Muž s kufrem odchází z domu

Zabezpečení domu před dovolenou: Jak ochránit domov před nezvanými hosty?

21. 7. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Před odjezdem na dovolenou nejspíš řešíte organizaci celé cesty a balení. Zapomínat byste ale neměli ani na adekvátní zabezpečení bytu či domu. Váš opuštěný domov se totiž snadno může stát terčem zlodějů. Jakým způsobem nezvané hosty od „návštěvy“ odradit?

Počet vloupání v létě pravidelně stoupá

Policisté loni zaznamenali téměř 13 tisíc krádeží vloupáním, tedy zhruba 35 případů každý den. Meziročně jde o více než 14% nárůst. Ke zklidnění situace v předchozích letech ale výrazně přispěla pandemie covid-19 a omezení pohybu.

Mezi nejrizikovější období dlouhodobě patří letní měsíce – opuštěné domovy dovolenkářů dávají zlodějům větší klid na „práci“. Vloupání přitom můžete zlodějům poměrně snadno znemožnit nebo alespoň ztížit. Stačí provést několik základních opatření.

Podcast Nepodceňto

Zloději cílí na garáže, domy už nefrčí

Jak si správně zabezpečit svůj domov nejen před dovolenou, vám v podcastu Nepodceňto poradí Zuzana Pidrmanová z Policie ČR a Jan Sedláček z bezpečnostní společnosti Pro Security.

Zabezpečení domu: Základ vaši peněženku neprovětrá

Nehodí se vám investice do drahých bezpečnostních systémů? To ještě neznamená, že na zabezpečení domu musíte rezignovat. Základní opatření jsou jednoduchá a téměř nic nestojí.

 • Na svůj odjezd neupozorňujte předem. Řekněte o něm jen lidem, kterým stoprocentně důvěřujete. Rizikové může být i sdílení informací či fotek na sociálních sítích.

 • Najděte ve svém okolí někoho, kdo vám v průběhu nepřítomnosti vybere poštovní schránku.

 • Vytvořte dojem, že v domácnosti někdo pobývá. Občas rozsviťte světla nebo zapněte televizi. Smart zařízení dnes můžete ovládat odkudkoliv. Se zapnutím přístrojů na dálku vám pomůže i chytrá zásuvka. Méně dokonalou alternativu představují časové spínače. Iluzi obydlenosti může vytvořit i člověk, který vám chodí vybírat schránku nebo zalévat květiny.

 • K zabezpečení domu přispějí světla s fotosenzory. Ta se rozsvítí, kdykoliv se někdo přiblíží k budově.

 • Nepodceňujte zabezpečení oken. Nenechávejte je otevřená ani na ventilaci. Nezatahujte závěsy, žaluzie či rolety – tímto krokem akorát dáte najevo, že jste pryč.

 • Nenechávejte v domácnosti cenné věci. Uložte je do domácího trezoru (ideálně zabudovaného do zdi), bezpečnostní schránky v bance nebo k příbuzným.


Ochranu objektu zvýší bezpečnostní dveře či kamery

Zabezpečení domu můžete zvýšit mnoha dalšími prostředky. Většinou už ale půjde o nákladnější opatření. Pokud však v domě máte drahé vybavení a jiné cennosti, rozhodně byste je měli zvážit. Zloději do objektu vnikají nejčastěji dveřmi, případně okny a balkony. Proto se soustřeďte hlavně na tato místa. Vhodnou investicí jsou například bezpečnostní dveře se zabudovanými prvky proti vysazení, vyražení nebo vypáčení. U oken pomohou bezpečnostní kliky či fólie.

Vyšší úroveň ochrany získáte s instalací alarmu, pohybových detektorů nebo kamerového systému. Jakákoliv další překážka zvyšuje šanci, že zloděj své úsilí raději vzdá, protože při vloupání potřebuje jednat především rychle.

Minimalizujte případné škody vhodným pojištěním

Zloději jsou bohužel často o krok napřed a někdy se jim podaří vniknout i do kvalitně zabezpečených domovů. Nedílnou součást ochrany proto tvoří pojištění majetku. V případě vloupání máte alespoň jistotu, že škody nebudete platit z vlastní kapsy. Různé nabídky pojištění si můžete rychle srovnat v naší online kalkulačce.

Před odjezdem na dovolenou nepodceňujte ani další možná rizika. Od věci rozhodně není uzavření hlavního přívodu vody. Důkladně byste měli zkontrolovat také vypnutí všech elektrických spotřebičů.

Nezapomeňte si pojistit majetek

Doma vás může překvapit extrémní počasí, zloději i neohleduplní sousedé. Srovnejte si nabídky jednotlivých pojišťoven s pomocí naší online kalkulačky a mějte klid na duši. Vybrané pojištění vám sjednáme do pár minut.

Vyberte jednu z možností:

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.