Cena elektřiny

Srovnání nabídek dodavatelů
 • Rychlé srovnání více než 40 dodavatelů elektřiny

 • Přechod k novému dodavateli zařídíme zdarma

 • Vše vyřešíte z pohodlí vašeho domova

Elektřina - žárovka a zástrčka

Ceny energií postupně klesají, nepřeplácejte zbytečně.

Dodavatelé elektřiny a plynu postupně zlevňují pod zastropované ceny, které pro rok 2023 stanovila vláda. Nespoléhejte na slevu od státu, změna dodavatele se vyplatí. S výběrem nejvýhodnější nabídky vám rádi pomůžeme.

Je cena elektřiny, kterou vám nabízí váš dodavatel výhodná?

Nebo každý rok platíte víc než je nutné v domnění, že to je ta nejlevnější elektřina? Srovnání cen elektřiny vám přinese odpovědi. Stačí vyplnit naši online kalkulačku. Přehledné srovnání poskytovatelů a nejvýhodnější nabídku na trhu uvidíte během jedné minuty. Porovnáváme pro vás nabídky od více než 40 dodavatelů elektřiny.


Pokud se rozhodnete pro přechod k jinému dodavateli, rádi a zdarma jej za vás vyřídíme. Vy nemusíte opustit teplo svého domova, vše potřebné vyřídíte po telefonu s naším operátorem. Srovnání cen elektřiny vám může přinést výraznou úsporu. Naši zákazníci v průměru ušetří více než 3 tisíce korun ročně.


Jak vybrat dodavatele elektřiny

Elektřinu můžete odebírat od celé řady dodavatelů. Jejich nabídky se výrazně liší jak cenově, tak svými podmínkami. Nejlevnější elektřina může být vykoupena nesmyslnými smluvními podmínkami. V tu chvíli to pro vás jako pro zákazníka rozhodně není to nejlepší řešení. Na nabídky dodavatelů je nutné nahlížet komplexně. Kromě srovnání cen elektřiny se zaměřte také na férovost a jednoznačnost obchodních podmínek, poskytovaný klientský servis, délku trvání smlouvy a možnost odstoupení.


Myslete na to, že dodavatele si nevybíráte na celý život. Ceny i podmínky se u jednotlivých poskytovatelů mohou měnit. Porovnání cen elektřiny a podmínek dodavatelů provádějte pravidelně – minimálně jednou za rok, když obdržíte vyúčtování. Díky online kalkulačce je to snadné a hlavně rychlé. Levná elektřina může být na dosah ruky.


Jak změnit dodavatele elektřiny

Porovnání cen elektřiny vás motivovalo ke změně dodavatele? Předtím, než podepíšete smlouvu s novým poskytovatelem, je nutné vypovědět kontrakt s původním dodavatelem elektřiny. Pokud máte podepsanou smlouvu na dobu neurčitou, bude proces poměrně snadný. Stačí jen podat výpověď a po skončení výpovědní lhůty, která standardně trvá tři měsíce, je smlouva ukončena.


Komplikovanější to může být se smlouvami na dobu určitou. Ty lze bezplatně ukončit jen v termínu, který je vymezen ve smlouvě. Při ukončení mimo tuto stanovenou dobu, může dodavatel požadovat smluvní pokutu. Neděste se složitého papírování, přechod k novému dodavateli za vás ZDARMA vyřídíme. Naši operátoři vás provedou celým procesem krok za krokem.

Rozdíl mezi vysokým a nízkým tarifem

Distribuční sazby mohou být jednotarifní a dvoutarifní. V případě jednotarifní sazby je pro vás cena elektřiny po celý den stejná. Dvoutarifní sazby se vyznačují dvěma různými cenami elektřiny – levná elektřina k vám proudí v době nízkého tarifu, dražší během vysokého tarifu. Dvoutarifní sazba není určena pro všechny odběratele. Mohou ji využívat například domácnosti, které elektřinou vytápí nebo ohřívají vodu.


Distributoři pomocí vysokého a nízkého tarifu regulují výkyvy napětí v elektrické síti. Rozmezí nízkého tarifu se může během roku měnit a lišit se i mezi sousedy. Přesné časy zapnutí a vypnutí nízkého tarifu hledejte na webových stránkách svého distributora. V České republice působí tři distributoři – ČEZ, E.ON a PRE.


