Žena s bankovkami v ruce přemýšlí

Na co si dát pozor u spotřebitelských úvěrů

11. 4. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Při výběru půjčky zkontrolujete úroky, spočítáte, kolik přeplatíte, a podpis smlouvy už je jenom formalita. Jenže pak se při prvním problému začnete divit, kolik pokut, poplatků a dalších smluvních podmínek jste vlastně  podepsali. Co teď? Poradíme vám, na co si dát pozor, jak se bránit, když podepíšete nevýhodnou smlouvu o půjčce, kdy je možné odstoupit od smlouvy a kdy je smlouva neplatná. 

Výhody a nevýhody spotřebitelského úvěru 

Půjčit si můžete rychle a prakticky na cokoliv. Místo velkého jednorázového výdaje (třeba na koupi nového auta, pračky, nebo iPhonu) pak splácíte v menších pravidelných splátkách. Za toto „pohodlí“ ovšem zaplatíte úroky a dalšími poplatky (jejichž výši vám prozradí tzv. RPSN). Nemile vás také mohou překvapit další podmínky úvěrové smlouvy: způsob splacení, trvání smlouvy a případné sankce mohou půjčku hodně prodražit. Proto je důležité nejdřív zvážit, jestli půjčku opravdu potřebujete.

Než o půjčku požádáte, doporučujeme přečíst si Zásady bezpečného půjčování.

Banky vám půjčí na cokoliv 

Banky nabízejí dva druhy úvěrů: bezúčelový a účelový (vázaný). U bezúčelového úvěru banku (nebo finanční instituci) nezajímá, proč si půjčujete. Pouze prověří, jestli jste schopni splácet, a vy pak peníze můžete využít třeba na expedici na Antarktidu nebo na zaplacení prohrané sázky. Samozřejmě doporučujeme, abyste půjčku využili rozumně.

Vázaný úvěr (také označovaný jako účelový) je vázaný na „účel“, koupi konkrétního produktu nebo služby (např. nového notebooku nebo instalace solárních panelů). Banky jej obvykle poskytují s nižší úrokovou sazbou. Peníze však striktně musíte použít pouze na účel vymezený ve smlouvě, a vše také bance musíte doložit – např. účtenkami. Trvání úvěru je vázané jeho účel – kupní smlouvou nebo smlouvou o poskytnutí služby. Pokud tato smlouva zanikne, zaniká i samotný úvěr.

Věděli jste?

82 % Čechů by si v roce 2020 nevzalo půjčku na vánoční dárky. Vyplývá to z průzkumu ministerstva financí. 

Banky vás musí prověřit, jinak smlouva neplatí 

Vzít si půjčku na vánoční dárky je nerozumné, stejně jako půjčit si, když vím, že nebudu schopen splácet. Víte, že vás v druhém případě zákon chrání? Pokud banka řádně neprověří vaši bonitu, je smlouva o úvěru neplatná. Banka nemá nárok ani na úroky. Pokud už jste nějaké zaplatili, má povinnost vám je vrátit. 

Smlouvu o úvěru si dobře přečtěte

Máte za sebou scoring a podmínky smlouvy vám poradce vysvětlil. Teď vám perem netrpělivě ťuká na řádek podpisu. V tuto chvíli zpozorněte. Nikdy nepodepisujte dokument, který jste v klidu nepřečetli. Klidně si vezměte čas na rozmyšlenou a smlouvu pročtěte doma. A nedívejte se jenom na úrok a dobu splácení. 

Zaměřte se na informace, které musí smlouva obsahovat ze zákona. Jejich dlouhý výčet je v paragrafu 106 zákona o spotřebitelském úvěru a zahrnují všechny důležité parametry půjčky. Patří mezi ně například:

 • celková výše úvěru

 • podmínky čerpání

 • RPSN

 • výše, počet a četnost plateb

 • informace o výši úroku z prodlení

Pokud zjistíte, že některá z informací ve smlouvě není, máte 14 dnů na odstoupení od smlouvy. Lhůta začíná běžet až okamžikem, kdy vám banka chybějící informace poskytne.

Jaké chyby najdete ve smlouvě o půjčce nejčastěji? 

Banky velmi často chybují ve výpočtu RPSN (kalkulačku RPSN najdete na stránkách Finančního arbitra). Právo ale stojí na vaší straně. Pokud je RPSN nižší, než odpovídá skutečnosti, sníží se vaše úroková sazba a celková částka, kterou máte zaplatit, aby odpovídaly RPSN. Ve zkratce – platí ten údaj, který je nižší. 

Pokud smlouva vůbec neobsahuje informaci o výši úroku, RPSN, nebo celkové částce, kterou má spotřebitel splatit, platí, že úrokovou sazbou je repo sazba ČNB ke dni uzavření smlouvy (pokud ve smlouvě není úroková sazba nižší). Pro ilustraci: repo sazba v dubnu 2023 činí 7 %.

Náš tip

Pokud si myslíte, že banka nepostupovala ve vašem případě správně, můžete se obrátit na Finančního arbitra. Ten řeší spory vzniklé mezi spotřebitelem a bankou nebo finanční institucí. 

Co dělat, když na chybu ve smlouvě přijdete až po podpisu? 

Smlouvu jste četli pečlivě, ale ta vysoká smluvní pokuta vás „trkla“ až doma, po podpisu? Nebo jste si půjčku prostě rozmysleli? Zákon vás jako spotřebitele stále chrání. Máte totiž právo na odstoupení od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu. Odstoupení zašlete písemně nejpozději poslední den této lhůty. Z odstoupení vyplývá vaše povinnost do 30 dnů uhradit půjčenou částku (tzv. jistinu) a úrok za období do splacení jistiny. V případě úvěru na dobu neurčitou nabízí zákon také možnost kdykoli využít výpověď smlouvy.

Příklad

Petr si vzal půjčku ve výši 20 000 Kč na nový iPhone. Měsíční splátky se mu zdály výhodné, když ale doma pročetl pořádně smlouvu, za pomoci kalkulačky zjistil, že za 10% úrok a další vysoké poplatky by si mohl pořídit takové telefony tři.

Rozhodl se proto obrátit na právní poradnu. Naštěstí stihl lhůtu 14 dnů, během které mohl odstoupit od smlouvy. Bance vrátil jistinu – 20 000 Kč, a spolu s ní úroky. Protože peníze měl půjčené 30 dní, zaplatil na úrocích 167 Kč. Banka nemá nárok na žádné další poplatky.

Sjednejte si půjčku rychle a správně

Chcete najít spotřebitelský úvěr, který má opravdu ty nejlepší podmínky? Všechny důležité informace o půjčkách najdete v našem srovnávači. Na základě vstupních parametrů (např. výše prostředků, splatnost, typ půjčky) přehledně porovnáte jednotlivé nabídky. Následný výběr je pak už pouze na vás. Úvěr můžete sjednat online – samozřejmě po pečlivém přečtení smlouvy.

Srovnejte si aktuální nabídky na trhu

Ve srovnávači najdete pouze ověřené poskytovatele s licencí ČNB a jejich aktuální nabídku.

Magdaléna Kubečková - autorka, copywriterka
Magdaléna KubečkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.