Žena s notebookem a kalkulačkou

Půjčka online: Na co si dát pozor?

3. 4. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Sjednat si půjčku dnes trvá sotva pár minut – řada institucí totiž nabízí možnost vyřídit půjčku čistě online. Pohodlí a rychlost ovšem někdy bývají vykoupené nástrahami, které číhají na nezkušené klienty a mohou je polapit do dluhové pasti. Na co byste si měli dát pozor u online půjček?

Výhody a nevýhody online půjčky

Online půjčky najdete v nabídce bank i nebankovních společností. Konkrétní podmínky se liší, ale všechny produkty fungují na podobném principu.

Výhody online půjčky

 • Sjednání z domova: Nemusíte chodit na pobočku, vše vyřídíte online. Ušetříte si tak spoustu papírování i času. Žádost vyplníte online a přiložíte ofocené doklady. Budete potřebovat ještě mobilní telefon a bankovní účet vedený na vaše jméno.

 • Rychlé vyřízení: Pokud si chcete půjčit jen pár tisíc, schválí vám nebankovní společnosti půjčku během pár minut. Velmi rychlé bývá sjednání online půjčky rovněž u vaší banky – v internetovém bankovnictví často máte předschválený úvěr.

 • Srovnání nabídek: Většina poskytovatelů má na webových stránkách kalkulačky, s jejichž pomocí si nezávazně spočítáte, na kolik vás online půjčka vyjde. Snadno si tak porovnáte nabídky od více společností.


Srovnejte si aktuální nabídky na trhu

Ve srovnávači najdete pouze ověřené poskytovatele s licencí ČNB a jejich aktuální nabídku.

Nevýhody online půjčky

 • Nejasnosti: Zastavit se na pobočce může mít své výhody. Když vám bankéř vše osobně vysvětlí, často se v podmínkách půjčky zorientujete lépe, než když si je přečtete sami.

 • Vyšší úroky: Online půjčky od nebankovních společností někdy představují dražší variantu, než kdybyste si vzali řádnou půjčku od své banky, případně využili kontokorent nebo kreditní kartu.

 • Riziko nekalých praktik: Na internetu narazíte na seriózní společnosti, ale i celou řadu pochybných nabídek. Proto buďte obezřetní.

Nástrahy online půjček

Online půjčka může obsahovat řadu nástrah, o nichž byste měli vědět dříve, než smlouvu podepíšete, respektive elektronicky potvrdíte.

Důležité informace malým písmem

Poskytovatelé půjček vás rádi upozorní na lákavou nabídku, ale důležité informace schovají. Můžete se setkat například s tím, že je výrazně prezentována nízká úroková sazba, ale RPSN (roční procentní sazba nákladů) se krčí až někde na konci stránky. Přitom RPSN představuje jeden z klíčových parametrů půjčky, jelikož kromě úroku zahrnuje i poplatky za sjednání a správu úvěru.

Pohyblivá úroková sazba

Banky standardně uvádí úrokovou sazbu, která je neměnná po celou dobu splácení úvěru. Nebankovní společnosti ale občas lákají na výhodný úrok, jenž platí pouze první rok. Další roky se úroková sazba může vyšplhat až na trojnásobek.

První půjčka zdarma, ale další vychází draho

Jedna z nejoblíbenějších akcí od nebankovních společností – první půjčku obdržíte zdarma. Tedy pokud ji včas a v plné výši splatíte. Problém je, že opakovaná půjčka už bývá úročena, často dost vysokým úrokem. A co teprve, když se dostanete do potíží se splácením – v takovém případě se půjčka zdarma prodraží kvůli vysokým sankcím.

Marketingové akce, které se zas tolik nevyplatí

Zaujala vás bonusová nebo dokonce nulová úroková sazba? Akční nabídky mívají jedno společné – snaží se vás přimět jednat rychle a bez rozmyslu. Rychlá půjčka online se ale nemusí vyplatit. Pokud si podmínky akce přečtete důkladně, někdy v nich vězí háček – nulová sazba je platná třeba jen několik týdnů.