TIP: Přečtěte si, z čeho se skládá cena elektřiny.


Jak na výpočet ceny elektřiny?

Výpočet ceny elektřiny ovlivňuje více aspektů. Cena elektřiny se skládá z regulované a neregulované složky. Regulovanou složku každoročně určuje Energetický regulační úřad. Tato část tvoří něco málo přes polovinu celkové ceny elektřiny. Stanovené hodnoty jsou závazné pro všechny dodavatele působící v České republice – poskytovatel nemůže tyto ceny nijak upravovat. Regulovaná složka ceny elektřiny obsahuje poplatky za přenos a distribuci elektřiny, systémové služby, služby operátora trhu a na podporu výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů.


Neregulovanou složku ceny elektřiny určují jednotliví dodavatelé. V této částce se projevuje zejména cena elektřiny na burze, marže dodavatelů a výše poplatků. Rozdíly při srovnání cen elektřiny vyplývají právě z různého nacenění neregulované složky jednotlivými dodavateli. Cena elektřiny za kWh se tak může výrazně lišit.

Příklad měsíční spotřeby elektřiny pro 4člennou rodinu

Zajímá vás průměrná cena elektřiny za měsíc? Spotřeba se bude odvíjet od toho, na co všechno se elektřina v domácnosti využívá. Řekněme, že 4členná rodina žijící v domě o rozloze 100 m2 elektřinou vytápí a ohřívá vodu. Kromě toho používá elektrický sporák na vaření. Elektřina zajišťuje rovněž chod osvětlení a spotřebičů.


Osvětlení a elektrospotřebiče stojí za spotřebou zhruba 1100 kWh na osobu ročně. Na vaření se za stejné období počítá 200 kWh na osobu. Ohřev vody vám ročně spotřebuje přibližně 1000 kWh za osobu. U vytápění můžete počítat zhruba se 110 kWh za m2 ročně.


V našem modelovém příkladu by roční spotřeba bez vytápění činila: (1100 + 200 + 1000) × 4 = 9200 kWh. Na vytápění bude potřeba dalších 11 000 kWh/rok. Celková roční spotřeba domácnosti je 20 200 kWh. Měsíčně tedy zhruba 1683 kWh.


Průměrná cena elektřiny dlouhodobě roste

Zvýšení cen elektřiny je trend, na který bychom si měli zvyknout. I když krátkodobě může docházet k poklesu cen, dlouhodobě průměrná cena elektřiny roste. Proč? Důvodem je zejména přechod na obnovitelné zdroje energie, a s tím související zdražování emisních povolenek.


V České republice se do ceny elektrické energie výrazně promítá rostoucí cena emisních povolenek, protože většina elektřiny se stále vyrábí v uhelných elektrárnách. V budoucnu nás tak čeká další zvýšení cen elektřiny.


Jaká je aktuální cena elektřiny?

Pokud vás zajímá, kolik stojí elektřina právě teď, můžete se podívat na vývoj aktuální ceny elektřiny na velkoobchodní burze. Většina dodavatelů v České republice obchoduje elektřinu na burze PXE (Power Exchange Central Europe). Pro vás jako odběratele je ale informace o aktuální ceně elektřiny poměrně nezajímavá – vy platíte částku podle ceníku elektrické energie vašeho dodavatele. Ceníky dodavatelů se většinou aktualizují pouze jednou až dvakrát ročně a aktuální ceny elektřiny se do nich promítají se zpožděním.


Dodavatelé totiž nakupují elektřinu s předstihem několika měsíců. Proto se stává, že ačkoliv cena elektřiny na burze klesá, do ceníku elektrické energie se to vůbec nepromítne, a nebo až s odstupem času. Výjimečně nabízí dodavatelé tarify, které flexibilně reagují na vývoj cen na burze.


Kde najdu přehled cen elektřiny pro domácnosti?

Neexistuje žádný jednotný ceník elektrické energie, každý dodavatel určuje cenu elektřiny individuálně. To vám dává spoustu prostoru k úspoře! Získejte přehled cen energie, ve kterém uvidíte desítky nabídek na míru vašim potřebám. Stačí, když využijete naši kalkulačku a během okamžiku uvidíte přehled cen elektřiny ve vašem kraji.

Srovnaný magazín

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.