Žena s bankovkami v ruce přemýšlí

Na co si dát pozor u spotřebitelských úvěrů

11. 4. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Při výběru půjčky zkontrolujete úroky, spočítáte, kolik přeplatíte, a podpis smlouvy už je jenom formalita. Jenže pak se při prvním problému začnete divit, kolik pokut, poplatků a dalších smluvních podmínek jste vlastně  podepsali. Co teď? Poradíme vám, na co si dát pozor, jak se bránit, když podepíšete nevýhodnou smlouvu o půjčce, kdy je možné odstoupit od smlouvy a kdy je smlouva neplatná. 

Výhody a nevýhody spotřebitelského úvěru 

Půjčit si můžete rychle a prakticky na cokoliv. Místo velkého jednorázového výdaje (třeba na koupi nového auta, pračky, nebo iPhonu) pak splácíte v menších pravidelných splátkách. Za toto „pohodlí“ ovšem zaplatíte úroky a dalšími poplatky (jejichž výši vám prozradí tzv. RPSN). Nemile vás také mohou překvapit další podmínky úvěrové smlouvy: způsob splacení, trvání smlouvy a případné sankce mohou půjčku hodně prodražit. Proto je důležité nejdřív zvážit, jestli půjčku opravdu potřebujete.

Než o půjčku požádáte, doporučujeme přečíst si Zásady bezpečného půjčování.

Banky vám půjčí na cokoliv 

Banky nabízejí dva druhy úvěrů: bezúčelový a účelový (vázaný). U bezúčelového úvěru banku (nebo finanční instituci) nezajímá, proč si půjčujete. Pouze prověří, jestli jste schopni splácet, a vy pak peníze můžete využít třeba na expedici na Antarktidu nebo na zaplacení prohrané sázky. Samozřejmě doporučujeme, abyste půjčku využili rozumně.

Vázaný úvěr (také označovaný jako účelový) je vázaný na „účel“, koupi konkrétního produktu nebo služby (např. nového notebooku nebo instalace solárních panelů). Banky jej obvykle poskytují s nižší úrokovou sazbou. Peníze však striktně musíte použít pouze na účel vymezený ve smlouvě, a vše také bance musíte doložit – např. účtenkami. Trvání úvěru je vázané jeho účel – kupní smlouvou nebo smlouvou o poskytnutí služby. Pokud tato smlouva zanikne, zaniká i samotný úvěr.

Věděli jste?

82 % Čechů by si v roce 2020 nevzalo půjčku na vánoční dárky. Vyplývá to z průzkumu ministerstva financí. 

Banky vás musí prověřit, jinak smlouva neplatí 

Vzít si půjčku na vánoční dárky je nerozumné, stejně jako půjčit si, když vím, že nebudu schopen splácet. Víte, že vás v druhém případě zákon chrání? Pokud banka řádně neprověří vaši bonitu, je smlouva o úvěru neplatná. Banka nemá nárok ani na úroky. Pokud už jste nějaké zaplatili, má povinnost vám je vrátit. 

Smlouvu o úvěru si dobře přečtěte

Máte za sebou scoring a podmínky smlouvy vám poradce vysvětlil. Teď vám perem netrpělivě ťuká na řádek podpisu. V tuto chvíli zpozorněte. Nikdy nepodepisujte dokument, který jste v klidu nepřečetli. Klidně si vezměte čas na rozmyšlenou a smlouvu pročtěte doma. A nedívejte se jenom na úrok a dobu splácení. 

Zaměřte se na informace, které musí smlouva obsahovat ze zákona. Jejich dlouhý výčet je v paragrafu 106 zákona o spotřebitelském úvěru a zahrnují všechny důležité parametry půjčky. Patří mezi ně například:

 • celková výše úvěru

 • podmínky čerpání

 • RPSN

 • výše, počet a četnost plateb

 • informace o výši úroku z prodlení

Pokud zjistíte, že některá z informací ve smlouvě není, máte 14 dnů na odstoupení od smlouvy. Lhůta začíná běžet až okamžikem, kdy vám banka chybějící informace poskytne.

Jaké chyby najdete ve smlouvě o půjčce nejčastěji? 

Banky velmi často chybují ve výpočtu RPSN (kalkulačku RPSN najdete na stránkách Finančního arbitra). Právo ale stojí na vaší straně. Pokud je RPSN nižší, než odpovídá skutečnosti, sníží se vaše úroková sazba a celková částka, kterou máte zaplatit, aby odpovídaly RPSN. Ve zkratce – platí ten údaj, který je nižší. 

Pokud smlouva vůbec neobsahuje informaci o výši úroku, RPSN, nebo celkové částce, kterou má spotřebitel splatit, platí, že úrokovou sazbou je repo sazba ČNB ke dni uzavření smlouvy (pokud ve smlouvě není úroková sazba nižší). Pro ilustraci: repo sazba v dubnu 2023 činí 7 %.

Náš tip

Pokud si myslíte, že banka nepostupovala ve vašem případě správně, můžete se obrátit na Finančního arbitra. Ten řeší spory vzniklé mezi spotřebitelem a bankou nebo finanční institucí. 

Co dělat, když na chybu ve smlouvě přijdete až po podpisu? 

Smlouvu jste četli pečlivě, ale ta vysoká smluvní pokuta vás „trkla“ až doma, po podpisu? Nebo jste si půjčku prostě rozmysleli? Zákon vás jako spotřebitele stále chrání. Máte totiž právo na odstoupení od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu. Odstoupení zašlete písemně nejpozději poslední den této lhůty. Z odstoupení vyplývá vaše povinnost do 30 dnů uhradit půjčenou částku (tzv. jistinu) a úrok za období do splacení jistiny. V případě úvěru na dobu neurčitou nabízí zákon také možnost kdykoli využít výpověď smlouvy.

Příklad

Petr si vzal půjčku ve výši 20 000 Kč na nový iPhone. Měsíční splátky se mu zdály výhodné, když ale doma pročetl pořádně smlouvu, za pomoci kalkulačky zjistil, že za 10% úrok a další vysoké poplatky by si mohl pořídit takové telefony tři.

Rozhodl se proto obrátit na právní poradnu. Naštěstí stihl lhůtu 14 dnů, během které mohl odstoupit od smlouvy. Bance vrátil jistinu – 20 000 Kč, a spolu s ní úroky. Protože peníze měl půjčené 30 dní, zaplatil na úrocích 167 Kč. Banka nemá nárok na žádné další poplatky.

Sjednejte si půjčku rychle a správně

Chcete najít spotřebitelský úvěr, který má opravdu ty nejlepší podmínky? Všechny důležité informace o půjčkách najdete v našem srovnávači. Na základě vstupních parametrů (např. výše prostředků, splatnost, typ půjčky) přehledně porovnáte jednotlivé nabídky. Následný výběr je pak už pouze na vás. Úvěr můžete sjednat online – samozřejmě po pečlivém přečtení smlouvy.

Srovnejte si aktuální nabídky na trhu

Ve srovnávači najdete pouze ověřené poskytovatele s licencí ČNB a jejich aktuální nabídku.

Magdaléna Kubečková - autorka, copywriterka
Magdaléna KubečkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mladý pár a společné finance
  31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
  Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

  Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.