Obrázek domu s tepelnými ztrátami s kalkulačkou

Jak spočítat tepelnou ztrátu?

24. 4. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Zateplujete dům nebo do novostavby pořizujete topení? Pak potřebujete znát tepelnou ztrátu domu. Pokud čekáte snadný návod a jednoduchý vzoreček, jak spočítat tepelnou ztrátu, bohužel vás zklameme. Výpočet tepelných ztrát je poměrně složitý, a proto je lepší obrátit se na odborníky.

Tepelná ztráta domu se vztahuje ke konkrétní teplotě

Tepelná ztráta domu je množství tepelné energie, které v daném okamžiku uniká do exteriéru celou obálkou budovy, tedy přes stěny, střechou, okny a dalšími prvky stavby. Jsou do ní započítávány i tepelné ztráty spojené s větráním.

Výpočet tepelné ztráty domu se vztahuje na konkrétní teplotu reprezentující extrémní chlad. V České republice jde běžně o hodnotu -15 °C. Ve městech a teplejších oblastech země se často setkáte s propočty pro -12 °C, naopak v horských regionech pro -18 °C.

Úspora energií

Chcete ušetřit na energiích?

Jednou z možností je změna dodavatele elektřiny nebo plynu.

Jakou metodu na výpočet tepelných ztrát zvolit?

Výpočet tepelných ztrát můžete provést dvěma způsoby – obálkovou metodou pro celý objekt nebo podrobně po jednotlivých místnostech. Jaký způsob zvolíte, záleží na tom, z jakého důvodu tepelnou ztrátu domu počítáte.

Pokud dům zateplujete, ale otopná tělesa zůstávají, pak vám stačí vypočítat tepelné ztráty obálkovou metodou pro celý dům. Hodnota tepelných ztrát vám následně pomůže vybrat příkon nově instalovaného kotle.

U novostaveb či při kompletní rekonstrukci domu budete muset počítat tepelné ztráty po jednotlivých místnostech. Na základě tohoto výpočtu navrhnete nejen příkon kotle, ale rovněž velikost jednotlivých topných těles a dimenze rozvodů.

Výpočet tepelných ztrát: Jaké informace potřebujete

Jak jsme varovali hned v úvodu, vypočítat tepelnou ztrátu není tak jednoduché. Obvykle výpočet provádí projektant, případně energetický specialista, a to za pomoci propracovaného softwaru. K tomu, abyste přesně spočítali tepelnou ztrátu domu, musíte znát například:

 • objem budovy,

 • celkovou plochu,

 • celkovou podlahovou plochu,

 • trvalý tepelný zisk,

 • typ zdiva (obvodového, vnitřního i příček),

 • typ a tloušťku tepelné izolace u obvodových stěn,

 • tepelnou prostupnost oken,

 • skladbu střechy včetně tloušťky a typu izolace,

 • typ a tepelnou prostupnost všech dveří a mnohé další.


Průměrná tepelná ztráta domu - grafika

Využijte online kalkulačky či dostupné programy

Stále věříte, že výpočet tepelných ztrát zvládnete bez pomoci odborníků? Jestliže vás uvedený výčet několika potřebných parametrů neodradil, můžete se o výpočet pokusit sami. Jste-li technický typ a máte veškeré informace k dispozici, měli byste si s tím poradit. Nicméně výpočet rozhodně nezvládnete za několik minut, proto si na něj vyhraďte dostatek času.

S výpočtem tepelné ztráty domu vám pomohou příslušné online kalkulačky. Hodit se vám budou i některé specializované programy. V rámci online kalkulaček lze doporučit například nástroj na webu TZB-info. Při výpočtu budete pracovat se součinitelem prostupu tepla jednotlivých prvků domu. Velice nápomocný vám v tomto ohledu může být program Tepelná technika 1D, který podle uvedených informací vypočte řadu věcí za vás a při postupu vás navede tím správným směrem.

Jestli vám stačí jen zcela orientační hodnota, pak vám přijde vhod tato tabulka, která uvádí měrné tepelné ztráty objektů na základě jejich typu a provozu, exteriérové teploty a roku realizace stavby.

Příklad: U staršího nezatepleného objektu postaveného v 60. či 70. letech se tepelná ztráta domu pohybuje klidně mezi 40–50 W/m³. Tuto hodnotu berte jako množství tepla, které musíte v každém okamžiku dodat do budovy, abyste uvnitř zajistili požadovanou teplotu (při extrémním chladu). Pro srovnání – u moderních pasivních domů tepelná ztráta většinou nepřesahuje 7 W/m³. Tepelné ztráty tak pochopitelně mají naprosto zásadní vliv na konečnou spotřebu energie za vytápění. Mezi těmito údaji přesto nemůžete hledat zcela přímou úměru, do hry vstupují například tepelné zisky v důsledku slunečního záření, provozu spotřebičů nebo počtu osob v domácnosti.

Náš tip

Jste si jistí, že za energie neplatíte více, než je nutné? U konkurenčního dodavatele byste se možná dočkali výhodnějších podmínek. Srovnejte si nabídky hlavních poskytovatelů v naší kalkulačce cen elektřiny či plynu. Během několika minut zjistíte, kolik byste mohli ušetřit.

Pokud si s vyplněním tabulky nevíte rady, zavolejte našim specialistům na telefonní číslo 800 444 455 nebo nám jednoduše pošlete svoji fakturu za energie a my se vám ozveme s nabídkou na míru.

Nebojte se obrátit na odborníky

Máte pocit, že na výpočet tepelných ztrát nestačíte nebo by vám zabral příliš času, který raději chcete věnovat něčemu jinému? Rozhodně nejste sami. Projektanti a další odborníci, kteří se těmito výpočty živí, vám jistě pomohou. Mají k ruce specializované softwary a kupu zkušeností s podobnými případy.

Cena výpočtu tepelných ztrát se odvíjí od velikosti objektu. Majitel běžného rodinného domu obvykle zaplatí cca 5–6 tisíc korun.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.