Cestovní pojištění – srovnání cen

Je cena elektřiny, kterou vám nabízí váš dodavatel výhodná?

Nebo každý rok platíte víc než je nutné v domnění, že to je ta nejlevnější elektřina? Srovnání cen elektřiny vám přinese odpovědi. Stačí vyplnit naši online kalkulačku. Přehledné srovnání poskytovatelů a nejvýhodnější nabídku na trhu uvidíte během jedné minuty. Porovnáváme pro vás nabídky od 43 dodavatelů elektřiny.

Pokud se rozhodnete pro přechod k jinému dodavateli, rádi a ZDARMA jej za vás vyřídíme. Vy nemusíte opustit teplo svého domova, vše potřebné vyřídíte po telefonu s naším operátorem. Srovnání cen elektřiny vám může přinést výraznou úsporu. Naši zákazníci v průměru ušetří více než 3 tisíce korun ročně.

Chci levnější elektřinu

Jak vybrat dodavatele elektřiny

Elektřinu můžete odebírat od celé řady dodavatelů. Jejich nabídky se výrazně liší jak cenově, tak svými podmínkami. Nejlevnější elektřina může být vykoupena nesmyslnými smluvními podmínkami. V tu chvíli to pro vás jako pro zákazníka rozhodně není to nejlepší řešení. Na nabídky dodavatelů je nutné nahlížet komplexně. Kromě srovnání cen elektřiny se zaměřte také na férovost a jednoznačnost obchodních podmínek, poskytovaný klientský servis, délku trvání smlouvy a možnost odstoupení.

Myslete na to, že dodavatele si nevybíráte na celý život. Ceny i podmínky se u jednotlivých poskytovatelů mohou měnit. Porovnání cen elektřiny a podmínek dodavatelů provádějte pravidelně – minimálně jednou za rok, když obdržíte vyúčtování. Díky online kalkulačce je to snadné a hlavně rychlé. Levná elektřina může být na dosah ruky.

Jak změnit dodavatele elektřiny

Porovnání cen elektřiny vás motivovalo ke změně dodavatele? Předtím, než podepíšete smlouvu s novým poskytovatelem, je nutné vypovědět kontrakt s původním dodavatelem elektřiny. Pokud máte podepsanou smlouvu na dobu neurčitou, bude proces poměrně snadný. Stačí jen podat výpověď a po skončení výpovědní lhůty, která standardně trvá tři měsíce, je smlouva ukončena.

Komplikovanější to může být se smlouvami na dobu určitou. Ty lze bezplatně ukončit jen v termínu, který je vymezen ve smlouvě. Při ukončení mimo tuto stanovenou dobu, může dodavatel požadovat smluvní pokutu. Neděste se složitého papírování, přechod k novému dodavateli za vás ZDARMA vyřídíme. Naši operátoři vás provedou celým procesem krok za krokem.

Chci levnější elektřinu

Rozdíl mezi vysokým a nízkým tarifem

Distribuční sazby mohou být jednotarifní a dvoutarifní. V případě jednotarifní sazby je pro vás cena elektřiny po celý den stejná. Dvoutarifní sazby se vyznačují dvěma různými cenami elektřiny – levná elektřina k vám proudí v době nízkého tarifu, dražší během vysokého tarifu. Dvoutarifní sazba není určena pro všechny odběratele. Mohou ji využívat například domácnosti, které elektřinou vytápí nebo ohřívají vodu.

Distributoři pomocí vysokého a nízkého tarifu regulují výkyvy napětí v elektrické síti. Rozmezí nízkého tarifu se může během roku měnit a lišit se i mezi sousedy. Přesné časy zapnutí a vypnutí nízkého tarifu hledejte na webových stránkách svého distributora. V České republice působí tři distributoři – ČEZ, E.ON a PRE.

TIP! Přečtěte si, z čeho se skládá cena elektřiny

Jak na výpočet ceny elektřiny?

