Hořící svíčka na vánočním stromku

Chraňte sebe a svůj domov během vánočních svátků

Svátky klidu a pohody se mohou díky chvilce nepozornosti proměnit v tragédii. O Vánocích roste riziko vzniku požárů, úrazů a nehod, a to i při zcela běžných činnostech, jako je úklid. Přitom většině z nich můžete předcházet. Máme pro vás tipy, na co si dát během svátků pozor.

Vánoční požáry zaměstnávají hasiče každý rok

Zvýšený počet požárů řeší hasiči v období Vánoc každý rok. V roce 2021 došlo během Adventu (od 28.11. do 26.12.) k 1 224 požárům, z toho asi 30 % vzniklo v domácnostech. K nejčastějším příčinám požárů patřila nesprávná manipulace s otevřeným ohněm v podobě zápalky či svíčky. Na Silvestra pak vedla pyrotechnika a hasiči za jediný den likvidovali 394 požárů.

Svíčky nenechávejte bez dozoru

Suché jehličí vzplane velmi jednoduše, a tak svíčky na adventním věnci či prskavky na vánočním stromku představují vysoké riziko požáru. Jakmile požár přeskočí na další hořlavé materiály, jako jsou ubrusy a závěsy, může být celý byt v plamenech během několika sekund. Proto zapálené svíčky nikdy nenechávejte ani na okamžik bez dozoru a při odchodu z místnosti je sfoukněte.

Některé adventní věnce jsou určeny pouze k dekoraci, na nich byste svíčky vůbec neměli zapalovat. Správně totiž musí být pod svíčkami umístěny nehořlavé podložky. Raději se vyhněte vysokým svíčkám, které se snadno zlomí nebo je mohou převrhnout děti či domácí mazlíčci.

Nekvalitní světýlka mohou způsobit zkrat

Nejsou to jen svíčky, které na Vánoce dělají problémy. Zkrat a následný požár může způsobit nekvalitní elektrické osvětlení. Nakupujte ho výhradně u solidních obchodníků. Vyhýbejte se levným výrobkům v tržnicích či pochybných e-shopech, protože často nemají potřebnou certifikaci. Před instalací světýlek si zkontrolujte, zda jsou určeny pro interiér nebo exteriér. Při odchodu z domova a v noci raději vytáhněte světýlka ze zásuvky.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně sjednané pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Krby a kamna vyžadují údržbu

K vánoční pohodě patří oheň v krbu či kamnech. Přikládejte ovšem pouze palivové dřevo. Nevhazujte do ohně balicí papír nebo větve ze stromečku, mohou vytvořit nebezpečné jiskry. Dejte pozor na správnou likvidaci žhavých uhlíků – neukládejte je v blízkosti hořlavých materiálů, a to ani venku na zahradě, vítr může uhlíky snadno rozfoukat. V otevřeném krbu nenechávejte oheň nikdy bez dozoru a před spánkem či odchodem z domu ho důkladně uhaste.

Nezapomínejte ani na pravidelnou údržbu a revizi kamen a komínů. Technické závady, včetně závad komínů a topidel patří k velmi častým příčinám požárů, a to nejen během Vánoc, ale po celou zimu.

Požár v kuchyni vznikne i na elektrickém sporáku

Požár může vzniknout v mžiku také v kuchyni, a to i v případech, kdy nemáte plynový sporák. I na elektrickém sporáku totiž může při smažení dojít ke vznícení oleje v pánvi. Navíc hodně lidí v takové situaci zazmatkuje a ještě ji zhorší tím, že se snaží olej uhasit vodou. V takovém případě dojde k reakci podobné výbuchu – hořící olej vás popálí a navíc se oheň může rozšířit po celé kuchyni. Proto nikdy nehaste hořící olej vodou! Plamen přikryjte pokličkou nebo ho zasypte solí.

Co dělat při požáru

 • Dojde-li k požáru v domácnosti, snažte se ho uhasit vlastními silami. Rozhodně se vyplatí mít připravené speciální pomůcky, jako je hasicí deka nebo hasicí sprej, které uhasí požár už v zárodku.

 • Pokud už se požár rozšířil, neriskujte své zdraví. Evakuujte všechny osoby a zvířata z domu a přivolejte hasiče na čísle 150.

 • Nesnažte se domácnost větrat, přísun kyslíku ještě rozdmýchá plameny.

Pojistěte svůj majetek proti požáru

Jedna svíčka bez dozoru dokáže proměnit v popel dům za několik milionů. Proto byste měli mít sjednané kvalitní pojištění majetku. To by mělo krýt jak pojištění nemovitosti (samotné stavby – zdi, střecha, podlahy aj.), tak pojištění domácnosti (vybavení – nábytek, oblečení, spotřebiče aj.). S výběrem kvalitního pojištění majetku vám pomůže online kalkulačka.

