V posledních letech vloupání do bytů a domů razantně ubylo, přesto byste zabezpečení nemovitosti neměli podceňovat. Velký rozdíl udělá jen uzavření oken a uzamčení dveří. Například okno otevřené na ventilaci dokáže zloděj překonat během 1 minuty.
Klasická bytařina, která zažívala boom v 80. a 90. letech, je v současné době na ústupu. Počet vloupání do bytů a rodinných domů ještě poklesl v souvislosti s pandemií covidu, během níž lidé trávili ve svých domovech více času. Podle statistik Policie ČR došlo v roce 2021 k 1553 vloupáním do bytů a 2231 vloupáním do domů. V letošním roce se počítá s mírným nárůstem.
Vloupání do bytů je spojeno spíše s náhodnou trestnou činností a pouliční kriminalitou. Pachateli jsou obvykle drogově závislí, gambleři či alkoholici, kteří hledají, jak se rychle dostat k penězům. Ke krádeži jim nahrává dobrá příležitost a neopatrnost majitelů nemovitostí – například ponechání otevřených dveří či oken. Nicméně i dnes se setkáme s organizovaným vloupáním do domů. Zlodějům napomáhá v tipování nemovitostí sdílení fotek a informací na sociálních sítích.
peníze, zlaté a stříbrné šperky, osobní doklady
drahá elektronika (notebooky, tablety, mobilní telefony)
střelné zbraně
smart televizory
starožitnosti a šperky
luxusní oděvy a obuv, kosmetika
Jak upozorňuje Zuzana Pidrmanová v podcastu, zejména u krádeží elektroniky se pachatelé snaží ukořistit i záruční listy a další dokumentaci. Při prodeji odcizených věcí jim to totiž přidává na důvěryhodnosti. Z toho důvodu byste doklady a záruční listy neměli uchovávat u dané elektroniky, případně si pořídit jejich kopie. Opište si také výrobní čísla elektroniky a pořiďte fotodokumentaci šperků či starožitností. To umožní dohledání kradeného zboží.
Rozmáhají se krádeže jízdních kol, zahradní techniky a nářadí – z garáží, kůlen nebo předzahrádek. Tyto předměty mizí i z rekreačních objektů, kde mají zloději na vloupání více klidu.
vypáčení, vyražení, vykopnutí vstupních dveří
vstup otevřeným oknem (i ventilací)
rozbití či vytlačení skleněné výplně oken nebo balkonových dveří
rozlomení zámkových vložek dveří či její otevření pomocí planžety
použití špachtle pro otevření vstupních dveří, které jsou jen zabouchnuté „na kouli“
u rodinných domů přes přilehlý, méně zabezpečený objekt (garáž, terasa)
Policie ČR vyřeší zhruba čtvrtinu všech vloupání, proto apeluje na majitele nemovitostí, aby svá obydlí dostatečně zabezpečovali. Jaká je kriminalita přímo ve vašem okolí, zjistíte na interaktivní mapě kriminality, kde se zveřejňují statisticky evidované trestné činy a přestupky.
Vloupání můžete z velké části předcházet, a to dostatečným zabezpečením nemovitosti. Zabezpečovací systémy představují pro zloděje překážku, která je často odradí už v zárodku vloupání. Rozlišujeme dva základní typy zabezpečení – mechanické a elektronické.
Mechanické zabezpečení tvoří například bezpečnostní dveře, zámky, mříže aj. Jejich odstranění bere zloději čas, případně může způsobit hluk a někdo si vloupání všimne. Čím více překážek pachateli připravíte, tím větší existuje šance, že je nebude chtít překonávat nebo mu to zabere více času. V takovém případě půjde radši o pár domů dál, kde ho nebude nic zdržovat.