Výpočet ceny elektřiny ovlivňuje více aspektů. Cena elektřiny se skládá z regulované a neregulované složky. Regulovanou složku každoročně určuje Energetický regulační úřad. Tato část tvoří něco málo přes polovinu celkové ceny elektřiny. Stanovené hodnoty jsou závazné pro všechny dodavatele působící v České republice – poskytovatel nemůže tyto ceny nijak upravovat. Regulovaná složka ceny elektřiny obsahuje poplatky za přenos a distribuci elektřiny, systémové služby, služby operátora trhu a na podporu výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Neregulovanou složku ceny elektřiny určují jednotliví dodavatelé. V této částce se projevuje zejména cena elektřiny na burze, marže dodavatelů a výše poplatků. Rozdíly při srovnání cen elektřiny vyplývají právě z různého nacenění neregulované složky jednotlivými dodavateli. Cena elektřiny za kWh se tak může výrazně lišit.

Příklad měsíční spotřeby elektřiny pro 4člennou rodinu

Zajímá vás průměrná cena elektřiny za měsíc? Spotřeba se bude odvíjet od toho, na co všechno se elektřina v domácnosti využívá. Řekněme, že 4členná rodina žijící v domě o rozloze 100 m2 elektřinou vytápí a ohřívá vodu. Kromě toho používá elektrický sporák na vaření. Elektřina zajišťuje rovněž chod osvětlení a spotřebičů.

Osvětlení a elektrospotřebiče stojí za spotřebou zhruba 1100 kWh na osobu ročně. Na vaření se za stejné období počítá 200 kWh na osobu. Ohřev vody vám ročně spotřebuje přibližně 1000 kWh za osobu. U vytápění můžete počítat zhruba se 110 kWh za m2 ročně.

V našem modelovém příkladu by roční spotřeba bez vytápění činila: (1100 + 200 + 1000) × 4 = 9200 kWh. Na vytápění bude potřeba dalších 11 000 kWh/rok. Celková roční spotřeba domácnosti je 20 200 kWh. Měsíčně tedy zhruba 1683 kWh.
Chci levnější elektřinu

Průměrná cena elektřiny dlouhodobě roste

Zvýšení cen elektřiny je trend, na který bychom si měli zvyknout. I když krátkodobě může docházet k poklesu cen, dlouhodobě průměrná cena elektřiny roste. Proč? Důvodem je zejména přechod na obnovitelné zdroje energie, a s tím související zdražování emisních povolenek.

V České republice se do ceny elektrické energie výrazně promítá rostoucí cena emisních povolenek, protože většina elektřiny se stále vyrábí v uhelných elektrárnách. V budoucnu nás tak čeká další zvýšení cen elektřiny

Jaká je aktuální cena elektřiny?

Pokud vás zajímá, kolik stojí elektřina právě teď, můžete se podívat na vývoj aktuální ceny elektřiny na velkoobchodní burze. Většina dodavatelů v České republice obchoduje elektřinu na burze PXE (Power Exchange Central Europe). Pro vás jako odběratele je ale informace o aktuální ceně elektřiny poměrně nezajímavá – vy platíte částku podle ceníku elektrické energie vašeho dodavatele. Ceníky dodavatelů se většinou aktualizují pouze jednou až dvakrát ročně a aktuální ceny elektřiny se do nich promítají se zpožděním.

Dodavatelé totiž nakupují elektřinu s předstihem několika měsíců. Proto se stává, že ačkoliv cena elektřiny na burze klesá, do ceníku elektrické energie se to vůbec nepromítne, a nebo až s odstupem času. Výjimečně nabízí dodavatelé tarify, které flexibilně reagují na vývoj cen na burze.

Kde najdu přehled cen elektřiny pro domácnosti?

Neexistuje žádný jednotný ceník elektrické energie, každý dodavatel určuje cenu elektřiny individuálně. To vám dává spoustu prostoru k úspoře! Získejte přehled cen energie, ve kterém uvidíte desítky nabídek na míru vašim potřebám. Stačí, když využijete naši kalkulačku a během okamžiku uvidíte přehled cen elektřiny ve vašem kraji.

Chci levnější elektřinu
Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 211