Na co si dát pozor při výběru půjčky

  • Půjčku si předem promyslete

  • Srovnejte si různé nabídky

  • Prověřte si poskytovatele

  • Pečlivě čtěte smlouvu

Na co si dát pozor při výběru půjčky - Tomáš Srovnaný s logy poskytovatelů kolem sebe

Půjčku si dobře promyslete

Ještě než se vrhnete do výběru půjčky, měli byste si ji důkladně promyslet. Půjčka bez rozmyslu a důkladného propočítání vašich příjmů a výdajů vás totiž může zavést do dluhů. Proto si nejdříve odpovězte na následující otázky.
1

Opravdu půjčku potřebuji?

Půjčka dává smysl, když díky ní pořídíte věc s dlouhodobým přínosem (např. výměna kuchyňského spotřebiče, rekonstrukce bytu). Naopak byste si neměli brát půjčku na věci, které nutně nepotřebujete nebo z nich máte jen krátkodobý užitek (např. dovolená, vánoční dárky).

2

Kolik zvládnu měsíčně splácet?

Udělejte si soupis příjmů a výdajů, abyste zjistili, jak vysoké splátky si můžete dovolit. Kromě běžných výdajů byste ještě část příjmů měli dávat stranou na nečekané výdaje (např. doplatek za energie, porouchané auto). Jakmile si sestavíte měsíční rozpočet, uvidíte, kolik si můžete dovolit splácet.

3

Mohou mé příjmy výrazněji klesnout?

Zamyslete se nad tím, jaké budou vaše příjmy, ale i výdaje v budoucnu. Samozřejmě některé události neovlivníte – například výpověď z práce může přijít jako blesk z čistého nebe. Někdy však pokles příjmů nebo růst výdajů dokážete odhadnout. Chystáte se na mateřskou nebo se chcete přestěhovat do většího bytu? S tím kalkulujte předem.

Spočítejte si výši měsíční splátky

Chystáte si sjednat půjčku, ale nejste si jistí výší splátek? Spočítejte si ji s naší úvěrovou kalkulačkou. Zaškrtněte možnost Kolik zvládnu splácet, vyplňte své příjmy a výdaje a obratem dostanete doporučenou výši měsíční splátky.

Srovnejte si půjčky


  • Na českém trhu působí desítky poskytovatelů půjček z řad bank a nebankovních společností. Proto neskočte po první nabídce, která se vám naskytne. Nechte si čas na rozmyšlenou a porovnejte si nabídky pomocí našeho online srovnávače. Na jednom místě si porovnáte několik nabídek a jednoduše tak vyberete nejvýhodnější půjčku.

Jaké parametry si u půjčky porovnat?

  • Úroková sazba: Čím vyšší je, tím více zaplatíte na úrocích. Nejčastěji se udává jako roční úroková sazba (p. a.).

  • RPSN: Roční procentní sazba nákladů zahrnuje kromě úrokové sazby i další náklady a poplatky, které v průběhu roku zaplatíte za půjčku. Čím nižší RPSN, tím lépe.

  • Poplatky: Hlídejte si výši jednorázových poplatků, například za sjednání a vedení půjčky nebo mimořádnou splátku.

  • Neschopnost splácet: Nehledejte jen nejvýhodnější půjčku, ale zajímejte se i o to, co se stane, když se dostanete do potíží se splácením a zda existuje možnost odložení splátek.

  • Předčasné splacení úvěru: Zjistěte si, jaké jsou podmínky a poplatky za předčasné splacení úvěru. Jedná se o důležitý parametr, pokud se rozhodnete půjčku předčasně splatit, ale také v případě, že ji chcete konsolidovat nebo refinancovat.

Prověřte si poskytovatele půjčky

1

Spotřebitelské úvěry smí poskytovat pouze společnost s licencí od České národní banky. U bank můžete být v klidu, ale mezi nebankovními společnostmi se stále najdou poskytovatelé, kteří podnikají načerno.

2

Zajímejte se o férovost společnosti. Projděte si recenze zákazníků a zjistěte, jak se společnost prezentuje v médiích. Pokud se s jejím jménem pojí neférové praktiky nebo podvodné kauzy, dejte od půjčky raději ruce pryč.

3

Všímejte si, jakým způsobem firma komunikuje. Cítíte nátlak na sjednání půjčky v časové tísni? Nedostáváte jasné odpovědi na své otázky? To může značit, že před vámi poskytovatel něco skrývá, a proto se raději obraťte na jiného.

Náš tip

V našem online srovnávači najdete jen prověřené nebankovní půjčky od společností s platnou licencí od ČNB.

Důkladně čtěte smlouvu

  • Na přečtení smlouvy si vezměte dostatek času. Do ruky byste měli dostat nejen samotnou smlouvu, ale také všechny dokumenty, na něž smlouva odkazuje – například všeobecné obchodní podmínky nebo sazebník poplatků.

    Dejte si pozor zejména na poznámky pod čarou, odkazující hvězdičky a text napsaný miniaturním písmem. Pokud je vám cokoliv nejasné, nebojte se požádat o vysvětlení.

  • Co musí být ve smlouvě přesně specifikováno

    • celková výše půjčky

    • celková částka, kterou za úvěr zaplatíte

    • úroková sazba a RPSN

    • délka splácení půjčky

    • výše měsíčních splátek

    • podmínky předčasného splacení úvěru

    • co se stane při opoždění se splátkou

    • právo na odstoupení od smlouvy

Dejte si pozor na akční nabídky

  • Půjčka online bez úroku? Různé akční nabídky bývají lákavé, ale je důležité přečíst si celé podmínky akce. Půjčka sice může mít 0 % úrokovou sazbu, ale zároveň nesmyslně vysoké poplatky. Tak bude v konečném součtu dražší, než kdybyste si sjednali půjčku s běžnou úrokovou sazbou. Jakékoliv opoždění se splátkou pak bývá trestáno vysokými sankcemi a zrušením akční úrokové sazby.

    Další oblíbenou akcí je úročení velmi nízkou sazbou prvních několik měsíců. Po uplynutí akčního období se vám ale úroková sazba může několikanásobně zvýšit – proto si vždy prověřte, že je úroková sazba fixní po celou dobu splácení půjčky.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.