Proč mi v bance nepůjčili - žárovka v ruce

Proč mi v bance nepůjčili? Ověřte svůj záznam v registrech

15. 6. 2022
|
Délka: 10 min.

Při žádosti o půjčku si banky každého žadatele důkladně proklepnou a zjišťují jeho úvěrovou historii. Máte z minulosti škraloup nebo aktuálně splácíte jiný úvěr a chcete vědět, zda to bude mít vliv na vaši současnou žádost o půjčku? Přinášíme tipy, jak zjistit vaši platební historii.

Záznam v registrech může mít každý

Myslíte si, že nemáte záznam v registru dlužníků, protože své úvěry poctivě splácíte? Možná se pletete v registrech se totiž evidují nejen dluhy, ale také informace o řádném splácení půjček. Podle nejnovějších statistik za první čtvrtletí 2022 je v registru BRKI a NRKI zaznamenáno 2,28 milionu osob se spotřebitelským úvěrem a 1,1 milionu osob s úvěrem na bydlení.

Půjčujte si s rozvahou

Ještě než si požádáte o úvěr, je dobré si ujasnit, zda ho opravdu potřebujete. Půjčka by měla sloužit primárně na nezbytně nutné výdaje, které si nemůžete dovolit uhradit jednorázovou platbou.

Dobře si propočítejte své pravidelné příjmy a výdaje, abyste věděli, jaké splátky si můžete dovolit. Ale počítejte i s rezervou na neočekávané situace, třeba když vám přijdou navýšené zálohy na energie, rozbije se pračka nebo přestane fungovat auto. Na naší stránce Půjčka bez starostí najdete kalkulačku pro orientační propočet, která už uvažuje s rezervou, kterou byste měli mít.

Chci si spočítat splátky půjčky

V jakých situacích dává smysl vzít si půjčku? Třeba na rekonstrukci bydlení, auto nebo vzdělávací kurz, kterým zvýšíte svou kvalifikaci. V žádném případě si neberte půjčku na dárky, dovolenou či drahou elektroniku. Jakmile si ujasníte, že úvěr dává smysl a budete mít na jeho splácení, ještě je dobré si ověřit, jaké závazky nebo záznamy máte uvedeny v registrech půjček a úvěrů a tzv. registrech dlužníků.

Banky si vás prověří v registrech

Nikdy v minulosti jste si půjčku nebrali, a tak na vás banka nemůže nic najít? Bohužel tak jednoduché to není. Některé instituce totiž na vaše jméno mohou evidovat dluh, aniž byste si toho byli vědomi. Pokud máte kontokorent nebo kreditku, máte v registru „rezervovanou“ celou hodnotu, přestože jste si ji nepůjčili. Při posuzování žádosti o novou půjčku je to posuzováno tak, jako byste půjčku čerpali. Ale škraloup v registrech vám způsobí i opožděná platba mobilnímu operátorovi.

Pro ověření žadatele obvykle banky nahlíží do těchto tří registrů.

 • Bankovní registr klientských informací (BRKI) je pod správou bank a shromažďují se v něm informace o bankovních úvěrech včetně úvěrů ze stavebního spoření poskytnutých fyzickým osobám (občanovi nebo podnikateli). Informace jsou aktualizovány každý měsíc. Data v registru zůstávají ještě čtyři roky po ukončení smluvního vztahu mezi bankou a klientem. BRKI eviduje jak negativní informace (o nesplácení), tak pozitivní informace (o splácení řádně a včas).

 • Nebankovní registr klientských informací (NRKI) je obdobou bankovního registru, ale jsou v něm zaznamenány půjčky u nebankovních společností. Na rozdíl od BRKI obsahuje informace o fyzických, ale také právnických osobách. Aktualizace informací i délka jejich uchování je stejná jako v případě BRKI. Eviduje se rovněž kompletní platební morálka, tudíž obsahuje pozitivní i negativní záznamy.

 • Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům (SOLUS) je zájmové sdružení bankovních a nebankovních společností, poskytovatelů telekomunikačních služeb, dodavatelů energií a dalších podobných institucí. Oproti BRKI a NRKI je SOLUS výhradně negativní registr – záznamy vzniknou pouze v případě nesplácení či neuhrazení závazků. Objeví se tady například informace, že jste včas neuhradili nedoplatek dodavateli energií nebo jste propásli termín u platby paušálu mobilního operátora.

Jak zjistit záznam v registru dlužníků

Nejen banky mají možnost nahlédnout do registrů dlužníků – i vy si můžete zjistit, jak na tom jste.

