Proč mi v bance nepůjčili - žárovka v ruce

Proč mi v bance nepůjčili? Ověřte svůj záznam v registrech

15. 6. 2022 | Aktualizováno: 20. 3. 2023
|
Délka: 10 min.

Při žádosti o půjčku si banky každého žadatele důkladně proklepnou a zjišťují jeho úvěrovou historii. Máte z minulosti škraloup nebo aktuálně splácíte jiný úvěr a chcete vědět, zda to bude mít vliv na vaši současnou žádost o půjčku? Přinášíme tipy, jak zjistit vaši platební historii.

Záznam v registrech může mít každý

Myslíte si, že nemáte záznam v registru dlužníků, protože své úvěry poctivě splácíte? Možná se pletete. V registrech se totiž evidují nejen dluhy, ale také informace o řádném splácení půjček. Podle nejnovějších statistik za první čtvrtletí 2022 je v registru BRKI a NRKI zaznamenáno 2,29 milionu osob se spotřebitelským úvěrem a 1,1 milionu osob s úvěrem na bydlení.

Půjčujte si s rozvahou

Ještě než si požádáte o úvěr, je dobré si ujasnit, zda ho opravdu potřebujete. Půjčka by měla sloužit primárně na nezbytně nutné výdaje, které si nemůžete dovolit uhradit jednorázovou platbou.

Dobře si propočítejte své pravidelné příjmy a výdaje, abyste věděli, jaké splátky si můžete dovolit. Ale počítejte i s rezervou na neočekávané situace, třeba když vám přijdou navýšené zálohy na energie, rozbije se pračka nebo přestane fungovat auto. Na naší stránce Půjčka bez starostí najdete kalkulačku pro orientační propočet, která už uvažuje s rezervou, kterou byste měli mít.

Půjčka bez starostí

Jděte na půjčku chytře

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet s ohledem na vaše příjmy a výdaje.

Vyzkoušet výpočet


V jakých situacích dává smysl vzít si půjčku? Třeba na rekonstrukci bydlení, auto nebo vzdělávací kurz, kterým zvýšíte svou kvalifikaci. V žádném případě si neberte půjčku na dárky, dovolenou či drahou elektroniku. Jakmile si ujasníte, že úvěr dává smysl a budete mít na jeho splácení, ještě je dobré si ověřit, jaké závazky nebo záznamy máte uvedeny v registrech půjček a úvěrů a tzv. registrech dlužníků.

Banky si vás prověří v registrech

Nikdy v minulosti jste si půjčku nebrali, a tak na vás banka nemůže nic najít? Bohužel tak jednoduché to není. Některé instituce totiž na vaše jméno mohou evidovat dluh, aniž byste si toho byli vědomi. Pokud máte kontokorent nebo kreditku, máte v registru „rezervovanou“ celou hodnotu, přestože jste si ji nepůjčili. Při posuzování žádosti o novou půjčku je to posuzováno tak, jako byste půjčku čerpali. Ale škraloup v registrech vám způsobí i opožděná platba mobilnímu operátorovi.

Pro ověření žadatele obvykle banky nahlíží do těchto tří registrů.

 • Bankovní registr klientských informací (BRKI) je pod správou bank a shromažďují se v něm informace o bankovních úvěrech včetně úvěrů ze stavebního spoření poskytnutých fyzickým osobám (občanovi nebo podnikateli). Informace jsou aktualizovány každý měsíc. Data v registru zůstávají ještě čtyři roky po ukončení smluvního vztahu mezi bankou a klientem. BRKI eviduje jak negativní informace (o nesplácení), tak pozitivní informace (o splácení řádně a včas).

 • Nebankovní registr klientských informací (NRKI) je obdobou bankovního registru, ale jsou v něm zaznamenány půjčky u nebankovních společností. Na rozdíl od BRKI obsahuje informace o fyzických, ale také právnických osobách. Aktualizace informací i délka jejich uchování je stejná jako v případě BRKI. Eviduje se rovněž kompletní platební morálka, tudíž obsahuje pozitivní i negativní záznamy.

 • Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům (SOLUS) je zájmové sdružení bankovních a nebankovních společností, poskytovatelů telekomunikačních služeb, dodavatelů energií a dalších podobných institucí. Oproti BRKI a NRKI je SOLUS výhradně negativní registr – záznamy vzniknou pouze v případě nesplácení či neuhrazení závazků. Objeví se tady například informace, že jste včas neuhradili nedoplatek dodavateli energií nebo jste propásli termín u platby paušálu mobilního operátora.

