Cestovní pojištění – srovnání cen

předcházení tepelným ztrátám

Předejít vysokým účtům za vytápění lze odhalením, kudy drahocenné teplo “utíká”. Poté stačí za pomoci vhodných opatření zabránit těmto zbytečným tepelným ztrátám. Nejčastěji teplo uniká skrze čtyři části domu - střechu, zdi, okna a dveře.

Co to jsou tepelné ztráty

Tepelné ztráty představují tepelný tok, který se neudrží uvnitř domu, ale uniká pryč. Nejčastěji se tak děje přes zdi, střechu, okna a dveře. Výsledná výše tepelná ztráty se odvíjí nejen od konkrétní stavby a kvality jejího zateplení, ale také od stávající venkovní teploty. Čím větší únik tepla, tím rostoou náklady na vytápění.

Jinak vysoké jsou tepelné ztráty v zimě a jinak v létě. Je logické, že tepelné ztráty jsou vyšší během zimy, kdy je nutné dům vytápět. Je-li dům v horším stavu bez odpovídajícího zateplení, pak je únik tepla vysoký. Pro lepší představu největší tepelná ztráta by nastala, kdyby uživatel celý den topil na maximum a měl zároveň otevřená okna.

Mezi hlavní způsoby, jak minimalizovat tepelné ztráty, patří zateplení střechy, fasády, oken a dveří.

Jak na zateplení střechy

Skrze střechu může unikat až 30 % tepla. Největší tepelné ztráty přitom hrozí u nižších staveb. Lepší zateplení přitom obyvatelé domu ocení nejen v zimě, ale také v létě. Kvalitní izolace totiž brání nejen tepelným ztrátám domu, ale výkyvům teploty jako takovým. Jednoduše řečeno, v zimě není nutné tolik topit, a v létě není uvnitř domu takové horko.

Existují různé možnosti zateplení střechy. Roli hraje to, zda je střecha šikmá nebo plochá, jaká je konstrukce střechy, jaká byla použita hydroizolace i typ střešní krytiny. Zateplení střechy není složité a spočívá v doplnění izolační vrstvy do prostoru mezi krokve a tzv. parozábranou z interiérové strany.

tepelné ztráty

Jak na zateplení fasády

Obvodové zdi zastávají dvě funkce důležité pro bezproblémové bydlení. Tou první je statika, oddělení od okolí a bezpečnost, tou druhou pak ochrana před hlukem a různými klimatickými podmínkami, jako je slunce, horko, zima, déšť, mráz, sníh, vichřice atd. Kvalitně provedenou tepelnou izolací fasády lze snížit tepelné ztráty domu dokonce až o 50 %, což se podepíše o na snížení nákladů na vytápění.

Jak na zateplení oken

Největší tepelné ztráty jdou skrze střechu a fasádu, významnou roli však hrají také okna. U starých a nezateplených oken je doslova cítit, jak teplo utíká ven, a dovnitř se naopak dostává chlad. Proto také většinou jdou okna, co se týče zateplení, první na řadu. V některých případech není nutné měnit stará okna za nová, někdy stačí vsazení izolačního dvojskla, třetího skla nebo instalace reflexních rolet.

Jak na zateplení dveří

Nejmenší tepelné ztráty hrozí u vchodových dveří už jenom proto, že zabírají nejméně místa na rozdíl od oken, fasády a střechy. Přesto mohou tepelné ztráty snížit a to zejména v jejich okolí, kde hrozí nepříjemný průvan. Vchodové dveře by měly splňovat především vysoké nároky na odolnost (proti mrazu, vlhku, dešti apod.) a bezpečnost (před zloději). Moderní jsou například termo dveře s vynikajícími izolačními vlastnostmi, které mohou mít i skleněné častí a skvěle se hodí do nízkoenergetických budov.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2