Výpis z registru BRKI, NRKI a REPI – Kolikmam.cz

Na webu kolikmam.cz získáte kompletní přehled o svých finančních závazcích a hodnocení bonity s přesahem do minulosti. Nabízí nejen výpisy z úvěrových registrů, ale také z Centrální evidence exekucí nebo Insolvenčního rejstříku.

 • Jednorázový samostatný výpis z registrů (BRKI, NRKI) online: 100 Kč/výpis

 • Společný výpis z Bankovního a Nebankovního registru online: 180 Kč/výpis

 • Předplatné balíčku #Kolikmam365 zahrnuje 4× ročně společný výpis, sledování trendu hodnocení, hlídání změn na datech v registrech i v prostředí internetu: 499 Kč/rok


Kromě možnosti nákupu bez registrace jednorázových výpisů je možné se ke každé službě registrovat do portálu kolikmam.cz. Portál nabízí různé způsoby doručení výpisu:

 • Online přímo v portálu

 • Osobně v Klientském centru

 • Poštou do vlastních rukou

 • Datovou schránkou

 • E-mailem


Potřebujete výpis z registrů okamžitě? Pak využijte možnost získat online výpis přímo v portálu. Ověřte svoji totožnost online přes bankovní identitu, uhraďte nákup platební kartou a můžete získat výpis na počkání.

Pokud nevíte, s jakým výpisem začít, je ideální variantou výpis MůjKredit, který obsahuje souhrn několika položek z výpisu BRKI a NRKI včetně hodnocení a zároveň ověří případnou existenci exekucí. Dále obsahuje souhrnné záznamy z Registru platebních informací (REPI) a informace z dalších veřejných zdrojů (Insolvenčního rejstříku, databáze MVČR). Najdete-li v informacích z výpisu MůjKredit nějaké záznamy, kde bude nutný detailní výpis z konkrétního registru, už jdete najisto. Ve výpisu MůjKredit se soustřeďte na celkové hodnocení v grafu a zároveň na položky s částkou po splatnosti, které mohou negativně ovlivnit vaši žádost o další úvěr.

Srovnejto.cz vám vyjednalo výpis MůjKredit se slevou 10 %, který obsahuje data z BRKI a NRKI. Věříme, že lidé by měli vědět, jak na tom jsou, než si vezmou půjčku a začnou je lustrovat finanční instituce. V posledním kroku objednávky použijte slevový kód “srovnejto” při objednávce na Kolikmam.cz.

akce

Využijte slevu 10 % na výpis MůjKredit.

Slevový kód: srovnejto

Chci využít slevu

Výpis z registru SOLUS – NejsemDlužník.cz

Na webu NejsemDlužník.cz si můžete objednat elektronický výpis z registru SOLUS, Centrální evidence exekucí a Insolvenčního rejstříku. Vyplníte online formulář a po zaplacení obdržíte do e-mailu soubor s výpisem z jednotlivých registrů. Dokumenty jsou chráněny heslem, které dostanete SMS na telefonní číslo uvedené v žádosti. Pro fyzickou osobu stojí výpis 250 Kč. Podnikatelé a právnické osoby zaplatí 300 Kč.

Nejlevnější způsob, jak se dostat k výpisu ze SOLUS, je pomocí SMS žádosti. Nejdříve si musíte požádat o zaslání SIN kódu. Ten pak použijete k objednání SMS výpisu, jenž obsahuje údaje o dlužné částce a společnosti, která záznam vložila. SMS výpis stojí 50 Kč.

Pozor na podvodníky

Bohužel na internetu můžete narazit na řadu podvodníků nabízející falešné výpisy z registrů. Dokonce existují i nerelevantní registry, které se snaží nalákat důvěřivce a nabízí výpis za vysokou cenu v řádech až tisíců korun. Přitom neobsahují žádné relevantní informace a banky k nim vůbec nepřihlíží. Takovým pochybným registrem je například Centrální registr dlužníků (CERD).

Stejně jako byste měli být na pozoru před podvodnými registry, měli byste být obezřetní i při výběru poskytovatele půjčky. Možná máte negativní záznam, a tak vám v bance nepůjčí. Než se ale obrátíte na nebankovní instituci, dobře si to rozmyslete. I v dnešní době můžete natrefit na pochybné společnosti, lichváře a podvodníky, kteří vám nabídnou půjčku za velmi nevýhodných podmínek.

