Žena s notebookem a kalkulačkou

Půjčka online: Na co si dát pozor?

3. 4. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Sjednat si půjčku dnes trvá sotva pár minut – řada institucí totiž nabízí možnost vyřídit půjčku čistě online. Pohodlí a rychlost ovšem někdy bývají vykoupené nástrahami, které číhají na nezkušené klienty a mohou je polapit do dluhové pasti. Na co byste si měli dát pozor u online půjček?

Výhody a nevýhody online půjčky

Online půjčky najdete v nabídce bank i nebankovních společností. Konkrétní podmínky se liší, ale všechny produkty fungují na podobném principu.

Výhody online půjčky

 • Sjednání z domova: Nemusíte chodit na pobočku, vše vyřídíte online. Ušetříte si tak spoustu papírování i času. Žádost vyplníte online a přiložíte ofocené doklady. Budete potřebovat ještě mobilní telefon a bankovní účet vedený na vaše jméno.

 • Rychlé vyřízení: Pokud si chcete půjčit jen pár tisíc, schválí vám nebankovní společnosti půjčku během pár minut. Velmi rychlé bývá sjednání online půjčky rovněž u vaší banky – v internetovém bankovnictví často máte předschválený úvěr.

 • Srovnání nabídek: Většina poskytovatelů má na webových stránkách kalkulačky, s jejichž pomocí si nezávazně spočítáte, na kolik vás online půjčka vyjde. Snadno si tak porovnáte nabídky od více společností.


Srovnejte si aktuální nabídky na trhu

Ve srovnávači najdete pouze ověřené poskytovatele s licencí ČNB a jejich aktuální nabídku.

Nevýhody online půjčky

 • Nejasnosti: Zastavit se na pobočce může mít své výhody. Když vám bankéř vše osobně vysvětlí, často se v podmínkách půjčky zorientujete lépe, než když si je přečtete sami.

 • Vyšší úroky: Online půjčky od nebankovních společností někdy představují dražší variantu, než kdybyste si vzali řádnou půjčku od své banky, případně využili kontokorent nebo kreditní kartu.

 • Riziko nekalých praktik: Na internetu narazíte na seriózní společnosti, ale i celou řadu pochybných nabídek. Proto buďte obezřetní.

Nástrahy online půjček

Online půjčka může obsahovat řadu nástrah, o nichž byste měli vědět dříve, než smlouvu podepíšete, respektive elektronicky potvrdíte.

Důležité informace malým písmem

Poskytovatelé půjček vás rádi upozorní na lákavou nabídku, ale důležité informace schovají. Můžete se setkat například s tím, že je výrazně prezentována nízká úroková sazba, ale RPSN (roční procentní sazba nákladů) se krčí až někde na konci stránky. Přitom RPSN představuje jeden z klíčových parametrů půjčky, jelikož kromě úroku zahrnuje i poplatky za sjednání a správu úvěru.

Pohyblivá úroková sazba

Banky standardně uvádí úrokovou sazbu, která je neměnná po celou dobu splácení úvěru. Nebankovní společnosti ale občas lákají na výhodný úrok, jenž platí pouze první rok. Další roky se úroková sazba může vyšplhat až na trojnásobek.

První půjčka zdarma, ale další vychází draho

Jedna z nejoblíbenějších akcí od nebankovních společností – první půjčku obdržíte zdarma. Tedy pokud ji včas a v plné výši splatíte. Problém je, že opakovaná půjčka už bývá úročena, často dost vysokým úrokem. A co teprve, když se dostanete do potíží se splácením – v takovém případě se půjčka zdarma prodraží kvůli vysokým sankcím.

Marketingové akce, které se zas tolik nevyplatí

Zaujala vás bonusová nebo dokonce nulová úroková sazba? Akční nabídky mívají jedno společné – snaží se vás přimět jednat rychle a bez rozmyslu. Rychlá půjčka online se ale nemusí vyplatit. Pokud si podmínky akce přečtete důkladně, někdy v nich vězí háček – nulová sazba je platná třeba jen několik týdnů.

