Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří

Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

2. 12. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

Co je to rekuperace

Rekuperace v kontextu větrání budov znamená zpětné získávání tepla. Díky rekuperaci větráte a přivádíte do místnosti čerstvý vzduch, aniž by se dům zbytečně ochlazoval. Navíc venkovní vzduch prochází přes filtry, které ho zbaví prachu a pylu.

Jak funguje rekuperace

Do rekuperační jednotky se nasává čerstvý vzduch zvenku. Z druhé strany do ní vstupuje teplý odpadní vzduch z interiéru. Přes výměník předává odpadní vzduch teplo čerstvému vzduchu, a ten se tak předehřívá. Oba proudy vzduchu jsou od sebe odděleny, v žádném případě nedochází k jejich smíchání nebo předání pachů.

Čím vyšší je účinnost rekuperace, tím více tepla se využije z odpadního tepla. Běžné větrání otevřeným oknem má nulovou účinnost. Rekuperace vzduchu dosahuje účinnosti až kolem 90 %. Odpadní vzduch o teplotě 21 °C tak předehřeje venkovní vzduch z teploty -5 °C až na 18,5 °C. Tím šetříte energii na vytápění.

Pasivní vs. aktivní rekuperace

Pasivní rekuperace vede čerstvý a odpadní vzduch dvěma soustavami kanálků. Proudy vzduchu se nepromíchají, jen si předají tepelnou energii pomocí výměníku.

Aktivní rekuperace funguje na principu tepelného čerpadla. Vydýchaný vzduch přichází do výparníku, kde odevzdá teplo teplonosné látce. Ta se vypaří a kompresor ji stlačí, aby se ještě zvýšila její teplota. V kondenzátoru pak předá teplo čerstvému vzduchu, ochladí se a putuje zpět do výparníku.

Aktivní rekuperace je nákladnější, ale nabízí vyšší účinnost. Dokáže ohřát venkovní vzduch na ještě vyšší teplotu než má odpadní vzduch. V létě umožňuje nastavení obráceného procesu. Jedná se tak o rekuperaci s chlazením, jež plně nahradí klimatizaci.

Rekuperace - grafika

Centrální vs. decentrální rekuperace

Centrální rekuperace představuje vzduchotechnický systém, který obstarává kompletní výměnu vzduchu v interiéru. Rozvody prochází celým domem a sbíhají se v jedné centrální jednotce s výměníkem. Centrální rekuperace se obvykle instaluje již při výstavbě domu a jedná se o nákladnější, avšak komplexnější řešení. K nevýhodám patří vyšší náklady na pořízení a složitější čištění rozvodů.

Decentrální rekuperace neboli lokální rekuperace se montuje do jednotlivých místností. Jedná o malou jednotku instalovanou přímo do obvodové zdi. Zajišťuje výměnu vzduchu pomocí krátkého potrubí. Lze ji instalovat i při rekonstrukci starších domů či bytů. K výhodám patří nižší pořizovací náklady a jednoduchá údržba.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Cena rekuperace závisí na typu jednotky i nemovitosti

Centrální rekuperaci pro rodinný dům pořídíte zhruba za 150–200 tisíc korun včetně montáže. Záleží nejen na velikosti odvětrávaného prostoru, ale také na značce a účinnosti rekuperační jednotky, typu použitého potrubí a dalších parametrech. Cena rekuperace pro jednotlivé místnosti se pak pohybuje od 15 tisíc korun za jeden kus bez montáže.

Výhodou je, že až polovinu nákladů můžete uhradit pomocí dotace z programu Nová zelená úsporám. Dotace na centrální rekuperaci činí až 100 tisíc korun. Na decentrální systém řízeného větrání získáte příspěvek maximálně 75 tisíc korun.

Instalaci rekuperace zvládnete svépomocí

Další úspory nákladů docílíte, když si rekuperaci nainstalujete svépomocí. To je poměrně jednoduché u lokálních jednotek. Některé se vyrábí speciálně pro použití na balkonech a lodžiích, aby zásahy do budovy byly minimální.

Zkušený kutil zvládne svépomocí i instalaci centrální jednotky a rozvodů. Konečné zapojení a revizi systému by však měl provést odborník s osvědčením od výrobce, abyste se vyhnuli problémům s případnou reklamací. Montáž od specializované firmy byste v každém případě měli využít u aktivní rekuperace.

Jaká je doba návratnosti rekuperace?

Vrátí se vám investice do rekuperace? K tomu je potřeba porovnat náklady na rekuperaci a úsporu energie na vytápění. Kromě počáteční investice počítejte rovněž s náklady na provoz, tedy spotřebou elektřiny na pohon rekuperační jednotky, a dále na výměnu filtrů a čištění rozvodů. Z pohledu provozních nákladů vychází levněji decentrální rekuperace.

Úspora nákladů na vytápění pak záleží na tom, jak často a důkladně větráte. Někteří výrobci rekuperací uvádí, že snížíte náklady na vytápění až o 40 procent. Nicméně většina domácností v zimních měsících větrá spíše méně, a tak reálná úspora bude nižší. Přesná doba návratnosti se tak počítá velmi obtížně, ale řádově činí až desítky let.

Náš tip

Na druhou stranu vám rekuperace nepřinese jen úsporu nákladů, ale také kvalitnější ovzduší v domácnosti. To je k nezaplacení zejména pro alergiky a astmatiky, nebo když žijete na ulici s velkým provozem či prašností. Navíc předcházíte problémům s vlhkostí a plísněmi v interiéru.

Do jakých nemovitostí se rekuperace hodí

Rekuperace se hodí do všech nemovitostí, rodinných domů i bytů. U novostaveb, zejména pasivních a nulových domů, se jedná již o standard a automatickou součást stavby.

Rekuperaci je však možné nainstalovat i do starších domů. Například při výměně oken za plastová nebo zateplení domu je to dokonce žádoucí. Kvůli lepší izolaci totiž hrozí, že se z domu nebude dostatečně odvětrávat vlhkost. „Po velké vlně zateplování a utěsňování se přišlo na to, že z vnitřního prostoru se staly malé skleníky. Je tam sice teplo, ale nedýchatelno,“ říká Daniel Morávek ze společnosti ATREA pro idnes.cz. Do bytů a starších domů se zpravidla montují decentrální rekuperační jednotky.

Výhody rekuperace

 • Neustálý přísun čerstvého vzduchu, snížení obsahu CO2 v místnosti,

 • snížení spotřeby energie na vytápění,

 • odfiltrování prachu, nečistot, hmyzu, pylu a dalších alergenů,

 • odvedení přebytečné vlhkosti, což brání tvorbě plísní v interiéru,

 • možnost větrání i v místnostech bez oken.

Nevýhody rekuperace

 • Vysoké pořizovací náklady + náklady na údržbu,

 • dlouhá doba návratnosti,

 • neřeší rychlé vyvětrání pachů.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.