Blog
Půjčky a úvěry
Skládání mincí na sebe

5 tipů, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku

Bankovní a nebankovní půjčky jsou díky novele spotřebitelského zákona opět o něco bezpečnější. Přesto se však vyplatí znát alespoň základní pravidla, podle kterých výhodnou půjčku vybrat a poté ji také sjednat. Co je potřeba brát v potaz? Na co se při výběru zaměřit a co naopak nemá takovou váhu? Prozradíme!

Porovnat půjčky

Tip č. 1: Ujasněte si, co od půjčky očekáváte

Půjčka je dobrý sluha, ale špatný pán. Proto je dobré odpovědět si na to, co s ní chcete vlastně financovat a jaké vlastnosti by měla mít. Pokud předem víte, jak s vypůjčenými prostředky naložíte, poohlédněte se po účelových půjčkách. Těmi můžete financovat třeba bydlení (výstavbu nebo pořízení nového, případně rekonstrukci toho stávajícího) nebo koupi automobilu. Účelové půjčky jsou totiž často spojeny s nižšími úroky a výhodnějšími podmínkami.

Pokud ale nevíte, na co peníze použijete, nebo potřebujete financovat jiný účel, než zmíněné bydlení, případně pořízení automobilu, bude pro vás vhodnou variantou půjčka bezúčelová. Ta je sice obecně zatížena vyššími úroky, na druhou stranu nemusíte nikomu dokazovat, jak jste s vypůjčenými prostředky naložili. Další alternativou jsou půjčky pro rizikové klienty, kam spadá třeba půjčka bez registru, ručitele nebo dokládání příjmu potvrzením od zaměstnavatele. Tady je ale potřeba počítat s vyššími úroky.

Tip č. 2: Spočítejte si, jestli na půjčku máme

Dnes už existuje nespočet bankovních i nebankovních institucí, které vám dokážou nabídnout půjčky s podmínkami ušitými na míru. Vždy po vás ale budou vyžadovat pravidelný a dostatečný příjem, který sice často nemusíte dokládat potvrzením od zaměstnavatele, to ale v žádném případě neznamená, že můžete půjčku získat bez příjmu.

Aby vás měsíční splátky půjčky nezruinovaly, je proto potřeba si důkladně spočítat, zda půjčka neohrozí vaši stávající situaci, případně nesníží životní úroveň. Pokud tak žijete lidově řečeno „od výplaty k výplatě,“ půjčka pravděpodobně nebude ideálním řešením.

Mnohé společnosti sice nabízí možnost odkladu splátek (tzv. splátkové prázdniny), ten ale rozhodně není zadarmo a v případě opakovaného využívání této služby se vám může prodražit i sebevíc výhodná půjčka.

Tip č. 3: Půjčky mezi sebou vzájemně porovnávejte

Výhodná půjčka neroste na stromech, ale musíte jí hledat. A protože se mohou zpočátku všechny nabídky jevit výhodně, je dobré je mezi sebou vzájemně porovnat. K tomu vám poslouží online srovnávače a nezávislé kalkulačky. Stačí si prostřednictvím nich navolit konkrétní objem půjčky, případně přidat specifika produktu (například nebankovní půjčka, půjčka bez registru, půjčka bez ručitele apod.) a pak si prohlédnout aktuální nabídku s dalšími parametry.

Při výběru sázejte nejen na výši úroku, ale zejména hodnotu RPSN. Do té se totiž promítají celkové roční náklady, včetně případných poplatků za vedení úvěrového účtu, předčasné splacení, pojištění schopnosti splácet apod. Jakmile si konkrétní produkt vyberete, sjednat ho můžete snadno online, z pohodlí vašeho domova, skrze několik málo kliknutí.

Tip č. 4: Ověřujte a sázejte pouze na silné hráče

Ještě před tím, než vybraného poskytovatele půjčky oslovíte, je dobré si o něm zjistit maximum dostupných informací. Ty se můžete dočíst přímo na oficiálních stránkách věřitele, ale také v internetových fórech a diskuzích. Tam se totiž objevují zkušenosti a recenze skutečných klientů, kteří již služeb vybraného poskytovatele využili.

Vždy také sázejte pouze na známé a prověřené hráče. Pokud se vám na vybraném poskytovateli cokoli nezná (například nutnost vlastnit živnostenské oprávnění, poplatky předem, nulový úrok, ale obrovské RPSN), raději se poohlédněte po jiné půjčce. Výhodná půjčka vám totiž musí sednout na „první dobrou“.první dobrou“.

Tip č. 5: Neznalost (smlouvy a obchodních podmínek) neomlouvá

Jak získat půjčku už víte. Abyste ale nebyli nemile překvapeni případnými sankcemi za porušení smluvních nebo obchodních podmínek, tak ještě před tím, než podepíšete smlouvu o půjčce nebo spotřebitelském úvěru, důkladně pročtěte nejen ji, ale také zmíněné obchodní podmínky. Pozor si dávejte na nápadně malé, nebo naopak příliš velké písmo, stejně jako na nejrůznější poznámky a „hvězdičky“ pod čarou.

Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat, případně si smlouvu vyžádejte k domácímu pročtení. Nikdy taky nepodepisujte smlouvu v časovém presu a pamatujte, že co je psáno, to je dáno. Svým podpisem proto potvrzujete, že s nastavenými podmínkami souhlasíte a zavazujete se je dodržovat. Pokud byste je přece jen porušili (například poslali splátku pozdě), je třeba počítat se sankcemi.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).