Do elektronického zabezpečení se řadí různé alarmy, kamerové systémy či kompletní elektronické zabezpečovací systémy, které by měly aktivně chránit váš majetek. Jak upozorňuje Jan Sedláček, právě oblíbený kamerový systém ale v podstatě nebrání vloupání. Obvykle pouze pořídí záznam, jenž může sloužit k dohledání pachatele. Nicméně s tím zloději obvykle počítají a svůj obličej kryjí, aby nebyli na záznamu rozpoznatelní.
Okna, dveře a další otvory slouží pro zloděje jako vstupní brána do domu. Okna patří k nejsnazším cílům také z toho důvodu, že často vedou do neosvětlené zahrady, kde na rozdíl od vchodových dveří nemůže zloděje nikdo vyrušit. „Pachateli jde o to, aby to bylo rychlé, aby ho nikdo neviděl, aby tam nebyl svědek,“ říká Zuzana Pidrmanová.
Při odchodu z domu zkontrolujte uzavření oken. Nezapomeňte ani na sklepní či střešní okna.
U domů a rekreačních objektů v odlehlých oblastech nainstalujte mříže do oken.
Běžné zavření okenní kliky není pro zloděje překážkou. Pomůže uzamykací klika, která zablokuje celý chod okna, a zloděj tak nebude úspěšný ani v případě, že rozbije sklo ve snaze pootočit klikou. Uzamykací kliky se dají instalovat na okna i balkonové dveře.
Proti rozbití okenní tabulky chrání bezpečnostní fólie. Ta drží střepy pohromadě a zabrání tak zloději v přístupu. Nicméně zloději často používají spíše vytlačení skleněné výplně, protože rozbití skla dělá příliš hluku.
Další variantou pak mohou být kvalitní bezpečnostní rolety, které zároveň mají protihlukové a izolační vlastnosti.
Při odchodu z domu nezatahujte vnitřní rolety či žaluzie. Je to znak, že nikdo není doma. Navíc pak není z ulice vidět, co se uvnitř děje.
Vstupní dveře se dělí do šesti bezpečnostních tříd určujících odolnost proti násilnému vniknutí. Třídy 1 a 2 lze překonat pomocí hrubé síly a lehkého nářadí, nejvyšší třídy 5 a 6 se u objektů určených k bydlení téměř nepoužívají.
Pro rodinné a bytové domy jsou nejvhodnější třídy 3 a 4. Například vložky u bezpečnostních dveří 4. třídy by měly odolat elektrické vrtačce po dobu 10 minut nebo sekeře. Výhodou bezpečnostních dveří je, že se přes některé z nich není možné dostat bez způsobení nadměrného hluku.
Základ kvalitních bezpečnostních dveří tvoří ocelová konstrukce.
Bezpečnostní kování by měla doplňovat odpovídající cylindrická vložka.
Bezpečnostní čepy zabraňují vysazení dveří.
S novými dveřmi byste měli instalovat také kvalitní zárubně, které nelze roztáhnout.
Pokud jsou elektronické zabezpečovací systémy správně navržené, poskytují aktivní ochranu majetku. To je rozdíl oproti mechanickému zabezpečení.
Ke koupi se nabízí různé systémy, některé si můžete i sami instalovat. Nicméně se vždy zamyslete, zda vám opravdu chrání majetek nebo se jedná jen o líbivou technologickou vychytávku. Například monitorování kamerami vás před zloději v podstatě neochrání, často vám jen zbyde záznam o vloupání, jenž však k dopadení pachatele nevede. Je také dobré vědět, že pořízené záznamy nesmíte sdílet na internetu s žádostí o pomoc s dopadením zloděje – jedná se o porušení práva na soukromí.
Správně navržený elektronický zabezpečovací systém (EZS) po vniknutí do prostoru vyhlásí akustický a optický poplach, čímž zloděje vyruší. Pokročilé systémy umí odeslat zprávu na telefonní číslo nebo kontaktovat přímo bezpečnostní agenturu. EZS existuje drátový či bezdrátový, stupeň ochrany se navrhuje podle potřeb majitele nemovitosti i vzhledem k dané lokalitě.