Jak zjistit záznam v registru dlužníků

Nejen banky mají možnost nahlédnout do registrů dlužníků – i vy si můžete zjistit, jak na tom jste.

Výpis z registru BRKI, NRKI a REPI – Kolikmam.cz

Na webu kolikmam.cz získáte kompletní přehled o svých finančních závazcích a hodnocení bonity s přesahem do minulosti. Nabízí nejen výpisy z úvěrových registrů, ale také z Centrální evidence exekucí nebo Insolvenčního rejstříku.

 • Jednorázový samostatný výpis z registrů (BRKI, NRKI) online: 100 Kč/výpis

 • Společný výpis z Bankovního a Nebankovního registru online: 180 Kč/výpis

 • Předplatné balíčku #Kolikmam365 zahrnuje 4× ročně společný výpis, sledování trendu hodnocení, hlídání změn na datech v registrech i v prostředí internetu: 499 Kč/rok


Kromě možnosti nákupu bez registrace jednorázových výpisů je možné se ke každé službě registrovat do portálu kolikmam.cz. Portál nabízí různé způsoby doručení výpisu:

 • Online přímo v portálu

 • Osobně v Klientském centru

 • Poštou do vlastních rukou

 • Datovou schránkou

 • E-mailem


Potřebujete výpis z registrů okamžitě? Pak využijte možnost získat online výpis přímo v portálu. Ověřte svoji totožnost online přes bankovní identitu, uhraďte nákup platební kartou a můžete získat výpis na počkání.

Pokud nevíte, s jakým výpisem začít, je ideální variantou výpis MůjKredit, který obsahuje souhrn několika položek z výpisu BRKI a NRKI včetně hodnocení a zároveň ověří případnou existenci exekucí. Dále obsahuje souhrnné záznamy z Registru platebních informací (REPI) a informace z dalších veřejných zdrojů (Insolvenčního rejstříku, databáze MVČR). Najdete-li v informacích z výpisu MůjKredit nějaké záznamy, kde bude nutný detailní výpis z konkrétního registru, už jdete najisto.

Ve výpisu MůjKredit se soustřeďte na celkové hodnocení v grafu a zároveň na položky s částkou po splatnosti, které mohou negativně ovlivnit vaši žádost o další úvěr.

Srovnejto.cz vám vyjednalo výpis MůjKredit se slevou 10 %, který obsahuje data z BRKI a NRKI. Věříme, že lidé by měli vědět, jak na tom jsou, než si vezmou půjčku a začnou je lustrovat finanční instituce. V posledním kroku objednávky použijte slevový kód “srovnejto” při objednávce na Kolikmam.cz.

akce

Využijte slevu 10 % na výpis MůjKredit.

Slevový kód: srovnejto

Chci využít slevu

Výpis z registru SOLUS – NejsemDlužník.cz

Na webu NejsemDlužník.cz si můžete objednat elektronický výpis z registru SOLUS, Centrální evidence exekucí a Insolvenčního rejstříku. Vyplníte online formulář a po zaplacení obdržíte do e-mailu soubor s výpisem z jednotlivých registrů. Dokumenty jsou chráněny heslem, které dostanete SMS na telefonní číslo uvedené v žádosti. Pro fyzickou osobu stojí výpis 250 Kč. Podnikatelé a právnické osoby zaplatí 300 Kč.

Nejlevnější způsob, jak se dostat k výpisu ze SOLUS, je pomocí SMS žádosti. Nejdříve si musíte požádat o zaslání SIN kódu. Ten pak použijete k objednání SMS výpisu, jenž obsahuje údaje o dlužné částce a společnosti, která záznam vložila. SMS výpis stojí 50 Kč.

Pozor na podvodníky

Bohužel na internetu můžete narazit na řadu podvodníků nabízející falešné výpisy z registrů. Dokonce existují i nerelevantní registry, které se snaží nalákat důvěřivce a nabízí výpis za vysokou cenu v řádech až tisíců korun. Přitom neobsahují žádné relevantní informace a banky k nim vůbec nepřihlíží. Takovým pochybným registrem je například Centrální registr dlužníků (CERD).

