Blog
EnergieDům a domácnost
Dům

Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

08. dubna 2021|Monika Šaríková|

Předejít vysokým účtům za vytápění lze odhalením, kudy drahocenné teplo z domu uniká. Pak už stačí jen jediné – nejrůznějšími úpravami těmto tepelným ztrátám zabránit. Nejvíce tepla vám z rodinného domu obvykle unikne špatnými okny. Zima vám ale v domě může být také kvůli špatně zateplenému stropu a podkroví. S odhalením úniků tepla vám pomůže selský rozum i termokamera.

Úniky tepla se nejvíce projevují hlavně ve starších rodinných a bytových domech. Je to dáno zejména tím, že hodně vestavěných izolačních materiálů se už v těchto domech nachází za hranicí své životnosti. Naši předkové navíc tepelnou izolaci a tepelně-fyzikální vlastnosti domů zase tak moc „neřešili“.

Pokud chcete zateplovat starší rodinný dům, je určitě dobré poradit se s odborníkem. Pokud budete chtít na zateplení domu čerpat dotaci, budete potřebovat projekt, a tak se konzultaci stejně nevyhnete. Odborník – energetický poradce – vám dokáže nejen vybrat třeba vhodnou tloušťku zateplení stěn, ale také určí priority, na které byste se měli zaměřit, aby byl efekt zateplení co největší s co nejmenšími náklady.

Porovnat ceny energií

Kudy z domu uniká teplo?

V případě, že chcete dům zateplit svépomocí, se vyplatí spolehnout se na vlastní pozorování a selský rozum. Obvykle takto úniky tepla z domu snadno odhalíte. Kde bývá v domě nejchladněji? V jakém stavu jsou okna? Jak vypadá půda a krov? Jak studená je podlaha?

Pokud chcete, můžete si zkusit půjčit nebo koupit termokameru, která vám úniky tepla z domu viditelně zobrazí. I laický pohled na snímek domu z termokamery pořízený v chladném dni dokáže ihned odhalit, kudy vám z budovy nejvíce uniká teplo. Pomocí termokamery snadno najdete třeba netěsnící rámy oken, zeslabení a netěsnosti ve zdech nebo různé spáry a praskliny ve stropě, které mnohdy zakrývá jen vrstva omítky.

Zateplení střechy má velký efekt

Skrze střechu může z domu unikat klidně i třetina tepla. Je to dáno tím, že teplý vzduch přirozeně stoupá nahoru, kde se pak může kvůli špatné tepelné izolaci stropu a střechy rychle ochlazovat. Zateplení stropu a střechy má velký efekt, ale není úplně jednoduché a hodně záleží na konkrétním případě. Pokud chcete obytné podkroví, budete muset zateplit celý krov, což se obvykle neobejde bez demontáže střešní krytiny. Kvalitní zateplení střechy a podkroví je obvykle investicí v řádu stovek tisíc korun. Oplátkou však získáte pěkné obytné prostory v podkroví a snížíte náklady na vytápění domu.

Levnější variantou je pak zateplení podlahy na půdě. Tu můžete izolovat třeba pomocí desek z pěnového polystyrenu, minerální vlny nebo foukanou izolací.

Dům

Jak na zateplení oken? Na oknech nešetřete

Významnou roli v energetických ztrátách domu hrají okna. U starých oken je často doslova cítit, jak teplo utíká ven a dovnitř vám proudí chladný vzduch. V blízkosti špatně zateplených oken se také často kondenzuje voda a rostou zde plísně. Pokud máte v domě stará dřevěná kastlová okna, nemusíte je hned měnit. Zkuste si pozvat odborníka, stavebního truhláře, který se na jejich stav podívá a doporučí případnou opravu nebo výměnu. Často pomůže lepší utěsnění, případně vsazení izolačních dvojskel do okenních křídel.

Výměnu oken je dobré naplánovat na teplejší období. I levnější nová okna obvykle dobře tepelně izolují, navíc rovněž lépe odstíní hluk z ulice. Pokud je to pro vás finančně možné, nespokojte se s nejlevnějšími výrobky, ale investuje do trochu dražších, kvalitnějších a obvykle mnohem hezčích plastových nebo dřevěných oken. Dražší okna nejen lépe vypadají, ale často i déle vydrží.

Dveře dělají dům

Na tepelných ztrátách domu se podílejí taktéž vchodové dveře. Staré dveře obvykle nemají žádnou tepelnou izolaci a většinou špatně těsní. Vchodové dveře by měly splňovat především vysoké nároky na odolnost (proti mrazu, vlhku, dešti a podobně) a bezpečnost (před zloději). Kvalitní a pěkné vchodové dveře jsou důležitou součástí domu i z estetického a psychologického hlediska. Je prostě důležité, kudy do domu vstupujete. Dobře zateplené vchodové dveře vám obvykle vyrobí odborná firma. Investici do nových dveří ihned poznáte na teplejší předsíni.

Jak na zateplení fasády

Kvalitně provedenou tepelnou izolací fasády lze snížit tepelné ztráty domu dokonce až o 50 %. A to už na nákladech na vytápění rozhodně poznáte. Fasáda se obvykle tepelně izoluje pomocí kontaktního zateplovacího systému, který tvoří izolační desky, omítka a další technologické vrstvy. Zateplení rodinných domů si lidé hodně často provádějí svépomocí – pozor ale na detaily. Nalepit izolační desku na stěnu je sice poměrně jednoduché, avšak správné zateplení ostění oken a dveří už nějaký ten um vyžaduje. Při zateplení fasády domu se vyplatí nešetřit za každou cenu a použít raději větší tloušťku izolace. Ostatně tu by měl spočítat projektant, který vám bude projekt zateplení domu připravovat.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).