní ceny. Roční úroková sazba je 19,48 procenta a RPSN 21,31 procenta.

V případě nákupu na Mall.cz nabízí Home Credit dvě varianty splácení. První je určena pro nakupující, kteří chtějí úvěr splatit co nejdříve. Pokud si například pořídíte televizi za 28 990 korun, budete po dobu 12 měsíců splácet 2 681 korun měsíčně. Celkem vás pořízení televize vyjde na 32 172 korun. Úroková sazba dosahuje v tomto případě 21 procent, RPSN 23 procent. Druhá varianta nabízí nízkou měsíční splátku. Zmíněnou televizi budete v tomto případě splácet dva roky a měsíční splátka bude činit 1 486 korun. Za televizi tak zaplatíte celkem 35 664 korun. Roční úroková sazba bude 21 procent a RPSN 24 procent.

Přečtěte si smluvní podmínky a hledejte výši RPSN

Před odesláním žádosti o úvěr si nezapomeňte přečíst smluvní podmínky a také se seznámit se všemi poplatky. K posouzení výhodnosti půjčky se zajímejte o výši ukazatele RPSN. Ten zahrnuje nejen úrokovou sazbu, ale také veškeré poplatky spojené s úvěrem.

Nezapomeňte včas splácet

Jakmile vám splátková společnost úvěr schválí, nezapomeňte pravidelně a včas platit jednotlivé měsíční splátky. Datum splatnosti naleznete v úvěrové smlouvě. Peníze na účet poskytovatele úvěru zasílejte v dostatečném předstihu před datem splatnosti. Pokud platíte měsíční splátky z běžného účtu v bance, odešlete splátku alespoň tři dny před datem splatnosti. V případě platby složenkou odešlete platbu pět dní před splatností. Například Home Credit umožňuje také platbu přes terminál Sazky. V tomto případě můžete platbu odeslat až v den splatnosti.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).