Obrázek domu s tepelnými ztrátami s kalkulačkou

Jak spočítat tepelnou ztrátu?

24. 4. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Zateplujete dům nebo do novostavby pořizujete topení? Pak potřebujete znát tepelnou ztrátu domu. Pokud čekáte snadný návod a jednoduchý vzoreček, jak spočítat tepelnou ztrátu, bohužel vás zklameme. Výpočet tepelných ztrát je poměrně složitý, a proto je lepší obrátit se na odborníky.

Tepelná ztráta domu se vztahuje ke konkrétní teplotě

Tepelná ztráta domu je množství tepelné energie, které v daném okamžiku uniká do exteriéru celou obálkou budovy, tedy přes stěny, střechou, okny a dalšími prvky stavby. Jsou do ní započítávány i tepelné ztráty spojené s větráním.

Výpočet tepelné ztráty domu se vztahuje na konkrétní teplotu reprezentující extrémní chlad. V České republice jde běžně o hodnotu -15 °C. Ve městech a teplejších oblastech země se často setkáte s propočty pro -12 °C, naopak v horských regionech pro -18 °C.

Úspora energií

Chcete ušetřit na energiích?

Jednou z možností je změna dodavatele elektřiny nebo plynu.

Jakou metodu na výpočet tepelných ztrát zvolit?

Výpočet tepelných ztrát můžete provést dvěma způsoby – obálkovou metodou pro celý objekt nebo podrobně po jednotlivých místnostech. Jaký způsob zvolíte, záleží na tom, z jakého důvodu tepelnou ztrátu domu počítáte.

Pokud dům zateplujete, ale otopná tělesa zůstávají, pak vám stačí vypočítat tepelné ztráty obálkovou metodou pro celý dům. Hodnota tepelných ztrát vám následně pomůže vybrat příkon nově instalovaného kotle.

U novostaveb či při kompletní rekonstrukci domu budete muset počítat tepelné ztráty po jednotlivých místnostech. Na základě tohoto výpočtu navrhnete nejen příkon kotle, ale rovněž velikost jednotlivých topných těles a dimenze rozvodů.

Výpočet tepelných ztrát: Jaké informace potřebujete

Jak jsme varovali hned v úvodu, vypočítat tepelnou ztrátu není tak jednoduché. Obvykle výpočet provádí projektant, případně energetický specialista, a to za pomoci propracovaného softwaru. K tomu, abyste přesně spočítali tepelnou ztrátu domu, musíte znát například:

 • objem budovy,

 • celkovou plochu,

 • celkovou podlahovou plochu,

 • trvalý tepelný zisk,

 • typ zdiva (obvodového, vnitřního i příček),

 • typ a tloušťku tepelné izolace u obvodových stěn,

 • tepelnou prostupnost oken,

 • skladbu střechy včetně tloušťky a typu izolace,

 • typ a tepelnou prostupnost všech dveří a mnohé další.


Průměrná tepelná ztráta domu - grafika

Využijte online kalkulačky či dostupné programy

Stále věříte, že výpočet tepelných ztrát zvládnete bez pomoci odborníků? Jestliže vás uvedený výčet několika potřebných parametrů neodradil, můžete se o výpočet pokusit sami. Jste-li technický typ a máte veškeré informace k dispozici, měli byste si s tím poradit. Nicméně výpočet rozhodně nezvládnete za několik minut, proto si na něj vyhraďte dostatek času.

S výpočtem tepelné ztráty domu vám pomohou příslušné online kalkulačky. Hodit se vám budou i některé specializované programy. V rámci online kalkulaček lze doporučit například nástroj na webu TZB-info. Při výpočtu budete pracovat se součinitelem prostupu tepla jednotlivých prvků domu. Velice nápomocný vám v tomto ohledu může být program Tepelná technika 1D, který podle uvedených informací vypočte řadu věcí za vás a při postupu vás navede tím správným směrem.

Jestli vám stačí jen zcela orientační hodnota, pak vám přijde vhod tato tabulka, která uvádí měrné tepelné ztráty objektů na základě jejich typu a provozu, exteriérové teploty a roku realizace stavby.

Příklad: U staršího nezatepleného objektu postaveného v 60. či 70. letech se tepelná ztráta domu pohybuje klidně mezi 40–50 W/m³. Tuto hodnotu berte jako množství tepla, které musíte v každém okamžiku dodat do budovy, abyste uvnitř zajistili požadovanou teplotu (při extrémním chladu). Pro srovnání – u moderních pasivních domů tepelná ztráta většinou nepřesahuje 7 W/m³. Tepelné ztráty tak pochopitelně mají naprosto zásadní vliv na konečnou spotřebu energie za vytápění. Mezi těmito údaji přesto nemůžete hledat zcela přímou úměru, do hry vstupují například tepelné zisky v důsledku slunečního záření, provozu spotřebičů nebo počtu osob v domácnosti.

Náš tip

Jste si jistí, že za energie neplatíte více, než je nutné? U konkurenčního dodavatele byste se možná dočkali výhodnějších podmínek. Srovnejte si nabídky hlavních poskytovatelů v naší kalkulačce cen elektřiny či plynu. Během několika minut zjistíte, kolik byste mohli ušetřit.

Pokud si s vyplněním tabulky nevíte rady, zavolejte našim specialistům na telefonní číslo 800 444 455 nebo nám jednoduše pošlete svoji fakturu za energie a my se vám ozveme s nabídkou na míru.

Nebojte se obrátit na odborníky

Máte pocit, že na výpočet tepelných ztrát nestačíte nebo by vám zabral příliš času, který raději chcete věnovat něčemu jinému? Rozhodně nejste sami. Projektanti a další odborníci, kteří se těmito výpočty živí, vám jistě pomohou. Mají k ruce specializované softwary a kupu zkušeností s podobnými případy.

Cena výpočtu tepelných ztrát se odvíjí od velikosti objektu. Majitel běžného rodinného domu obvykle zaplatí cca 5–6 tisíc korun.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Technik kontroluje kotel
  10. června 2024|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

 • Instalace slunečních panelů
  19. května 2024|Petr Woff
  Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

  Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Kuchyně
  29. prosince 2023|Jana Březinová
  7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

  Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.