Obraťte se pouze na prověřené nebankovní společnosti. Na Srovnejto.cz ukazujeme a srovnáváme poskytovatele, které jsme prověřili a dosahují alespoň jedné hvězdy v Indexu odpovědného úvěrování, který každoročně připravuje organizace Člověk v tísni.

Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž u počítače počítá účty
  Půjčky a úvěry
  19. září 2022|Jana Březinová
  Jak si půjčit a nedostat se do nesnází

  Ať si chcete půjčit deset tisíc na výměnu porouchané pračky nebo potřebujete stovky tisíc na rekonstrukci domu, měli byste být při výběru půjčky opatrní. Za lákavými reklamními slogany se někdy ukrývají neférové podmínky, které vás mohou dostat do nesnází. Podívejte se na kompletní návod, jak si půjčit bezpečně a za co nejvýhodnějších podmínek.

 • Pár vyměřuje zeď při rekonstrukci bytu
  Půjčky a úvěry
  08. září 2022|Jana Březinová
  Jak naplánovat a ufinancovat rekonstrukci domácnosti

  Chystáte se modernizovat své bydlení od základu nebo plánujete jen menší úpravy? Pak vás nejspíš zajímá, jak se na rekonstrukci připravit krok za krokem, aby vše běželo jako po drátkách. Kde najít spolehlivé řemeslníky, na kolik vás rekonstrukce vyjde a kde na ni vzít? To všechno se dozvíte v článku.

 • Žena s nezaplacenými účty
  Půjčky a úvěry
  05. září 2022|Jana Březinová
  Milostivé léto pokračuje. Jak se zbavit exekucí?

  Druhé kolo tzv. milostivého léta začíná 1. září 2022. Jedná se o jedinečnou příležitost, jak se zbavit exekuce, kterou proti vám vede stát a další veřejnoprávní instituce. Stačí splatit jistinu a nízký poplatek exekutorovi, zbytek dluhu bude odpuštěn. Jak přesně milostivé léto funguje?

 • Schválení bankovní půjčky - Šťastný muž a žena si plácají rukou
  Půjčky a úvěry
  Schválení bankovní půjčky: Celým procesem vás provedeme krok za krokem

  Než vám banka půjčí, důkladně si vás prověří. Jak zvládnout celý proces schválení a vyřízení bankovní půjčky bez zbytečných průtahů a komplikací? Máme pro vás jednoduchý návod i několik praktických rad a tipů.

 • Podpis smlouvy
  Půjčky a úvěry
  Specifika bankovní půjčky: Přísnější podmínky, ale bohaté portfolio produktů, které vám sednou

  Naprostá většina žadatelů o půjčku míří v první řadě do banky, kde na ně čeká poměrně přísný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Co bude banku zajímat a jaká specifika se k bankovním půjčkám pojí?

 • Nebankovní poskytovatelé - zamyšlený muž, který kouká do papírů
  Půjčky a úvěry
  30. července 2022|Jana Březinová
  Čeho si všímat, když si půjčujete u nebankovní společnosti?

  Nebankovní půjčky vnímá řada lidí negativně. Nemusí se však automaticky jednat o špatné řešení. Někdy může být nebankovní půjčka i levnější, než kdybyste šli do banky. Je však třeba vědět, na co se při žádosti o úvěr u nebankovní společnosti zaměřit a jaké nástrahy očekávat.

 • Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku - Muž koukající skrz lupu na počítač
  Půjčky a úvěry
  24. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku?

  V životě každého z nás může nastat nespočet situací, které vyžadují okamžité finanční řešení. Pokud jste se do některé z nich dostali vy sami, měli byste vědět, co všechno zvážit a na co se zaměřit ještě před tím, než banku či nebankovní instituci o půjčku doopravdy požádáte.

 • Počítač peníze papíry
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  10. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Splátkový kalendář a vše, co jste o něm chtěli vědět

  Se splátkovým kalendářem, coby plánem všech vašich budoucích splátek, se setkáte ve chvíli, kdy si sjednáte spotřebitelskou půjčku, úvěr nebo hypotéku. Domluvit se na něm ale můžete i tehdy, pokud vybrané instituci dlužíte větší částku, kterou nejste schopni jednorázově uhradit. Jak si ho správně nastavit, aby vám co nejvíce vyhovoval a nepůsobil zbytečné komplikace?

 • Peníze v peněžence
  Půjčky a úvěry
  25. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčka na dovolenou: Kdy má smysl o ní uvažovat a jak ji vybrat?