Stejně jako byste měli být na pozoru před podvodnými registry, měli byste být obezřetní i při výběru poskytovatele půjčky. Možná máte negativní záznam, a tak vám v bance nepůjčí. Než se ale obrátíte na nebankovní instituci, dobře si to rozmyslete. I v dnešní době můžete natrefit na pochybné společnosti, lichváře a podvodníky, kteří vám nabídnou půjčku za velmi nevýhodných podmínek.

Obraťte se pouze na prověřené nebankovní společnosti. Na Srovnejto.cz ukazujeme a srovnáváme poskytovatele, které jsme prověřili a dosahují alespoň jedné hvězdy v Indexu odpovědného úvěrování, který každoročně připravuje organizace Člověk v tísni.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídky na trhu

Ve srovnávači najdete pouze ověřené poskytovatele s licencí ČNB a jejich aktuální nabídku.

Chci si srovnat nabídky
Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Skládání bankovek a mincí
  Půjčky a úvěry
  21. března 2023|Jana Březinová
  První půjčka zdarma. Kde ji získáte?

  První půjčku zdarma nabízí v Česku pouze některé nebankovní společnosti. Bez úroku a jakýchkoliv poplatků můžete získat až 30 000 Kč. Jedinou podmínkou je včasné vrácení dlužné částky. Poradíme vám, kde získáte první půjčku zdarma.

 • Půjčky a úvěry
  17. března 2023|Jana Březinová
  ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

  Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.

 • Ukazování grafu na pc
  Půjčky a úvěry
  13. února 2023|Jana Březinová
  Vývoj úrokové sazby: Jak to bylo před 30 lety?

  Poslední roky byly pro finanční trhy pořádně turbulentní. Během pandemie koronaviru se úrokové sazby dostaly na absolutní minimum. To se ale vzápětí otočilo kvůli vysoké inflaci, a tak jsou teď úrokové sazby naopak nejvyšší za posledních 20 let. Podívejte se, jak se úroková sazba vyvíjela.

 • Žena sedí nad účty a smlouvami
  Půjčky a úvěry
  13. prosince 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Trápí vás nevýhodné půjčky? Poradíme, jak se jich zbavit

  Podle České bankovní asociace má zkušenosti s půjčkou 83 % obyvatel Česka. To znamená, že peníze si někdy půjčilo 8 z 10 Čechů. Pokud vy sami půjčku splácíte a zároveň cítíte, že vám přerůstá přes hlavu, poradíme, co dělat, abyste se jí zbavili jednou pro vždy!

 • o dělat, když nedokážete uhradit další splátku - Žena s účty v ruce počítá na kalkulačce
  Půjčky a úvěry
  07. prosince 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co dělat, když nedokážete uhradit další splátku? Nestrkejte hlavu do písku a situaci aktivně řešte

  Zhruba třetina obyvatel České republiky má hypotéku nebo půjčku. Každý čtvrtý z nich přitom vůbec netuší, kolik věřiteli dluží. A třetina lidí dokonce přiznává, že se občas zpozdí se splátkami. Co dělat, pokud je to i váš případ? Situaci aktivně řešte a hledejte možnosti, jak si nezadělat na ještě větší komplikace.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  Půjčky a úvěry
  01. prosince 2022|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí raději vyhnout

  Dárky k Vánocům neodmyslitelně patří, ale co dělat, když máte hluboko do kapsy a na hodnotnější dárky nezbývají finance? Možná přemýšlíte o vánoční půjčce. Ta vám dokáže s nákupem vánočních dárků pomoci, ale jen když si ji dobře promyslíte.

 • Půjčky v rodině - rodiče, prarodiče a holčička na gauči
  Půjčky a úvěry
  09. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčky v rodině a mezi známými. Víte, na co si dát pozor?

  I přes snižující se zájem o nové dlouhodobé úvěry stále roste celkové zadlužení domácností. Na konci prvního pololetí činil dlouhodobý dluh 3,14 bilionu korun. Průměrný Čech tak hypoteticky dluží přibližně 300 000 Kč. Nejčastěji si půjčujeme na bydlení. Naopak nejmenší zájem je o půjčky v rodině. Zkušenost s nimi má pouze 8 % dotázaných. Pokud sami půjčku v rodině nebo mezi známými zvažujete, měli byste vědět, na co si dát pozor.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  Půjčky a úvěry
  06. listopadu 2022|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů. V jakých situacích se vyplatí kreditní karta a kdy kontokorent?

 • Propočítání půjčky - kalkulačka a kasička s mincemi
  Půjčky a úvěry
  29. října 2022|Jana Březinová
  Kdy si vzít rychlou půjčku?

