Cestovní pojištění – srovnání cen

Tepelné ztráty domu

Zateplujete dům nebo do novostavby pořizujete topení? Pak budete potřebovat znát tepelnou ztrátu domu. Pokud čekáte snadný návod a jednoduchý vzoreček, jak spočítat tepelnou ztrátu, pak vás zklameme. Výpočet tepelných ztrát je poměrně složitý, a proto je lepší obrátit se na odborníky.

porovnání energií

Tepelná ztráta domu se vztahuje ke konkrétní teplotě 

Tepelná ztráta domu je množství tepelné energie, která v daném okamžiku uniká do exteriéru celou obálkou budovy, tedy přes stěny, střechou, okny a dalšími prvky stavby. Jsou do ní započítávány i tepelné ztráty spojené s větráním

Výpočet tepelné ztráty domu se počítá pro konkrétní teplotu reprezentující extrémní chlad. V České republice se běžně vztahuje na teplotu -15 °C. Ve městech a v teplejších oblastech země se často setkáte s propočty pro -12 °C, naopak v horských regionech pro -18 °C. 

Výpočet tepelných ztrát: Po jednotlivých místnostech, nebo obálkovou metodou? 

Výpočet tepelných ztrát můžete provést dvěma způsoby – obálkovou metodou pro celý objekt, nebo podrobně po jednotlivých místnostech. Jaký způsob zvolíte, bude záležet na tom, z jakého důvodu potřebujete znát tepelnou ztrátu domu

Pokud dům zateplujete, ale otopná tělesa zůstávají, pak vám stačí vypočítat tepelné ztráty obálkovou metodou pro celý dům. Hodnota tepelných ztrát vám následně pomůže vybrat příkon nově instalovaného kotle

U novostaveb či při kompletní rekonstrukci domu budete muset počítat tepelné ztráty po jednotlivých místnostech. Na základě tohoto výpočtu navrhnete nejen příkon kotle, ale rovněž velikost jednotlivých topných těles a dimenze rozvodů. 

Výpočet tepelných ztrát: Jaké informace budete potřebovat 

Jak jsme varovali hned v úvodu, vypočítat tepelnou ztrátu není tak jednoduché. Obvykle výpočet provádí projektant, případně energetický specialista, a to za pomoci propracovaného softwaru. K tomu, abyste přesně spočítali tepelnou ztrátu domu, budete potřebovat znát například: 

  • objem budovy, 
  • celkovou plochu, 
  • celkovou podlahovou plochu, 
  • trvalý tepelný zisk, 
  • typ zdiva (obvodového, vnitřního i příček), 
  • typ a tloušťku tepelné izolace u obvodových stěn, 
  • tepelnou prostupnost oken, 
  • skladbu střechy včetně tloušťky a typu izolace, 
  • typ a tepelnou prostupnost všech dveří a mnohé další. 
 
Tepelné ztráty domu - tablet

Využijte online kalkulačky či dostupné programy 

Stále věříte, že výpočet tepelných ztrát zvládnete bez pomoci odborníků? Jestliže vás uvedený výčet několika potřebných parametrů neodradil, můžete se o výpočet pokusit sami. Jste-li technický typ a máte veškeré informace k dispozici, měli byste si s tím poradit. Nicméně počítejte, že výpočet rozhodně nezvládnete za několik minut a vyhraďte si na něj dostatek času. 

Výpočet tepelné ztráty domu vám pomohou spočítat příslušné online kalkulačky. Hodit se vám budou i některé specializované programy. V rámci online kalkulaček lze doporučit například nástroj na webu TZB-info. Při výpočtu budete pracovat se součinitelem prostupu tepla jednotlivých prvků domu. Velice nápomocný vám v tomto ohledu může být program Tepelná technika 1D, který na základě vámi uvedených informací vypočte řadu věcí za vás a při postupu vás navede tím správným směrem. 

Jestliže vám stačí jen zcela orientační hodnota, pak vám může přijít vhod tato tabulka, která uvádí měrné tepelné ztráty objektů podle typu objektu a provozu, exteriérové teploty a roku realizace stavby. 

Nebojte se obrátit na odborníky 

Máte pocit, že na výpočet tepelných ztrát nestačíte nebo by vám zabral příliš času, který raději chcete věnovat něčemu jinému? Rozhodně nejste sami. Projektanti a další odborníci, kteří se těmito výpočty živí, vám jistě pomohou. Mají k ruce specializované softwary a kupu zkušeností s podobnými případy. Cena výpočtu tepelných ztrát se odvíjí od velikosti objektu. Majitel běžného rodinného domu obvykle zaplatí okolo pěti tisíc korun. 

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 9