Jak zjistit, jestli nejste uvedeni v registrech - žena s notebookem na stehnech, položené věci kolem

Jak zjistit, zda nejste uvedeni v registru dlužníků

10. 6. 2020 | Aktualizováno: 25. 1. 2023
|
Délka čtení: 3 min.

Registry dlužníků vznikly, aby ochránily poskytovatele před dlužníky a neplatiči. Seriózní poskytovatelé půjček, ale i dodavatelé energií a telekomunikačních služeb, si tímto způsobem vzájemně předávají informace o všech pohledávkách svých klientů. To jim zároveň pomáhá při hodnocení zákazníkovo bonity.

Jak ověřit, že vaše jméno nemá negativní záznam v žádném registru?

Získat negativní zápis v registrech dlužníků není zas tak složité. Stačí nezaplatit pár splátek nebo se splácení vyhnout úplně. Spousta lidí zjistí, že mají negativní záznam v některém z registru dlužníků teprve tehdy, když žádají například o hypotéku.

Abyste se podobnému nepříjemnému zjištění vyhnuli, ověřte svou úvěrovou historii předem. Stačí požádat o výpis z vybraného či všech níže uvedených registrů dlužníků.

Kolik za výpisy zaplatíte?

Výpis z registru dlužníků BRKI a NRKI

 • Za online výpis zaplatíte 180 Kč.

 • Za papírovou verzi zaplatíte 300 Kč + poštovné.

 • Výpis si můžete případně vyzvednout osobně v Klientském centru CRIF na Praze 4 a ušetřit tak na poštovném.


Výpis z registru dlužníků SOLUS

 • Výpis lze zaslat elektronicky v podobě SIN kódu zaslaným SMS zprávou za 50 Kč (zaplatit musíte bankovním převodem).

 • Za zaslání výpisu poštou zaplatíte 320 Kč.

 • Za výpis zaslaný prostřednictvím SMS zprávy zaplatíte 99 Kč (plus cenu za SMS).

Jak fungují registry dlužníků

Registry dlužníky využívají nejen bankovní a nebankovní poskytovatelé půjček, ale také energetické společnosti a mobilní operátoři. Všechny společnosti mezi sebou mohou prostřednictvím registrů dlužníků sdílet informace o všech klientech, kteří využívali nebo využívají jejich služeb.

Hlavním účelem těchto registrů je maximální zjednodušení ověření platebních schopnosti každého žadatele o úvěru či službu.

Poskytovatelům půjček ověření platební shcopnosti žadatele nařizuje zákon o spotřebitelském úvěru. Na základě tohoto zákona nesmí žádný poskytovatel půjček poskytnout půjčku osobě, která prokazatelně nemá na její splácení.


Mezi další důvody patří přirozeně ochrana majetku poskytovatele půjček nebo jiných služeb před neplatiči.

Za pozitivní vedlejší důsledek fungování registru dlužníků lze považovat i ochranu dlužníků. Tím, že se předlužené osoby ocitnou na jakési “černé listině” a finanční společnosti jim neposkytnou půjčku, jsou chráněni před dalším navyšování dluhů.

Registry dlužníků v České republice

V České republice poskytovatelé nahlíží do těchto registrů:

 • Bankovní registr klientských informací (BRKI) - registr dlužníků, který obsahuje informace o závazcích klientů bankovních společností.

 • Nebankovní registr klientských informací (NRKI) - registr dlužníků, který obsahuje informace o závazcích klientů nebankovních poskytovatelů půjček.

 • Sdružení na ochranu leasingu a úvěru spotřebitelů (SOLUS) - registr dlužníků, který vedle bank a nebankovních finančních společností využívá i energetické společnosti a poskytovatelé telekomunikačních služeb. SOLUS je výhradně negativní registr, ve kterém vám vznikne záznam jen v případě, že nebudete splácet včas své závazky nebo je neuhradíte vůbec.

Pozor si dávejte na tzv. Centrální registr dlužníků ČR. Byl spuštěný v roce 2005 soukromým podnikatelem a politickým aktivistou Jiřím Jehličkou. S tímto registrem dlužníků nespolupracují žádné významné finanční instituce a jeho data jsou považovaná za nevěrohodná a bezcenná. Již několikrát byl tento registr obviněn z klamavých praktik.

Podívejte se na ověřené nabídky

Ve srovnávači najdete pouze ověřené poskytovatele s licencí ČNB a jejich aktuální nabídku.

Doporučujeme využít kalkulačku, ve které zjistíte, kolik zvládnete splácet s vašimi aktuálními příjmy a výdaji.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.