  Díky rychlé půjčce získáte peníze během několika málo minut až hodin. To zní velmi lákavě, ale počítejte s tím, že půjčku budete muset také rychle splatit – obvykle za 1 měsíc. Jaké další výhody a nevýhody má rychlá půjčka? A jaké existují alternativy, když potřebujete rychle sehnat peníze?

 • Jak vypočítat úrok z půjčky - paní počítá na kalkulačce
  Půjčky a úvěry
  24. října 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vypočítat úrok z půjčky? Stačí vám znát tři základní parametry

  Potřebujete peníze navíc a nemáte našetřeno? Pravděpodobně budete zvažovat možnost půjčky. Ať už se rozhodnete pro půjčku od banky nebo nebankovní společnosti, určitě vás bude zajímat, kolik za ni ve finále zaplatíte. Pokud společnost tuto informaci neuvádí, je dobré vědět, jak vypočítat úrok z půjčky, což vám pomůže při samotném výběru i rozhodování.

 • Žena se složenkami a účty
  Půjčky a úvěry
  21. října 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak funguje oddlužení? Na pár let se omezíte výměnou za život bez dluhů

  Nových insolvencí meziročně ubylo. A to i přes fakt, že ČR čelí ekonomické krizi a inflace prudce roste. Jedním z důvodů tohoto trendu může být i to, že o možnosti oddlužení řada dlužníků neví. Jak takové oddlužení funguje a co vás během něj čeká?

 • Půjčky a úvěry
  07. října 2022|Jana Březinová
  Návod, jak získat půjčku za nejvýhodnějších podmínek

  Abyste získali co nejvýhodnější půjčku, je potřeba správně vybrat její typ a poskytovatele. Pozorně si projděte podmínky – úrokovou sazbu a další poplatky, RPSN, výši splátek a dobu splácení. K lepším podmínkám vám rovněž pomůže, když zvýšíte svoji bonitu. Máme pro vás podrobný návod, jak získat nejvýhodnější půjčku.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  Půjčky a úvěry
  03. října 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co vše vám může exekutor zabavit? Peníze, majetek, řidičák i spoření

  Statistiky Exekutorské komory ČR za první pololetí roku 2022 potvrzují, že se v Česku dál snižuje počet lidí s exekucemi. Zatímco ke konci roku 2021 bylo v exekuci 698 028 lidí, ke konci června 2022 jich bylo zhruba o 15 000 méně. Pokud se vás exekuce týká, určitě vás bude zajímat, co vše vám exekutor může zabavit.

 • Jak si půjčit a nedostat se do potíží - muž sedí u okna s počítačem a přemýšlí
  Půjčky a úvěry
  19. září 2022|Jana Březinová
  Jak si půjčit a nedostat se do nesnází

  Ať si chcete půjčit deset tisíc na výměnu porouchané pračky nebo potřebujete stovky tisíc na rekonstrukci domu, měli byste být při výběru půjčky opatrní. Za lákavými reklamními slogany se někdy ukrývají neférové podmínky, které vás mohou dostat do nesnází. Podívejte se na kompletní návod, jak si půjčit bezpečně a za co nejvýhodnějších podmínek.

 • Jak ufinancovat rekonstrukci - Pár sedí na zemi a plánuje rekonstrukci
  Půjčky a úvěry
  08. září 2022|Jana Březinová
  Jak naplánovat a ufinancovat rekonstrukci domácnosti

  Chystáte se modernizovat své bydlení od základu nebo plánujete jen menší úpravy? Pak vás nejspíš zajímá, jak se na rekonstrukci připravit krok za krokem, aby vše běželo jako po drátkách. Kde najít spolehlivé řemeslníky, na kolik vás rekonstrukce vyjde a kde na ni vzít? To všechno se dozvíte v článku.

 • Žena s nezaplacenými účty
  Půjčky a úvěry
  05. září 2022|Jana Březinová
  Milostivé léto pokračuje. Jak se zbavit exekucí?

  Druhé kolo tzv. milostivého léta začíná 1. září 2022. Jedná se o jedinečnou příležitost, jak se zbavit exekuce, kterou proti vám vede stát a další veřejnoprávní instituce. Stačí splatit jistinu a nízký poplatek exekutorovi, zbytek dluhu bude odpuštěn. Jak přesně milostivé léto funguje?