  Jedním ze způsobů, jak si splnit svou představu o ideální dovolené, je právě půjčka na dovolenou. Opravdu se ale vyplatí anebo je dobré si raději pár dnů u moře nebo na horách pro letošek odpustit?

 • Sberbank ukončení
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  Sberbank v Česku končí! ČNB jí plánuje odebrat licenci. Co to znamená pro její klienty?

  Česká národní banka (dále jen ČNB) dne 28. 2. 2022 zahájila kroky k odebrání licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Hlavním důvodem je razantní zhoršení její likviditní situace v souvislosti s odlivem vkladů. V praxi to znamená, že Sberbank v Česku končí.

 • předávání peněz nad smlouvou
  Půjčky a úvěry
  22. února 2022|Petr Woff
  Vysoká inflace zlevňuje staré a zdražuje nové půjčky. Komu se vyplatí předčasná splátka?

  Průměrné životní náklady meziročně zdražují o více než 8 %. Vysoká inflace těší některé dlužníky, ale zneklidňuje střadatele a centrální bankéře. Proto stouply úrokové sazby a zdražily nové úvěry. Přinášíme několik modelových příkladů, aby bylo jasnější, komu se vyplatí předčasná splátka nebo investice do půjček. Pokaždé záleží na aktuálním vztahu mezi inflací a úrokovou mírou.

 • Půjčky a úvěry
  15. února 2022|Petr Woff
  Úvěrové podmínky budou v roce 2022 přísnější

  Česká národní banka využije svoje nové pravomoci a od dubna zchladí přehřátý realitní trh. Zároveň sleduje, jak se vyvíjí spontánní nabídka a poptávka. Některé komerční banky nečekají na povinné regulace a samy zpřísňují svoje úvěrové podmínky. Zatímco domácnosti stále opatrněji zvažují, jestli požádají o hypotéku nebo spotřebitelskou půjčku.

 • matka, dcera a otec stehovani
  HypotékyPůjčky a úvěry
  Úrokové sazby hypoték rostou, má smysl vzít si teď úvěr na vlastní bydlení?

  Zvažujete koupi nemovitosti na hypotéku nebo se zajímáte o situaci na hypotečním trhu? Pak vám jistě neuniklo, že úrokové sazby u hypoték v posledních měsících výrazně vzrostly. Co za růstem úrokových sazeb stojí a má teď vůbec cenu vzít si hypotéku na koupi nemovitosti? A jakou fixaci případně zvolit?

 • dluhy ochrana osobních údajů
  Půjčky a úvěry
  Zneužití osobních údajů: Hrozí dluhy a exekuce

  Ke zneužití osobních údajů dochází nejčastěji poté, co ztratíte svůj občanský průkaz. Podvodníci, kteří se skrývají za vaši identitu, si tak můžou neoprávněně sjednat i úvěr. Jak se zneužití osobních údajů bránit a jak tento problém souvisí se zamítnutím půjčky, o kterou máte zájem?

 • Pobocka raiffeisenbank
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  24. ledna 2022|Jana Poncarová
  Equa bank se spojila s Raiffeisenbankou. Co to znamená pro klienty?

  Dva významní bankovní hráči na českém trhu se spojili. Od 1. ledna 2022 se Equa bank sloučila s Raiffeisenbankou a přestala tak existovat jako samostatná společnost. Klienti Equa bank se ale o svá bankovní konta a další služby obávat nemusí. Raiffeisenbank je se vším všudy převzala pod svá křídla. Co to v praxi znamená? Přinášíme odpovědi na ty nejdůležitější otázky.

 • Muž vysypává prasátko
  Půjčky a úvěry
  29. října 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Home Credit a Air Bank se přidávají k Milostivému létu. Na odpuštění sankcí ale dosáhnou jen někteří

  Těsně před zahájením unikátní akce s názvem Milostivé léto, která nabízí dlužníkům výjimečnou možnost zbavit se exekucí a dluhů vůči státu, se částečně připojila i společnost Home Credit a Air Bank, spadající skupiny PPF. I tyto dva zmíněné subjekty ale odpustí sankce svým klientům pouze za určitých podmínek.

 • Milostivé léto - muž s prázdnými kapsami
  Půjčky a úvěry
  22. října 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Blíží se Milostivé léto! Unikátní akce, která pomůže tisícům lidí v exekucích

  Ačkoli se letošní rok nedávno přehoupl do podzimu, za pár dnů startuje ojedinělá akce, která nemá v Česku obdoby. Jde o tzv. Milostivé léto, díky němuž se mohou desítky tisíc osob dostat z exekucí. Akce startuje už 28. října. Jak se do ní zapojit?

