Jak zjistit, jestli nejste uvedeni v registrech - žena s notebookem na stehnech, položené věci kolem

Jak zjistit, zda nejste uvedeni v registru dlužníků

10. 6. 2020 | Aktualizováno: 25. 1. 2023
|
Délka čtení: 3 min.

Registry dlužníků vznikly, aby ochránily poskytovatele před dlužníky a neplatiči. Seriózní poskytovatelé půjček, ale i dodavatelé energií a telekomunikačních služeb, si tímto způsobem vzájemně předávají informace o všech pohledávkách svých klientů. To jim zároveň pomáhá při hodnocení zákazníkovo bonity.

Jak ověřit, že vaše jméno nemá negativní záznam v žádném registru?

Získat negativní zápis v registrech dlužníků není zas tak složité. Stačí nezaplatit pár splátek nebo se splácení vyhnout úplně. Spousta lidí zjistí, že mají negativní záznam v některém z registru dlužníků teprve tehdy, když žádají například o hypotéku.

Abyste se podobnému nepříjemnému zjištění vyhnuli, ověřte svou úvěrovou historii předem. Stačí požádat o výpis z vybraného či všech níže uvedených registrů dlužníků.

Kolik za výpisy zaplatíte?

Výpis z registru dlužníků BRKI a NRKI

 • Za online výpis zaplatíte 180 Kč.

 • Za papírovou verzi zaplatíte 300 Kč + poštovné.

 • Výpis si můžete případně vyzvednout osobně v Klientském centru CRIF na Praze 4 a ušetřit tak na poštovném.


Výpis z registru dlužníků SOLUS

 • Výpis lze zaslat elektronicky v podobě SIN kódu zaslaným SMS zprávou za 50 Kč (zaplatit musíte bankovním převodem).

 • Za zaslání výpisu poštou zaplatíte 320 Kč.

 • Za výpis zaslaný prostřednictvím SMS zprávy zaplatíte 99 Kč (plus cenu za SMS).

Jak fungují registry dlužníků

Registry dlužníky využívají nejen bankovní a nebankovní poskytovatelé půjček, ale také energetické společnosti a mobilní operátoři. Všechny společnosti mezi sebou mohou prostřednictvím registrů dlužníků sdílet informace o všech klientech, kteří využívali nebo využívají jejich služeb.

Hlavním účelem těchto registrů je maximální zjednodušení ověření platebních schopnosti každého žadatele o úvěru či službu.

Poskytovatelům půjček ověření platební shcopnosti žadatele nařizuje zákon o spotřebitelském úvěru. Na základě tohoto zákona nesmí žádný poskytovatel půjček poskytnout půjčku osobě, která prokazatelně nemá na její splácení.


Mezi další důvody patří přirozeně ochrana majetku poskytovatele půjček nebo jiných služeb před neplatiči.

Za pozitivní vedlejší důsledek fungování registru dlužníků lze považovat i ochranu dlužníků. Tím, že se předlužené osoby ocitnou na jakési “černé listině” a finanční společnosti jim neposkytnou půjčku, jsou chráněni před dalším navyšování dluhů.

Registry dlužníků v České republice

V České republice poskytovatelé nahlíží do těchto registrů:

 • Bankovní registr klientských informací (BRKI) - registr dlužníků, který obsahuje informace o závazcích klientů bankovních společností.

 • Nebankovní registr klientských informací (NRKI) - registr dlužníků, který obsahuje informace o závazcích klientů nebankovních poskytovatelů půjček.

 • Sdružení na ochranu leasingu a úvěru spotřebitelů (SOLUS) - registr dlužníků, který vedle bank a nebankovních finančních společností využívá i energetické společnosti a poskytovatelé telekomunikačních služeb. SOLUS je výhradně negativní registr, ve kterém vám vznikne záznam jen v případě, že nebudete splácet včas své závazky nebo je neuhradíte vůbec.

Pozor si dávejte na tzv. Centrální registr dlužníků ČR. Byl spuštěný v roce 2005 soukromým podnikatelem a politickým aktivistou Jiřím Jehličkou. S tímto registrem dlužníků nespolupracují žádné významné finanční instituce a jeho data jsou považovaná za nevěrohodná a bezcenná. Již několikrát byl tento registr obviněn z klamavých praktik.

Podívejte se na ověřené nabídky

Ve srovnávači najdete pouze ověřené poskytovatele s licencí ČNB a jejich aktuální nabídku.

Doporučujeme využít kalkulačku, ve které zjistíte, kolik zvládnete splácet s vašimi aktuálními příjmy a výdaji.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mladý pár a společné finance
  31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
  Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

  Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.

 • Mladý vyděšený pár prochází účty
  09. srpna 2023|Magdaléna Kubečková
  Podvodné firmy lákají na zázračné investice: 7 tipů, jak nenaletět

  Zaručený výnos s nulovým rizikem? Příliš dobré, aby to byla pravda. Investičních podvodů v ČR přibývá a pachatelé jsou čím dál rafinovanější. Od Ponziho schémat přešli ke kryptoměnám, falešným investičním fondům, podvodným e-mailům a reklamám s Elonem Muskem. Využívají přitom vaši nepozornost, důvěřivost nebo finanční tíseň. Jak poznáte podvodníky?

 • Revize smluv - žena se probírá štosem dokumentů
  05. srpna 2023|Magdaléna Kubečková
  Dostaňte ze smluv maximum: poradíme, jak na roční revizi

  Každý rok vám berou z peněženky stovky až tisíce korun. Smlouvy, které roky leží v šuplíku a jsou pěkně zastaralé. Třeba havarijní pojištění 10 let starého auta, tarif na energie, který se tiše každý rok navyšuje, dům pojištěný na ceny z roku 2010 nebo drahý mobilní tarif. Když všechny smlouvy budete pravidelně aktualizovat, nebudete zbytečně přeplácet a získáte přesně ty produkty, které potřebujete. Chcete vědět, jak na to?