Pojištění proti požáru zahrnují do pojištění majetku všechny pojišťovny. Vztahuje se na škody způsobené ohněm, hašením, stržením a vyklizením budovy v souvislosti s požárem.

Při výběru produktu si ovšem důkladně nastudujte výluky. Některé pojišťovny do výluk zahrnují nejen úmysl, ale také hrubou nedbalost. Za tu lze považovat například zanedbání revize topidel a komínů. V takovém případě vám bude pojišťovna plnění krátit.

Zejména pokud žijete v bytě, nemělo by vám chybět ani pojištění odpovědnosti. Požár se totiž z vašeho bytu snadno rozšíří i k sousedům.

Úrazy na Vánoce hrozí hlavně ženám

Shon a stres vede k tomu, že si během Vánoc lidé způsobí úraz i při naprosto běžných činnostech. Úklid představuje v období listopadu a prosince dokonce druhou nejčastější příčinu úrazu hned za sportem. A to platí především pro ženy. Podle průzkumu Cannon Law si 60 % vánočních úrazů způsobí ženy.

Záchranáři ošetřují nejčastěji pády ze štaflí a ze židlí při mytí oken či instalaci vánoční výzdoby. Ty mohou skončit pohmožděninou, zlomeninou končetin až otřesem mozku. Větší riziko představují pády u starších osob, a proto byste rozhodně měli svým prarodičům nabídnout pomoc s předvánočním úklidem.

K celé řadě úrazů dochází rovněž v kuchyni – pořezání, popálení nebo potřísnění vařícím olejem. U mužů zase hrozí poranění oka – během vánočních svátků si ho způsobí osmkrát častěji než ženy. Poranění oka vzniká například při přípravě vánočního stromku píchnutím větvičkou do oka, zásahem zátkou při otevírání lahve se šumivým vínem a také při používání zábavní pyrotechniky.

Jak se vyhnout vánočním úrazům

V první řadě se vyplatí zpomalit. Ke zbytečným nehodám vede hlavně zmatek a snaha stihnout co nejvíce věcí najednou. Naplánujte si činnosti v předstihu a s rozumem – není potřeba umýt prach z vršku skříní zrovna na Vánoce, když ještě připravujete výzdobu, vaříte, pečete a sháníte vánoční dárky.

Při mytí oken a dalších pracích ve výškách si rozmyslete, na co stoupáte. Raději poproste vyššího člena domácnosti, ať vám pomůže nebo alespoň přidrží štafle. Po úklidu nezapomeňte sklidit chemikálie z dosahu dětí. Stejně tak buďte velmi obezřetní, když se vám ratolesti snaží pomáhat v kuchyni – neměli by se vám motat pod nohy, když nesete horkou polévku či plech s cukrovím.

Uklouznutí souseda před domem se může prodražit

Úrazům se bohužel nevyhnete ani venku. Na namrzlém a zasněženém chodníku před domem můžete upadnout nejen vy, ale také přicházející návštěvy a sousedé. Nejčastěji tak vznikají pohmožděniny a zlomeniny dolních a horních končetin, a výjimečně může dojít k poranění hlavy a páteře.

Za takový úraz jiné osoby jste odpovědní, a tak hrozí, že budete poškozenému vyplácet náklady na léčení, bolestné či ušlý příjem během týdnů, co musel být na nemocenské. Z toho důvodu byste měli mít sjednané pojištění odpovědnosti.

Neplaťte za své chyby

Pojištění odpovědnosti za vás vyřeší škody, které způsobíte cizímu majetku či zdraví. Může jít o spadlý strom na sousedovu střechu, polití cizího počítače kávou či pokousání kolemjdoucího vaším psem.

Jaké jsou rozdíly v pojištění odpovědnosti

Ovšem dejte si pozor na to, co konkrétně taková pojistka na blbost kryje. Některé pojišťovny totiž rozlišují pojištění občanské odpovědnosti a pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti. Do druhého jmenovaného se obvykle řadí škody vzniklé právě v souvislosti s vlastnictvím a správou nemovitosti – někdo uklouzne na namrzlém chodníku či schodech před domem, rampouch z vaší střechy spadne někomu na auto apod.

Naproti tomu pojištění občanské odpovědnosti platí pro situace vzniklé nedbalostí v domácnosti (např. zapomenete vypnout kohoutek s vodou a přeteče vana), ale rovněž v běžném občanském životě. V období vánočních svátků se pojištění odpovědnosti rovněž hodí, třeba když děti shodí v obchodě regál se zbožím nebo na svahu srazíte jiného lyžaře.

Podcast Nepodceňto

Co všechno kryje pojistka na blbost?

