Blog
Osobní finance
Dlužník monitor

Jak zjistit, zda nejste uvedeni v registru dlužníků

10. června 2020|Monika Šaríková|

Jak fungují registry dlužníků

Registry dlužníky využívají nejen bankovní a nebankovní poskytovatelé půjček, se kterými bývají spojovány nejčastěji, ale také energetické společnosti a mobilní operátoři. Všechny společnosti mezi sebou mohou prostřednictvím registrů dlužníků sdílet informace o všech klientech, kteří využívali nebo využívají jejich služeb.

Hlavním účelem těchto registrů je maximální zjednodušení ověření platebních schopnosti každého žadatele o úvěru či službu, což zejména poskytovatelům půjček dokonce nařizuje i platný zákon o spotřebitelském úvěru. Na základě tohoto zákona nesmí žádný poskytovatel půjček poskytnout půjčku osobě, který prokazatelně nemá na její splácení.

Mezi další důvody patří přirozeně ochrana majetku společnosti před neplatiči (nesplácení půjček) a v případě bank také povinnost postupovat při výkonu činnosti v souladu se zákonem o bankách.

Za pozitivní vedlejší důsledek fungování registru dlužníků lze považovat i ochranu dlužníků. Tím, že se předlužené osoby ocitnou na jakési “černé listině”, by jim správně žádná finanční společnost neměla poskytnout půjčku, čímž zabrání dalšímu navyšování dluhů.

Porovnat půjčky

Registry dlužníků v České republice

V České republice lze jako seriózní označit tyto tři registry dlužníků:

  • Bankovní registr klientských informací (BRKI) - registr dlužníků, který obsahuje negativní informace o závazcích klientů bankovních společností.

  • Nebankovní registr klientských informací (NRKI) - registr dlužníků, který obsahuje negativní informace o závazcích klientů nebankovních poskytovatelů půjček.

  • Sdružení na ochranu leasingu a úvěru spotřebitelů (SOLUS) - registr dlužníků, který vedle bank a nebankovních finančních společností využívají i energetické společnosti a poskytovatelé telekomunikačních služeb. Obsahuje pozitivní i negativní informace o pohledávkách.

Velký pozor je třeba si dávat na tzv. Centrální registr dlužníků ČR spuštěný v roce 2005 soukromým podnikatelem a politickým aktivistou Jiřím Jehličkou, který se jako registr dlužníků pouze tváří. S tímto registrem dlužníků nespolupracují žádné významné finanční instituce a jeho data jsou považovaná za nevěrohodná a bezcenná. Již několikrát byl tento registr obviněn z klamavých praktik.

Jak ověřit, že vaše jméno nemá negativní záznam v žádném registru?

Dostat se do registru dlužníků není zas tak složité. Stačí nezaplatit pár splátek nebo se splácení vyhnout úplně. Někdy může jít o lehkomyslný čin před pár lety, na který jste dávno zapomněli, nebo dokonce o omyl. Spousta lidí zjistí, že mají negativní záznam v některém z registru dlužníků teprve tehdy, když žádají o důležitý úvěr, jako je například hypotéka.

Abyste se podobnému nepříjemnému zjištění vyhnuli, není nutné čekat až na zamítavé rozhodnutí žádosti o nejdůležitější půjčku vašeho života. Ideální je ověřit si svůj “dlužní rejstřík” předem tak, že si požádáte o výpis z vybraného či všech výše uvedených registrů dlužníků.

  • Výpis z registru dlužníků BRKI a NRKI - výpis lze zaslat poštou na zadanou adresu nebo si jej vyzvednout osobně v Praze. Výpis stojí 100 Kč, pokud si jej necháte doručit ve standardní lhůtě do 30 dní. 200 Kč stojí expresní vyhotovení.

Výpis z registru dlužníků SOLUS - výpis lze zaslat elektronicky zasláním SIN kódu v podobě SMS zprávy za 50 Kč, poštou za 270 Kč, prostřednictvím SMS zprávy za 99 Kč (plus cena za SMS). O výpis lze jednoduše požádat online.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).