Blog
Půjčky a úvěry
Mince u pracujícího pána

Na co si dát pozor u spotřebitelských úvěrů?

06. října 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Ať už potřebujete půjčit peníze na vybavení bytu, či jeho rekonstrukci, nebo zkrátka řešíte výdaj, který jednoduše nepočká, pravděpodobně budete zvažovat půjčku. Drtivá většina žadatelů míří v první řadě do banky. Tady na ně ale čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Podmínky bank jsou totiž často velmi přísné a s žádostí tak neuspěje každý. Pokud neuspějete v bance, nezoufejte. Peníze vám může půjčit některá z nebankovních společností. Ať už vybíráte spotřebitelský úvěr u banky nebo nebankovního poskytovatele, měli byste vědět, na co si dát pozor.

(Ne)výhodnost úvěru

Na trhu spotřebitelských úvěrů je několik desítek bankovních a nebankovních poskytovatelů půjček. Proto je často náročné se v jednotlivých nabídkách bezpečně zorientovat. Abyste „nevzalinevzali“ první nabídku, která vám přijde pod ruku, vyplatí se mezi sebou jednotlivé produkty vzájemně porovnat.

To můžete provést buďto tak, že si od vybraných poskytovatelů vyžádáte veškeré potřebné podklady a ty pak fyzicky porovnáte, nebo efektivním způsobem za pomocí nezávislých online kalkulaček a srovnávačů.

Na základě vstupních parametrů (např. objem prostředků, splatnost, typ půjčky) se před vámi otevře nabídka se všemi důležitými informacemi o úrocích i podmínkách. Následný výběr je pak už pouze na vás. Většinou navíc můžete úvěr sjednat online bez nutnosti návštěvy pobočky.

Mám zájem o půjčku

Poskytovatel půjčky

Všichni poskytovatele spotřebitelských úvěrů dnes už musí mít licenci ČNB, kterou není snadné získat. Proto si můžete být jistí, že na našem trhu v současné chvíli působí už pouze solidní a ověřené společnosti. Výběr vhodného poskytovatele je proto mnohem bezpečnější, než kdykoli dřív. Nicméně i v tuto chvíli je dobré zapátrat v internetových fórech a diskuzích po referencích a zkušenostech reálných klientů. A nejcennější je v téhle oblasti samozřejmě doporučení někoho z rodiny nebo přátel.

7 znaků solidního poskytovatele půjčky:

  • Zpravidla ho nenajdete na inzertních serverech typu „Půjčím XY“

  • Netají před vámi žádné důležité informace

  • Netlačí na vás s podpisem smlouvy

  • Nepožaduje po vás žádné poplatky předem

  • Prověřuje vaši bonitu

  • Má přehledné a srozumitelné webové stránky

  • Smlouva a obchodní podmínky jsou psané pro lidi, ne pro právníky

Úroková sazba vs. RPSN

Teď už víte, jak mezi sebou jednotlivé nabídky porovnat a podle čeho poznat solidního poskytovatele spotřebitelského úvěru. Ještě před tím, než vybranou společnost oslovíte, je důležité zjistit si, kolik za úvěr ve finále zaplatíte. K tomu slouží úrok, ještě lépe však hodnota RPSN, která má mnohem lepší vypovídací schopnost.

Úrokem rozumíme finanční odměnu za půjčení peněz. RPSN pak udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru. Započítávají se do něj proto další poplatky např. za sjednání nebo vyřízení půjčky, vedení účtu, pojištění schopnosti splácet apod.

Termíny splatnosti

Ještě před tím, než podepíšete smlouvu o spotřebitelském úvěru, je nutné ověřit jeho splatnost. U mikropůjček (menších půjček např. těch do další výplaty) se splatnost pohybuje v řádech několika dnů, maximálně pak týdnů. Půjčky většího objemu je pak možné vrátit v delším časovém horizontu. Termíny splatnosti jsou vždy uvedeny ve smlouvě a je potřeba je dodržovat. V opačném případě vám budou účtovány sankce, které dokážou i sebevíce výhodné spotřebitelské úvěry proměnit v krajně nevýhodný produkt.

  • Náš tip: Pokud už dopředu víte, že další splátku půjčky neuhradíte, požádejte věřitele o odklad splátky – tzv. splátkové prázdniny. Ty jsou u většiny věřitelů spojeny s menším poplatkem.

Smlouva

Co je psáno, to je dáno – zlaté pravidlo, na které byste měli brát ohled také při sjednávání spotřebitelského úvěru. Všechny důležité informace k němu totiž najdete ve smlouvě nebo obchodních podmínkách. Ještě před tím, než smlouvu podepíšete, důkladně si ji přečtěte a pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat, případně si smlouvu vyžádejte k domácímu pročtení. A pamatujte, že svým podpisem souhlasíte s nastavenými podmínkami, termíny splatnosti i případnými sankcemi za porušení smlouvy!

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).