 • Schválení bankovní půjčky - Šťastný muž a žena si plácají rukou
  Půjčky a úvěry
  Schválení bankovní půjčky: Celým procesem vás provedeme krok za krokem

  Než vám banka půjčí, důkladně si vás prověří. Jak zvládnout celý proces schválení a vyřízení bankovní půjčky bez zbytečných průtahů a komplikací? Máme pro vás jednoduchý návod i několik praktických rad a tipů.

 • Podpis smlouvy
  Půjčky a úvěry
  Specifika bankovní půjčky: Přísnější podmínky, ale bohaté portfolio produktů, které vám sednou

  Naprostá většina žadatelů o půjčku míří v první řadě do banky, kde na ně čeká poměrně přísný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Co bude banku zajímat a jaká specifika se k bankovním půjčkám pojí?

 • Nebankovní poskytovatelé - zamyšlený muž, který kouká do papírů
  Půjčky a úvěry
  30. července 2022|Jana Březinová
  Čeho si všímat, když si půjčujete u nebankovní společnosti?

  Nebankovní půjčky vnímá řada lidí negativně. Nemusí se však automaticky jednat o špatné řešení. Někdy může být nebankovní půjčka i levnější, než kdybyste šli do banky. Je však třeba vědět, na co se při žádosti o úvěr u nebankovní společnosti zaměřit a jaké nástrahy očekávat.

 • Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku - Muž koukající skrz lupu na počítač
  Půjčky a úvěry
  24. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku?

  V životě každého z nás může nastat nespočet situací, které vyžadují okamžité finanční řešení. Pokud jste se do některé z nich dostali vy sami, měli byste vědět, co všechno zvážit a na co se zaměřit ještě před tím, než banku či nebankovní instituci o půjčku doopravdy požádáte.

 • Počítač peníze papíry
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  10. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Splátkový kalendář a vše, co jste o něm chtěli vědět

  Se splátkovým kalendářem, coby plánem všech vašich budoucích splátek, se setkáte ve chvíli, kdy si sjednáte spotřebitelskou půjčku, úvěr nebo hypotéku. Domluvit se na něm ale můžete i tehdy, pokud vybrané instituci dlužíte větší částku, kterou nejste schopni jednorázově uhradit. Jak si ho správně nastavit, aby vám co nejvíce vyhovoval a nepůsobil zbytečné komplikace?

 • Peníze v peněžence
  Půjčky a úvěry
  25. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčka na dovolenou: Kdy má smysl o ní uvažovat a jak ji vybrat?

  Jedním ze způsobů, jak si splnit svou představu o ideální dovolené, je právě půjčka na dovolenou. Opravdu se ale vyplatí anebo je dobré si raději pár dnů u moře nebo na horách pro letošek odpustit?

 • Sberbank ukončení
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  Sberbank v Česku končí! ČNB jí plánuje odebrat licenci. Co to znamená pro její klienty?

  Česká národní banka (dále jen ČNB) dne 28. 2. 2022 zahájila kroky k odebrání licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Hlavním důvodem je razantní zhoršení její likviditní situace v souvislosti s odlivem vkladů. V praxi to znamená, že Sberbank v Česku končí.

 • předávání peněz nad smlouvou
  Půjčky a úvěry
  22. února 2022|Petr Woff
  Vysoká inflace zlevňuje staré a zdražuje nové půjčky. Komu se vyplatí předčasná splátka?

  Průměrné životní náklady meziročně zdražují o více než 8 %. Vysoká inflace těší některé dlužníky, ale zneklidňuje střadatele a centrální bankéře. Proto stouply úrokové sazby a zdražily nové úvěry. Přinášíme několik modelových příkladů, aby bylo jasnější, komu se vyplatí předčasná splátka nebo investice do půjček. Pokaždé záleží na aktuálním vztahu mezi inflací a úrokovou mírou.

 • matka, dcera a otec stehovani
  HypotékyPůjčky a úvěry
  Úrokové sazby hypoték rostou, má smysl vzít si teď úvěr na vlastní bydlení?

  Zvažujete koupi nemovitosti na hypotéku nebo se zajímáte o situaci na hypotečním trhu? Pak vám jistě neuniklo, že úrokové sazby u hypoték v posledních měsících výrazně vzrostly. Co za růstem úrokových sazeb stojí a má teď vůbec cenu vzít si hypotéku na koupi nemovitosti? A jakou fixaci případně zvolit?

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.