Dům

Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

8. 4. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Předejít vysokým účtům za vytápění lze odhalením, kudy drahocenné teplo z domu uniká. Pak už stačí jen jediné – nejrůznějšími úpravami těmto tepelným ztrátám zabránit. Nejvíce tepla vám z rodinného domu obvykle unikne špatnými okny. Zima vám ale v domě může být také kvůli špatně zateplenému stropu a podkroví. S odhalením úniků tepla vám pomůže selský rozum i termokamera.

Úniky tepla se nejvíce projevují hlavně ve starších rodinných a bytových domech. Je to dáno zejména tím, že hodně vestavěných izolačních materiálů se už v těchto domech nachází za hranicí své životnosti. Naši předkové navíc tepelnou izolaci a tepelně-fyzikální vlastnosti domů zase tak moc „neřešili“.

Pokud chcete zateplovat starší rodinný dům, je určitě dobré poradit se s odborníkem. Pokud budete chtít na zateplení domu čerpat dotaci, budete potřebovat projekt, a tak se konzultaci stejně nevyhnete. Odborník – energetický poradce – vám dokáže nejen vybrat třeba vhodnou tloušťku zateplení stěn, ale také určí priority, na které byste se měli zaměřit, aby byl efekt zateplení co největší s co nejmenšími náklady.

Kudy z domu uniká teplo?

V případě, že chcete dům zateplit svépomocí, se vyplatí spolehnout se na vlastní pozorování a selský rozum. Obvykle takto úniky tepla z domu snadno odhalíte. Kde bývá v domě nejchladněji? V jakém stavu jsou okna? Jak vypadá půda a krov? Jak studená je podlaha?

Pokud chcete, můžete si zkusit půjčit nebo koupit termokameru, která vám úniky tepla z domu viditelně zobrazí. I laický pohled na snímek domu z termokamery pořízený v chladném dni dokáže ihned odhalit, kudy vám z budovy nejvíce uniká teplo. Pomocí termokamery snadno najdete třeba netěsnící rámy oken, zeslabení a netěsnosti ve zdech nebo různé spáry a praskliny ve stropě, které mnohdy zakrývá jen vrstva omítky.

Zateplení střechy má velký efekt

Skrze střechu může z domu unikat klidně i třetina tepla. Je to dáno tím, že teplý vzduch přirozeně stoupá nahoru, kde se pak může kvůli špatné tepelné izolaci stropu a střechy rychle ochlazovat. Zateplení stropu a střechy má velký efekt, ale není úplně jednoduché a hodně záleží na konkrétním případě. Pokud chcete obytné podkroví, budete muset zateplit celý krov, což se obvykle neobejde bez demontáže střešní krytiny. Kvalitní zateplení střechy a podkroví je obvykle investicí v řádu stovek tisíc korun. Oplátkou však získáte pěkné obytné prostory v podkroví a snížíte náklady na vytápění domu.

Levnější variantou je pak zateplení podlahy na půdě. Tu můžete izolovat třeba pomocí desek z pěnového polystyrenu, minerální vlny nebo foukanou izolací.

Dům

Jak na zateplení oken? Na oknech nešetřete

Významnou roli v energetických ztrátách domu hrají okna. U starých oken je často doslova cítit, jak teplo utíká ven a dovnitř vám proudí chladný vzduch. V blízkosti špatně zateplených oken se také často kondenzuje voda a rostou zde plísně. Pokud máte v domě stará dřevěná kastlová okna, nemusíte je hned měnit. Zkuste si pozvat odborníka, stavebního truhláře, který se na jejich stav podívá a doporučí případnou opravu nebo výměnu. Často pomůže lepší utěsnění, případně vsazení izolačních dvojskel do okenních křídel.

Výměnu oken je dobré naplánovat na teplejší období. I levnější nová okna obvykle dobře tepelně izolují, navíc rovněž lépe odstíní hluk z ulice. Pokud je to pro vás finančně možné, nespokojte se s nejlevnějšími výrobky, ale investuje do trochu dražších, kvalitnějších a obvykle mnohem hezčích plastových nebo dřevěných oken. Dražší okna nejen lépe vypadají, ale často i déle vydrží.

Dveře dělají dům

Na tepelných ztrátách domu se podílejí taktéž vchodové dveře. Staré dveře obvykle nemají žádnou tepelnou izolaci a většinou špatně těsní. Vchodové dveře by měly splňovat především vysoké nároky na odolnost (proti mrazu, vlhku, dešti a podobně) a bezpečnost (před zloději). Kvalitní a pěkné vchodové dveře jsou důležitou součástí domu i z estetického a psychologického hlediska. Je prostě důležité, kudy do domu vstupujete. Dobře zateplené vchodové dveře vám obvykle vyrobí odborná firma. Investici do nových dveří ihned poznáte na teplejší předsíni.

Jak na zateplení fasády

Kvalitně provedenou tepelnou izolací fasády lze snížit tepelné ztráty domu dokonce až o 50 %. A to už na nákladech na vytápění rozhodně poznáte. Fasáda se obvykle tepelně izoluje pomocí kontaktního zateplovacího systému, který tvoří izolační desky, omítka a další technologické vrstvy. Zateplení rodinných domů si lidé hodně často provádějí svépomocí – pozor ale na detaily. Nalepit izolační desku na stěnu je sice poměrně jednoduché, avšak správné zateplení ostění oken a dveří už nějaký ten um vyžaduje. Při zateplení fasády domu se vyplatí nešetřit za každou cenu a použít raději větší tloušťku izolace. Ostatně tu by měl spočítat projektant, který vám bude projekt zateplení domu připravovat.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?