Skládání mincí na sebe

5 tipů, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku

15. 4. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Trh s bankovními a nebankovními půjčkami je díky zákonným úpravám z posledních let pro občany mnohem přehlednější i bezpečnější. To však ještě neznamená, že si každý sjedná výhodnou půjčku. Na co byste se při výběru půjčky měli zaměřit? Připravili jsme pro vás 5 základních tipů.

1. Ujasněte si, k čemu půjčka slouží a jestli je potřeba

Opravdu půjčku potřebujete? Co s penězi chcete financovat? Tyto dvě otázky musíte mít jednoznačně ujasněné. Půjčka by měla sloužit na pořízení skutečně potřebných věcí. Pokud si ji plánujete vzít na uhrazení exotické dovolené nebo nejmodernějšího telefonu, měli byste spíše slevit ze svých požadavků a podobnou investici odložit. Uvědomte si, že za půjčení peněz zaplatíte vždy něco navíc. Zadlužit se kvůli postradatelným věcem je zbytečný risk, který může vést až k dluhové spirále.

Jednoznačný záměr vám u půjčky může ušetřit nemalé peníze. Poskytovatelé totiž rozlišují účelové a bezúčelové půjčky. U těch účelových je částka určena na financování konkrétních výdajů, například bydlení nebo koupi automobilu. Tento typ půjček se většinou pojí s nižšími úroky a výhodnějšími podmínkami. Nicméně poskytovateli budete dokazovat, že jste peníze využili tak, jak jste slíbili. Bezúčelová půjčka vám při nakládání s finančními prostředky dává naprostou volnost. Obvykle si za ni ale připlatíte.

Poradíme vám. jak získat půjčku s nejvýhodnějšími podmínkami:

2. Spočítejte si, jestli na půjčku máte

Další zásada bezpečného půjčování? Objektivně zvažte, jestli si úvěr můžete dovolit. Vemte v úvahu rodinný rozpočet.

 • Jaké jsou vaše příjmy a výdaje?

 • Jakou částku můžete měsíčně vydávat na splátku, aniž byste riskovali existenční nejistotu či nepříjemné snížení životní úrovně?

Pokud žijete od výplaty k výplatě, půjčka není ideálním řešením. Peníze si můžete půjčit v situaci, kdy je dokážete také splácet. Délka splácení by navíc neměla přesáhnout životnost pořizované věci.

Počítejte s tím, že se vaše finanční situace může v průběhu splácení změnit. Možná na delší dobu onemocníte, dočasně přijdete o práci nebo váš rodinný rozpočet zasáhnou nečekané výdaje. Budete schopni půjčku splácet i v těchto situacích? Mnoho poskytovatelů sice nabízí odklad splátek, ten ale rozhodně není zadarmo. V případě opakovaného využívání této služby se vám prodraží i sebevíc výhodná půjčka.

V našem článku se dočtete, co dělat, když nedokážete uhradit další splátku:

3. Půjčky mezi sebou vzájemně porovnejte

Poskytovatelů půjček je celá řada. Všichni z nich se své produkty pochopitelně snaží prezentovat jako ty nejvýhodnější. Proto je dobré nabídky vzájemně porovnat. Důležitá není jen úroková sazba. Zaměřit byste se měli spíše na roční procentní sazbu nákladů (RPSN). Úroková sazba vám totiž dává informaci pouze o ceně vypůjčených peněz. Do RPSN jsou zahrnuty veškeré náklady spojené s půjčkou. Kromě úroku také případné poplatky za uzavření smlouvy, vedení úvěrového účtu, pojištění schopnosti splácet a další.

Náš tip

Využijte nezávislé srovnání půjček a úvěrů od Srovnejto.cz. V kalkulačce označte, kolik si chcete půjčit a jakou částku zvládnete měsíčně splácet. My vám zdarma srovnáme nabídky bankovních i nebankovních poskytovatelů.

4. Poskytovatele půjčky si prověřte

Ještě předtím, než vybraného poskytovatele půjčky oslovíte, je dobré si o něm zjistit maximum dostupných informací. Ty naleznete například na oficiálních stránkách společnosti, ale také v recenzích a internetových diskuzích. Tam se objevují zkušenosti skutečných klientů, kteří již služeb vybraného poskytovatele využili. Ověřte si, že daný subjekt disponuje potřebnou licencí ČNB, bez níž činnost nesmí provozovat. Aktuální seznamy poskytovatelů jsou k dispozici přímo na webových stránkách ČNB.

Sázejte na známé a prověřené hráče. Pokud o poskytovateli nejste schopni najít žádné informace či zkušenosti klientů, hledejte raději půjčku jinde. Pozornost věnujte i dalším varovným signálům, například poplatkům předem nebo kombinaci nulové úrokové sazby a vysoké RPSN.

Na co dalšího si dát pozor u spotřebitelských úvěrů? Přečtěte si náš článek:

5. Prostudujte si smlouvu a obchodní podmínky

Výhodná půjčka by se vám nyní měla hledat o něco lépe. Tím ale práce ještě nekončí. Než půjčku stvrdíte podpisem, důkladně si pročtěte smlouvu a obchodní podmínky. Zaměřte se hlavně na RPSN a celkovou splatnou částku. Oba údaje musí být ve smlouvě uvedeny. Dále si nezapomeňte zjistit, jaké sankce a poplatky vás čekají při eventuálním prodlení splátek. Pozor si dávejte také na nenápadné poznámky pod čarou. Čím méně jsou podmínky srozumitelné, tím více byste měli být obezřetní.

Na prostudování smlouvy si vyhraďte dostatek času, nepodepisujte ji ve spěchu. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat nebo smlouvu zkonzultujte s právníkem. Uvědomte si, že svým podpisem potvrzujete souhlas s nastavenými podmínkami a zavazujete se je dodržovat.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.