Zabezpečení domu před dovolenou: Jak ochránit domov před nezvanými hosty?
Před odjezdem na dovolenou nejspíš řešíte organizaci celé cesty a balení. Zapomínat byste ale neměli ani na adekvátní zabezpečení bytu či domu. Váš opuštěný domov se totiž snadno může stát terčem zlodějů. Jakým způsobem nezvané hosty od „návštěvy“ odradit?
Počet vloupání v létě pravidelně stoupá
Policisté loni zaznamenali téměř 13 tisíc krádeží vloupáním, tedy zhruba 35 případů každý den. Meziročně jde o více než 14% nárůst. Ke zklidnění situace v předchozích letech ale výrazně přispěla pandemie covid-19 a omezení pohybu.
Mezi nejrizikovější období dlouhodobě patří letní měsíce – opuštěné domovy dovolenkářů dávají zlodějům větší klid na „práci“. Vloupání přitom můžete zlodějům poměrně snadno znemožnit nebo alespoň ztížit. Stačí provést několik základních opatření.
Zabezpečení domu: Základ vaši peněženku neprovětrá
Nehodí se vám investice do drahých bezpečnostních systémů? To ještě neznamená, že na zabezpečení domu musíte rezignovat. Základní opatření jsou jednoduchá a téměř nic nestojí.
Na svůj odjezd neupozorňujte předem. Řekněte o něm jen lidem, kterým stoprocentně důvěřujete. Rizikové může být i sdílení informací či fotek na sociálních sítích.
Najděte ve svém okolí někoho, kdo vám v průběhu nepřítomnosti vybere poštovní schránku.
Vytvořte dojem, že v domácnosti někdo pobývá. Občas rozsviťte světla nebo zapněte televizi. Smart zařízení dnes můžete ovládat odkudkoliv. Se zapnutím přístrojů na dálku vám pomůže i chytrá zásuvka. Méně dokonalou alternativu představují časové spínače. Iluzi obydlenosti může vytvořit i člověk, který vám chodí vybírat schránku nebo zalévat květiny.
K zabezpečení domu přispějí světla s fotosenzory. Ta se rozsvítí, kdykoliv se někdo přiblíží k budově.
Nepodceňujte zabezpečení oken. Nenechávejte je otevřená ani na ventilaci. Nezatahujte závěsy, žaluzie či rolety – tímto krokem akorát dáte najevo, že jste pryč.
Nenechávejte v domácnosti cenné věci. Uložte je do domácího trezoru (ideálně zabudovaného do zdi), bezpečnostní schránky v bance nebo k příbuzným.
Ochranu objektu zvýší bezpečnostní dveře či kamery
Zabezpečení domu můžete zvýšit mnoha dalšími prostředky. Většinou už ale půjde o nákladnější opatření. Pokud však v domě máte drahé vybavení a jiné cennosti, rozhodně byste je měli zvážit. Zloději do objektu vnikají nejčastěji dveřmi, případně okny a balkony. Proto se soustřeďte hlavně na tato místa. Vhodnou investicí jsou například bezpečnostní dveře se zabudovanými prvky proti vysazení, vyražení nebo vypáčení. U oken pomohou bezpečnostní kliky či fólie.
Vyšší úroveň ochrany získáte s instalací alarmu, pohybových detektorů nebo kamerového systému. Jakákoliv další překážka zvyšuje šanci, že zloděj své úsilí raději vzdá, protože při vloupání potřebuje jednat především rychle.
Minimalizujte případné škody vhodným pojištěním
Zloději jsou bohužel často o krok napřed a někdy se jim podaří vniknout i do kvalitně zabezpečených domovů. Nedílnou součást ochrany proto tvoří pojištění majetku. V případě vloupání máte alespoň jistotu, že škody nebudete platit z vlastní kapsy. Různé nabídky pojištění si můžete rychle srovnat v naší online kalkulačce.
Před odjezdem na dovolenou nepodceňujte ani další možná rizika. Od věci rozhodně není uzavření hlavního přívodu vody. Důkladně byste měli zkontrolovat také vypnutí všech elektrických spotřebičů.
Nezapomeňte si pojistit majetek
Doma vás může překvapit extrémní počasí, zloději i neohleduplní sousedé. Srovnejte si nabídky jednotlivých pojišťoven s pomocí naší online kalkulačky a mějte klid na duši. Vybrané pojištění vám sjednáme do pár minut.