Půjčky bez registru vás mohou přivést do problémů

Jedna ze zásad bezpečného půjčování říká, že byste si měli prověřit poskytovatele, u kterého se plánujete zadlužit. Mezi nebankovními společnostmi se totiž stále najdou neseriózní instituce, které lákají na půjčku bez nahlížení do registrů. To by pro vás mělo být varování, jelikož nahlížení do registru slouží i vám jako ochrana před nadměrným zadlužením.

Jak zjistit, jestli jste uvedeni v registru dlužníků? To vám prozradíme v našem článku:

Opakovaná půjčka, o níž jste nežádali

Sjednání online půjčky vyžaduje jen pár kliknutí, se čtením smlouvy se tak řada lidí vůbec nezabývá. To je ale velká chyba. Může se stát, že se někde ukrývá zmínka o tzv. revolvingovém úvěru. To znamená, že si sjednáváte opakovanou půjčku. Jakmile půjčku splatíte, okamžitě máte k dispozici další úvěr, přestože jste o něj znovu nežádali.

Slovník pojmů

Přečtěte si více informací o revolvingovém úvěru v našem slovníku pojmů.

Co musí být vždy uvedeno na webu poskytovatele půjčky

Podle zákona č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru musí každý poskytovatel půjčky uvádět na svých webových stránkách určité údaje. Jedná se například o:

 • podmínky předčasného splacení úvěru,

 • informace o povinnosti sjednat si k úvěru doplňkovou službu (např. běžný účet,

 • reprezentativní příklad, který uvádí celkovou výši spotřebitelského úvěru, celkové náklady, splatnou částku a RPSN.

Mějte ale na paměti, že se jedná pouze o příklad, a tak bývá často atraktivnější než realita. Navíc reprezentativní příklad nikdy neuvádí, kolik zaplatíte, když se dostanete do potíží se splácením. Berte ho proto s rezervou.

Srovnejte si půjčky online

Přestože potřebujete půjčku rychle, nechte si čas na rozmyšlenou a porovnejte si nabídky. Řada institucí hlásá, že má nejvýhodnější půjčku, nejnižší splátky, nejlepší úrok apod. Při menším průzkumu trhu ale zjistíte, že nejvýhodnější nemůže být každý.

Srovnejte si půjčky rychle a jednoduše

Porovnejte si poskytovatele půjček na jednom místě. S naším online srovnávačem najdete rychle a jednoduše výhodnou online půjčku. Navíc si můžete být jistí, že ve srovnávači jsou jen prověření poskytovatelé úvěrů s platnou licencí od ČNB.

Samotná úroková sazba vám o celkových nákladech na půjčku tolik neřekne, proto se při porovnání zaměřte zejména na RPSN. Čím nižší RPSN, tím lépe. Zajímejte se také o poplatky za předčasné splacení úvěru nebo za odklad splátek.

Nenaleťte a vyberte si výhodnou půjčku:

Jak probíhá žádost o online půjčku

Sjednání půjčky online je velmi snadné. Vyplníte osobní údaje do webového formuláře a nafotíte svůj občanský průkaz. Někde mohou vyžadovat i druhý doklad totožnosti, sken obličeje nebo výpis z účtu.

Místo podpisu papírové smlouvy se při online žádosti o půjčku zpravidla používá SMS podpis. Na telefon obdržíte kód, který vložíte do online formuláře, a tím potvrdíte svůj zájem o půjčku.

Než vám bude půjčka vyplacena, bude poskytovatel většinou požadovat ověřovací poplatek ve výši 1 Kč. Ten zašlete z bankovního účtu vedeného na vaše jméno. Tím definitivně potvrdíte svoji identitu a poskytovatel půjčky se zároveň ujistí, že peníze vyplatí na správný účet.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.