 • necekane-vydaje
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  17. října 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Jste v insolvenci a chcete si půjčit? Jednoduché to mít nebudete

  Za první polovinu letošního roku bylo v Česku podáno 13 153 nových insolvenčních návrhů. Ve srovnání se stejným obdobím loni jde o 13% pokles. Důvodem jsou nejrůznější programy státní pomoci i úvěrová moratoria. Letošní dosavadní maximum počtu nových insolvenčních návrhů připadá na měsíc březen, kdy jich lidé podali 2700. Ve druhém čtvrtletí pak počet návrhů stagnoval na úrovni okolo 2200 měsíčně. Pokud se vás insolvence přímo týká, měli byste vědět, jaké možnosti financování v této chvíli máte a čemu se naopak vyhnout.

 • Muž střádá peníze do sklenice
  Půjčky a úvěry
  12. října 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Zonky mění strategii a končí s manuálním investováním. Nově už za vás může peníze zhodnotit jen Rentiér

  Původní koncept P2P platformy Zonky končí. Od 31. srpna společnost Benxy, která službu Zonky provozuje, novým klientům poskytuje už jen službu Rentiér. Stávajícím klientům pak možnost manuálního investování skončí prvním listopadem. Co to znamená v praxi?

 • Muž a prázdné prasátko
  Půjčky a úvěry
  30. září 2021|Jana Poncarová
  Ptáte se: Kde mi půjčí? My přehledně odpovídáme

  Potřebujete pár tisíc korun půjčky, nebo hledáte dobrý spotřebitelský úvěr? Chcete nízké splátky a dobré podmínky? Máte pošramocenou úvěrovou historii a teď potřebujete peníze? Podívejte se, kde všude vám půjčí a vyberte si úvěr nebo rychlou půjčku podle svých preferencí.

 • Žena držící platební terminál
  Půjčky a úvěry
  07. července 2021|Jana Poncarová
  Kreditní karta: Co dělat, když vám ji ukradli nebo jste ji ztratili?

  Můžete ji ztratit jako každou jinou věc. A co hůř, mohou vám ji i ukradnout. Jistěže svoji kreditku opatrujete jako oko v hlavě, ale v životě se takové věci prostě dějí. Pokud jste o kreditní kartu přišli, hned jednejte a zablokujte ji. Sepsali jsme pro vás návod, jak postupovat a přinášíme rady také přímo od bank.

 • Žena ukazuje kreditní kartu
  Osobní financePůjčky a úvěry
  30. května 2021|Monika Šaríková
  Jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  Kreditní karta umí být prospěšná těm, kteří s ní umějí zacházet. Mezi její výhody patří například to, že zákazníkovi vrátí nějaké to procento z nákupu a poskytuje bezúročné období. Na druhou stranu může stát na začátku začarovaného kruhu drobných půjček, který nejednou končí velkým malérem v podobě exekuce.

 • Konsolidace - žena
  Půjčky a úvěry
  14. května 2021|Monika Šaríková
  Na co si dát pozor při konsolidaci

  Jedna splátka, druhá, třetí… U každé půjčky jiná doba splatnosti, jiné úroky i poplatky. Jde vám z toho hlava kolem? Východiskem může být konsolidace, tedy sjednocení všech vašich dluhů do jedné splátky. Než se však rozhodnete učinit pořádek ve svých úvěrech tímto způsobem, přečtěte si všechna pro a hlavně proti.

 • Lichva
  Půjčky a úvěry
  03. května 2021|Petr Woff
  Co je lichva? Záleží na aktuální průměrné sazbě

  Lichva znamená, že věřitel zneužil vaši tíživou životní situaci, aby od vás získal podstatně více peněz, než kolik vám půjčil. Podle Nejvyššího soudu není mravná úroková míra, která například čtyřnásobně přesahuje obvyklý standard. Aktuální průměrné sazby zveřejňuje Česká národní banka.

 • Skládání mincí
  Půjčky a úvěry
  01. května 2021|Petr Woff
  Průměrná RPSN pro domácnosti? Na spotřebu 8,06 %, na bydlení 2,28 %

  Česká národní banka průběžně sleduje, jak drahé jsou tuzemské úvěry. Přitom porovnává úrokové sazby a celkové náklady (RPSN), které musejí dlužníci zaplatit bankám. Oba ukazatele dlouhodobě klesají, zejména pokud půjčka slouží na bydlení. Průměrná RPSN byla původně zhruba dvakrát vyšší, než nyní.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).