Proč se vyplatí mít „pojistku na blbost“ a jaké typy existují, si poslechněte v podcastu Nepodceňto.

Dopravní nehody během vánočních svátků

Každoročně na silnicích dojde ke 100 tisíc dopravních nehod a tragické události na silnicích se nevyhýbají ani vánočním svátkům. Lidé spěchají, na silnice vyráží sváteční řidiči a nezodpovědní jedinci usedají za volant pod vlivem alkoholu. V prosinci roku 2021 řešila Policie ČR 8 464 nehod, při nichž zemřelo 50 osob a vznikly škody za téměř 630 milionů korun.

Nehody a násedky po měsících, 2021Počet nehodUsmrcenoTěžce zraněnoLehce zraněnoHmotná škoda

leden

7 335

25

74

1 206

489 710 700

únor

6 748

30

73

1 041

439 791 900

březen

6 103

30

76

975

402 599 900

duben

7 049

24

97

1 208

458 581 400

květen

8 811

46

176

1 741

594 893 600

červen

9 598

43

201

2 484

626 377 000

červenec

8 753

45

209

2 341

560 475 200

srpen

8 949

55

178

2 304

618 853 700

září

9 114

39

195

2 179

595 751 200

říjen

9 693

42

146

1 990

674 630 800

listopad

8 715

41

107

1 497

627 526 000

prosinec

8 464

50

92

1 615

629 067 400

Celkem

99 332

470

1 624

20 581

6 718 258 800

V předvánočním čase byste si měli dát pozor zejména na chodce na vozovce. Po městech a v okolí nákupních center se pohybuje velké množství lidí, kteří mohou do vozovky vstoupit mimo přechod a bez rozhlédnutí. K nebezpečným nehodám přispívá náledí, námraza a sníh na silnicích. Hrozí smyk, ale častěji dochází také ke střetům se zvěří.

Jak se vyhnout nehodám o Vánocích

 • Sundejte nohu z plynu. Vůz byste měli být schopni zastavit na vzdálenost, na níž vidíte. Ta může být kvůli mlze či sněžení podstatně kratší než za příznivého počasí.

 • V místech se zvýšeným pohybem lidí buďte obzvlášť opatrní a bedlivě sledujte pohyb chodců.

 • Za volant usedejte vždy střízliví, v ČR platí nulová tolerance alkoholu. Pokud se chystáte na návštěvu, kde se bude pít, jeďte hromadnou dopravou nebo si zařiďte taxi.

 • Auto před jízdou řádně očistěte od sněhu a ledu. Nestačí si vyškrábat malý průzor v čelním skle, musíte mít výhled na všechny strany.

 • Dodržujte větší rozestupy, na namrzlé vozovce se prodlužuje brzdná dráha.

 • Při jízdě v lese a polích sledujte okolí vozovky, abyste předcházeli střetu se zvěří.

Havarijní pojištění vám nahradí škody na vlastním autě

Zaviníte-li dopravní nehodu, uhradí se z vašeho povinného ručení škody na zdraví a majetku ostatních. Opravy svého auta budete muset platit ze svého. A takový sražený divočák dokáže napáchat i totální škodu.

Se škodami na vlastním autě vám pomůže havarijní pojištění. Pojišťovny nabízí různé balíčky služeb, které si nastavíte podle svých potřeb. Navíc havarijní pojištění si v dnešní době jednoduše sjednáte online.

Kromě havárie si můžete pojistit i riziko poškození zvířetem, které se obvykle vztahuje nejen na srážku, ale také na poškození zaparkovaného vozu (např. překousání kabelů). V zimních měsících přijde vhod i pojištění rizika přírodních živlů (např. pád stromu pod tíhou sněhu).

Během Vánoc zabezpečte domácnost proti krádežím

Vánoční svátky patří ve statistikách vloupání k nejčernějším obdobím v roce. K vloupání dochází dokonce častěji než během letních prázdnin. Podle statistik Policie ČR došlo v prosinci 2021 k 5 033 vloupáním do bytu, domu či rekreačního objektu.

Zloději využívají, že lidé odjíždějí na návštěvy či dovolenou do hor a ve svých obydlích nechávají cennosti. Často si přitom zloděje vyloženě pozvete. Třeba tím, že necháte u popelnice ležet krabici od nové televize nebo notebooku. Lupiči pak přesně ví, které domy si vytipovat a jaké zboží v nich najdou. Poslechněte si v podcastu Nepodceňto, jak se chránit před vloupáním.

Nezapomeňte si pojistit majetek

Doma vás může překvapit extrémní počasí, zloději i neohleduplní sousedé. Srovnejte si nabídky jednotlivých pojišťoven s pomocí naší online kalkulačky a mějte klid na duši. Vybrané pojištění vám sjednáme do pár minut.

Vyberte jednu z možností:

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.