Půjčky bez registru vás mohou přivést do problémů

Jedna ze zásad bezpečného půjčování říká, že byste si měli prověřit poskytovatele, u kterého se plánujete zadlužit. Mezi nebankovními společnostmi se totiž stále najdou neseriózní instituce, které lákají na půjčku bez nahlížení do registrů. To by pro vás mělo být varování, jelikož nahlížení do registru slouží i vám jako ochrana před nadměrným zadlužením.

Jak zjistit, jestli jste uvedeni v registru dlužníků? To vám prozradíme v našem článku:

Opakovaná půjčka, o níž jste nežádali

Sjednání online půjčky vyžaduje jen pár kliknutí, se čtením smlouvy se tak řada lidí vůbec nezabývá. To je ale velká chyba. Může se stát, že se někde ukrývá zmínka o tzv. revolvingovém úvěru. To znamená, že si sjednáváte opakovanou půjčku. Jakmile půjčku splatíte, okamžitě máte k dispozici další úvěr, přestože jste o něj znovu nežádali.

Slovník pojmů

Přečtěte si více informací o revolvingovém úvěru v našem slovníku pojmů.

Co musí být vždy uvedeno na webu poskytovatele půjčky

Podle zákona č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru musí každý poskytovatel půjčky uvádět na svých webových stránkách určité údaje. Jedná se například o:

 • podmínky předčasného splacení úvěru,

 • informace o povinnosti sjednat si k úvěru doplňkovou službu (např. běžný účet,

 • reprezentativní příklad, který uvádí celkovou výši spotřebitelského úvěru, celkové náklady, splatnou částku a RPSN.

Mějte ale na paměti, že se jedná pouze o příklad, a tak bývá často atraktivnější než realita. Navíc reprezentativní příklad nikdy neuvádí, kolik zaplatíte, když se dostanete do potíží se splácením. Berte ho proto s rezervou.

Srovnejte si půjčky online

Přestože potřebujete půjčku rychle, nechte si čas na rozmyšlenou a porovnejte si nabídky. Řada institucí hlásá, že má nejvýhodnější půjčku, nejnižší splátky, nejlepší úrok apod. Při menším průzkumu trhu ale zjistíte, že nejvýhodnější nemůže být každý.

Srovnejte si půjčky rychle a jednoduše

Porovnejte si poskytovatele půjček na jednom místě. S naším online srovnávačem najdete rychle a jednoduše výhodnou online půjčku. Navíc si můžete být jistí, že ve srovnávači jsou jen prověření poskytovatelé úvěrů s platnou licencí od ČNB.

Samotná úroková sazba vám o celkových nákladech na půjčku tolik neřekne, proto se při porovnání zaměřte zejména na RPSN. Čím nižší RPSN, tím lépe. Zajímejte se také o poplatky za předčasné splacení úvěru nebo za odklad splátek.

Nenaleťte a vyberte si výhodnou půjčku:

Jak probíhá žádost o online půjčku

Sjednání půjčky online je velmi snadné. Vyplníte osobní údaje do webového formuláře a nafotíte svůj občanský průkaz. Někde mohou vyžadovat i druhý doklad totožnosti, sken obličeje nebo výpis z účtu.

Místo podpisu papírové smlouvy se při online žádosti o půjčku zpravidla používá SMS podpis. Na telefon obdržíte kód, který vložíte do online formuláře, a tím potvrdíte svůj zájem o půjčku.

Než vám bude půjčka vyplacena, bude poskytovatel většinou požadovat ověřovací poplatek ve výši 1 Kč. Ten zašlete z bankovního účtu vedeného na vaše jméno. Tím definitivně potvrdíte svoji identitu a poskytovatel půjčky se zároveň ujistí, že peníze vyplatí na správný účet.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?