Jestliže EZS namontuje odborná firma, slouží to zároveň jako garance pro pojišťovnu, jelikož vám firma může vydat potvrzení o zabezpečení domácnosti na požadovaný stupeň. Kromě toho vám nadstandardní zabezpečení může pomoci vyjednat nižší pojistné.
Blíží se období dovolených, které znamená pro zloděje žně. Využívají jak delší nepřítomnosti obyvatel domu, tak nedostatečného zabezpečení nemovitostí. Většina pravidel, jak chránit svůj domov během dovolené, se vám bude hodit i do všedních dnů.
Cennosti (šperky, luxusní hodinky nebo větší obnosy hotovosti) byste nikdy neměli nechávat volně v domě, ideální je úschova v trezoru.
Drahou elektroniku nenechávejte zbytečně na očích. Pro zloděje, kteří si svůj lup předem vytipovávají, může být notebook na stole zbytečným lákadlem.
Zabezpečte i další drahé vybavení, jako jsou jízdní kola, motorku a zahradní techniku.
Před odjezdem zkontrolujte uzamčení všech dveří a oken. Nezapomeňte ani na malá sklepní nebo garážová okénka.
Zahradní vybavení a nářadí nenechávejte volně na pozemku či v otevřeném přístřešku. Vše schovejte a uzamkněte do sklepa či garáže. Nejen, že tím bráníte krádeži, ale některé náčiní mohou zloději použít pro vloupání do domu (např. žebřík).
Můžete využít chytrých technologií. Kromě kompletních bezpečnostních systémů se nabízí i jednoduchá řešení – třeba automatický časovač, jenž v určeném čase rozsvítí v domě světla, aby simulovala vaši přítomnost.
Poproste o pomoc sousedy nebo kamarády. Mohou vybírat poštovní schránku a občas zkontrolovat, že se v okolí domu nepohybuje nikdo podezřelý.
Informace o dovolené nesdílejte na internetu v jejím průběhu. Tím, že budete na sociálních sítích informovat o tom, že jste právě pryč, usnadňujete tipařům práci.
Svůj majetek chraňte správným pojištěním – nabízí se pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Ideální je kombinovat obě tato pojištění. Přečtěte si, jak si pojištění majetku správně nastavit. Pojištění chrání nejen před krádeží, ale také dalšími riziky, jako jsou živelní pohromy či požár.
Dejte si pozor na to, že některé pojišťovny podmiňují výplatu škody určitou úrovní zabezpečení – například bezpečnostními dveřmi 3. třídy. Naopak nadstandardní bezpečnostní prvky mohou pozitivně ovlivnit výši plnění, ale také zlevnit pojistné či snížit spoluúčast.
Důležité je rovněž správné nastavení pojistné částky.
Prevencí proti vloupání se věnuje Evropský den proti vloupání. Připadá na 15. června 2022 a připomíná pravidla pro efektivní zabezpečení objektů. Letošní ročník se soustředí na osvětu ohledně zabezpečení oken a dveří, přes něž se zloději dostávají do obydlí nejčastěji. Například přes otevřenou okenní ventilaci trvá pachateli vloupání jen jednu minutu.
Užitečné informace najdete také v mobilní aplikaci Zabezpečte se. Ta je volně ke stažení pro Android i iOS. Kromě tipů, jak správně zabezpečit svoji domácnost, obsahuje kontakty na ověřené společnosti poskytující zabezpečovací systémy.
Plukovnice Zuzana Pidrmanová vede oddělení prevence Policejního prezidia ČR. I při zabezpečení majetku podle jejích slov platí známé přísloví – příležitost dělá zloděje. Klasické bytařiny totiž v Česku ubývá, vloupání dnes souvisí hlavně s pouliční kriminalitou. Neměli bychom proto zlodějům usnadňovat život a nechávat nezamčené dveře nebo otevřená okna.