Muž s kufrem odchází z domu

Zabezpečení domu před dovolenou: Jak ochránit domov před nezvanými hosty?

21. 7. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Před odjezdem na dovolenou nejspíš řešíte organizaci celé cesty a balení. Zapomínat byste ale neměli ani na adekvátní zabezpečení bytu či domu. Váš opuštěný domov se totiž snadno může stát terčem zlodějů. Jakým způsobem nezvané hosty od „návštěvy“ odradit?

Počet vloupání v létě pravidelně stoupá

Policisté loni zaznamenali téměř 13 tisíc krádeží vloupáním, tedy zhruba 35 případů každý den. Meziročně jde o více než 14% nárůst. Ke zklidnění situace v předchozích letech ale výrazně přispěla pandemie covid-19 a omezení pohybu.

Mezi nejrizikovější období dlouhodobě patří letní měsíce – opuštěné domovy dovolenkářů dávají zlodějům větší klid na „práci“. Vloupání přitom můžete zlodějům poměrně snadno znemožnit nebo alespoň ztížit. Stačí provést několik základních opatření.

Podcast Nepodceňto

Zloději cílí na garáže, domy už nefrčí

Jak si správně zabezpečit svůj domov nejen před dovolenou, vám v podcastu Nepodceňto poradí Zuzana Pidrmanová z Policie ČR a Jan Sedláček z bezpečnostní společnosti Pro Security.

Zabezpečení domu: Základ vaši peněženku neprovětrá

Nehodí se vám investice do drahých bezpečnostních systémů? To ještě neznamená, že na zabezpečení domu musíte rezignovat. Základní opatření jsou jednoduchá a téměř nic nestojí.

 • Na svůj odjezd neupozorňujte předem. Řekněte o něm jen lidem, kterým stoprocentně důvěřujete. Rizikové může být i sdílení informací či fotek na sociálních sítích.

 • Najděte ve svém okolí někoho, kdo vám v průběhu nepřítomnosti vybere poštovní schránku.

 • Vytvořte dojem, že v domácnosti někdo pobývá. Občas rozsviťte světla nebo zapněte televizi. Smart zařízení dnes můžete ovládat odkudkoliv. Se zapnutím přístrojů na dálku vám pomůže i chytrá zásuvka. Méně dokonalou alternativu představují časové spínače. Iluzi obydlenosti může vytvořit i člověk, který vám chodí vybírat schránku nebo zalévat květiny.

 • K zabezpečení domu přispějí světla s fotosenzory. Ta se rozsvítí, kdykoliv se někdo přiblíží k budově.

 • Nepodceňujte zabezpečení oken. Nenechávejte je otevřená ani na ventilaci. Nezatahujte závěsy, žaluzie či rolety – tímto krokem akorát dáte najevo, že jste pryč.

 • Nenechávejte v domácnosti cenné věci. Uložte je do domácího trezoru (ideálně zabudovaného do zdi), bezpečnostní schránky v bance nebo k příbuzným.


Ochranu objektu zvýší bezpečnostní dveře či kamery

Zabezpečení domu můžete zvýšit mnoha dalšími prostředky. Většinou už ale půjde o nákladnější opatření. Pokud však v domě máte drahé vybavení a jiné cennosti, rozhodně byste je měli zvážit. Zloději do objektu vnikají nejčastěji dveřmi, případně okny a balkony. Proto se soustřeďte hlavně na tato místa. Vhodnou investicí jsou například bezpečnostní dveře se zabudovanými prvky proti vysazení, vyražení nebo vypáčení. U oken pomohou bezpečnostní kliky či fólie.

Vyšší úroveň ochrany získáte s instalací alarmu, pohybových detektorů nebo kamerového systému. Jakákoliv další překážka zvyšuje šanci, že zloděj své úsilí raději vzdá, protože při vloupání potřebuje jednat především rychle.

Minimalizujte případné škody vhodným pojištěním

Zloději jsou bohužel často o krok napřed a někdy se jim podaří vniknout i do kvalitně zabezpečených domovů. Nedílnou součást ochrany proto tvoří pojištění majetku. V případě vloupání máte alespoň jistotu, že škody nebudete platit z vlastní kapsy. Různé nabídky pojištění si můžete rychle srovnat v naší online kalkulačce.

Před odjezdem na dovolenou nepodceňujte ani další možná rizika. Od věci rozhodně není uzavření hlavního přívodu vody. Důkladně byste měli zkontrolovat také vypnutí všech elektrických spotřebičů.

Nezapomeňte si pojistit majetek

Doma vás může překvapit extrémní počasí, zloději i neohleduplní sousedé. Srovnejte si nabídky jednotlivých pojišťoven s pomocí naší online kalkulačky a mějte klid na duši. Vybrané pojištění vám sjednáme do pár minut.

Vyberte jednu z možností:

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  14. června 2024|Jana Březinová
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

 • Technik kontroluje kotel
  10. června 2024|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Kuchyně
  29. prosince 2023|Jana Březinová
  7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

  Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Lyže na horách zapíchnuté ve sněhu
  25. listopadu 2023|Jana Březinová
  Pojištění sportovního vybavení: Kryje i krádež lyží před chatou?

  Každoročně je v Alpách odcizeno sportovní vybavení za stovky milionů korun, zloději lyží a snowboardů se vyskytují i v českých horách. Sportovní vybavení si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Dokáže ale pojistka ochránit lyže odložené před restaurací? Čtěte, jak české pojišťovny přistupují k pojištění sportovního vybavení.